up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله توت فرنگي PDF
QR code - توت فرنگي

توت فرنگي

همه چيز در باره توت فرنگي

توت فرنگي گياهي از خانواده گل سرخ است که با ظاهري خوشرنگ و کيفيتي خوش عطر از لذيذترين انواع توت ها محسوب مي شود.
گل هاي توت فرنگي سفيد رنگ و قسمت خوراکي ان در واقع نهج گل ان است که به تدريج بزرگ و به عنوان ميوه مصرف مي شود.
توت فرنگي به صورت خودرو در مراتع و جنگل ها وجود دارد و در کشور به وفور در نواحي شمال مي رويد.
هم اکنون توت فرنگي در مزارع روباز و گلخانه پرورش مي يابد.
ارقام توت فرنگي به گروه ارقام بهاره يعني بوته هايي که در سال يک بار و ارقام چهار فصل که در سال بيش از يک بار ميوه مي دهد تقسيم مي شود.
ارقام چهار فصل بسيار قوي رشد و خزنده است و از اواخر ارديبهشت تا اواخر تابستان و گاهي اوايل پاييز ميوه مي دهد.
● شرايط رشد توت فرنگي
خاک مناسب براي رشد بوته هاي توت فرنگي خاک سبک است و ميزان اهک موجود در ان نبايد از حد مجاز بيشتر باشد در غير اين صورت برگهاي بوته اين ميوه زرد مي شود.
از لحاظ اب و هوا در شرايط مرطوب و نسبتا گرم محصول دهي مناسبي خواهد داشت و بايد اب کافي در اختيار گياه توت فرنگي قرار گيرد.
اين ميوه در ارتفاع ۴۰۰ تا ۸۰۰ متري از سطح دريا مي تواند رشد مناسبي داشته باشد.
اين گياه مي تواند بدون پوشش کاه و کلش دماي تا پنج درجه زير صفر را تحمل کند اما با پوشش ويژه تا هيجده درجه زير صفر هم به راحتي به حيات خود ادامه مي دهد.
از انجا که ريشه هاي توت فرنگي در سطح خاک و تا عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتي متري رشد مي کند به کم ابي حساس است.
چنانچه دما ،رطوبت ، خاک ، نور در محيط گلخانه به خوبي کنترل شود مي توان ۹ ماه سال از بوته ها ، توت فرنگي برداشت کرد.
● انواع کشت گلخانه اي
در کشت گلخانه اي سنتي که معمول است بوته هاي توت فرنگي در گلدان کاشته مي شوند و در خاک هايي که ريشه گياهي دارند و از پوسته نارگيل توليد مي شوند رشد مي کنند.
در اين گلخانه ها در هر گلدان چهار بوته توت فرنگي کشت مي شود که از هر بوته ۷۰۰ تا۸۰۰ گرم محصول وبا ميانگين وزن هر توت۱۰ تا ۱۵ گرم برداشت مي شود.
● چگونه از هر بوته توت فرنگي محصول بيشتري برداشت کنيم
کارشناس و پژوهشگران کشورمان براي استفاده بهينه از فضاي گلخانه و افزايش ۲ برابري محصول در مقايسه با روش کشت گلخانه اي سنتي از روش گلدان هاي متحرک مي کنند.
در اين روش بوته هاي توت فرنگي در گلدان هاي متحرک و در کيسه حاوي خاک سبک کشت مي شود و در هر رديف تعداد بوته ها ۲ برابر بيشتر از روش گلدان هاي چهار گوش است.
در اين گلخانه راهروهاي ويژه عبور و حرکت باغبان حذف مي شود اما با پايين و بالا بردن مکان هاي کشت بوته هاي توت فرنگي مسير براي حرکت باغبان امکان پذير مي شود.
در فضاي اين گلخانه، نور ، دما ، رطوبت و ميزان ابياري با رايانه و تجهيزات مدرن کنترل مي شود و با تزريق مواد غذايي مناسب به خاک از هر بوته به طور ميانگين يک کيلو و ۴۰۰ گرم محصول توت برداشت مي شود.
در اين نوع گلخانه از روش ابياري پاششي استفاده مي شود که همين کار ميزان مصرف اب را تا يک هجدهم ابياري قطره هاي معمول در گلخانه ها کاهش مي دهد.
اقاي نيکخواه مجري طرح جديد کشت گلخانه اي توت فرنگي معتقد است :گرچه هزينه اوليه احداث اين نوع گلخانه گرانتر از گلخانه هاي معمولي است اما فوايدي که از افزايش ميزان محصول عايد باغداري مي شود بسيار بيشتر از هزينه اي است که براي احداث اين نوع گلخانه صرف شده است.
مجري طرح جديد کشت گلخانه اي توت فرنگي با اشاره به اينکه هم اکنون در کشور ۳۸۲۹ هکتار زيرکشت توت فرنگي است برداشت محصول را از اين زمين ها ۳۸ هزار و ۴۹۴ تن اعلام کرد.
نيکخواه رکورد وزن هر عدد توت فرنگي را در گلخانه هاي هلند ۵۰ تا ۶۰ گرم اعلام مي کند و مي گويد : رکورد وزن توت فرنگي در اين گلخانه ۴۰ گرم است.
● چگونه کيفيت و تازگي توت فرنگي حفظ شود ؟
نگهداري توت فرنگي در مکان مناسب با دماي مناسب مهمترين شرط حفظ کيفيت و تازگي اين محصول است.
براي اينکه توت فرنگي با ظاهري زيبا بدون له شدگي و ضربه خوردگي به بازار عرضه شود بايد در چيدن ان دقت کافي شود.
ميوه توت فرنگي بايد با ظرافت و دقت خاصي با سه انگشت به ارامي از بوته چيده شود و بدون وارد اوردن هر گونه فشار در ظرف قرار گيرد و پس از بسته شدن در ظرف ان را در يخچال با دماي يک تا دو درجه سانتي گراد نگهداري شود.
اين کار سبب مي شود ارزش مواد غذايي موجود در توت فرنگي حفظ شود.
ظرافت , خبرنگار واحد مرکزي خبر
● نقش کندوي عسل در پرورش توت فرنگي
از انجا که زنبورها در گرده افشاني نقش موثري دارند اين کار سبب مي شود گل ها به خوبي بارور شود و ميوه اي خوش ترکيب با طعم و مزه مطلوبي توليد خواهد شد.
اقاي نيکخواه مجري طرح جديد کشت گلخانه اي توت فرنگي معتقد است زنبورها حتي در اندازه و وزن توت فرنگي موثرند به طوري که با وجود کندوي عسل در گلخانه ميوه درشت تر و شاداب تر توليد مي شود.
اين کارشناس وجود يک يا دو کندوي زنبور عسل را در بهبود کيفيت محصول توت فرنگي ضروري مي داند .
● ارزش غذاي توت فرنگي
از ديرباز همه قسمت هاي اين ميوه مصرف دارويي دارد به طور مثال از برگ و ريشه ان داروي (( تانن )) که براي درمان بيماريهاي روده اي مفيد و ضد اسهال است به دست مي اوردند.
توت فرنگي منبع سرشار فيبر و در هضم غذا و جذب ان و تنظيم سوخت و ساز بدن مفيد است.
اين ميوه از ويتامين ث غني است انتي اکسيدان از ديگر املاح موجود در توت فرنگي مي باشدکه عامل ضد سرطاني ان شناخته شده است .
توت فرنگي فاقد چربي اشباع شده است و کالري کمي دارد به طوري که ۸ عدد از اين ميوه حاوي ۵۰ کالري است.
دريافت روزانه يک واحد از اين ميوه که معادل ۸ عدد توت فرنگي است فشار خون بالا را کاهش مي دهد و از گرفتگي عروق نيز جلوگيري مي کند.
مصرف اين ميوه سبب سلامت و شادابي پوست مي شود .
توت فرنگي اهن و کلسيم فراواني دارد به همين علت در درمان بيماري کم خوني مفيد است و به استحکام استخوان ها و دندان ها کمک مي کند.
در اين ميوه ويتامين ب به اندازه کافي وجود دارد بنابر اين در کاهش اضطراب و عصبانيت موثر است.
توت فرنگي اشتها اور است و مي توان از ان براي باز کردن اشتهاي کودکان براي خوردن غذا به صورت انواع دسر و اب ميوه استفاده کرد.
اقاي کيمياگر متخصص بهبود تغذيه با تاکيد بر خواص با ارزش غذاي توت فرنگي مي گويد : مخلوط کردن اين ميوه با خامه و شکر نه تنها ارزش غذايي توت فرنگي را از بين مي برد بلکه سبب افزايش وزن و تشديد بيماريهاي چربي خون ، فشار خون و گرفتگي عروق به علت وارد کردن چربي ها و قندهاي مضر به اين ميوه مي شود.
● تاريخچه توت فرنگي
توت فرنگي نخستين بار در قرن ۱۴ ميلادي از جنگل هاي فرانسه به محيط گلخانه ها براي کشت منتقل شد و پس از ان در ديگر کشورها رواج يافت.
در ايران نيز رقم اصلاح شده اين ميوه در زمان صدارت اتابک اعظم در دوره قاجاريه از فرانسه وارد و به همين علت اين رقم اتابکي خوانده شد.
اما توت فرنگي در کشور ميوه ناشناخته اي نبود و در نواحي شمال کشور به صورت خودرو و به وفور مي رويد.

● مقدمه يک درخت قديمي و يا تاريخي در اکثر کشورهاي جهان که معمولا در هر کشوري داراي قدمت بيش از دويست ، سيصد سال است. داراي پوست زرد نارنجي بوده که از ...

● مقدمه يک درخت قديمي و يا تاريخي در اکثر کشورهاي جهان که معمولا در هر کشوري داراي قدمت بيش از دويست ، سيصد سال است. داراي پوست زرد نارنجي بوده که از ...

▪ نام علمي : Fragaria sp.و از خانواده Rosaceae و نام انگليسي Strawberry توت فرنگي گياهي است علفي و چند ساله که بومي جنگلهاي اروپاست و از قرن چهاردهم ن ...

▪ نام علمي : Fragaria sp.و از خانواده Rosaceae و نام انگليسي Strawberry توت فرنگي گياهي است علفي و چند ساله که بومي جنگلهاي اروپاست و از قرن چهاردهم ن ...

آموزش کاشت خيار معمولي و درختي در گلخانه ● انتخاب زمان کشت قبل از هر اقدامي در مورد کشت خيار ابتدا بهتر است اطلاعاتي از قبيل آمار هواشناسي منطقه نظرات ...

● ساقه سياه بادمجان بيماري ساقه سياه بادمجان در سال ۱۹۷۱ از ژاپن گزارش شده است . بيماري ساقه سياه بادمجان براي اولين بار در سال ۱۳۶۷ توسط فصيحياني و ا ...

گوجه فرنگي از گياهان عالي گلدار ، از راسته دو لپه اي ها ، از خانواده Solonaceae ، از جنس Lyopersicon مي باشد . اين گياه داراي واريته هاي بسياري است که ...

آلودگي هوا مهمترين عامل تغيير و تعويض انرژي است که با کمک فاکتورهاي متعددي بشرح زير انجام مي گيرد. آب، دي اکسيد کربن ، دي اکسيد گوگرد ، اسيد سولفوريک ...

دانلود نسخه PDF - توت فرنگي