up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تهيه گلوکومتر PDF
QR code - تهيه گلوکومتر

تهيه گلوکومتر

دستگاه قند خون

چنانچه شما به ديابت مبتلا هستيد، بايد از ميزان قند خون خود آگاه باشيد. تحقيقات نشان مي دهد حفظ قند خون نزديک به محدوده نرمال، احتمال بروز سکته هاي قلبي مغزي، عوارض چشمي، کليوي، عصبي و مشکلات سيستم گردش خون و حتي مرگ را در شما کم مي کند.
● يک دستگاه گلوکومتر چيست و چگونه کار مي کند
علاوه بر مراجعه به آزمايشگاه راه ساده تري هم براي اندازه گيري قند خون وجود دارد و آن تهيه دستگاه اندازه گيري ميزان قند خون در منزل است که اصطلاحاً به آن گلوکومتر مي گويند.
● طريقه استفاده از دستگاه اندازه گيري قند خون
با وجود تفاوت هاي ظاهري، روش استفاده از تمامي دستگاه ها براي اندازه گيري قند خون، تقريباً يکسان است به اين صورت که ابتدا شدت ضربه سوزن (لنست) را تنظيم کرده و به وسيله آن نمونه يي از قند خون خود را روي نوار اندازه گيري قرار دهيد و آن را وارد دستگاه کنيد. پس از چند لحظه، ميزان قند خون شما روي دستگاه نمايش داده خواهد شد.
● چند بار در روز بايد قند خون را چک کرد
اين آزمايش ها معمولاً قبل از غذا، بعد از غذا يا در زمان خواب انجام مي شوند. آن دسته از بيماراني که انسولين دريافت مي کنند، نسبت به آنهايي که انسولين دريافت نمي کنند، معمولاً نياز به دفعات بيشتري دارند. تعداد دقيق دفعات لازم را پزشک ديابت شما تعيين خواهد کرد.
● آيا سازمان هاي بيمه گر هزينه هاي تست قند خون و تجهيزات آن را پرداخت مي کنند
متاسفانه در ايران فقط هزينه آزمايشHBA۱C و FBS توسط سازمان هاي بيمه گر پرداخت مي شود، اما در بسياري از کشورها تمام هزينه هاي کنترل ديابت شامل دستگاه گلوکومتر، نوارهاي تست قند خون، لانست (سوزني که براي سوراخ کردن انگشت و خون گيري استفاده مي شود)، آموزش و مشاوره تغذيه توسط سازمان هاي بيمه گر پرداخت مي شود.
● راهنماي تهيه گلوکومتر
براي خريد يک دستگاه اندازه گيري قند خون مناسب بايد به شاخص هايي توجه کنيد. توجه به اين شاخص ها کمک مي کند که انتخاب بهتر و آگاهانه تري داشته باشيد.
▪ دقت؛ با توجه به اهميت نتايج حاصله از دستگاه و تاثيري که اين نتايج مي تواند بر فرآيند کنترل قند خون داشته باشد و نيز با توجه به آنکه پزشکان نيز با مراجعه به اين نتايج برنامه درماني شما را تنظيم مي کنند، در اختيار داشتن دستگاهي با حداقل احتمال خطا بسيار حياتي و تعيين کننده است. قطعاً هيچ دستگاهي نمي تواند مدعي دقت ۱۰۰درصدي باشد، ولي به هر حال دارا بودن حداقل شرايط يعني دقت ۹۸درصدي ضروري است.
▪ نوار آزمايش؛ در هر جعبه دستگاه هاي گلوکومتر که از بازار خريداري مي کنيد، چندين نوار اندازه گيري قند خون وجود دارد که شما قطره خون تان را روي آن مي چکانيد و درون دستگاه مي گذاريد. سطح اين نوارها به مواد شيميايي آغشته شده است که با قند خون شما واکنش نشان مي دهند. در برخي دستگاه ها لازم است قبل از اينکه نوار اندازه گيري قند خون را درون دستگاه بگذاريد، يک کد را وارد کنيد. اين کد روي بسته حاوي نوارها درج شده است. پس از وارد کردن کد، دستگاه تنظيم شده و ميزان قند خون را نشان مي دهد. کد دستگاه براي کاليبراسيون به کار مي رود و نشان دهنده دقت بيشتر دستگاه است.
آنچه در اين رابطه اهميت دارد، آن است که اولاً از نوارهاي داراي تاييديه وزارت بهداشت (هولوگرام) استفاده کنيد و ثانياً هنگام تهيه نوارهاي تست قند خون از اعتبار تاريخ مصرف آنها اطمينان پيدا کنيد. البته برخي دستگاه ها قابليت تشخيص نوارهاي تاريخ مصرف گذشته را دارند ولي به هر حال توجه به تاريخ مصرف نوارها ضروري است.
▪ ميزان خون لازم؛ ميزان قطره خوني که براي اندازه گيري قند خون بايد به دستگاه بدهيد، متفاوت است. اين ميزان از ۳ ۰ ميکرو ليتر تا دو ميکرو ليتر متفاوت است. انواع قديمي تر دستگاه گلوکومتر نياز به مقدار خون بيشتري دارند. تقريباً يک تا دو ميکروليتر خون براي هر بار اندازه گيري قند خون، مقدار مناسب و قابل قبولي است. در اين خصوص بهتر است از دستگاه هايي استفاده کنيد که به صورت خودکار امکان تنظيم حجم خون مورد نياز را دارا هستند.
▪ سرعت اندازه گيري؛ دستگاه هاي مختلف موجود در بازار در طول زمان هاي متفاوتي قند خون شما را اندازه گيري کرده و نشان مي دهند. اين زمان از پنج تا ۶۰ ثانيه متفاوت است. طبيعتاً هر چه سرعت اندازه گيري بيشتر باشد، ميزان آرامش روحي شما و نيز سرعت واکنشي که بايد به نتايج داشته باشيد، بيشتر خواهد بود.
▪ گارانتي؛ به هر حال اين گونه دستگاه ها نيز همچون ساير ابزارآلات ساخت بشر، دچار نقص فني مي شوند. توجه به نام شرکت واردکننده و تلفن هاي تماس آن جهت رديابي خدمات پس از فروش، پاسخگويي به سوالات احتمالي و نيز تامين لوازم جانبي و يک بار مصرف دستگاه از اهميت ويژه يي برخوردار است. در اين خصوص درج شماره کد بيمه مسووليت دستگاه نيز نبايد فراموش شود. در واقع با استفاده از خدمات بيمه مسووليت، هم جبران خسارات احتمالي مقدور است و هم اطمينان خاطر و آرامش شما در خصوص کيفيت کارکرد دستگاه حاصل مي شود.
▪ اصالت دستگاه؛ مهم ترين مشخصه در اين رابطه توجه به هولوگرام وزارت بهداشت است. هولوگرام و شماره مجوز وزارت بهداشت به عنوان اولين پيش شرط جهت اطمينان از اصالت دستگاه و بهترين چاره جويي براي در امان بودن از دستگاه هاي تقلبي است. نصب هولوگرام روي دستگاه در واقع برچسب اطميناني براي شما محسوب مي شود که دستگاه از لحاظ ايمني مورد تاييد وزارت بهداشت است و از مجاري قانوني وارد کشور شده است. متاسفانه در کشور ما، تعداد زيادي کمپاني چيني، تايواني و کره يي اقدام به عرضه محصولات کم کيفيت با پيشنهادهاي قيمتي ارزان کرده اند که فروشندگان نيز به علت سود بالاتر ممکن است آنها را پيشنهاد کنند، اما بايد توجه داشت که توصيه پزشکان و متخصصان دستگاه هاي مطرح اروپايي است که از طريق مجاري رسمي و تحت نظارت وزارت بهداشت وارد کشور شده اند.
▪ دارا بودن حافظه و امکان گرفتن ميانگين؛ يکي از موضوعاتي که پزشک شما به منظور تنظيم برنامه درمان به آن نياز دارد، ميانگين دوره يي ميزان قند خون شما است. به همين جهت عموم دستگاه ها داراي حافظه براي ضبط مقادير قند خون هستند. داشتن امکان محاسبه ميانگين هفتگي، دوهفته يي و ماهانه قند خون، امکان اين محاسبه را براي شما آسان تر و دقيق تر مي کند. خصوصاً براي افراد مسن که حوصله کمتري براي ضبط اين اعداد و محاسبات رياضي دارند، توجه به اين خصوصيت ضروري است.

تهيه فولاد اطلاعات اوليه محصول کوره ذوب آهن ، چدن است که معمولا داراي ناخالصي کربن و مقادير جزئي ناخالصي‌هاي ديگر است که به نوع سنگ معدن و ناخالصي‌هاي ...

فرصت تهيه غذاهاي خانگي براي افرادي که تا دير وقت خارج از خانه کار مي کنند بسيار محدود است. گاهي اغلب اين افراد مجبورند وعده هاي غذايي شان را در رستورا ...

در مورد اسيد چرب ضروري لينولئيک کمبود آن در جيره وجود نداشته و در صورت کمبود احتمالي اسيد لينولئيک نيز مانن اسيدهاي آمينه ضروري ، اين مشکل با تغذيه از ...

همكاري اردك ها در كشت برنج علف هاي هرز در طول فصل زراعي رقيب محصولات كشاورزي بويژه برنج هستند و كشاورزان براي كنترل آنها از سموم علفكش استفاده مي كنند ...

پنير فرآورده غذايي اي است که از شير بريده شده (ترش شده) حيوانات تهيه مي شود. معمولاً در تهيه پنير از شير گاو استفاده مي کنند؛ گرچه گاهي شير بز، گوسفند ...

کاغَذ ماده اي است پهن و نازک که از فشردن الياف موادي مانند خمير چوب، برنج يا کتان درست مي شود و بيش تر براي نوشتن به کار مي رود. با اين همه، از کاغذ ب ...

کاغَذ مادهاي است پهن و نازک که از فشردن الياف موادي مانند خمير چوب، برنج يا کتان درست ميشود و بيشتر براي نوشتن به کار ميرود. با اين همه، از کاغذ براي ...

مواد لازم : تخم مرغ ۹ عدد گوشت مرغ ۱۵۰ گرم کالباس ۱۵۰ گرم قارچ ۱۵۰ گرم خامه ۱۵۰ گرم فلفل قدري نمک قدري طرز تهيه : براي تهيه هر املت ساده ، تخم مرغها ر ...

دانلود نسخه PDF - تهيه گلوکومتر