up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تنگي نفس PDF
QR code - تنگي نفس

تنگي نفس

تنگي نفس
کلمه آسم ASTHMA از زبان يوناني گرفته شده که معني آن تنگي نفس است. آسم يک بيماري مزمن است که در آن تنگي نفس به علت ورم لوله هاي تنفسي به وجود مي آيد و اگر اين ورم درمان شود تنگي نفس هم از بين مي رود. يکي از دلايل ورم، در افراد مبتلا به آسم، آلرژي است.
اثر داروهاي ضد آسمي موقعي مؤثر است كه دارو به طريق كامل وارد ريه شود. براي انجام اين كار و جلوگيري از هدر رفتن دارودارو را در خود ذخيره مي‏ كند و مريض با استفاده از آن مي‏ تواند از هدر رفتن دارو در هوا از اتاقكي استفاده مي‏ شود كه اول جلوگيري كند.
درمان ( کنترل ) آسم به وسيله دو گروه دارو انجام مي شود:
- داروهاي موضعي (گشاد کننده هاي لوله هاي تنفسي) مانند سالبوتامول
- داروهاي ضد ورم مانند کورتون ها
براي درمان آسم، سازمان بهداشت جهاني اين بيماري را به چهار طبقه دسته بندي کرده است:
طبقه بندي آسم قبل از درمان براساس علائم و 1FEV:
1 - خفيف موعدي
2 - هميشگي خفيف
3 -هميشگي متوسط
4 -هميشگي وخيم
اولين قدم تشخيص آسم است و آن را از دو طريق بايد شناسايي کرد:
1 -علائم: تنگي نفس، سرفه
2 -اسپيرومتري: اگر 1FEV زير حد نرمال باشد و بعد از استنشاق سالبوتامول به حد نرمال برگردد.
البته در مواردي مانند آسم خفيف که امکان شهود و اثبات اين دو طريق امکان نداشته باشد بايد از تست با متاکولين استفاده کرد.
سنجش تنفس SPIROMETRY
آسم يك بيماري مزمن برونش ها (لوله‏هاي هوايي) است كه علت آن ورم ديواره‏هاي اين لوله‏ها است.
اين ورم باعث تنگي تنفس (بازدم) و سرفه و حالت گرفتگي قفسه سينه مي شود.
به موجب مطالب فوق، يكي از عناصر اصلي براي تشخيص آسم، وجود تنگي لوله‏ هاي هوايي موقع بازدم است.
به همين علت يكي از مهمترين آزمايش ها براي پزشك سنجش تنفس (اسپيرومتري) است كه از طريق آن مي‏ توان آسم را تشخيص داد و كنترل درمان را از طريق آن پيگيري كرد.
SPIROMETRY چيست؟
SPIROMETRY آزمايش بدون درد و NON INVASIVE است كه با آن مي‏ توان تنفس يك فرد را اندازه گيري نمود (حجم تنفسي). اسپرومتري در سال 1946 در انگليس اختراع شد .
براي بهتر فهميدن اسپرومتري، مفيد است تعريفي از تنفس بكنيم:
تنفس چيست؟
تنفس عملي است که به طريق آن اکسيژن از اتمسفر بيرون به نايژک ها منتقل مي شوند و بالعکس دي اکسيدکربن از نايژک ها به بيرون فرستاده مي شوند.
تنفس از دو فاز تشكيل شده است. يك دم و ديگري بازدم، و در طي هر فاز، دم مقدار ثابتي هوا وارد شش ها مي شود و همانقدر هم در بازدم خارج مي‏ شود.
آسم يک بيماري مزمن است که در آن تنگي نفس به علت ورم لوله هاي تنفسي به وجود مي آيد و اگر اين ورم درمان شود تنگي نفس هم از بين مي رود.
تركيب هواي وارد شده با هواي خارج شده تفاوت دارد، «هواي دم» غني از اكسيژن و فقير از دي‏ اكسيد كربن است در حالي كه «هواي بازدم» برعكس، غني از دي ‏اكسيدكربن و فقير از اكسيژن است.
در شش ها هميشه مقدار هواي ثابتي در پايان هر بازدم باقي مي ماند که به آن «حجم باقي مانده» مي گويند.
آيا اين آزمايش بايد در شرايط خاصي بايد انجام گيرد؟
اين آزمايش مي‏ تواند در تمام طول روز انجام شود. مهم اين است كه اگر مريض تا به حال اين آزمايش را انجام نداده است بايد از استعمال داروهاي (بتا ادرژرنيک ) که برونش ها را گشاد مي کنند خودداري كند.
طريقه هاي استعمال داروهاي آسمي
استعمال داروهاي ضد آسم از طريق استنشاق به نظر يك عمل خيلي ساده مي‏ رسد ولي در حقيقت چنين نيست.
در برخي از موارد كه وضعيت مريض حاد مي ‏شود بدون اين كه دليل منطقي داشته باشد، احتمال اين كه داروها به طريق صحيح استعمال نشده باشد وجود دارد، به اين معني كه يا دستور پزشك به طور درست انجام نشده است (تعداد گرفتن دارو در روز) يا اين كه دارو به درستي وارد بدن نشده است. اين گونه اشتباهات در خيلي از موارد موجب حاد شدن مريضي و خطرناك‏ شدن آن مي شود. براي همين خيلي مهم است كه مريض تعليم داده شود تا داروهاي آسمي را بشناسد و طريقه درست گرفتن دارو را ياد بگيرد.
براي اين كه داروهاي آسم بتوانند به محل برونش ها برسند از وسائلي استفاده مي شود كه شناختن آن مهم است. در اينجا سعي مي ‏شود در مورد تعداد اين دستگاه ها و طريقه استعمال از آن اطلاعات كافي داده شود.
داروهاي آسم و طريقه استعمال آنها
کنترل آسم زياد آسان نيست بلكه احتياج مداوم به درمان صحيح دارد كه ممكن است سال ها طول بکشد و حتي در برخي از موارد تمام عمر به درازا مي‏ كشد.
براي اين بيماري درمان هايي وجود دارد كه با وجود اين كه علاج بخش قطعي نيستند ، باعث مي ‏شوند در اغلب موارد بيماري تحت كنترل درآيد و بيمار از يك زندگي عادي برخوردار شود.
در اين ميان مسئله چگونگي استفاده صحيح از داروهاي مختلف براي آسم مهم است.
موفقيت درمان آسم رابطه مستقيم با پذيرش دارو و عمل صحيح به توصيه‏هاي پزشك دارد.
پس بنابراين هرچه دارو صحيح‏ تر مصرف شود اثر آن بيشتر است و نياز مريض به پزشك و درمان آن كمتر مي ‏شود.
داروهاي ضد آسم بسيار و گوناگون هستند و براي استفاده از هر كدام آنها بايد كاركرد آنها را شناخت. برخي از بيماران بايد از دو دارو يا بيشتر استفاده كنند و ممكن است دستگاه ها با هم فرق كنند و اين ممكن است بيمار را كمي سردرگم كند؛ به علاوه اين كه اين داروها بايد در طول روز به طور مرتب مصرف شوند.
استفاده از اتاقك‏ها در اسپري
اثر داروهاي ضد آسمي موقعي مؤثر است كه دارو به طريق كامل وارد ريه شود. براي انجام اين كار و جلوگيري از هدر رفتن دارودارو را در خود ذخيره مي‏ كند و مريض با استفاده از آن مي‏ تواند از هدر رفتن دارو در هوا از اتاقكي استفاده مي‏ شود كه اول جلوگيري كند.
استفاده از اين اتاقك ها خيلي ساده است. براي بيماران مسن كه نمي ‏توانند خوب از اسپري استفاده كنند اتاقك هاي بزرگتر بهتر است. چون ذرات دارو در آن كوچكتر و مقاومت هوا نيز در آن كمتر مي ‏شود و اين به رسيدن دارو در نايژه‏هاي كوچك هوايي خيلي كمك مي‏ كند.

آسم و تنگي نفس از جمله مشکلات شايع زندگي مدرن هستند. شايد بتوان آلودگي هوا، سيگار کشيدن و گردو غبار را از عوامل اصلي به سرفه افتادن افراد، تنگي نفس و ...

● تعريف : استفاده صحيح از تنفس ، جهت درمان را تنفس در ماني گويند . ● تاريخچه : در حالي که اضطراب اغلب از آرامش طبيعي ما جلوگيري مي کند ، يکي از ساده ت ...

تنگي ميترال به شرايطي گفته مي شود که لتهاي دريچه ميترال ضخيم شده و کاميشرها همراه با کوتاه وضخيم شدگي طنابهاي وتري، بهم فيوز مي شوند . تنگي ميترال علت ...

زماني بود که خيلي چيزها را به پيري و گذشت ايام نسبت مي داديم، مانند کم شدن حافظه، نقصان توان بدن، چاق شدن شکم و چين هاي چهره. شکي نيست که به روزگار پي ...

منظور از ايست قلبي حالتي است که ضربان قلب کاملاً از بين مي رود و منظور از ايست تنفسي از کار افتادن تنفس خود بخودي در فرد است. اين حالات مي تواند به دن ...

منظور از ايست قلبي حالتي است که ضربان قلب کاملاً از بين مي‌رود و منظور از ايست تنفسي از کار افتادن تنفس خود بخودي در فرد است (ايست‌ قلبي‌ عبارت‌ است‌ ...

طبق اطلاعات به دست آمده جراحي پلاستيک و زيبايي پديده اي تازه نيست چرا که پزشکان معتقدند حدود ۶۰۰ سال قبل از ميلاد مسيح يک جراح يوناني به نام هنيه بي ...

شما و همسرتان تصميم داريد بچه دار شويد و همه شرايط تقريبا براي بچه دار شدن فراهم کرده ايد. ۱ماهي است که احساس خستگي مي کنيد سوزانه تقريبا ۲۰ بار از رو ...

دانلود نسخه PDF - تنگي نفس