up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله تلفن اينترنتي PDF
QR code - تلفن اينترنتي

تلفن اينترنتي

تلفن اينترنتي چيست و چگونه کار ميکند؟

تلفن اينترنتي چيست و چگونه کار ميکند. آيا ميدانيد که سرويس تلفن اينترنتي از اينترنت بجاي خطوط تلفني معمولي براي ارسال صدا سود ميجويد؟ در تلفن اينترنتي، معمولا تلفن فعلي تان را به يک جعبه کوچک وصل ميکنيد که شرکت تلفن اينترنتي بشما ميدهد و سپس اين جعبه را به خط اينترنت باند پهن تان (کابلي يا دي.اس.ال) وصل ميکنيد. بعد درست مانند تلفن معمولي، گوشي را برداشته و بعد از شنيدن صداي بوق نمره گيري ميکنيد تا با شخص مورد نظرتان صحبت کنيد. با اين تلفن ميتوانيد به هر کسي در هر کجاي دنيا که تلفن دارد زنگ بزنيد. بعضي از شرکتها تلفن نرم افزاري دارند که دستگاه کامپيوتر شما را تبديل به تلفن ميکند و شما ميتوانيد با اتصال گوشي و دهني به پورت يو.اس.بي کامپيوتر از آن مانند تلفن استفاده کنيد.
● قطعي تلفن اينترنتي :
توجه داشته باشيد که اگر به هر دليلي اتصال اينترنتي شما قطع شود و يا برق وسايل شبکه تان قطع شود، سيستم تلفني شما از کار خواهد افتاد. شايد بتوان مشکل قطع برق را با يک يو.پي.اس يا سيستم برق اضطراري حل کرد اما اگر سرويس دهنده اينترنت شما، مشکل داشته باشد، تلفن شما هم به مشکل خواهد افتاد.
تلفن اينترنتي يا VOIP با استقبال گسترده اي روبرو شده است اما هميشه اين سئوال برايتان مطرح است که چرا بايد تلفن معموليتان را با تلفن اينترنتي عوض کنيد و دردسر اينکار را برخود هموار نمائيد؟ جواب مسئله در دو مورد قيمت و قابليت خلاصه ميشود.
● مشخصه تلفن اينترنتي
مهمترين مشخصه تلفن اينترنتي ارزان بودن مکالمه تا حد رايگان بودن آن براي تماس با هرجاي دنياست. اما باز هم مانند تلفن معمولي سئوال اينجاست که کدام شرکت سرويس بهتري ارائه ميکند. قابليتهاي تلفن اينترنتي از جمله موارد قابل توجه ميباشد. مثلا کد منطقه يا شهرتان را ميتوانيد با خود به هرجا ببريد زيرا عملا در تلفن اينترنتي اين کد معنايي ندارد. بعضي از سيستمها بشما امکان ميدهند تا پيامهاي تلفنيتان را در سيستم ايميلتان بگيريد و مستقيما از داخل Outlook نمره گيري تلفن انجام دهيد.
● نقطه ضعف سيستم تلفن اينترنتي کجاست؟
اما نقطه ضعف سيستم تلفن اينترنتي کجاست؟ يکي از موارد اين ضعف آنست که هنوز راه اندازي و مصرف اين تلفن جديد به راحتي و سادگي تلفن معمولي نيست و ديگر آنکه کيفيت سيستم نيز متغير است.
روشهاي مختلفي در مورد نحوه کارکرد تلفن اينترنتي وجود دارد. مثلا Skype ارتباط بين دو کامپيوتر را از طريق نرم افزار برقرار ميسازد در حاليکه Vonage به هر کسي با يک خط باند گسترده امکان ميدهد تا از تلفن معمولي يا کامپيوتر خود براي تماس استفاده کند و فرقي نميکند که تلفن طرف مقابل معمولي باشد يا اينترنتي. بعلاوه، شرکتها ميتوانند local VOIP نصب کنند تا سيستم تلفن داخليشان از شبکه محلي شرکت استفاده کند. وقتي اين تماسها به خارج از شرکت برود بسته به انتخاب و پرداختي شرکت، ميتواند از اينترنت يا خطوط تلفن معمولي استفاده کند. آنچه بين تمام اين سيستمها مشترک است آنست که صدا تبديل به بسته هاي ديتاي ديجيتالي شده و درست مانند ايميل روي شبکه يا اينترنت ارسال ميشود. براي تماس با تلفنهاي معمولي لازم است تا در جاهايي اتصال به شبکه تلفن معمولي انجام شود.
● سيستمهاي تلفن اينترنتي
در اغلب سيستمهاي تلفن اينترنتي، تکنولوژي اينترنت اتصال بين تلفن و شرکت تلفن را برقرار ميسازد. کافيست تا يک تلفن معمولي را به يک آداپتور که متصل به خط اينترنت است وصل نمائيد. تماسهاي شما از طريق وب به سرويس دهنده VOIP ارسال ميشود. اين سرويس دهنده، تماسهاي شما را به سيستم تلفن منتقل مينمايد. اگر طرف مقابل شما در شبکه اينترنتي باشد، اين مسير هرگز سيستم تلفن معمولي را بکار نميگيرد.
● مشکلات فني تلفن اينترنتي
۱) توجه داشته باشيد که اگر به هر دليلي اتصال اينترنتي شما قطع شود و يا برق وسايل شبکه تان قطع شود، سيستم تلفني شما از کار خواهد افتاد. شايد بتوان مشکل قطع برق را با يک يو.پي.اس يا سيستم برق اضطراري حل کرد اما اگر سرويس دهنده اينترنت شما، مشکل داشته باشد، تلفن شما هم به مشکل خواهد افتاد.
۲) مشکل بعدي سرويس ۹۱۱ يا اورژانس است که چون تلفن اينترنتي محلي نميباشد بنابراين گرفتن اين شماره، نميتواند شما را به اورژانس منطقه وصل کند. در اين اواخر، با ثبت کردن تلفن تان براي سرويس ۹۱۱ ميتوانيد از سرويس درست منطقه استفاده کنيد. فقط يادتان باشد که بايد حتما به اپراتور اورژانس بگوييد که کچا هستيد زيرا محلتان در سيستم اورژانس منعکس نميشود.
۳) اگر از سيستم DSL استفاده ميکنيد يعني سرويس اينترنت شما از طريق خط تلفن منتقل ميشود که يک شماره تلفن بدان تعلق دارد و نميتوانيد بدون قطع تلفن، اين شماره را خاموش کنيد اما ميتوانيد يک شماره جديد از سرويس دهنده تقاضا نمائيد. جديدا سرويسهاي DSL بدون شماره خاص بکار گرفته ميشود که بدان naked DSL ميگويند.
● آدرس سرويس دهنده هاي تلفن اينترنتي
برخي از سرويس دهنده هاي تلفن اينترنتي به شرح زير هستند که براي دسترسي به آدرس اينترنتي هر يک ميتوانيد به سايت کامتونت و همين مقاله مراجعه نمائيد:
▪ SunRocket Internet Phone Service
▪ AT&T CallVantage
▪ BroadVoice
▪ Broadvox
▪ iConnectHere
▪ Lingo
▪ Packet۸
▪ Verizon VoiceWing
▪ Voiceglo
▪ Vonage
▪ Zoom GlobalVillage
● نرم افزار سرويسهاي تلفني اينترنتي
سرويسهاي تلفني اينترنتي با کامپيوتر و نرم افزار به شرح زير هستند
▪ FreeWorld Dialup
▪ Skype
● تعريف تلفن اينترنتي
يک نوع ارتباط تلفني است که از طريق يک سرويس‌دهنده اينترنتي يا Voice Over Internet Protocol صورت مي‌پذيرد. VOIP عبارت است از انتقال صوت، از طريق بسته‌هاي آدرس پروتکل اينترنت (IP) و اينترنت. در واقع يک مجموعه از سخت‌افزار و نرم‌افزار است که ما را قادر مي‌کند تا از اينترنت به عنوان واسط انتقالي براي تماس‌هاي تلفني استفاده کنيم. اين روش به علت حذف مراکز تلفن راه دور از دايره تماس، از نظر هزينه بسيار به صرفه است.
● وضعيت تلفن اينترنتي در ايران
در حاليکه سازمان تنظيم مقررات، مشخص شدن آخرين وضعيت ارايه خدمات تلفن اينترنتي را به تصويب آيين‌نامه جديد آن تا پايان سال ‪ ۸۴موکول کرده است، شرکتهاي فعال در اين زمينه همچنان در بلاتکليفي و سردرگمي بسر مي‌برند.
مدير يک شرکت ارايه‌دهنده خدمات تلفن اينترنتي VOIPبا اشاره به اين موضوع اظهار داشت: بسياري از شرکتهاي فعال در اين زمينه از تابستان امسال تاکنون در بلاتکليفي به سر مي‌برند.
“عليرضا مشکفروش” افزود: برغم ادعاي سازمان تنظيم مقررات مبني بر تمديد مجوز تلفن اينترنتي شرکتهاي خصوصي، تا نهايي شدن آيين‌نامه جديد هيچ حرکتي در اين راستا صورت نگرفته است.
وي بااشاره به‌انتقادات وارد شده به‌آيين‌نامه ارايه خدمات تلفن بين‌المللي در ماههاي گذشته تاکيد کرد: با اين وجود ، سازمان تنظيم مقررات همچنان بر روش و عقايد پيشين خود پافشاري مي‌کند.
وي ضمن ابراز بي‌اطلاعي از تمديد نکردن مجوز شرکتهاي تلفن اينترنتي در ماههاي اخير تصريح کرد: هيچ برنامه‌اي براي جلوگيري از فعاليت شرکتهايي که پيش از اين داراي مجوز تلفن اينترنتي بودند، وجود ندارد.
به گفته وي، اکنون حدود ۸۰ شرکت داراي مجوز ارايه خدمات تلفن اينترنتي در سراسر کشور وجود دارد

اقتصاد اينترنتي از جمله شگفت انگيزترين پديده هاي اخير ، مي توان از رشد فوق جهشي ICT و بويژه اينترنت ياد کرد که عرصه هاي فعاليت اقتصادي را به تسخير خود ...

تلفن بي سيم مرکب از يک گوشي تلفن و يک دستگاه ثابت است، به گونه اي که ارتباط گوشي تلفن، بدون استفاده از سيم و از طريق ارسال و دريافت امواج راديويي با د ...

در کتب و متون مختلف تعاريف متعددي از تبليغات آمده است بطور مثال مي توان به تعاريف ذيل اشاره کرد. تبليغات فرآيند روشمند ارايه اطلاعات مناسب در مورد کال ...

گوشي تلفن بي سيم را برمي داريم، شماره مشترك موردنظر را مي گيريم، ناگهان صدايي ناآشنا به گوش ما مي رسد، آنوقت است كه مي فهميم ناخواسته به مكالمه تلفني ...

براي خيلي ها اين روز ها زندگي کردن بدون اينترنت تبديل به يک کابوس بزرگ شده که حتي فکر کردن به آن هم عذاب شان مي دهد. با ورود اينترنت به خانه ها و راه ...

همان طور که مي دانيد اين روزها فناوري سه بعدي بسياري از جنبه هاي مختلف فناوري هاي نوين را تحت تاثير خود قرار داده است و از اين رو شاهد افزايش طراحي و ...

روند رو به گسترش توليد سيستم هاي عامل جديد و هوشمند براي گوشي هاي تلفن همراه باعث تبديل موبايل از يک وسيله ارتباطي ساده به يک رايانه جيبي با کاربردهاي ...

آزمايشگاه ضد بدافزار شرکت امنيتي Panda Security رتبه بندي متداول ترين کلاه برداري هاي اينترنتي ۱۰ سال گذشته را منتشر کرد که کلاه برداري نيجريه اي، روش ...

دانلود نسخه PDF - تلفن اينترنتي