up
Search      menu
ستاره شناسی :: مقاله تلسکوپ PDF
QR code - تلسکوپ

تلسکوپ

ستاره شناس چيني در سال ۱۶۷۵ ميلادي با مدل کره سماوي و اسطرلاب
اغلب گاليله را نخستين کسي مي‌‌دانند که از تلسکوپ براي مشاهدات نجومي بهره گرفت. تا آن زمان شناخت بشر از آسمان محدود به قوه بينايي بود و ابزاري براي مشاهده آسمان وجود نداشت. اخترشناساني چون گاليله و کپلر به کمک تلسکوپ دامنه آگاهي بشر از هستي را وسعت بخشيدند. اين منجمان با بهره گيري از تلسکوپ، بر باورهاي باطل بشر درباره مرکزيت زمين در کائنات، خط بطلان کشيدند.
تلسکوپ در سده ۱۸ ميلادي براي ستاره‌‎شناسان به ابزاري غير قابل چشمپوشي بدل شده بود. با پيشرفت فن تراش عدسي‌ها و دانش اپتيک، تلسکوپهاي بزرگ‌تر و بهتر در رصد خانه‌ها نصب شد. حال آدمي سيارات و ستارگاني را مي‌‌ديد که پيش از اختراع تلسکوپ از وجود آنها بي خبر بود. او به ياري تلسکوپ پي برد جهان بزرگ‌تر از پندارهايش است.
با افزايش بزرگنمايي و وضوح تصاوير تلسکوپها، دامنه شناخت بشر از دنياي پيرامونش، بزرگ و بزرگ‌تر شد. با اين حال در آغاز سده بيستم، اغلب ستاره شناسان اعتقاد داشتند که، جهان فقط از يک کهکشان تشکيل شده است که همان راه شيري است که منظومه خورشيدي از اجزاي آن است.
در سال ۱۹۲۴ ادوين هابل، ستاره شناس امريکايي با استفاده از تلسکوپ ۱۰۰ اينچي خود کهکشانهاي بسياري، خارج از کهکشان راه شيري، رصد کرد. وي مشاهده کرد که کهشکانها در حال دور شدن از يکديگر هستند. پس جهان در حال گسترش است. کشف وي بار ديگر مرزهاي شناخت هستي را فروريخت و در پي آن نظريه انفجار بزرگ مطرح شد که تاکنون بهترين پاسخ به دورشدن کهکشانهاست.
اخترشناسان براي مشاهده بهتر آسمان، تلسکوپها را در کوهستانها و نواحي عاري از گرد و غبار و نور شهرها، نصب مي‌کنند با اين وجود براي رصد آسمان، در بند شرايط جوي هستند.
انواع تلسکوپ
تلسکوپ نيوتوني
تلسکوپ کاسگرين
تلسکوپ گاليله اي
تلسکوپ اشميت-کاسگرين
تلسکوپ گاليله‌اي
بزرگنمايي در اين تلسکوپ‌ها بر اساس يک عدسي که در جلوي دهنه تلسکوپ قرار دارد انجام مي‌گيريد و روش استفاده شده در آنها مانند دوربين‌هاي دوچشمي معمولي است. هزينه اين تلسکوپ‌ها در سطوح حرفه‌اي عموماً بسيار بيشتر از مدل‌هاي ديگر است، و کيفيت بهتري را نيز ارائه مي‌کنند.
تلسکوپ نيوتني
يک تلسکوپ مدرن آماتوري
بزرگنمايي در اين تلسکوپ‌ها بر اساس يک آينه مقعر انجام مي‌شود که روي آن پوششي از آلومينيوم دارد. پوشش آلومينيومي باعث مي‌شود که اکسيده شدن آن باعث از بين رفتن قابليت بازتاب آينه نشود. در بعضي ديگر از تلسکوپ‌ها از نقره استفاده مي‌شود سپس روي آن پوششي قرار مي‌گيرد که اکسيده نشود.
روش کارکرد اين تلسکوپ‌هاي نيوتوني بدين صورت است: ابتدا پرتوها وارد تلسکوپ مي‌شوند، سپس توسط آينه مقعر اصلي به نزديکي دهانه تلسکوپ باز مي‌گردند، و از آنجا توسط يک آينه يا منشور به سمت چشمي تلسکوپ بازتابيده مي‌شوند.
اين تلسکوپ‌ها عموماً قيمت مناسبي نسبت به نوع‌هاي ديگر دارند، و استفاده زيادي از آن‌ها بخصوص در نجوم آماتوري مي‌شود.
تلسکوپ‌هاي نيوتوني عموماً طول بلندي دارند، همچنين پس از مدتي نياز به تميز کردن آينه، و پس از آن بسته به کيفيت روکش آلومينيوم آينه، نياز به تجديد روکش دارند.
تلسکوپ کاسگرين
تلسکوپ‌هاي نيوتني عموماً بلند هستند، و هنگامي که اندازه آينه اصلي آنها بزرگ‌تر مي‌شود، طول تلسکوپ بسيار زياد مي‌شود. براي حل اين مشکل از روشي به نام کاسگرين استفاده مي‌شود.
در اين روش، مرکز آينه اصلي تلسکوپ توسط تکنولوژي خاصي سوراخ شده، و چشمي در پشت تلسکوپ قرار مي‌گيرد. همچنين آينه يا منشور جلوي تلسکوپ که پرتوهاي نور را به سمت بدنه، يه چشمي هدايت مي‌کرد، اکنون تنها پرتوها را به صورت مستقيم به آينه اصلي بازتاب مي‌کند.
در اين روش به دليل اينکه پرتوها طول تلسکوپ را دوبار طي مي‌کنند، طول تلسکوپ به نصف کاهش مي‌يابد.
از روش کاسگرين در لنزهاي آينه‌اي دوربين‌ها نيز استفاده مي‌شود.
تيغه اشميت
در بسياري از تلسکوپ‌هاي امروزي، براي رفع مشکلات و خطاهاي نوري که بخاطر نوع تراش آينه بوجود مي‌آيد، در دهانه تلسکوپ تيغه باريکي به نام تيغه اشميت قرار مي‌گيرد که کار تصحيح اين خطا را بر عهده دارد و بر اساس تراش و خطاي آينه ساخته مي‌شود.
تلسکوپ اشميت-کاسگرين
تلسکوپ اشميت-کاسگرين به تلسکوپي گفته مي‌شود که از هر دو فن‌آوري کاسگرين و تيغه اشميت در آن استفاده شده باشد. اين روش عموماً براي تلسکوپ‌هاي ۸ اينچ به بالا به کار مي‌رود.
بزرگترين تلسکوپ هاي جهان
نوشتار اصلي را بخوانيد: بزرگترين تلسکوپ هاي جهان
جستارهاي وابسته
* تلسکوپ فضايي هابل
* تلسکوپ راديويي

تلسکوپ وسيله اي است براي ديدن اجرام آسماني با فاصله ي زياد به طور واضح. در تلسکوپ پرتوهاي موازي نور که از يک فاصله بسيار دور مانند ستاره مي آيند همگرا ...

نگاه اجمالي هزاران سال بود که مطالعه ستارگان فقط از راه چشم انجام مي‌گرفت. خوشبختانه ، عدسي سازان آلماني در اوايل قرن هفدهم ميلادي (قرن يازدهم شمسي) ت ...

تلسکوپ ها نور اجرام سماوي را جمع آوري کرده با متمرکز نمودن امواج نوري يک تصوير تشکيل ميدهند. امروزه اکثر ستاره شناسان از تلسکوپ به تنهائي استفاده نميک ...

تلسکوپ هابل تلسكوپ فضايي هابل دقيقا چيست؟ چرا به اين اندازه استثنايي است؟ چگونه اين چنين عكس هاي شگفت انگيزي مي گيرد وما كجا مي توانيم آنها را ببينيم؟ ...

اخترشناسي که در زبان يوناني از ترکيب اجزاي astronomia = astron + nomos (به معناي قانون ستارگان) تشکيل شده است علم اشياء سماوي (مانند ستارگان، سيارات، ...

ماه تنها قمر طبيعي زمين و تنها جرم آسمانيست که انسان بر روي آن حضور داشته است. ماه روشن ترين جرم در آسمان شب است اما نوري از خود توليد نمي کند در عوض ...

● رصدخانه هاي مهم جهان الف) رصدخانه پولکوفو روسيه. يکي از معروفترين و قديمي ترين رصد خانه هاي دنيا است و در گذشته، اغلب آن را «پايتخت ستاره شناسي دنيا ...

براي دومين بار، پژوهشگران موفق شدند مولکول هاي آلي را در اطراف سياره اي مشتري مانند و داغ در خارج از منظومه شمسي کشف کنند. اين بدان معني است که فراوان ...

دانلود نسخه PDF - تلسکوپ