up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تقويت حافظه PDF
QR code - تقويت حافظه

تقويت حافظه

آيا تا به حال اتفاق افتاده است که نام کسي را که سابقاً ملاقات کرده بوديد فراموش کنيد؟ يا فراموش کنيد فلان وسيله را کجا گذاشته ايد يا آيا در ماشين را قفل کرديد يا نه؟
مطمئناً چنين اتفاقاتي براي شما هم افتاده است. اما اگر اين از دست دادن حافظه مکرراً اتفاق بيفتد و شما توانايي تمرکزتان را از دست بدهيد، چه مي شود؟
متاسفانه، از دست رفتن حافظه و بالا رفتن سن رابطه اي مستقيم دارند. در اوايل ۲۰ سالگي، مغز شروع به از دست دادن بعضي سلول هاي عصبي مي کند و بدن کمتر مواد شيميايي مورد نياز مغز براي درست کار کردن را توليد مي کند.
خوشبختانه، شما کارهاي زيادي مي توانيد انجام دهيد تا اين جريان را کندتر کنيد. در اينجا به چند نکته اشاره مي کنيم تا با رعايت آن بتوانيد حافظه تان را تقويت کنيد.
۱) غذاهاي سالم بخوريد
استفاده از يک رژيم غذايي سالم و مناسب نه تنها براي جسمتان مفيد است، بلکه براي مغز و حافظه تان نيز لازم است. بر طبق نظرات آکادمي عصب شناسي آمريکا، خوردن ميوه ها و سبزيجاتي که حاوي ميزان زيادي آنتي اکسيدان هستند؛ مثل توت ها ,مرکبات، اسفناج , هويج، کلم بروکلي ,گوجه فرنگي و سيب زميني شيرين مي تواند تا ۱۱ درصد احتمال سکته را پايين بياورد.
تحقيق ديگري نشان مي دهد که آنتي اکسيدان ها و پلي فنول هاي موجود در ذغال اخته و انگور مي تواند توانايي ارتباط سلول هاي مغزي را با يکديگر بالا برده و خطر آسيب رسيدن به آنها را پايين آورد.
به جز ميوه و سبزيجات، مواد ديگري مثل کارکامين و همچنين ويتامين هاي B مثل نياکتين و اسيد فوليک نيز در اين زمينه کمک کننده هستند و خطر ابتلا به الزايمر را پايين مي آورند.
۲) از نوشيدن مشروبات الکلي خودداري کنيد
همه مي دانند که نوشيدن مشروبات الکلي باعث از دست دادن حافظه به طور موقت مي شود. اما محققين دريافته اند که مي تواند عوارض طولاني مدت نيز داشته باشد و روي سلول هاي مغزي تاثير بگذارد. تاثير موقتي آن رابطه اي نزديک با ميزان مصرف نوشيدني دارد. هرچه ميزان بيشتري بنوشيد، حافظه تان کندتر خواهد شد.
۳) جسمتان را ورزش دهيد
همه ي ما مي دانيم که براي روي فرم نگاه داشتن هيکل و بدنمان بايد ورزش کنيم. اما آيا مي دانستيد که ورزش کردن باعث تقويت حافظه تان نيز مي شود؟
ورزش هاي قلبي عروقي مانع از دست رفتن حافظه مي شود. پزشکان بر اين عقيده اند که علت آن است که ورزش گردش خون را در مغز بالا مي برد و نمي گذارد بافت هاي عصبي مغز با بالا رفتن سن به سرعت از بين بروند.
حتماً لازم نيست که دونده ي دوي ماراتن باشيد تا حافظه تان تقويت شود. ورزش هاي جسمي فکري نيز مي توانند با از دست رفتن حافظه مقابله کنند.
۴) فکرتان را ورزش دهيد
ورزش دادن به فکرتان و به رشد مغزتان کمک مي کند. با فعال نگاه داشتن مغزتان، سلول هاي عصبي مغزتان را ترغيب مي کنيد تا ارتباطات جديد ايجاد کنند. اين مسئله به جز بالا بردن قدرت يادآوري، ظرفيت حافظه را هم بالا مي برد و مانع از دست رفتن حافظه مي شود.
کارهاي بسياري مي توانيد براي ورزش دادن و فعال کردن مغزتان انجام دهيد. کارهاي ساده اي مثل حل جدول، بازي شطرنج و مطالعه کردن از آن دسته هستند. گرفتن آموزش هاي جديد مثل يادگيري زباني خارجي يا يک آلت موسيقي نيز مي تواند مفيد باشد.
۵) از مکمل هاي تقويت کننده حافظه استفاده کنيد
علم خيلي وقت است که فايده ي بعضي مکمل هاي غذايي مثل روي و اسيد فوليک را براي تقويت حافظه دريافته است. مکمل هاي ديگري نيز شناخته شده اند که مي توانند به تقويت حافظه کمک کرده و مانع از دست رفتن حافظه با بالا رفتن سن شوند.
ترکيبات اين مکمل ها از اين قرار است:
آنتي اکسيدان ها که راديکال هاي آزاد مخرب را از بين مي برند و گياهاني که سلول هاي عصبي را از آسيب محافظت مي کنند.
مواد مغذي که اکسيژن و گلوکز مغز را بالا مي برند.
گياهاني که به توليد انتقال دهنده هاي عصبي کمک مي کنند.
مکمل هاي که باعث تقويت حافظه مي شوند از اين قبيل اند:
● جينکو بيلوبا
نام گياهي بسيار مشهور است که از ساليان دور به عنوان دارويي سنتي براي تقويت حافظه استفاده مي شده است. خاصيت آنتي اکسيداني قوي دارد و مي تواند از آسيب رسيدن به رگ هاي خوني در مغز جلوگيري کند. همچنين مي تواند جريان خون را در مغز بالا ببرد و با حفظ قابليت ارتجاعي رگ ها، اکسيژن و مواد مغذي را به سلول ها برساند.
● ويتامين هاي B
از ويتامين هاي B در بسياري از عمليات متابوليک بدن استفاده مي شود و براي سلامتي عمومي بدن بسيار لازم هستند. در رابطه با مغز دو تا از اين ويتامين ها اهميت بيشتري پيدا مي کنند: ويتامين B۱۲ و اسيد فوليک.
,ويتامين هاي B۱۲ براي حفظ غلاف ميلين(ماده ي سفيد چربي که غلاف بعضي اعصاب را مي پوشاند و باعث مي شود که به درستي کار کنند).
اسيد فوليک هم ماده ي بسيار موثري براي مغز است که باعث بهتر کار کردن انتقال دهنده هاي عصبي مي شود. اگر ميزان اسيد فوليک مغز کم شود، احتمال از دست رفتن حافظه بيشتر مي شود.
● اسيدهاي آمينه
اولين کار آمينو اسيدها اين است که به عنوان سدي براي پروتئين ها عمل مي کنند. اما انواع بخصوصي از آنها براي تقويت مغز هم کاربرد دارند. به طور مثال تاورين L يک محافظ عصبي قوي است که از سلول هاي عصبي در مواجه بهاسترس و فشارها محافظت مي کند. پيروگلوتامين L نيز براي متابوليسم سلول هاي عصبي کاربرد دارند و DMAE نيز مشاهده شده است که باعث تقويت حافظه ي کوتاه مدت مي شود.
● هميشه هوشيار باشيد...
تقويت حافظه بايد يکي از کارهاي روزانه تان باشد. به ياد داشته باشيد که ورزش در اين زمينه کمک بسيار زيادي به شما مي کند.
حواستان باشد که مکمل هايتان را هم حتماً استفاده کنيد.

حافظه ها ي الكترونيكي با اهداف متفاوت و به اشكال گوناگون تاكنون طراحي و عرضه شده اند. حافظه فلش ، يك نمونه از حافظه هاي الكترونيكي بوده كه براي ذخيره ...

معمول ترين راهها جهت افزايش نيروي توليدي موتور افزايش راندمان حجمي موتور ميباشد.به کمک افزايش راندمان حجمي بسته به تکنيک مورد استفاده ميتوان از ۵% تا ...

▪ ROM ▪ PROM ▪ EPROM ▪ EEPROM ▪ Flash Memory هر يک از مدل هاي فوق داراي ويژگي هاي منحصربفرد خود مي باشند . حافظه هاي فوق در موارد زيرداراي ويژگي مشابه ...

اين تنزل شناخته شده يک عارضه جانبي غير قابل فرار نيست،بلکه اخيرا گفته مي شود شما مي توانيد با روشهايي تغييرات مربوط به افزايش سن را خنثي کنيد.روشهاي س ...

حافظه فلش حافظه هاي الکترونيکي با اهداف متفاوت و به اشکال گوناگون تاکنون طراحي و عرضه شده اند. حافظه فلش ، يک نمونه از حافظه هاي الکترونيکي بوده که بر ...

خيلي ها مراقبت از پوست را صرفا به مراقبت از پوست صورت محدود مي کنند و از توجه به پوست بدن خودشان غافل مي شوند. شايد براي تان عجيب باشد ولي اين يک واقع ...

نيم کره ي راست مغز مسئوليت هدايت سمت چپ بدن را بر عهده دارد. اين نيم کره مرکز حس لامسه، درک سه بعدي اشيا، تصاوير، مقررات، رنگ، لحن و صداست و با توجه ب ...

● مس: مس اولين عنصر شناخته شده است و فلزي نسبتا قرمز رنگ است و قابليت هدايت الکتريکي و حرارتي بالايي دارد. مس از پرکاربردترين فلزات در صنعت است. مس در ...

دانلود نسخه PDF - تقويت حافظه