up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله تغذيه ماه رمضان PDF
QR code - تغذيه ماه رمضان

تغذيه ماه رمضان

تغذيه غلط در ماه رمضان و عوارض آن

برنامه ريزي براي يک تغذيه صحيح در ايام ماه مبارک رمضان به ويژه نيمه دوم اين ماه از اهميت ويژه اي برخوردار است تا هم بتوان با جلوگيري از پرخوري و آشفته خوري، اصل پرهيز را رعايت کرد و هم با تقسيم انرژي و کالري مورد نياز از زيان هاي کمبود غذايي در امان بود.
اهميت اين قضيه به خصوص زماني نمايان تر مي شود که بدانيم در ۱۵ روز دوم ماه رمضان بدن روزه داران ضعيف تر شده و نياز به مراقبت و رسيدگي تغذيه اي بيشتري خواهد داشت چون به طور واضح در ضرر و زيان جسمي و روحي بي توجهي به اين مسئله در پايان اين ماه و حتي در طولاني مدت خودش را نشان خواهد داد.
دستگاه گوارش هر فردي در مدت ۱۱ ماه سال از مواد غذايي مختلف انباشته مي شود. اين دستگاه هم مانند هر عضو ديگري نياز به استراحت دارد؛ همان گونه که شب، زمان استراحت جهت رفع خستگي و تجديد قوا در بدن است و عدم استراحت مناسب باعث فرسودگي و ناتواني جسم و روان و به دنبال آن بروز بيماري هاي مختلف خواهد شد.
از طرفي همان طور که مي دانيد پرخوري باعث افزايش وزن و عوارض ناشي از آن خواهد شد. با گرفتن روزه نه تنها مي توان بر پرخوري و چاقي غلبه کرد بلکه مي توان با کنترل خوردن، اراده و نيروي تفکر را نيز در خود تقويت کرد.
بدن انسان براي حفظ سلامتي خود همواره مقدار چربي به عنوان ذخيره انرژي در نقاط مختلف جمع مي کند. ماندن اين چربي ها به مدت طولاني باعث فشرده شدن آنها مي شود. به طور معمول اين چربي هاي فشرده قابليت استفاده زيادي ندارند. روزه داري حتي در افراد لاغر و داراي وزن طبيعي اين اجازه را مي دهد که بدن اين چربي هاي فشرده و قديمي را بسوزاند و فرد فرصتي مناسب براي جايگزيني چربي هاي تازه (بعد از اين دوره) پيدا کند.
البته در کنار تمام موارد ذکرشده که تنها قسمتي از فوايد روزه داري براي سلامت است، توجه به اين نکته مهم است که روزه داري بايد از ويژگي هاي خاصي برخوردار باشد تا تعادل سلامت را هر چه بهتر حفظ کند.
متأسفانه اشتباهات زيادي در تغذيه روزه داران ديده مي شود که نه تنها فوايد روزه داري را زير سؤال مي برد بلکه باعث واردآمدن آسيب هاي زيادي به سلامت فرد مي شود که اين امري طبيعي نيست.
● برنامه غذايي نامناسب در ماه مبارک رمضان چه عوارضي را به دنبال خواهد داشت؟
- چاقي، مهم ترين عارضه ناشي از روزه داري است که به دنبال مصرف غذاهاي نامناسب ايجاد مي شود.
- افزايش چربي هاي نامطلوب خون مثل کلسترول تام، تري گليسريد، کلسترول بد (LDL) و اسيد اوريک، يبوست، نفخ، احساس پُري دستگاه گوارش و ساير مشکلات گوارشي، لاغري و ضعف و ناتواني، کاهش مقاومت بدن در برابر بيماري ها، سردرد و سرگيجه و سنگ هاي دستگاه ادراري.
همان طور که بيان شد اين مشکلات به هيچ وجه طبيعي و ناشي از يک روزه داري مناسب و صحيح نيست، بنابراين از مصرف مواد غذايي سرخ کرده، انواع شيريني (به خصوص زولبيا و باميه)، دسرهاي چرب، غذاهاي چرب و شور و نمک دار و انواع سس ها و... و همچنين از مصرف زياد غذاهاي پرحجم مانند آش رشته با پياز داغ فراوان يا تريد کردن نان در آبگوشت جداً پرهيز کنيد تا با مشکل اضافه وزن، افزايش چربي خون و اختلالات گوارشي مواجه نشويد.
اختلالات عصبي مانند بي حوصلگي، اختلال حافظه، گيجي، خستگي و کوفتگي نيز از عوارض روزه داري غلط است.
عوارض فوق مي تواند به علت کمبودهاي تغذيه اي ايجاد شود. افت قند خون يکي از عوامل مهم بروز اين مشکلات است که معمولا به دليل عدم مصرف سحري عارض مي شود.
سوخت و ساز (انرژي لازم) سلول هاي عصبي صرفا از گلوکز (قند) و کربوهيدرات ها تأمين مي شود. از طرفي بدن انسان نمي تواند به مدت طولاني کربوهيدرات ها را ذخيره کند، پس گرسنگي طولاني مدت و عدم مصرف سحري مي تواند باعث کاهش انرژي لازم براي فعاليت سلول هاي عصبي و در نتيجه ايجاد عوارض ذکر شده شود.
در اين ميان کارشناسان توصيه مي کنند که فاصله افطار تا شام حداقل ۲ساعت باشد و همچنين از مصرف چاي بلافاصله بعد از شام به دليل کاهش جذب آهن خودداري شود.
روزه داران هنگام صرف افطار ابتدا روزه خود را با چاي، آب جوش يا شيرگرم و خرما و کشمش به همراه غذاهايي مانند نان و پنير و سبزي، شامي، انواع کوکو، فرني يا شيربرنج بازکنند.
همچنين بعد از ۲ ساعت از صرف افطار مي توانند شام خود را که پيشنهاد مي شود يکي از غذاها مانند سوپ، آش، حليم، خوراک لوبيا، عدس، خوراک سبزيجات با کمي نان سبوس دار مانند سنگک به همراه ماست وخيار يا دوغ و سبزي خوردن يا سالادباشد، انتخاب کنند. بهتر است روزه داران تا پايان شب و هنگام خواب از ميوه ها، چاي کمرنگ و ساير مايعات مخصوصاً آب استفاده کنند.
وعده سحري هم بهتر است مانند وعده ناهار و شامل غذاهاي اصلي از قبيل انواع چلوخورش ها و پلوهاي مخلوط با حبوبات و سبزيجات، به همراه مرغ و سبزي هاي تازه يا سالاد و ماست باشد.
از نوشيدن زياد چاي در وعده سحري هم بايد اجتناب شود چون به علت افزايش ادرار و دفع مواد معدني مورد نياز بدن، موجب بروز تشنگي در طول روز مي شود.
وعده سحري در ماه مبارک رمضان مهم ترين وعده غذايي به حساب مي آيد و تمام غذاهايي که در اين وعده مصرف مي شوند، انرژي مورد نياز و مواد مغذي لازم را تأمين مي کند که در طول روز دچار افت قند خون، کاهش تمرکز و پايين آمدن توان کاري افراد نشود.
مصرف غذاهاي حاوي کربوهيدرات پيچيده، سبزي ها، حبوبات، غلات، ميوه هاي با پوست و ميوه هاي خشک مانند آلو و انجير در وعده سحري موجب کاهش گرسنگي در طول روز مي شود. خوابيدن نيم تا يک ساعت بعد از مصرف سحري مي تواند موجب بازگشت غذا از معده به مري و ايجاد ريفلاکس يا ترش کردن شود.
گرسنگي طولاني مدت در ماه مبارک رمضان موجب افزايش ترشح اسيد معده مي شود. افزايش ترشح اسيد معده موجب تشديد زخم معده و اثني عشر مي شود.
بيماراني که مبتلا به زخم هاي گوارشي هستند يا بيماراني که مبتلا به سوء هاضمه، نفخ و دردهاي اين چنيني هستند، روزه گرفتن اختلال خاصي براي اين افراد ايجاد نمي کند.
به طور معمول روزه گرفتن هيچ عارضه اي براي دستگاه گوارش ندارد و به ويژه براي کساني که فشار خون، قند و چربي بالا دارند مفيد نيز هست.
افرادي که مشکلاتي از قبيل زخم هاي گوارشي و مشکلات عروقي و مخاطي دستگاه گوارش دارند بايد قبل از روزه از نظر مشکلاتي که احتمالا براي آنها به وجود خواهد آمد با پزشک خود مشاوره کنند.

ماه تنها قمر طبيعي زمين و تنها جرم آسمانيست که انسان بر روي آن حضور داشته است. ماه روشن ترين جرم در آسمان شب است اما نوري از خود توليد نمي کند در عوض ...

ماه ماه تنها قمر طبيعي زمين و تنها جرم آسمانيست که انسان بر روي آن حضور داشته است. ماه روشن ترين جرم در آسمان شب است اما نوري از خود توليد نمي کند در ...

در ابتدا بايد تعريفي کلي از غذا و صنعت مربوط به آن داشته باشيم : غذا Food : عبارت است ازماده جامد يا مايع اطلاق مي شود که بعد از خوردن و هضم و جذب بتو ...

ماه تنها قمر طبيعي زمين و تنها جرم آسمانيست که انسان بر روي آن حضور داشته است. ماه روشن ترين جرم در آسمان شب است اما نوري از خود توليد نمي کند در عوض ...

● ليبراسيون يا رخگرد ما در زمين گاهي شاهد بخشي از قسمت پنهان ماه هستيم. نمايان شدن بخشي از قسمت پنهان به دليل ليبراسيون يا رخگرد ماه مي باشد. در ماه س ...

روغن کبد کوسه ماهي که با نام علمي Shark Liver Oil شناخته مي شود روغني است که از کبد (جگر) کوسه ماهي استخراج مي شود. از کبد برخي کوسه ماهيان مي توان بي ...

● روغن ماهي و بيماري افسردگي حاد افسردگي حاد يک بيماري شناخته شده و وخيم روحي است که مربوط به تکرار دفعات بروز افسردگي، جنون( تغييرات سريع رفتاري، تحر ...

در ماه پربرکت رمضان، به منظور حفظ سلامتي و بهره گيري بيشتر از روزه داري به ذکر برخي نکات مورد نياز و مشترک اغلب روزه داران در مورد تغذيه سالم در اين م ...

دانلود نسخه PDF - تغذيه ماه رمضان