up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تزريق بوتاکس PDF
QR code - تزريق بوتاکس

تزريق بوتاکس

تزريق بوتاکس به چه قيمتي؟

چشم هاي شما جزو اولين اعضايي است که در صورتتان رخ نمايي مي کند و البته اگر اين چشم ها چين وچروک هايي داشته باشند، مي توانند در ظاهر شما و تصوري که بيننده از سن و سال شما خواهد داشت، نقش داشته باشند...
به همين دليل، خيلي ها (مخصوصا خانم ها) در هر موقعيت شغلي که باشند، به جوان سازي و زيبايي چشم هايشان اهميت مي دهند. موضوع «ميزگرد زيبايي» اين هفته، خانم دکتر جواني است که به تازگي تخصص زنان گرفته و حدودا ۳۰ سال دارد و مجرد است. اين خانم دکتر، ضمن ابراز تمايل براي طرح مشکل شان به منظور آموزش و عبرت ديگران، تاکيد کردند که نام و عکسشان در «سلامت» درج نشود.
ماجرا از اين قرار است که ايشان با مراجعه به يکي از کارشناساني که در آرايشگاه بنامي شاغلند و در تزريق بوتاکس به اطراف چشم تبحر دارند، به خيال خودشان قصد جوان سازي و رفع افتادگي پلک هايشان را داشته اند اما با چشم ها و ابروهايي درهم رفته، با نمايي که گويا به شدت اخم کرده اند يا در حال گريه اند، با «سلامت» تماس گرفتند تا با مطرح کردن اشتباهي که مرتکب شده اند، درس عبرتي براي ديگران شوند. چهره درهم خانم دکتر واقعا ناراحت کننده بود و به احتمال زياد تا مدت ها او حتي نخواهد توانست به مطب برود تا بيمارهايش را ويزيت کند. با دکتر محمدعلي نيلفروش زاده، متخصص پوست و مو، درباره مشکل ايشان صحبت کرديم و نظر ساير کارشناسان «سلامت» را نيز در اين خصوص جويا شديم؛ دکتر ضياءالدين طباطبايي (چشم پزشک)، دکتر پروين ناظمي (روان شناس ) و و دکتر داريوش الياس پور (متخصص طب فيزيکي).
● نگاه اول
نظر دکتر محمدعلي نيلفروش زاده رئيس مرکز تحقيقات پوست و سالک درباره سوژه ظرايف تزريق بوتاکس به اطراف چشم
تزريق بوتاکس به اطراف چشم چه عوارضي مي تواند داشته باشد؟
ايجاد عوارض در ناحيه دور چشم مي تواند هم به علت خود تزريق و هم به علت اثر بوتاکس باشد. اين عوارض معمولا عبارتند از: درد و کبودي. در صورت نياز مي توان از قطعات يخ، بي حس کننده هاي موضعي يا هواي سرد فشرده پيش از تزريق استفاده کرد. معمولا وريدهاي برجسته اي که در گوشه خارجي چشم ديده مي شوند، در معرض آسيب هستند. تزريق زيرجلدي مي تواند از ايجاد هماتوم (خون مردگي) و کبودي جلوگيري کند و نبايد تزريقي داخل عضله انجام شود. به نظر مي رسد آثار درماني موردنظر با تزريق سطحي در اين ناحيه کاهش پيدا نمي کنند. تزريق در ناحيه دور چشم (حتي داخل پلک فوقاني) نيز به ندرت سبب افتادگي پلک مي شود ولي در صورت بروز، استفاده از قطره آپراکلوندين ۵ ۰ درصد به مدت ۲ تا ۴ هفته مي تواند مفيد باشد. بيرون زدگي يا توزدگي چشم ها عوارض نادري هستند و در صورتي که بروز کنند، مشاوره چشم پزشکي ضرورت دارد. اين عوارض معمولا به صورت خودبه خود در طول ۲ تا ۴ هفته رفع مي شوند.
▪ بهترين کساني که مي توانند از تزريق بوتاکس نتيجه بگيرند، چه کساني هستند؟
کساني که در اطراف چشم هايشان چروک هاي پنجه کلاغي دارند. اين چروک ها يا ديگر چروک هاي ديناميکي (چروک هايي که به دليل حرکت ايجاد مي شوند) در کساني که زياد اخم مي کنند يا عادت دارند ابروهايشان را مدام بالا بيندازند، رايج ترند و بهتر به تزريق بوتاکس جواب مي دهند. البته منظورم تزريقي است که توسط پزشک متبحر باشد، نه مراکز زيبايي يا افرادي که در آرايشگاه، اين کار را انجام مي دهند. اگر دقت کنيد مي بينيد هرگز کساني که توسط پزشک متخصص اقدام درماني يا زيبايي مي کنند، شکايت يا عارضه اي ندارند. تعداد پزشکان باتجربه و متخصص هم در شهرهاي مختلف ما کم نيست. من نمي دانم چرا با اين همه، بعضي ها چنين ريسکي مي کنند؟ مگر مي شود کسي بر سر سلامت خود ريسک کند يا آن را شوخي بگيرد؟! به اينکه چه خطري مي تواند چشم شما يا سلامت ديگر اعضاي بدنتان را به خطر بيندازد، کاري ندارم اما به اينکه اگر زيبايي شما به مخاطره بيفتد چقدر از نظر روحي و رواني آسيب مي بينيد، فکر کرده ايد؟! خيلي سخت است که کسي به دليل چهره درهم رفته اش خود را خانه نشين کند؛ آن هم به دليل کاري که خودش از روي ناآگاهي مرتکب شده است.
▪ حالا اين خانم دکتر که سوژه ميزگرد اين هفته ماست، چطور بايد متوجه مي شد که مناسب تزريق بوتاکس هست يا نيست؟
تشخيصش به اين راحتي ها نيست. افتادگي ابرو ممکن است با پوشيده شدن پلک فوقاني، ايجاد چروک هاي افقي پيشاني به علت بالا انداختن دراز مدت ابروها، خطوط افقي بالاي بيني و حتي سردرد و خستگي ايجاد شود و خود را نشان دهد. اما چون افتادگي ابرو به سمت داخل پيشرفت مي کند، خيلي از بيماران دچار اين مشکل، خودشان نمي توانند عارضه را تشخيص دهند و همين امر مساله ساز مي شود چون اتفاقا يکي از مواردي که به هيچ وجه مناسب تزريق بوتاکس نيست، حالتي است که فرد افتادگي ابرو دارد؛ يعني فاصله چشم و ابروي او کم است. شايد شما نتوانيد تشخيص بدهيد که آيا ابروهايتان افتاده است يا نه ولي يک راه حل عملي وجود دارد. کساني که افتادگي ابرو دارند، اگر پس از گرفتن دوش حوله اي دور سر خود بپيچند که سبب بالا رفتن پلک ها و ابروهايشان شود، مي توانند به خوبي اين افتادگي را که گفتم، مشاهده کنند. افتادگي قابل ملاحظه ابرو مي تواند سبب برجسته شدن خطوط پنجه کلاغي گوشه چشم شود.
عدم توجه به افتادگي ابرو همراه با تزريق بوتاکس مي تواند نتايج ناخوشايندي به همراه داشته باشد زيرا اگر در اين حالت، تزريق براي درمان خطوط افقي پيشاني انجام شود، ريلکس شدن عضله پيشاني از بالا رفتن ابروها جلوگيري مي کند و سبب افتادگي غيرقابل جبران ابروها مي شود. فاصله بين لبه پلک فوقاني و پلک تحتاني در حالي که بيمار به نقطه اي زل زده است، تحت عنوان ناودان پلکي يا روزنه پلکي ناميده مي شود. با توجه به اختلافات فردي و نژادي، اين روزنه بين ۸ تا ۱۱ ميلي متر است. ناودان يا روزنه پلکي در حالت طبيعي با لبخند تنگ مي شود و عدم ايجاد چنين تغييري ممکن است توسط ديگران تحت عنوان يک حالت غيرطبيعي يا غيرصميمي استنباط شود.
▪ چروک هاي پنجه کلاغي که گفتيد، در چه سنيني شايع تر است؟
چروک هاي پنجه کلاغي ممکن است حتي در دهه دوم عمر نيز ديده شوند؛ به طوري که با افزايش عمق يا گستردگي اين خطوط، چهره خسته به نظر مي رسد. عواملي که به تشديد اين خطوط کمک مي کنند، آسيب نور خورشيد، ميزان چربي زير پوست، سلامت عمومي، سيگار کشيدن و انقباض دراز مدت عضله دور چشمي است. اين حالت تشديدشده در ماهيگيران، کشاورزان و ساير کساني که به مدت طولاني در معرض نور خورشيد هستند، ديده مي شود و شايد آنها را متمايل به انجام اين کار کند. نکته بسيار مهم قبل از درمان، تشخيص و مورد توجه قرار دادن مشکل اصلي بيمار در اين ناحيه است. بعضي از بيماران از داشتن يک ظاهر خسته شکايت دارند. در واقع، اين بيماران دچار کاهش قوام پوست و شلي پوست پلک، افتادگي ابرو، حلقه تيره زير چشم، بيرون زدگي چربي حدقه چشم، افرايش اندازه عضله دور چشم يا چروک هاي عميق کانتال خارجي هستند. جوانسازي در ناحيه دور چشم يک مقوله پيچيده است و نتايج رضايت بخش کمي در درمان اين ناحيه حاصل مي شود. بهترين کانديدها براي تزريق بوتاکس، افرادي هستند که چروک هاي گوشه خارجي چشمشان از خفيف تا متوسط است و آنهايي که هنگام لبخند زدن، گوشه چشم هايشان چروکيده و جمع مي شود.
▪ پس براي درمان با بوتاکس اين چروک ها هيچ ممنوعيتي وجود ندارد؟
موارد ممنوعيت خيلي کمي براي درمان اين ناحيه با بوتاکس وجود دارد که در مشورت با پزشک متخصص به شما گفته خواهد شد؛ از جمله:
۱) بيماران دچار خشکي چشم؛ مانند مبتلايان به نشانگان خشکي چشم حقيقي و نشانگان شوگرن و آرتريت روماتوييد شديد.
۲) بيماران دچار مياستني گراو چشمي يا ساير بيماري هايي که مي توانند عملکرد عضلات خارج چشمي را مختل کنند.
۳) بيماراني که چشمانشان به دليل فلج عصبي، خوب بسته نمي شود، مبتلايان بيماري چشمي در اثر تيروييد و کساني که جراحي بلفاروپلاستي انجام داده اند.
● نگاه دوم
از عوارض بوتاکس چه مي دانيد؟
دکتر ضياءالدين طباطبايي فوق تخصص پلک و مجاري اشکي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران
سم بوتولينيوم يا بوتاکس چند سالي است که وارد بازار شده و از سازمان غذا و داروي آمريکا تاييد گرفته و جايگاه خاصي در موارد زيبايي و درماني پيدا کرده است.
تزريق بوتاکس، روش مناسبي براي رفع چين وچروک هاي صورت است. ۲ نوع چين وچروک در صورت وجود دارد؛ يک نوع چين و چروکي است که به آن، ديناميک مي گويند؛ يعني بيمار به صورت ارادي آن را ايجاد مي کند. اين نوع چين و چروک با تزريق دارو از بين مي رود. اما نوع دوم که به آن استاتيک مي گويند، چين هايي در صورت و پيشاني است و بايد توجه داشته باشيد که اين نوع چين و چروک با تزريق بوتاکس کاملا برطرف نخواهد شد.
از طرفي، تزريق بوتاکس براي رفع چين و چروک هاي پيشاني، صورت و اطراف لب ممکن است توام با عوارضي باشد؛ از جمله:
۱) تزريق آن در ناحيه پيشاني مي تواند منجر به افتادگي ابرو و پلک شود.
۲) گاهي تزريق بوتاکس در ناحيه بين ۲ ابرو و اخم با درجاتي از افتادگي نامتقارن ابروها همراه است که اين مساله نوعي نقص تکنيکي در تزريق محسوب مي شود.
۳) تزريق در گوشه خارجي چشم ممکن است تغييراتي در شکاف پلک ايجاد کند و گاهي اوقات بيمار دچار دوبيني يا تاري ديد مي شود.
۴) چنانچه تزريقاتي در زير ابرو (پلک) انجام شود، ممکن است پلک زدن بيمار با مشکل مواجه شود و از طرفي چشم باز بماند. همچنين ممکن است باعث اختلال در اشک چشم، تاري ديد و خشکي چشم شود. اگرچه اين عوارض گذرا هستند و طي چند هفته يا ماه از بين مي روند. يکي از خصوصيات بوتاکس اين است که عوارض آن معمولا گذرا است و دايمي نيست و مي توان با درمان کمکي، مشکل بيمار را حل کرد تا اثر دارو از بين برود.
۵) يکي ديگر از عوارض تزريق بوتاکس در پلک پايين است که باعث اشک ريزش مي شود. اين مساله به دليل ضعف و اختلال در پمپ اشکي است که متعاقب آن، بيمار از اشک ريزش شکايت دارد.
۶) تزريق در اطراف لب و ناحيه گونه، ممکن است باعث از بين رفتن حرکاتي که هنگام صحبت کردن و محاوره در صورت ايجاد مي شود، شود و صورت حالت ماسکي به خود بگيرد.
۷) تزريق در قسمت هاي خارجي ابرو ممکن است باعث تغييراتي در ابرو شود که فرد حالت کوکي يا عروسکي به خود مي گيرد.
۸) تزريق در اطراف لب بعضا باعث درجاتي از عدم تقارن در لب يا شلي در خود لب مي شود که در اين حالت بيمار هنگام تغذيه با مشکلاتي مواجه خواهد شد اما بعد از مدت کوتاهي اين عوارض از بين مي رود.
در مجموع، مي توان گفت عوارض تزريق بوتاکس به عواملي مانند غلظت دارو و تکرار تزريقات بستگي دارد؛ يعني هر چه ميزان و حجم آن بيشتر و غليظ تر باشد، عوارض آن بيشتر خواهد بود. همچنين اگر فردي زودتر از يک ماه اقدام به تزريق مجدد بوتاکس کند، احتمال پيدايش عوارض جانبي ناخواسته دارو بيشتر مي شود. بنابراين توصيه مي شود تزريق مجدد زودتر از يک ماه نباشد و بيش از يک آمپول در يک دوره نيز استفاده نشود.
فراموش نکنيد که هر بيماري کانديد تزريق نيست؛ بلکه با توجه به شرح حال بيمار و موارد گفته شده، تزريق توسط پزشک متخصص بايد انجام شود و اين اولين اشتباه سوژه ميزگرد زيبايي اين هفته است.
در نهايت بايد يادآور شوم که تهيه، نگهداري و حمل و نقل دارو از اهميت ويژه اي برخوردار است؛ چراکه دارو بايد در دماي خاصي نگهداري شود. بنابراين فردي که به مراکز غيرمعتبر مي رود، بايد بداند که اثر دارو خنثي شده و گاهي اوقات تزريق آن توام با عوارض است. توصيه مي شود بوتاکس از داروخانه هاي معتبر که شرايط نگهداري و حمل آن را دارند، تهيه و مصرف شود.
● نگاه سوم
دکتر پروين ناظمي روان شناس
دنبال زيبايي مصنوعي نباشيد
متاسفانه در جامعه امروز اعتمادبه نفسي که بايد در يک جوان براي پذيرش خود و توانمندي هايش وجود داشته باشد اساسا يا پنهان شده يا بسيار کم شده است و همين قضيه باعث مي شود فرد، چيزي را که به صورت دروني بايد داشته باشد، مي خواهد به صورت بيروني کسب کند و به همين دليل به سمت زيباسازي مصنوعي و عمل هاي زيبايي مي رود. از سوي ديگر به نظر مي رسد در جوانان، هم گرايي و هم رنگي شدت بسيار بالايي دارد. دليل آن هم عدم پختگي و شرايط سني آنهاست. يک مشکل اجتماعي ديگر هم اين است که ما نمي خواهيم همديگر را همين طور که هستيم، بپذيريم. وقتي يک نفر با شکل و شمايل اصلي خودش در يک جمع پذيرفته نمي شود، دست به زيباسازي مصنوعي مي زند تا پذيرفته شود. چهره اي که آفريده شده تمامي اجزاي آن همراه هم مي تواند زيبا باشد نه اينکه عمل هاي زيبايي به هر صورت انجام شود. عدم اعتمادبه نفس يا عدم احساس ارزشمندي از مهم ترين دلايل گرايش به عمل هاي زيبايي بدون الزام است. احساس ارزشمندي بايد در يک فرد از کودکي به وجود بيايد و اگر نيايد، در نوجواني و جواني منوط به زيبايي هاي مصنوعي و تاييد ديگران مي شود.
جالب است که امروزه انجام بسياري از عمل هاي زيبايي مانند بوتاکس يا عمل بيني يا حتي آرايش کردن مد شده است و اگر کسي اين کارها را انجام ندهد، به او امل مي گويند. اين مد چيزي نيست جز همان همرنگي با جماعت و داشتن انگيزه قوي تري که در زندگي هدف مشخصي در زندگي براي فرد ايجاد مي کند. اساسا در جوانان ما وجود ندارد و بسيار کمرنگ است. به قدري مسايل سطحي در زندگي جوانان اهميت جدي پيدا کرده که اساس و پايه زندگي اصلي را فراموش کرده اند و اين ظلمي است که خانواده ها در حق بچه ها مرتکب شده اند يعني از دوران کودکي آنچه را بايد در آنها به وجود مي آوردند، نياورده اند و در پذيرفتن آنها همان گونه که بودند کوتاهي کرده اند. در نتيجه وقتي بچه ها به استقلال مالي مي رسند فکر مي کنند به کمک همرنگ شدن با جماعت اطراف مي توانند تاييد ديگران را به دست آورند. ترس از طردشدن، تنها ماندن، انتخاب نشدن و عدم پذيرش، در حال حاضر در جامعه شاهد آن هستيم و جوانان به سمت عمل هاي زيبايي که شخصا فکر مي کنم انجام آن درست نيست، گرايش پيدا کرده است. زيبايي اي که در رفتار و گفتار فرد وجود دارد، اصل قضيه است. شايد روي يک چهره صدها عمل انجام شده باشد ولي دل چسبي و جذابيت لازم را نداشته باشد. چه خوب است کمي آگاهي جوانان را بيشتر و انگيزه و اعتمادبه نفس در آنها ايجاد کنيم تا خود را همان گونه که هستند بپذيرند و جامعه هم آنها را بپذيرد تا بتوانند توانايي هاي ديگر خود را به عرصه ظهور برسانند تا از زندگي شان لذت ببرند و اعتمادبه نفس شان بيشتر شود.
● نگاه چهارم
دکتر داريوش الياس پور متخصص طب فيزيکي مورد تاثير ماساژ بر از بين رفتن چين و چروک هاي پوستي
ماساژ صورت، مانع چروک نيست
ماساژ، تاثيراتي روي بافت هاي نرم و عضلات دارد و سبب افزايش جريان خون و تاثير بر سيستم عصبي آن ناحيه مي شود. گاهي گفته مي شود ماساژ صورت مي تواند بر کاهش چربي هاي زيرپوستي تاثير بگذارد و سبب زيبايي يا کاهش چين وچروک هاي پوستي شود. چند تحقيق در رابطه با ماساژ با دست و دستگاه هاي ديگر انجام شده و اثرات مثبتي در درمان سلوليت هاي پوستي و جوانسازي پوست و تغييرات موضعي سايز و حالت چهره گزارش شده است ولي در سطح وسيع، تحقيقات گسترده ا ي انجام نشده و نتايج علمي معتبر اعلام نشده است. در مورد چين وچروک هاي پوستي روش هايي براي ماساژ صورت وجود دارد.
اين ماساژها روي دردهاي عضلاني تاثير مي گذارد، به فرد آرامش مي دهد و تا حدي مي تواند جلوي بروز چين وچروک را بگيرد اما در مورد چين هاي قديمي بايد گفت ماساژ نمي تواند تاثير شگرفي بگذارد. در مورد پيشگيري هم لازم است تحقيقات گسترده تري انجام شود تا بتوان صددرصد آن را توصيه و اثربخشي ماساژ بر پيشگيري از بروز چين و چروک ها را به طور علمي رد يا قبول کرد. فعلا تحقيقات کوچکي در اين زمينه انجام و نتايجي ديده شده است اما نياز به تحقيقات معتبر علمي وسيع تري داريم تا اين مساله کاملا به اثبات برسد. هنوز قاطعانه نمي توان تاثير ماساژ بر پيشگيري از بروز چروک هاي پوستي را رد يا قبول کرد. اما از نظر احساس آرامش و کاهش درد مي توان پذيرفت که ماساژ موثر است. از باقي نظرات مسايل مطرح شده جنبه تجاري دارند و تحقيقات علمي آنها را به اثبات نرسانده است.

اين روزها استفاده از بوتاکس بسيار رواج پيدا کرده است و بسياري از خانم ها (حتي آقايان) ميانسال و حتي جوان از آن استفاده مي کنند اما خوب است بدانيد عمل ...

کلسيم تزريقي براي درمان کمي کلسيم خون در بيماريهائي که نيازبه افزايش سريع غلظت يون کلسيم در سرم دارند، مانند تتاني ناشي از کمي کلسيم خون در نوزادان ، ...

در مطب متخصصان پوست، بخش عمده اي از مراجعه کنندگان منتظرند تا نوبتشان شود و بوتاکس به صورتشان تزريق کنند تا از شر چين و چروک پوست خلاص شوند و زيبايي ر ...

بوتاکس يا سم بوتولينيوم تيپ A، به وسيله ميکروب کلستريديوم بوتولينوم توليد شده و مشابه سم ايجاد کننده مسموميت غذايي است به عبارتي خود باکتري مي تواند ا ...

پمپ تزريق سرنگ كاربرد ‏- براي چه به كار مي‌رود؟ براي تزريق مايعات به بدن (همانند داروها، غذاي مايع، گلوكز، محلول نمك و . . .) استفاده مي‌گردد. اصول عم ...

تزريق داروي بي حسي بايد بدون درد و تروما انجام شود، اما معمولا بيماران دندان پزشکي تجربه هاي دردناک و ناخوشايندي از دريافت بي حسي دارند. ترس از تجربه ...

انسولين براي بيماران ديابتي مثل سايه مي ماند؛ سايه اي که همواره پا به پاي آنها و در همه جا در کنارشان است... اين سايه، انواع و اقسام گوناگوني دارد. در ...

امروزه يکي از دغدغه هاي مهم بشريت، دستيابي به روش هاي جوان سازي و جوان شدن است و روزي نيست که متخصصان پوست و مو با بيماراني مواجه نشوند که علت اصلي مر ...

دانلود نسخه PDF - تزريق بوتاکس