up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله تروجان PDF
QR code - تروجان

تروجان

تروجان (اسب تراوا) در يک نگاه

● ويژگيهاي عمومي تروجان
اسب تروجان خود را به شکلي غير از آنچه هست به تصوير مي‌کشد. اسب تروجان خود را به ساير فايلها الصاق نمي‌کند و از خود کپي ايجاد نمي‌کند، بلکه موجب آسيب به سامانه رايانهاي يا ايجاد حفره امنيتي در رايانه مي‌گردد. اسب تروجان را براي انتقال بايد شخص يا برنامه‌اي ارسال کند. اسب تروجان ممکن است با برنامه‌هاي جذاب تفريحي و خنده‌آور يا روشهاي ديگري به سامانه‌هاي رايانه اي منتقل شود. پس تا شما آن را وارد سامانه نکنيد، نمي تواند منتقل شود؛ يعني مانند ويروسها خزنده نيستند.
● اهداف انتشار اسب تروا:
عملکرد اسب تروا ممکن است هر گونه فعاليت نامطلوب براي کاربر باشد؛ مانند تخريب اطلاعات کاربر يا ايجاد روشي براي عبور از سد نظارتهاي معمول براي دسترس غير مجاز به رايانه آلوده. هکر‌ها با ايجاد روشهاي دسترس غير مجاز به سامانه‌هاي رايانه اي قدرتمند و متصل به شبکه‌هايي با پهناي باند وسيع با تروجانها ناشناس مي‌مانند.
اغلب برنامه‌هاي هک( مانند password sender ها) آلوده به تروجانهايي است که هکرها براي نفوذ به سامانه‌هاي ديگر و استفاده از آن سامانه براي حمله به ساير سامانه‌ها طراحي کرده اند. در يک کلام، هکر خوب و حرفه اي براي هک سايت بايد رمز عبور و کد کاربري سايت را بداند. اسب تراوا را براي رايانه اي که سايت يا وبلاگ را بروز مي کند مي فرستد و با انجام شدن جاسوسي اين کد و رمز عبور را مي يابد و حال او با تغيير رمز عبور صاحب تمام و کمال و شش دانگ سايت شماست!!
تروجان چيست؟
اگر بخواهيم براي تروجان تعريفي ساده بيان کنيم، مي توانيم بگوييم: تروجان نوعي فايل جاسوسي است که هکر آن را - با توجه به نياز به اطلاعات قرباني - آماده مي کند و براي قرباني مي فرستد.
با کمي دقت در تعريف تروجان، در مي يابيم که تروجان را هيچ وقت نمي توان ويروس دانست. هکر - با توجه به نيازهاي خود به اطلاعات قرباني (که ممکن است رمز ­عبور ­ايميل ­قرباني، اشتراک اينترنت يا اکانت، نام و رمز عبور رايانه قرباني، ... است) تنظيم مي کند.
● انواع تروجان از لحاظ نرم افزاري:
معمولا تروجانها به دو قسمت تقسيم مي شود:
۱) کلاينت:
تنظيمات را انجام مي دهد و آن را با توجه به نيازهايي که بيان کرديم تنظيم مي کنند.
۲) سرور:
بعد از تنظيمات، بايد اين سرور براي قرباني فرستاده شود تا قرباني بعد از دريافت آن را اجرا کند.
چگونه امکان دارد تروجان وارد رايانه ما شود:
۱) در حال چت کردنيد؛ فرد مقابل مي خواهد عکس خودش يا نرم افزاري را برايتان سند کند . شما آن را مي گيريد، ولي آيا اين فايل سالم است؟ از کجا مطمئنيد که حاوي تروجان نيست؟
۲) در حال گشت در سايت آموزش هکيد و مي خواهيد نرم افزاري دانلود کنيد؛ از کجا مطمئنيد که اين نرم افزار سالم است؟
۳) برايتان ايميلي مي آيد، ايميلي که فرستنده آن نامشخص است؛ آيا ايميل سالم است؟
و...
● چهره هزار و يک رنگ تروجانها:
تروجانها بر خلاف ويروسها که فقط شامل چند شکل محدود مي شود اشکال خيلي زيادي دارد؛ هر تروجان ممکن است خود را به شکلهاي عکس، فايل صوتي، فايل نقاشي، يک فايل Setup، ... پس مي بينيد که تروجان شکل مخصوصي ندارد .
چگونه متوجه شويم که در رايانه ما تروجان فعال است:
۱) در صورت از کار افتادن Task Manager و Msconfig
۲) از کار افتادن ويروس کش
۳) در صورت ديدن علايم مشکوک در مسنجر
۴) فعال بودن نرم افزارهاي مشکوک، مثل Task Manager و Msconfig
۵) خوانده شدن ايميل هايي که ما آنها را قبلا در ايميل خود نخوانده ايم.
● به منظور مقابله با اين جاسوسها، چه کارهايي بايد انجام دهيم؟
۱) داشتن ويروس کشي قوي و بروز
۲) اين را بدانيد که هميشه پسوند عکس jpg و gif و ... است و هيچ وقت عکس پسوند exe ندارد و هميشه اگر فايل (عکس و نوشته و ...) را گرفتيد که داراي پسوند مشکوک بود، هرگز آن را باز نکنيد.
۳) هميشه Task Manager و Msconfig خود را بررسي کنيد. اگر چيزي مشکوک مثل sender.exe ديديد، در درايو ويندوز پوشه windows system۳۲ در پي چنين فايلهاي مشکوک باشيد و آن را پاک کنيد.
۴) هرگز از کسي که شناخت کافي نداريد فايلي دريافت نکنيد.
۵) سعي کنيد نرم افزارهاي مورد نظرتان را از سايتهاي معتبر دانلود کنيد.
۷) در صورت مشکوک شدن به وجود تروجان، سريع اطلاعات خود را عوض کنيد (پسورد آي دي، پسورد ويندوز، ...).
۸) ويندوز خود را عوض و درايو ويندوز قبلي را فرمت کنيد.

ولي تروجان چيست؟ اگر بخواهيم براي تروجان يک تعريف ساده بيان کنيم ميتوانيم بگوييم: تروجان يک فايل جاسوسي ميباشد که توسط هکر با توجه به نياز به اطلاعاته ...

امروزه دامنه آثار زيانبار تروجان­هاي موذي به عرصه بانکداري الکترونيک هم کشيده شده است. از جمله تروجان هاي معروف به بانک­زن، حساب هاي پس انداز آنلاين ر ...

● ويروس ها (Viruses): ويروس ها يک برنامه يا کد(اسکريپت) بسيار کوچکي است که بر روي برنامه هاي بزرگتر سوار مي شوند. يعني در بين کد هاي اصلي يا فايل هاي ...

از ابتداي سال ۲۰۱۰ تا کنون قسمت فن آوري اطلاعات خبرگزاري ها و روزنامه ها هرروز اخباري از انواع ويروس ها و تروژان ها منتشر کرده اند تا ما بدانيم امسال ...

اگر بخواهيم نگاهي گذرا به تاريخچه بسته هاي امنيتي و همين طور شركت هايي كه در اين چند ساله براي تامين امنيت سيستم هاي كاربران فعاليت كرده اند اندازيم ي ...

دانلود نسخه PDF - تروجان