up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله ترس بچه ها PDF
QR code - ترس بچه ها

ترس بچه ها

وقتي ترس بچه ها بزرگ مي شود

اگر به روزهاي شيرين و عروسکي کودکيتان برگرديد، حتما به خاطر مي آوريد که آن روزها شما را از چه مي ترساندند: ، ، ، ، ،
در ذهن بسياري از کودکان اين شخصيت هاي غيرواقعي جان مي گيرند و مي شوند دليلي براي ترس کودکان. در کنار همه اينها، بازي هاي کامپيوتري خشن، فيلم هاي ترسناک، هيولاها و موجودات عجيب و غريب کارتون هاي جديد، دليلي ديگر براي ترس کودکان اين دوره و زمانه است.
کارتون هاي قديمي پر بود از حيوانات مهربان جنگل، موسيقي، دوستي و مهرباني. اما اين روزها شرکت هاي کارتون سازي و سازندگان بازي هاي رايانه اي، براي نوآوري و در دست گرفتن بازار فروش به خلق موجودات عجيب و غريبي روي آورده اند که داراي قدرت هايي فراتر از موجودات عادي هستند. موجوداتي که يک چشم بزرگ دارند، صدها دست و پا دارند، هيبت هايي بزرگ و پرمو دارند و صداهاي مهيب از خود در مي آورند، برروي ذهن و روان کودکان اثرات نامطلوبي به جا گذاشته و موجب ترس و دلهره گاه و بيگاه کودکان مي شوند. ترس کودکان از شخصيت هاي کارتوني، فيلم و بازي رايانه اي چگونه به وجود مي آيد و چگونه مي توان به کودکان کمک کرد تا از اين ترس ها گذر کنند؟ نتايج يک تحقيق که برروي بيش از ۲هزار دانش آموز کلاس دوم تا هشتم در انجام شد، نشان داد که هر چه بر تعداد ساعات تماشاي تلويزيون در شبانه روز افزوده شود، بروز علايم ناراحتي رواني از قبيل عصبانيت، ترس و استرس در کودکان افزايش خواهد يافت. نتايج يک تحقيق ديگر برروي ۵۰۰ کودک کودکستاني نيز نشان دارد؛ افراط در تماشاي تلويزيون و داشتن تلويزيون در اتاق خواب، موجب اختلال در خواب کودکان مي شود. تقريبا ۹۰درصد از والدين اين کودکان تاکيد داشتند که کودکشان حداقل يکبار در هفته دچار کابوس مي شود. جالب است بدانيد نتايج يک پژوهش نشان داده است، ۶۲ درصد والدين کودکان ۲تا ۷ساله گفته اند که کودکان آنها از چيزي در يک برنامه تلويزيوني، فيلم يا کارتون، مي ترسند.
تحقيقاتي شبيه به اين و بسياري از گزارش هاي ديگر نشان مي دهند، بسياري از افراد، منشا ترس بلند مدت خود از حيوانات خاص مانند سگ ها، گربه ها و حشرات را تماشاي تصاوير کارتوني نظير و يا تماشاي فيلم هاي ترسناک در دوران کودکي شان دانسته اند.
پدران و مادران بايد به اين نکته توجه کنند که اثرات اين تصاوير، به فکر و مغز ختم نمي شود، بلکه اختلال خواب به دليل اين ترس هاي واهي، کودکان را به سمت بيماري هاي جسمي و اختلال در انجام تکاليف مدرسه سوق مي دهد.
ترس بچه ها، واقعي يا مجازي؟
هر چه سن کودک بالاتر مي رود، اهميت ظاهر تصاوير کمتر مي شود. کودکان پيش دبستاني از چيزهايي که ظاهر ترسناک دارند ولي واقعا بي ضرر هستند (مانند ET، موجود فرازميني مهربان ولي با ظاهري عجيب و غريب) بيشتر از چيزهايي که جذاب به نظر مي رسند ولي واقعا خطرناکند ، مي ترسند.
براي کودکان بزرگتر که به دبستان مي روند و ۶ تا ۱۱ ساله هستند، ظاهر نسبت به رفتار يا خطرناک بودن شخصيت آن، اهميت کمتري دارد. کودکان وقتي بالغ مي شوند، از واقعيت ها بيشتر ناراحت مي شوند و نسبت به خطرات غيرواقعي به تصوير کشيده شده در فيلم ها، کمتر حساسيت نشان مي دهند. کودکان در سال هاي آغاز دوره راهنمايي بيشتر از صحنه هاي جنايت و خونريزي در فيلم ها و رسانه ها، دچار هراس و استرس مي شوند.
● خوب و بدکارتون ها
گرچه هنوز هم برخي پژوهشگران و کارشناسان عقيده دارند، رفتارهاي خشونت آميز کارتون ها و شخصيت هاي ترسناک آنها، به دليل کمدي بودن و غيرواقعي بودن، فقط موجب سرگرمي کودکان شده و هيچ اثر مخربي برروي ذهن و فکر کودک به جا نمي گذارند، ولي نتايج مطالعات و تحقيقات گسترده ديگر، عکس اين مطلب را ثابت مي کنند. يکي ازنخستين مطالعاتي که در اين زمينه انجام شد، بررسي ۲۴ کودک بود که ۱۲ نفر از آنها کساني بودند که بخش هاي خشونت آميز کارتون را مي ديدند و به آن علاقه مند بودند و مابقي افرادي بودند که روز خود را با ديدن کارتون ، کارتوني که اصلا صحنه خشونت آميز ندارد، مي گذراندند. پس از اتمام مشاهده کارتون، کودکان به اتاقي هدايت شدند تا چندين ساعت با يکديگر تنها باشند و بازي کنند.
نتايج مشاهده پژوهشگران نشان داد کودکاني که کارتون را مي ديدند بيش از گروه ديگر تمايل به ضربه زدن به ديگران، جنگ و گريز و خراب کردن اسباب بازي ها داشتند و اين ناشي از همان تاثير نامرئي کارتون ها و فيلم ها بر فکر و رفتار کودکان است.
● نترس، عزيزم!
همه کودکان در زندگي خود با حوادث واتفاقات ترسناک مواجه مي شوند، از صحنه هاي خشن فيلم ها گرفته تا موجودات غيرواقعي که والدين براي ترساندن کودکانشان از آنها نام مي برند. بسياري از پدران و مادران تمام تلاششان را مي کنند تا کودکشان را از شرايط هراس آور، دور نگه دارند ولي محافظت از کودکان در برابر اين احساسات به صورت ۱۰۰درصد امکان پذير نيست، به خصوص تصاويري که از رسانه ها پخش مي شود و کودک هرروز با آنها در تماس است. والدين بايد توجه کنند، ترس هاي کودکان با هم متفاوت است.
يک کودک ۲ ساله ممکن است از صداي مهيب رعد و برق، کاميون و قطار فيلم ها دچار هراس شود ولي يک کودک ۴ ساله از هيولاي کارتوني که زير تخت و يا داخل کمد لباسش پنهان شده مي هراسد. بنابراين به عنوان نخستين قدم بايد عوامل مختلف هراس و ترس کودکان شناسايي شوند.
والدين بايد بپذيرند، ترس بخشي از زندگي کودک است و مي توان با صبر و ملايمت به کودک کمک کرد تا از اين تنش ها و اضطراب ها گذر کند. شايد در ذهن شما، شخصيت هاي کارتون ها و فيلم ها، دروغين و غيرواقعي باشند ولي در ذهن کودک کاملا زنده و واقعي هستند و درصورتي که هراسي از آنها داشته باشند نيز اين ترس کاملا واقعي و ملموس است. اگر والدين با کودک خود همدلي کنند و در شرايطي که ترس بر او غلبه کرده است، در کنارش باشند، کودک مي فهمد که هر قدر هم ناراحت و آشفته باشد، دو پشتيبان قدرتمند در کنار او هستند که علاوه بر حمايت، او را درک مي کنند.
● ۷ فرمان براي عبور از ترس
۱) تحقير و تمسخر ممنوع
به خاطر داشته باشيد، نبايد به کودکان به خاطر ترسشان خنديد و يا آنها را تحقير کرد. اين ترس ممکن است از هيولاي فيلم کارتوني که داخل کمد پنهان مي شود تا هراس از آسيب موجودات فضايي باشد. شما هرگز نبايد با گفتن جملاتي مانند يا کودک را مورد قضاوت و داوري قرار دهيد. چرا که همه اين شخصيت ها در ذهن کودک، زنده و واقعي هستند.
۲) بگذاريد حرف بزند
به کودکان فرصت دهيد درباره آنچه از آن مي ترسند با شما صحبت کنند. صحبت کردن از شخصيت هاي ترسناک به کودک اين امکان را مي دهد که با ترس خود روبه رو شود و از آن گذر کند. به جاي اينکه بپرسيد با همدلي و مهرباني به حرف هاي کودک گوش دهيد.
۳) حرفش را تصديق کنيد
سعي کنيد با صميمت، احساسات آنها را درباره موضوع ترسشان مورد تاييد قرار دهيد. گفتن جملاتي مانند و يا اينکهمي دانم براي اين از تنها خوابيدن مي ترسي که مبادا موجودات فضايي تو را با خود ببرند> به شما کمک خواهد کرد که به فرزندتان اطمينان و آرامش خاطر دهيد.
۴) حالا واقعيت را بگوييد
به کودکتان کمک کنيد به تدريج با واقعيت روبه رو شود و بر شرايط پيرامون خود و احساساتش تسلط و کنترل پيدا کند، چون اگر اين شرايط ادامه پيدا کند ممکن است اين ترس در وجود کودک تثبيت شود و در آينده دردسرساز شود.
۵) صفت هاي بد ممنوع
هيچ گاه کودک را به خاطر ترسش، در بين دوستان و آشنايان، و خطاب نکنيد. مطمئن باشيد اينکار نه تنها ترس را از او دور نخواهد کرد بلکه اعتماد به نفس او را هم تهديد خواهد کرد. کودک براي مقابله با ترس هاي خود به اعتماد نفس و حمايت و محافظت اطرافيان و به ويژه پدر و مادرش نياز دارد.
۶) خط قرمز تعيين کنيد
اگر مي دانيد کودک شما ازکدام شخصيت فيلم و کارتون مي ترسد و يا کدام نوع فيلم او را مي ترساند، طوري برنامه ريزي کنيد که او اين برنامه ها را نبيند. شما حتي مي توانيد اين فيلم ها و کارتون ها را قبلا به تنهايي نگاه کنيد و بعدا در صورتي که مطمئن شديد، صحنه وحشتناکي ندارد، به کودک اجازه ديدن آن را بدهيد. به عنوان مثال اگر کودک شما از جن و روح مي ترسد، به او اجازه ندهيد فيلم هايي را که اين پديده ها جزء شخصيت هاي آن هستند، تماشا کند.
۷) برايش قصه بگوييد
قصه ها و کتاب هاي داستاني که مخصوص کودکان است، پر از شخصيت هاي دوست داشتني و محبوب کودکان است که با شخصيت هاي بد و پليد با شجاعت مي جنگند و مبارزه مي کنند و در نهايت پيروز مي شوند.
در داستان که داستان مبارزه يک کودک با يک غول است و يا در که موجوداتي دوست داشتني با جادوگر سياهپوش، با شجاعت روبه رو مي شوند و در نهايت پيروز مي شوند، کودک خود را در جايگاه شخصيت محبوب داستان قرار مي دهد و با شجاعت و اعتماد به نفس در مقابل شخصيت بد و ترسناک قرار مي گيرد و از ترسش گذر مي کند. در حقيقت شجاعت قهرمان داستان به کودک مي آموزد که شجاع و قهرمان باشد.

استرس پاسخ بدن براي دفاع از خود است. اين طبيعت بدن در فوريت ها مانند کنار رفتن از سر راه ماشيني که بسرعت نزديک مي شود ، خوب است اما اگر به مدت طولاني ...

کم ر ويي، يک پديده پيچيده رواني اجتماعي است. کم ر ويي، يک صفت يا ويژگي ارثي يا ژنتيکي نيست، بلکه اساساً در نتيجه روابط نادرست بين فردي و سازش نايافتگي ...

مشکلات پوستي، حالت تهوع، دل درد و.. گاهي اوقات تمامي اين دردها براي بچه ها به جاي اينکه با کلمات ادا شوند با اندام ها نشان داده مي شود. درواقع اين روش ...

بچه دهي Swarming))صفتي ژنتيکي است که طي آن جمعيت کلني به دو بخش مساوي تقسيم مي گردد. اين عمل زنبوران عسل از نظر اکثر پرورش دهندگان صفتي نا مطلوب بشمار ...

سال هاست در هر گوشه يي از ايران بحث نابودي ميراث طبيعي و انقراض گونه هاي گياهي و جانوري يا مرگ مشکوک جانوران دريايي مطرح است؛ روندي که اين روزها رو به ...

به نظر مفهوم ساده اي است. اين کلمه اي است که هر روز بارها و بارها به کار مي بريم: استرس. امّا استرس واقعاً به چه معني است؟ آيا همان انگيختگي رواني است ...

خواب براي کودک همانند تغذيه لازم و ضروري است. پس از مشکلات تغذيه اي، مشکلات خواب کودکان عمده ترين شکايت بسياري از والدين است و عوامل زيادي در اين قبيل ...

دوستي مي گفت هر وقت اخبار بد را مي شنوم دل شوره مي گيرم و تصور مي کنم اگر اين اتفاق ناخوشايند براي خانواده ام بيفتد چه کنم؟ آيا توصيه مي کنيد در شرايط ...

دانلود نسخه PDF - ترس بچه ها