up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تب PDF
QR code - تب

تب

آيا تب را هميشه بايد پايين آورد؟

آيا تب را هميشه بايد پايين آورد؟
وقتي گرمتان مي‌شود، عرق مي‌کنيد و حس مي‌کنيد حالتان خوب نيست، سراغ دماسنج مي‌رويد. اگر دماسنج نشان دهد که تب داريد، چه مي‌کنيد؟ قطعا سراغ قفسه داروها مي‌رويد و قرصي را نوش‌جان مي‌کنيد، اما آيا اين کار که به نظرتان خيلي طبيعي است، کار خوبي است؟
احساس خستگي و کسالت داريد، عضلات بدنتان بي‌حال است، گاهي احساس لرز کرده و گاهي احساس مي‌کنيد بدنتان کوره آتش است. تب کردن هيچگاه براي انسان خوشايند نيست.
تقريبا تمام افراد زمان تب سعي مي‌کنند، درجه حرارت بدن خود را پايين بياورند، گاهي با استفاده از شيوه‌هايي مثل پاشويه يا دراز کشيدن در وان پر از آب خنک و گاه با استفاده از داروهاي تب‌بر.
اما سئوال مهم و اساسي اين است: اصلا پايين آوردن دماي بدن در زمان تب کردن کاري صحيح و اصولي است؟
دکتر پال يانگ، متخصص داخلي و پژوهشگر در زمينه طب در پاسخ به اين سۆال مي‌گويد: نه، در همه موارد نه، حتي در برخي موارد بهتر است تب را به حال خود بگذاريم.
علت بيشتر تب‌ها در جامعه، بيماري‌هاي عفوني است و کاهش دادن دماي بدن در اينگونه موارد باعث طولاني‌تر شدن روند بيماري مي‌شود. البته در برخي موارد بيماري‌هاي عفوني هم، بايد تب را به صورت سريع و کاملا قاطع کاهش داد تا خطري متوجه بدن‌ نشود.
موقع تب دارو بخوريم يا نه؟
دکتر يانگ در مورد تب‌هاي ناشي از سرماخوردگي و آنفلوآنزا مي‌گويد: اين بيماري‌هاي خفيف به طور معمول با تب همراه هستند. برخي مطالعات نشان داده که درمان نکردن تب مي‌تواند باعث بهبود سريع‌تر اين بيماري‌‌ها شود، اما اگر تب يا لرز احساس بدي در شما ايجاد کرد، حتما از شيوه‌هاي کاهش تب استفاده کنيد.
تب يک واکنش دفاعي بدن انسان در مقابل شرايط نامناسب، مثلا يک عفونت است و در واقع تب نقش کمک‌کننده به بدن را ايفا مي‌کند
در ضمن يادتان باشد که بسياري از داروهاي تب‌بر، داروهاي مسکن هستند و براي همين مي‌توانند احساس بهتري طي بيماري به شما بدهند. عوارض معمول داروهاي ضدتب هم چندان وسيع و خطرناک نيست، براي همين استفاده از آنها منع چنداني ندارد.
اما دکتر يانگ به اين موضوع اشاره مي‌کند که گاهي اوقات پايين آوردن تب حتي مي‌تواند خطرناک باشد.
در تحقيقات گسترده‌اي که در استراليا انجام گرفته مشخص شده که در مورد بيماران بدحال بستري در بخش مراقبت‌هاي ويژه «ICU» پايين آوردن تب مي‌تواند خطرناک هم باشد.
در واقع مطالعات نشان داده در افرادي که براي پايين آوردن تب آنها از داروها استفاده شده، ميزان مرگ و مير بيشتر بوده است.
تب کردن
تب براي شما مفيد است
در واقع نکته کليدي اين موضوع اين است که تب براي بدن انسان مفيد است.
دکتر نيل فرامرين، متخصص فيزيولوژي انساني در دانشگاه بيرمنگام توضيح مي‌دهد:
با تب کردن، بدن انسان گرم مي‌شود، تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس افزايش مي‌يابد و متابوليسم بدن هم بالاتر مي‌رود.در صورتي که عفونتي در بدن وجود نداشته باشد، اين مسائل مي‌تواند به ضرر انسان باشد، اما در صورتي که عفونتي در بدن باشد همه اين اتفاقات به نفع انسان است.
ايده مفيد بودن تب در درمان، ايده بسيار قديمي است. طي تاريخ بسياري از بيماري‌ها با شيوه بالا بردن درجه حرارت درمان شده‌اند، حتي يک‌بار در سال 1927 به پزشکي که عفونت ناشي از ميکروب سوزاک را با تب ناشي از مالاريا درمان کرده بود، جايزه نوبل پزشکي اهدا شد.
دکتر فرامرين مي‌گويد که در کل «تب» يک واکنش دفاعي بدن انسان در مقابل شرايط نامناسب، مثلا يک عفونت است و در واقع تب نقش کمک‌کننده به بدن را ايفا مي‌کند، اما همه انسان‌ها به طور عادي تب را يک بيماري مي‌دانند و آن را درمان مي‌کنند، در حالي که شواهد حاکي از اين است که در برخي موارد نبايد به درمان تب فکر کرد.
بر اساس مطالعات پزشکي، شايد بهتر باشد تب‌هاي تا 38.5 درجه سانتي‌گراد را درمان نکنيم و تب‌هاي بالاي اين ميزان را به روش‌هاي مختلف کاهش دهيم، البته در صورتي که تب‌هاي زير 38.5 درجه سانتي‌گراد باعث ناراحتي و ايجاد علائم ناخوشايند در فرد شود، مي‌توان نسبت به کاهش آن اقدام کرد
اين تب‌هاي کودکان را درمان نکنيد
دکتر يانگ مي‌گويد که مطالعات نشان مي‌دهد درمان تب در برخي موارد به نفع انسان نيست. او اين موارد را اينگونه اعلام مي‌کند: در کودکاني که سرماخوردگي دارند، درمان تب با داروهاي تب‌بر مي‌تواند باعث طولاني‌تر شدن علامت‌هايي مثل آبريزش و عطسه شود.
در کودکاني که دچار آبله‌مرغان مي‌شوند درمان تب باعث مي‌شود تا جو‌‌ش‌ها و دانه‌هاي بيماري، مدت طولاني‌تر روي بدن کودک بمانند.
درمان تب ناشي از واکسيناسيون در کودکان باعث مي‌شود که سيستم ايمني آنها کمتر فعال شود و در نتيجه تاثير واکسن‌ها کمي کاهش يابد.
تب,تب کردن,راههاي کاهش تب
مغز آسيب مي‌بيند يا نه؟
يکي از نگراني‌ها در مورد تب بالا، آسيب ديدن مغز و ساير ارگان‌هاي بدن است.
مطالعات پزشکي هم نشان داده که تب بالا مي‌تواند به ارگان‌هاي بدن صدمه برساند. اما واقعيت اين است که ميزان تب بالا، به تب بالاي 41 درجه سانتي‌گراد گفته مي‌شود و معمولا چنين تبي تنها با اتفاق‌هايي مثل شوک گرمايي و گرمازدگي بسيار شديد به وجود مي‌آيد.
دکتر يانگ مي‌گويد: بدن در مقابله با عفونت‌ها از شيوه‌هاي مختلف استفاده مي‌کند که يکي از آنها بالا بردن درجه حرارت بدن است. در اين مواقع بدن آنقدر درجه حرارت خود را بالا مي‌برد که به کارايي‌اش آسيب نرسد، يعني هيچ نشانه‌اي از اينکه اين تب به ارگان‌ها ضرر برساند وجود ندارد، اما در مورد کودکان اين موضوع فرق مي‌کند، زيرا در آنها تب بالا مي‌تواند باعث بروز تشنج شود، اما در عين حال تحقيقات نشان نداده‌اند که درمان تب کودکان مي‌تواند باعث کاهش احتمال تشنج در آنها شود.
چه درجه‌اي از تب را درمان کنيم؟
دکتر مانوئل فلايبل، متخصص بيماري‌هاي عفوني و مدير مرکز کنترل بيماري‌هاي واگير جنوب غربي ايالات متحده، در مورد نحوه برخورد با تب اينگونه مي‌گويد: ما نبايد تب را يک بيماري بدانيم. بدن با تب کردن به نوعي با عفونت و ساير عوامل نامساعد براي بدن مبارزه مي‌کند.
بر اساس مطالعات پزشکي، شايد بهتر باشد تب‌هاي تا 38.5 درجه سانتي‌گراد را درمان نکنيم و تب‌هاي بالاي اين ميزان را به روش‌هاي مختلف کاهش دهيم، البته در صورتي که تب‌هاي زير 38.5 درجه سانتي‌گراد باعث ناراحتي و ايجاد علائم ناخوشايند در فرد شود، مي‌توان نسبت به کاهش آن اقدام کرد.

شايد کمتر کسي را بشود پيدا کرد که تا به حال تبخال را تجربه نکرده باشد؛ زخمي دردناک با ظاهري ناخوشايند که همه از آن گريزانند اما بالاخره سراغ شان مي آي ...

● تعريف رينيت آلرژيک (ورم غشاءمخاطي بيني) ، مجموعه اي از علائم است که بيشتر در بيني و چشم ها ديده مي شود، زماني که شما چيزهايي از قبيل گرد و غبار، شور ...

● تعريف رينيت آلرژيک (ورم غشاءمخاطي بيني) ، مجموعه اي از علائم است که بيشتر در بيني و چشم ها ديده مي شود، زماني که شما چيزهايي از قبيل گرد و غبار، شور ...

تبخيريها عمدتا رسوبات شيميايي هستند که پس از تغليظ نمکهاي محلول در آب (بر اثر تبخير) رسوب کرده‌اند، کانيهاي تبخيري اصلي شامل گچ يا ژيپس ( 2H2O و CaSO4 ...

● مقدمه: زيبايي هر فردي وابسته به چندين عامل از جمله موهاي زيبا و مرتب است. بسياري از عوامل آسيب رسان و همچنين افزايش سن مي توانند باعث ريزش مو و تغيي ...

تاکنون براي دانشمندان روشن نبوده است چگونه اين بيماري گلبولهاي قرمز را به اصطلاح مي ربايد اما تحقيقات جديد در استراليا اين فرآيند را آشکار کرده است. د ...

تب شير يک بيماري متابوليکي است که قبل از زايمان يا به هنگام زايمان اتفاق مي افتد، و با کاهش سريع غلظت کلسيم پلاسما مشخص مي شود که به دليل از دست رفتن ...

آنفولانزا يک بيماري ويروسي است که بخش‌هاي بالايي مجراهاي تنفسي را درگير مي‌کند. اين بيماري به‌ناگاه رخ مي‌دهد و نشانه‌هايي مانند تب، کوفتگي و درد در ب ...

دانلود نسخه PDF - تب