up
Search      menu
جانور شناسی :: مقاله تاكسيدرمي PDF
QR code - تاكسيدرمي

تاكسيدرمي

تاكسيدرمي پرندگان

● آماده سازي نمونه براي تاكسيدرمي
در تمام نمونه ها در ابتدا بايد موارد زير را بخاطر داشت:
▪ وزن و اندازه گيري اعضاي بدن
▪ رنگ بدن
▪ پوست اطراف صورت
▪ چشم ها
▪ پاها
▪ پلك چشم
را ياداشت مي كنيم. زماني كه نمونه براي ماه هاي زيادي نگه داري شده باشد رنگ تمام قسمتهاي بدنش با نمونه تازه متفاوت خواهد بود. بنابراين ثبت اين موارد در زمان مردن جانور بسيار مهم است. اگر پس از مردن حيوان ، رنگ بعضي از قسمتهاي بدن تغيير كند ميتوان توسط رنگ روغني دوباره آن رنگ را بطور مصنوعي روي اعضاي جانور ايجاد كرد.
در صورتي كه نمونه به طور طبيعي مرده باشد ، بايستي از زمان مردنش تا پوست كني بيش از ۲۴ ساعت داخل فريزر نگه داري و شب قبل از تاكسيدرمي از فريزر خارج نموده و داخل يخچال گذاشته شود.
هرگز يك پرنده كشته شده كه متلاشي شده است را پوست نمي كنيم ، چون خون منعقد نمي شود و به محض استفاده از چاقو خون جاري شده و باعث كثيفي و رنگي شدن پرها مي گردد ، بنابراين ميتوان نمونه را در فريزر گذاشت تا كاملا سرد شود و يك روز جلوتر آن را از فريزر خارج كرده تا يخهايش باز شود و شروع به تاكسيدرمي مي كنيم.
● مراحل تاكسيدرمي
در ابتدا ، با دست پرهاي روي قفسه سينه را به آرامي كنار مي زنيم تا پوست ديده شود. سپس از ناحيه كلواك تا زير گردن از وسط بدن توسط تيغ شكافي ايجاد مي كنيم البته بايد سعي كرد كه برش را زياد عميق نزنيم ، تا پرنده دچار خونريزي نشود. در صورتي كه در اثر بي دقتي اين كار انجام شد لازم است مقداري پنبه روي آن قسمت گذاشته شود تا از آلودگي جلوگيري كند. سپس با كمك انتهاي تيغ پوست را از گوشت كه تقريبا نيمه منجمد است جدا مي كنيم.
پس از جدا كردن پوست در ناحيه شكم از طرفين پاها را از پوست جدا مي كنيم تا به ناحيه دم برسيم.
اين مرحله نياز به دقت بيشتري دارد تا پرهاي ناحيه دم سالم بمانند. به آرامي و با كمك تيغ غده چربي را جدا و سپس استخوان دم را توسط قيچي يا سيم چين و همچنين استخوان پاها را از ناحيه بالاي ران قطع مي كنيم. سپس پوست آزاد شده و ميتوان پوست پاها را هم جدا كرد.در قسمت پاها و بال استخوان ها بايد سالم بمانند بنابراين به آرامي و بدون صدمه زدن به شاهپرها در بال استخوان را بيرون مي كشيم و با كمك تيغ گوشت را از استخوان جدا كرده و استخوان را به جاي اوليه اش بر مي گردانيم.
مرحله بعدي تخليه جمجمه است. جدا كردن پوست از سر كار بسيار ظريفي است چون گوشها ، چشم ها و پلك ها پوست نازكي داشته و هر كدام را بايد از قاعده اشان جدا كنيم.
پس از جدا كردن گوش ، چشم و پلك ، جمجمه را بدون آنكه به استخوان آن صدمه اي وارد شود تخليه و چشم ها را خارج مي كنيم. سپس آن را به پودر بوراكس آغشته و داخل جمجمه را با گل رس پر و چشم ها را كه از قبل آماده شده است را جا سازي مي كنيم ، و پوست را به آرامي بر مي گردانيم.
● سيم كشي
اندازه سيم را طوري انتخاب مي كنيم كه پس از عبور دادن از بدن ، بالها و پاها چند سانتي متر بلند تر باشد. سيم هاي داخل بدن ، هم را در دو نقطه قطع مي كنند كه در آن نقاط سيم ها را بهم كلاف و محكم مي كنيم.
● پنبه گذاري
پس از سيم كشي مقداري پنبه را به صورت مفتول در آورده و با پنس وارد بال و پاي جانور مي كنيم و پنس را تا جايي كه مقدور باشد جلو مي بر يم تا حدي كه پوست پاره نشود . سپس تنه و گردن را پر مي كنيم و اين كار را تا جايي ادامه مي دهيم تا جانور به حالت طبيعي اش ديده شود. طوري بايد پنبه را در پوست قرار داد تا از بيرون سيم احساس نشود.
بعد از اين كار پوست جانور را با كمك سوزن و نخ همرنگ بطور زيگزاگ ميدوزيم ، و پرهاي آن را با كمك پنس حالت مي دهيم ، و آن را بر روي چوب مناسبي نصب مي كنيم . پس از چند روز پرنده خشك شده و سيم هاي اضافي را مي بريم . اكنون ما يك پرنده تاكسيدرمي شده زيبا داريم.
● حفاظت از نمونه هاي تاكسيدرمي شده
اگر مي خواهيد نمونه تاكسيدرمي شده خود را براي سالهاي طولاني مثل روزي كه تهيه نموده ايد ، نگه داري نموده و هميشه زيبا و طبيعي بماند لطفا به نكات زير توجه نموده و كاملا رعايت نمائيد.
۱) هرگز نگذاريد بچه ها و افراد به نمونه ها دست زده و آنها را نامرتب نمايند.
۲) هيچوقت روي نمونه هاي تاكسيدرمي شده براي جلوگيري از حشرات از حشره كش ها استفاده نكنيد.
۳) پاره كردن نمونه توسط گربه و سگ حتمي است ، از نزديك شدن آنها جلوگيري نمائيد.
۴) نمونه را با پارچه خيس يا آغشته به مايعات ديگر تميز نكنيد.
۵) نمونه و پايه آن را آهسته با چوب پر يا پارچه نازك و سبكي تميز نمائيد.
۶) پايه را در صورت لزوم مي توانيد با پارچه مرطوب تميز نموده و دقت كنيد كه پارچه به پر ها يا مو هاي نمونه كشيده نشود. يا مي توانيد پايه را با مقداري روغن جلا همراه تينر با قلم مو تميز نمائيد.
۷) گرد سفيد رنگي كه گاهي اوقات از بدن نمونه مي ريزد ، سم بي خطري است كه جهت ضد عفوني استفاده شده و خطري براي نمونه يا شخص ندارد.
۸) گاهي ممكن است بر روي پايه چوبي ، گرد چوب ديده شود كه داخل پايه توسط حشره چوب خور به خارج ريخته مي شود . شما مي توانيد با قطره چكان يا قلم مو چند قطره تينر روغني يا نفت در همان محل بريزيد ، تا از بين بروند.
۹) نمونه را در مكاني قرار دهيد كه تابش مستقيم نور خورشيد به روي آن نتابد .
۱۰) نمونه را در تابستان در جاي خيلي گرم قرار ندهيدو بهتر است به اندازه ۱ ۰ نفتالين را نرم نموده ، خيلي آهسته با دست در زير پرهاي نمونه بپاشيد تا از نزديك شدن حشرات جلوگيري كند.
با رعايت و اجراي نكات ذكر شده شما براي هميشه نمونه اي زيبا و طبيعي در منزل يا محل كار خود خواهيد داشت.

● آماده سازي نمونه براي تاكسيدرمي در تمام نمونه ها در ابتدا بايد موارد زير را بخاطر داشت: وزن و اندازه گيري اعضاي بدن – رنگ بدن – پوست اطراف صورت – چش ...

دانلود نسخه PDF - تاكسيدرمي