up
Search      menu
سایر :: مقاله تاريخچه توليد مداد PDF
QR code - تاريخچه توليد مداد

تاريخچه توليد مداد

چه مدادي بخريم؟

با آغاز سال تحصيلي، بازار خريد لوازم التحرير هم داغ مي شود. ملاک پدر و مادرها براي انتخاب وسايلي که بايد توي کيف و کوله مدرسه قرار بگيرد به طور معمول به قيمت و دوام و رنگ و لعاب وسايل مربوط مي شود. اما لازم است هنگام خريد لوازم التحرير به سلامت و ايمني دانش آموزان هم توجه کرد. اين بار شما را با «مداد»، عضو ثابت خريدهاي دانش آموزي آشنا مي کنيم و در اين باره اطلاعات بيشتري در اختيارتان قرار مي دهيم....
تاريخچه توليد مداد
مردم در روم باستان با کمک يک ميله ظريف سربي روي پاپيروس مي نوشتند که ردي کمرنگ ولي خطرناک از خود به جاي مي گذاشت. در زمان ملکه اليزابت اول استفاده از سرب براي نوشتن کنار رفت زيرا در بخشي از شمال انگلستان مردم حين حفاري ماده سياه رنگ سختي را يافته بودند که اثري سياه تر از سرب بر جاي مي گذاشت.
اين ماده سياه رنگ که گرافيت ناميده مي شد از معدن استخراج و به لندن فرستاده مي شد. در لندن گرافيت را به صورت ورقه هاي مسطح مي بريدند و بعد اين ورقه ها را به صورت ميله هاي باريک با لبه گرد درآورده و درون چوب مي گذاشتند.
چند سال بعد يک سرباز فرانسوي راه تازه اي براي ساخت مداد يافت. او گرافيت آسياب شده را با گل نرم و آب مخلوط کرد و به صورت ميله اي نازک درآورد و حرارت داد تا محکم و سفت شود. اين مداد بهتر از مدادهاي قبلي بود. نه تنها سفت تر و محکم تر بود بلکه رنگ آن کم رنگ تر و نوشته حاصل از آن خواناتر بود.
امروز براي ساخت مداد گرافيت را مي سايند تا کاملا به صورت پودر درآيد بعد يک خاک کاملا مرغوب مانند رس چرب بدون اکسيد آهن را انتخاب کرده و آن را مي شويند و با گرافيت مخلوط مي کنند و در ماشين پرس قرار مي دهند تا همانند خمير شود و از لوله هاي دستگاه بيرون بيايد. اين مخلوط پرس شده را در فضايي گرم و خشک قرار مي دهند و بعد بعضي از آنها را در موم مي غلتانند تا نرم تر شوند و به اصطلاح مداد نرم که پررنگ تر است به دست آورند. درنهايت چوب درختاني نظير کاج يا سرو خمره اي را به صورت لايه هاي نازک مي برند، ميان آنها را شيار مي دهند و مغز مدادها را درون آن شيارها مي گذارند. به اين صورت چند مداد چسبيده به هم به دست مي آيد.
مدادها را با ابزار مخصوصي از هم جدا کرده و شکل مي دهند، پرداخت کرده، رنگ مي زنند و روانه بازار مي کنند...
● توصيه هاي خريد
▪ در هنگام خريد مداد بايد به اين نکات توجه کرد:
درباره جنس مداد بهتر است هسته دروني آن نه آنقدر نرم باشد که در هنگام نوشتن با کمترين فشاري خرد شود و نه آنقدر زبر و سفت باشد که به کاغذ صدمه بزند و نياز به فشار بيش از حد دست داشته باشد. به اين موضوع نيز توجه داشته باشيد که مغز مداد نبايد داراي مواد سمي و خطرناک يا سرطان زا باشد. زيرا کودکان به طور معمول مداد را به دهان مي برند و وجود برخي محتويات و ترکيبات سمي مي تواند سلامت آنها را به خطر بيندازد. در نتيجه بهتر است از مدادهاي داراي استانداردهاي ايراني يا جهاني استفاده نمود.
پوسته بيروني مداد از جنس چوب است که در برخي موارد مي تواند ايجاد حساسيت کند. حتي رنگ روي اين پوسته نيز مي تواند آلرژي زا باشد. پس توجه داشته باشيد در صورت بروز هر گونه خارش و تغيير رنگ پوست به اين موضوع توجه کنيد.
به اين نکته نيز توجه کنيد که روي پوسته بايد مارک کارخانه توليد کننده حک شده باشد. کارخانه هايي که داراي علامت استاندارد هستند چوب ها را طي يک سري مراحل در درجه حرارت بالا قرار مي دهند و بدين ترتيب چوب از کليه قارچ ها و ميکروب ها و انگل ها و تخم حشرات پاک مي شود. اين موضوع به ويژه در سلامت کودکاني که عادت دارند ته مداد را به دهان ببرند مهم است. اما اين نکته را فراموش نکنيد که مدادهايي که در بافت چوب شان ميکروب و قارچ وجود ندارد هم به دليل تماس با دست ممکن است موجب انتقال ميکروب ها شوند و نبايد در دهان قرار بگيرند.
در هنگام خريد به شکل و اندازه مداد نيز توجه کنيد. بيشتر مدادها به شکل گرد تهيه مي شوند در صورتي که مدادها با ظاهر چند وجهي مناسب تر بوده و راحت تر در دست جاي مي گيرند. البته مدادهاي چند وجهي تيز را انتخاب نکنيد چون روي انگشتان جا مي اندازند، قطر مداد را نيز مورد توجه قرار دهيد. اگر قطر مداد خارج از استاندارد و خيلي کم يا خيلي زياد باشد مي تواند به انگشتان يا برخي عضلات دست فشار وارد کند.
▪ نکته هاي ايمني
در هنگام استفاده از مداد بايد اين نکات ايمني را به کودکتان يادآور شويد:
نوک تيز مداد در حواس پرتي يا شيطنت ها و شوخي هاي کودکانه براي عضو آسيب پذيري مانند چشم بسيار خطرناک است. بهتر است مراقب باشيم که نوک مداد کودکان خيلي تيز نباشد و آموزش هاي لازم را هنگام استفاده از آن به فرزندمان بدهيم. برخي از کودکان عادت دارند هر دو سر مداد را بتراشند، اين کار نيز بسيار خطرناک است و هر حرکت ناگهاني و غيرقابل پيش بيني مي تواند سبب فرو رفتن مداد در چشم شود.
مدادهاي بلند فانتزي نيز خطرناک اند. انتهاي اين مدادها بسيار به چشم نزديک است و ممکن است سبب آسيب هاي جدي چشم در کودکان شود. فراموش نکنيد اين مدادها جنبه تزييني و دکوري دارند.
برخي والدين ترجيح مي دهند به جاي مدادهاي چوبي معمولي از مداد اتود استفاده کنند. لازم است بدانيد گرچه نحوه استفاده از اتود ساده تر از مداد است اما اتودها وزن زيادي دارند که براي نوشتن کودکان مفيد نيست. در ضمن ته آنها در پوشي دارد که به راحتي برداشته مي شود و چون کودکان عادت دارند مداد را به دهان ببرند ممکن است غفلتا درپوش را قورت داده و دچار مشکلات تنفسي و حتي خفگي شوند.
درصورتي که فرزند شما عادت دارد مداد را روي کاغذ فشار دهد مداد نرم براي او تهيه و سعي کنيد اين عادت را از سر او بيندازيد. تاندون هاي دست در صورت فشار دادن قلم روي کاغذ دردناک و ملتهب مي شوند که اين امر نشانه بروز سندروم تونل کارپ است.
مداد و مشکل نوشتن در فضا
هنگامي که ناسا برنامه فرستادن فضانوردان به فضا را آغاز کرد، با مشکل کوچکي روبرو شد. آنها متوجه شدند که خودکارها در فضاي بدون جاذبه کار نمي کنند. جوهر خودکار به سمت پايين جريان پيدا نمي کند و روي سطح کاغذ نمي ريزد. محققان آمريکايي براي حل اين مشکل شرکت مشاورين اندرسون را انتخاب کردند و بررسي ها و تحقيقات در اين زمينه را آغاز کردند. اين تحقيقات بيش از يک دهه طول کشيد و براي انجامش حدود ۱۲ميليون دلار هزينه صرف شد. درنهايت آنها خودکاري طراحي کردند که در محيط بدون جاذبه مي نوشت، زير آب کار مي کرد، روي هر سطحي حتي کريستال مي نوشت و از دماي زيرصفر تا ۳۰۰ درجه سانتيگراد کار مي کرد.
اما جالب است بدانيد روس ها براي حل اين مشکل از روش ساده تري استفاده کردند. آنها براي نوشتن در فضا از مداد استفاده کردند!
● نحوه صحيح در دست گرفتن مداد
از جمله مسايلي که سبب مي شود دانش آموزان بدخط باشند، نحوه غلط گرفتن مداد در دست است. مداد بايد ميان انگشتان به صورت آزاد و راحت قرار بگيرد و انگشتان نبايد هيچ فشاري بر آن وارد کنند. بهترين روش براي گرفتن قلم قرار دادن آن ميان انگشتان شست و نشانه و تکيه آن بر انگشت ميانه است. توجه داشته باشيد که انگشت شصت و اشاره نبايد خميدگي زيادي پيدا کنند و مداد بايد در امتداد انگشت اشاره قرار بگيرد. مداد بايد به گونه اي در دست قرار بگيرد که انگشتان روي بخش رنگي مداد باشد نه روي قسمت تراشيده و مخروطي شکل تا کاملا به نوک مداد و صفحه دفتر تسلط کافي داشته باشد. در صورتي که فرزند شما در گرفتن مداد مشکل دارد مي توانيد از گيره هاي پلاستيکي مداد کمک بگيريد. اين گيره ها روي مداد متصل مي شوند و شکل ارگونوميک آن نحوه قرار گرفتن انگشتان روي مداد را تصحيح مي کنند. همچنين اين گيره ها مانع از فشار دادن دست روي مداد و بروز دردهاي تاندوني مي شوند.
● چند توصيه براي والدين
کودکان از سن يک تا دو سالگي مداد را در دست گرفته و خط خطي مي کنند، در سن دو سالگي جذب مدادهاي رنگي مي شوند و در ۴ سالگي از قدرت تخيل خود براي نقاشي کمک مي گيرند.
استفاده از مداد رنگي به کودک اين امکان را مي دهد تا از دستانش در هماهنگي حرکتي دقيق که لازمه به کار بردن ابزار است استفاده کند.
کاغذهاي باطله را در اختيار کودک قرار دهيد تا خط خطي کنند. او را آزاد بگذاريد تا هر طور که مي خواهد خط خطي کند. در اين زمان لازم نيست طرز صحيح گرفتن مداد را به او آموزش دهيد. اجازه بدهيد با هر دست که مايل است مداد را بگيرد، مشت کند يا با هر دو دست نگه دارد. در صورت مجبور کردن او به گرفتن شکل خاصي از مداد ممکن است او دچار ناراحتي هاي رواني يا حتي لکنت زبان شود. آموزش طرز گرفتن صحيح مداد در دست را با رفتن کودک به پيش دبستاني آغاز کنيد.
● خصوصيات يک مداد استاندارد
مقطع يک مداد را نگاه کنيد، مغز بايد کاملا در وسط قرار گرفته باشد و به اطراف منحرف نباشد زيرا نوک چنين مدادهايي مدام مي شکنند.
وقتي يک مداد را مي تراشيد بايد تراشه ها کاملا با هم متصل و يکنواخت باشد.
مغز مداد بايد کاملا به چوب و پوسته بيروني چسبيده باشد و وقتي مداد را مي تراشيد ورقه چوب و مغز از هم جدا نشوند.

روز اول دسامبر (دهم آذرماه) هرسال روز جهاني پيکار با ايدز نامگذاري شده است. در اين روز به جهانيان هشدار داده مي شود که در برابر اين بيماري واگيردار و ...

دو انقلاب در ابتدا و انتهاي قرن 20 رخ داد. انقلاب آغازين ظهور انبوه و پايان عصر توليد دستي بود و انقلاب دوم پايان، ظهور ناب و خاتمه عصر توليد انبوه اس ...

توليد مثل از به اشتراک گذاشتن سلول هاي جنسي نر و ماده اتفاق مي افتد . سلول هاي جنسي حامل صفات وراثتي هستند که خصوصيات فردي هر شخص در ژن هاي موجود در ک ...

روشهاي توليد برق DC: 1- باطري 2- ژنراتور برق DC 3- مبدل AC-DC( يكسو ساز): Reactifair *مصرف كنندگان برق DC در پست: 1- لامپها وآلامهاي هشدار دهنده 2- رل ...

ديد کلي نيروگاه هسته اي مانند هر مرکز مولد برق با هدف توليد برق ايجاد مي شود. توليد برق کار مشکلي به نظر نمي رسد. هر يک از شما احتمالا تکمه فلاش عکاسي ...

از نظر بسياري از افراد، بزرگ ترين جاذبه يک پارک تفريحي يا به قول خودمان «شهر بازي»، بستگي به «ترن هوايي» يا coaster roller آن دارد. عده اي آن را «ماشي ...

گوهرها از نظر ارزش اقتصادي به دو دسته قيمتي و نيمه قيمتي تقسيم مي شوند، الماس، ياقوت، زمرد وسفاير آبي، گوهر هاي قيمتي به حساب مي آيند و بقيه كانيها و ...

چشم ها و ابروان شما، نه تنها در نهايت زيبايي و کمال، براي بينايي و محافظت از آن آفريده شده اند؛ بلکه در بروز حالات روحي و احساسات دروني نيز نقش بسزايي ...

دانلود نسخه PDF - تاريخچه توليد مداد