up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تاريخچه تنفس در ماني PDF
QR code - تاريخچه تنفس در ماني

تاريخچه تنفس در ماني

تنفس درماني

● تعريف :
استفاده صحيح از تنفس ، جهت درمان را تنفس در ماني گويند .
تاريخچه :
در حالي که اضطراب اغلب از آرامش طبيعي ما جلوگيري مي کند ، يکي از ساده ترين و موثر ترين راههاي تمرکز بوسيله تمرين هاي تنفسي براي کاهش تنش و افزايش آرامش طرح ريزي شده است . بسياري از سنتهاي باستاني مثل يوگا و مديتيشن از روشهاي تنفس براي تغيير وضع روحي استفاده مي کنند و پزشکان غربي نيز در پي تشخيص راهي براي ارتباط انواع تنفس مختلف با سلامتي هستند ، مثلا افراد هيجان زده تند تر از ديگران تنفس مي کنند و فقط از بخش بالايي نيز استفاده و با ششهاي پر از هوا تنفس مي کنند ، در حاليکه افراد افسرده بيشتر آه مي کشند و ميل دارند بعد از بازدم شروع به صحبت کنند .تنفس راه واحدي براي تاثير مستقيم به فرايندهاي ناخودآگاه بدن است و از آن جا که همه اعمال از طريق دستگاه عصبي بصورت ارادي يا غير ارادي انجام مي شود ، کنترل اختياري آسان است . بعضي از استادان يوگا يا مديتيشن مي توانند با اختيار ، ضربان قلب و فشار خون خود را پايين بياورند . اما تعداد کمي از ما تشخيص مي دهيم که مي توانيم بر بدن خود کنترل داشته باشيم .
در هر حال همه مي توانند الگوي تنفس خود و از طريق آن بخش هاي ديگر سيستم عصبي خود را تغيير دهند و بر سطح کلي تنش و آرامش بدن خود کنترل داشته باشند . مقصود اصلي تنفس ،تامين هواي کافي براي شش هاست که اکسيژن ضروري را به خون جذب و در همه سطح بدن پخش کند . بازدم ، شش را براي تنفس بعدي خالي مي کند . به علاوه به بدن اين فرصت را مي دهد که گازهاي زايد مثل دي اکسيد کربن را خارج مي کند .
● انواع روش هاي تنفس درماني
ميزان تنفس بطور طبيعي در اوقات مختلف روز و در موقعيت هاي مختلف مثل راه رفتن ، نشستن ، دويدن تغيير مي کند تا با تغييرنياز به اکسيژن براي جذب و خروج دي اکسيد کربن سازگاري داشته باشد . اين موارد بستگي به سطوح مختلف آرامش و تنش دارد و به دو صورت اساسي تنفس منعکس مي شود که عبارتند از تنفس سينه اي و تنفس ديافراگمي (يا شکمي )
۱) تنفس سينه اي
تنفس سينه اي ، سزيع ترين روش جذب اکسيژن به خون است . و معمولا در طول ورزش شديد ، هيجان ، ترس ، اضطراب يا شرايط اضطراري که احتياج به عمل فردي است ، اتفاق مي افتد ، اما وقتي که انرژي کم است ، براي افزايش انرژي نيز رخ مي دهد .
در طول تنفس سينه اي ، ماهيچه هاي دنده جمع مي شوند و سينه را وادار به بالا و پايين رفتن مي کنند تا هوا به سرعت به بخش بالاي سينه برسد . تنفس ، سطحي و تند است و بيشتر بر دم تاکيد دارد و واکنش کلي اضطراب که باعث تنش ماهيچه ها مي شود ، در کل بدن ايجاد مي شود .اين کار در بعضي مواقع مناسب است و ممکن است در مواقع اضطرلري سبب نجات جان کسي شود . اما اگر زياد طول بکشد يا الگوي دايمي تنفس بشود ، ممکن است بدن به حالتي با استرس مداوم دچار شود که براي سلامتي مضر است .
در ضمن ممکن است تنفس زيادتر از حد موجب شود دي اکسيد کربن زياد از حد خارج و تغييراتي متابوليکي در بدن ايجاد گردد که احساس سوزش و غش را به دنبال داشته باشد .
۲) تنفس ديافراگمي
اين روش ، طريقه طبيعي و عادي است (در هنگام آرامش ) و بايد بيشتر اوقات اين طور باشد . تنفس کننده به جاي اينکه از ماهيچه هاي دنده استفاده کند ، از انقباض موزون و آرام ديافراگم استفاده مي کند که يک پرده ماهيچه اي گنبدي شکل است که سينه را از حفره هاي شکمي جدا مي کند .همانطور که عمل دم را انجام مي دهيد ، ديافراگم جمع و باز مي شود و فضاي سينه را زياد مي کند و هوا را به داخل ششها مي کشد .
ششها کاملا پهن مي شوند و به سمت پايين مي روند و حرکت ديافراگم به آرامي اعضاي شکمي را ماساژ مي دهد . در بازدم ، ديافراگم به حالت آرامش در مي ايد و به سمت بالاي سينه حرکت مي کند و هوا را از شش بيرون مي آورد . شما مي توانيد حرکت ديافراگم را هنگاميکه در حين دراز کشيدن و قرار گرفتن روي دست يا شکم نفس مي کشيد ، حس مي کنيد.تنفس ديافراگمي بسيار موثرتر از تنفس سينه اي است و آرامش را بيشتر مي کند . ششها کاملا با هر تنفس پر و خالي مي شوند . بنابراي اکسيژن بيشتري را در آن واحد براي متابوليسم تامين مي کند و مانع ايجاد دي اکسيد کربن در شش ها و اسيد لاکتيک در خون مي شود که ممکن است باعث بيماري عصبي و خستگي شود .
متاسفانه تنفس ديافراگمي بايد هوشيارانه توسط بزرگسالان دوباره آموزش داده شود . دليل آن اين است که ما تمايل به سختي داريم و بچه ها اغلب تنفس سينه اي را مي آموزند که در آن سينه بايد بيرون باشد و شکم تو ، که اين کار مانع ايجاد الگوي تنفس طبيعي مي شود .
● اساس روش تنفس درماني
بدن انسان مثل بدن حيوانات ديگر براي مقابله با محرکها يا استرسهايي سازش مي يابد که در حالت طبيعي اتفاق مي افتد ، مثل هنگاميکه خطري فرد را تهديد مي کند يا عبادت کردن متوقف شده است . در چنين اوقاتي تنفس سينه اي سطحي و نامرتب رخ مي دهد ، ماهيچه ها سخت مي شود ، احساس هيجان و ترس ممکن است بوجود آيد . در طبيعت موقعيتهاي پر از اضطراب مدت کوتاهي طول مي کشد و تنش به زودي از بين مي رود و بدن و ذهن را آسوده مي گذارد تا به حالت آرامش طبيعي خود باز گردد . اما در زندگي امروزي که فشار و سختي مداوم وجود دارد و ابراز احساسات فيزيکي کم است ، حالتي بوجود مي آيد که به راحتي نمي توان از آن خلاص شد . در موارديکه استرس مداوم وجود دارد (مثل شغل سخت يا ازدواج مسئله دار ) اضطراب طولاني مدت رخ مي دهد و ممکن است به رشد بيماري هايي مثل فشارخون بالا ، بيماري هاي قلب و شش ، ميگرن ، سردرد و هيجان منتهي شود . موثر ترين راه براي مبارزه با اضطراب و جلوگيري از بروز چنين بيماريهايي، اختصاص دادن زماني براي آرامش مرتب است . اين کار مي تواند آرامش فعال مثل مديتيشن ، ورزش يا تمرين تنفس موزون يا آرامش غير فعال مثل گوش کردن به موسيقي باشد . در واقع آرامش تنفس ديافراگمي مرتب ، آرامش ماهيچه اي و آسودگي ذهن وجود دارد . بدن انرژي کمتري از مواقع عادي استفاده مي کند و کار کمتري از اعضايي مثل قلب ،شش و مغز کشيده مي شود . تمرينات آرامش تب و فشارخون را پايين مي آورند و باعث توسعه کار مفيد مي شود . همچنين شرکت کنندگان در اين بررسي ها گزارش کرده اند که بهتر مي خوابند ، مهارت هاي جديد را راحت تر مي آموزند و احساس نيروي بيشتر مي کنند . بنيه و سازگاري بيشتري دارند و کارها و لذت هاي بيشتري را در زندگي خانوادگي خود تجربه مي کنند .
● روش استفاده از تنفس درماني
اولين قدم در يادگيري کسب آرامش ، توانايي تشخيص تنش هاي ذهني و فيزيکي است . الگوي تنفس يکي از بهترين شاخص ها را ايجاد مي کند ، در حاليکه تنفس سينه اي نشانه استرس است و مي تواند در شرايط عادي رخ دهد ، مثلا هنگام ماندن پشت چراغ قرمز ، تصميم گيري يا در صف اتوبوس ايستادن . متخصصان استرس عقيده دارند ، که يک روش خوب براي ايجاد آرامش در زندگي روزانه توجه به الگوي تنفسي است که فرد مي تواند با توجه به نقاط استرس زا در طول روز آغاز کند . هرگاه متوجه شديد تنفس سينه اي داريد ، هوا را با نفس عميق به درون بکشيد و بگذاريد به آرامي خارج شود . در حين بازدم بايد در ماهيچه هاي سخت شده تمام بدن احساس آرامش کنيد .
به علاوه ، دوره آرامش ۱۵ ۱۰ دقيقه ، سلامت جسمي و ذهني را افزايش مي دهد و شما را در مقابله با تاثيرات مضر استرس کمک مي کند . کار را در يک اتاق ساکت که هواي تهويه شده داشته باشد و شما در آنجا احساس ناراحتي نکنيد ، آغاز کنيد ، لباس تنگ و چسبان بپوشيد و روي زمين در حاليکه پاهايتان ۴۵ سانتي متر از هم باز بکشيد . گردن و سر بايد به پشت هم رديف باشند . چشمان خود را ببنديد و تنفس ديافراگمي را در حاليکه يک دست را به آرامي روي شکم مي کشيد تا حرکت ديافراگم را چک کنيد ، تمرين کنيد . بر روي ريتم تنفس خود تمرکز کنيد و بگذاريد صاف تر و مرتب تر شود تا جاييکه فاصله اي نباشد . همانطور که آرام تمرين مي کنيد موزون تنفس کنيد و توجه خود را روي سردي هواي داخل شده و گرمي هواي خارج شده جلب کنيد . وقتي که فکر به ذهن شما هجوم آورد ، بگذاريد بدون اينکه در مغز بماند خارج شود ، سپس مي توانيد تمرکز خود را روي ريتم تنفس نگه داريد . بعد از ۱۰ ۷ دقيقه مغز شما روشن مي شود و بدن آرامش مي يابد .به تدريج بگذلريد که از صداهاي بيرون آگاه شويد و به آرامي چشمها را باز کنيد . وقتي که کاملا آماده بوديد ، خيلي آرام بلند شويد .
● آرامش پيشرفته ماهيچه اي
در هنگام اضطراب دستگاه عصبي فعاليت بيشتر و ماهيچه ها را بيشتر از حد معمول تحريک مي کند و باعث منقبض و سخت شدن آنها مي شود . روش آرامش پيشرفته ماهيچه اي براي از کار انداختن تاثير استرس ، طرح ريزي شده است و گروههاي ماهيچه اي را يکي يکي آرام کند و اگر بطور مرتب تمرين شود به شرايط سالم تر و بدون استرس منجر مي شود . اين روش به دو صورت معکوس سخت کردن و آرام کردن هر بخش از بدن انجام مي شود . اتاق آرامي را که در آن احساس راحتي مي کنيد به مدت ۱۵ ۱۰ دقيقه انتخاب کنيد .
کفشها را در آوريد ، لباس تنگ بپوشيد و با چشمان بسته روي تخت يا فرش دراز بکشيد .در حاليکه سر ، گردن و تنه در يک رديف باشد .
کار را با بالا بردن ابروها و سخت کردن ماهيچه پيشاني در پنج شماره آغاز کنيد . سپس آرام باشيد و تفاوت را در ماهيچه ها حس کنيد . اين کار را تکرار کنيد و سپس اين روش را با گروههاي ديگر ماهيچه انجام دهيد . ابتدا چشمها را با فشار ببنديد ، بعد با دهان باز و ماهيچه هاي سخت شده صورت ، لبها ، ابروها و چانه را چين دهيد .اين کار را با سفت کردن ماهيچه هاي آرواره و فشار دادن دندانها ادامه دهيد . بعد با بالا بردن شانه ها و سخت کردن شانه ها و گردن و سپس با بالا بردن بازوي چپ و سخت شدن ماهيچه هاي بازو و فشار دادن شست و در ادامه با سخت کردن بازوي راست اين کار را ادامه دهيد. در اين مرحله ماهيچه هاي دنده را منقبض و توجه کنيد چطور تنفس شما تغيير مي کند . آرام باشيد و سپس ماهيچه هاي معده را کشيده ، سفت کنيد ، تا ۵ شماره نگه داريد ، سپس آرام نماييد و نفس را بيرون دهيد و سپس پاي چپ را و بعد پاي راست را کمي بالا ببريد و پا را از خود دور کنيد تا ماهيچه ها سفت شوند . تا ۵ شماره نگه داريد و سپس بگذاريد پايتان بيفتد . اين کار را تکرار کنيد .

روز اول دسامبر (دهم آذرماه) هرسال روز جهاني پيکار با ايدز نامگذاري شده است. در اين روز به جهانيان هشدار داده مي شود که در برابر اين بيماري واگيردار و ...

شيوه زندگي سريع و صنعتي امروز روزانه سهم بزرگي از جان و روان ما را معطوف مسائلي کرده است که در معناي زندگي نمي گنجند. کارشناسان امور زيستي و روانشنا ...

آب درماني(هيدروپاتي) واژه ايست که براي درمان از طريق آب استفاده مي گردد.از زمانهايي که به ياد مي آيد،هم قبايل بدوي هم ملل متمدن آب را براي درمان بکار ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

ژن درماني شامل وارد کردن يک ژن به داخل يک سلول با هدف رسيدن به نوعي اثر درماني است با انتقال نسخه‌هاي واجد عملکرد ژن مربوط به بيمار اصلح خصوصيات برگشت ...

آپنه نوزادان نارس به طور معمول در نوزادان با سن بارداري کمتر از ۳۷ هفته رخ مي دهد و با دوره هاي زودگذر قطع تنفس براي مدت ۲۰ ثانيه يا کوتاه تر، همراه ب ...

به تمامي اعضاء يا هر کيست تشکيل شده توسط گونه هاي جنس سارکوسيستيس را سارکوسيست( Sarcocyst ) گويند . ▪ سارکوسيستيس : به يک جنس از تک ياخته هاي انگلي در ...

● ديد کلي تا اواخر قرن ۱۹ اصطلاح ويروسهاي پالايه پذير براي مشخص کردن عوامل عفوني که از صافيهاي عبور دهنده باکتريها ، قارچها و پروتوزوئرها مي گذرند، اط ...

دانلود نسخه PDF - تاريخچه تنفس در ماني