up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله تاريخچه ايدز PDF
QR code - تاريخچه ايدز

تاريخچه ايدز

ايدز

روز اول دسامبر (دهم آذرماه) هرسال روز جهاني پيکار با ايدز نامگذاري شده است. در اين روز به جهانيان هشدار داده مي شود که در برابر اين بيماري واگيردار و خطرناک از خود مراقبت کنند. آنها مي گويند: آموزش و گسترش اطلاعات درباره بيماري با ايدز بايد در صدر اولويت ها قرار گيرد و مردم بايد بدانند اپيدمي ايدز کليه خانواده ها را در معرض خطر قرار مي دهد که طي۸ سال گذشته ميزان مرگ و مير ناشي از بيماري ايدز در ۱۸ کشور اروپائي بيش از ۸۰ درصد کاهش يافته است، درمناطق فقير جهان، به علت پائين بودن سطح دانش و آگاهي ها مردم در مورد راههاي پيشگيري از ابتدا به ايدز اين بيماري روبه گسترش است. وقتي ويروس وارد بدن شد، ۶ ماه تا يکسال، آرام و فعال در قسمتي از بدن استراحت مي کند و در اين مدت هيچ حالتي در شخص به وجود نمي آورد. حتي ممکن است شخصي بي خبر از آلودگي خود باشد. اما همين شخص به آساني مي تواند ناقل ويروس به ديگران باشد. يعني بدون اطلاع از بيماري خود، در حال انتقال اين بيماري به ديگران است. بيماري ايدز يک بيماري ويروسي است که از راه انتقال ويروس به داخل بدن فرد نفوذ و آن را مبتلا مي کند. تفاوت اين بيماري با ساير بيماري ها اين است که پس از گذشت سالها هنوز هيچ دارويي وجود ندارد که در اختيار مبتلايان گذاشته شود. اين بيماري علاوه بر رابطه جنسي و خوني از طريق سرنگهاي يکبار مصرف نيز قابل انتقال است. به عبارت ديگر اگر فرد معتاد به بيماري ايدز مبتلا باشد و سرنگ مورد استفاده خود را به معتاد ديگري بدهد آن معتاد را نيز آلوده خواهد کرد.
وقتي براي نخستين بار مواردي از بيماري «ايدز» در بين جوانان منحرف و هم جنس باز از ايالات متحده آمريکا به چشم خورد پيشنهاد شد که اين پديده، به عنوان «نقص ايمني اکتسابي» مربوط به همجنس بازان ناميده شود متعاقب اين پيشنهاد، رسانه هاي گروهي ايالات متحده با سر و صدا و جنجال، فراوان جهانيان را از ظهور يک بيماري مرگبار در ميان گروه هم جنس بازان آگاه کردند. ولي اين همه واقعيت نبود « ايدز» اکنون يک واقعيت وحشتناک اجتماعي در سراسر جهان است و به دليل بي توجهي به اصول پيش گيري از بيماري ايدز طي سالهاي آينده، شاهد بحران بزرگي در اين زمينه بايد باشيم که شايد اختصاص همه بودجه وزارت بهداشت کشور براي غلبه بر آن کافي نباشد!
● »تاريخچه ايدز«
براي اولين بار در سال ۱۹۸۱ در شهر لوس آنجلس نمونه هايي از اين بيماري مشاهده شد. مردان جواني که با غده هاي عجيب در قسمت هاي مختلف بدن و علايم ناشناخته که به مرگشان منجر مي شد.
به تدريج روشن شد که بيشتر مبتلايان به اين بيماري هولناک مردان هم جنس باز هستند به همين سبب در ابتدا اين بيماري را طاعون هم جنس بازان ناميدندو بعد ها اين بيماري در سال ۱۹۸۲به بيماري ايدزکه مخفف Acgui red Immune Deficiency Syndrome مي باشدتغير نام داد .
تعريف بيماري ايدز از طرف مرکز کنترل بيماريها (CDC) امريکا درسال ۱۹۸۲ ارائه شد.
در سال ۱۹۸۵ تعريف ايدز تغييراتي پيدا کرد. ويروس HIV ۲ در آفريقاي غربي در ۱۹۸۶ کشف شد. داروي Zido rudinc روي موارد پيشرفته HIV در۱۹۸۷ مورد استفاده قرار گرفت. براي دومين بار تعريف ايدزدر ۱۹۸۷ نيز تغييريافت . در سال ۱۹۹۰، داروي Zido rudinc براي درمان مراحل A مجوز گرفت. اين دارو براي اولين بار در ۱۹۹۰ تجويز گرديد و از آن زمان به بعد نيز تغييرات ديگري يافت .
● ويروس HIV:
HIV عامل بيماري نقص ايمني اکتسابي (AIDS)، ويروس است که يک نوکلئوکپسيد حاوي RNA يک آنزيم ترانس کريپتاز معکوس و پروتئين P۲A و غلاف نوکلئو پروتئين هاي متعدد مانند GP۱۲۰ دارد. اين ويروس به سلولهاي ميزبان. گيرنده هاي CD۴ در غشاء سلول را از طريق گليکو پروتئين GP۱۲۰ به آن متصل و واردمي گردد. بنابراين سلولهاي با گيرنده CD۴ شرايط لازم را براي ويروس دارند. اين سلولها عبارتند از : سلولهاي thclper، سلولهاي لانگرهانس پوست، سلولهاي مونوسيت و بالاخره سلول هاي گليال، ويروس بعد از سلول، به کمک آنزيم reversc transcriplase خود را در DNA مي سازد.
و اين DNA ابتدا به شکل حلقوي در آمده سپس به هسته سلول ميزبان مهاجرت مي کند و جزئي از ميزبان مي گردد. همگام با تکثير سلول، آن تکثير يافته و ويروس RNA ژنوم و m RNA رامي سازد و متعاقباً اجزاي تشکيل ويروس نيز از کد ارائه شده توسط اين روند همگي جمع و جور ميشود و ويروس کامل را تشکيل مي دهند که با متلاشي کردن سلول، از آن خارج و ساير دارنده CD۴ را گرفتار و آلوده مي کند . در نتيجه کاهش سلولهاي لنفويست آلوده در جريان تکثير ويروس، عوارضي پيدا شده و با افزايش تعدادويروسها به عفونتهاي فرصت داده و بالاخره ويروس ها ظاهر مي شوند.
● علل مبتلا شدن به بيماري
ويروس ايدز به طور عمده با يک نوع ويژه از گلبولهاي سفيد موسوم به T۴ و نيز برخي از سلولهاي مغز و يک يا دو نوع سلول ديگر مي تواند تماس برقرار کند، هنگامي که ويروس ايدز با يکي از اين نوع سلولها تماس برقرار کند، غشاء بيروني ويروس مي ترکد و اطلاعات درون آن به طور ناگهاني به درون سلول تزريق مي شود ودر ظرف چند دقيقه اطلاعات ورودي ويروس توسط سلولهاي ميزبان خوانده مي شود و پيغام به هسته مرکزي يا به مغز سلول منتقل مي گردد .
سلولي که اطلاعات جديد مربوط به ويروس را دريافت نموده کاملاً طبيعي و بدون عيب به نظر مي رسد و ممکن است براي مدت چند سال نيز کاملاً حالت طبيعي خود را حفظ کند. در ظرف اين مدت گلبولي که اطلاعات اضافي ويروس ايدز را دريافت کرده است در جريان خون گردش مي کند و سلولهاي جديدي که از تقسيم آن حاصل مي شود نيز در هسته مرکزي خود حاوي پيامهاي اين ويروس مي باشند.
دو الگوي متفاوت از عفونت ويروس HIV در جهان ملاحظه شده است. الگوي نخست در افراد هموفيل، بيماران گيرنده خون، همجنس بازان و معتادان به مواد مخدر که اين الگو در آمريکا، اروپا و بخشي از آسيا و آمريکاي لاتين گسترش يافته است. الگوي دوم نزد کساني يافت مي شود که غرايز جنسي خود را از طريق فحشاء پاسخ مي گويند يا به دلايل مختلف به فحشاء آلوده شده اند الگوي اخير در شرق و در جنوب آفريقا جمعيت هاي زيادي را آلوده کرده است. عامل شيوع ايدز در ۱۱۴ کشور جهان تزريق مواد مخدر با سرنگ و سوزن آلوده است که ايران نيز جزء اين کشورها است همچنين ۱۰% از مبتلايان به ايدز در کشور از طريق آميزش جنسي و بسياري از موارد از طريق شريک جنسي دائمي انتقال يافته است .که اين سهم آموزش وسيع براي جوانان و خانواده ها را مي طلبد. بيشترين آمار مبتلايان به ايدز در جهان در بين گروههاي سني ۱۸ تا ۴۹ سال ديده شده است. به گزراش سازمان يونيسف و سازمان جهاني مبارزه با ايدز، اکثر جوانان در آستانه سن بلوغ با نحوه حفاظت از خود در برابر بيماري ايدز نا آشنا هستند. اين گزارش حاکي از اين است که به رغم اينکه دوران بلوغ به عنوان حساسترين زمان در زندگي هر فرد محسوب مي شود اما اغلب جوانان در اين مقطع هيچ گونه اطلاعاتي در مورد نحوه انتقال ويروس HIV ندارند. بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوي يونيسف تحقيقات در ۶۰ کشور نشانگر آن است که بيش از ۵۰% افراد ۲۴ ۱۵ ساله در مورد راههاي انتقال ويروس ايدز اطلاعات نادرستي دارند که اين خود شاخص هشدار دهنده اي مبني بر عدم دسترسي جوانان به اطلاعات صحيح در مورد اين بيماري مهلک است.
در حال حاضر احتمال انتقال عفونت HIV ۱ از طريق فرآورده هاي خوني به حداقل رسيده زيرا از سال ۱۹۸۵ به بعد Scveening خون از نظر آنتي بادي ضد HIV در افراد دهنده خون انجام مي گيرد و خونهاي سروپوزيتو، به دور ريخته مي شود.
به طور کلي مي توان راههاي ابتلاء به ايدز را عوامل زير دانست:
۱) آلودگي جنين قبل از تولد: نوزاد يک زن آلوده ۵۰% احتمال دارد که به اين بيماري مبتلا شود.کلاً ريسک آلودگي نوزاد (جنين – قبل از تولد و پس از تولد نيز ۵۰% است(.
۲) آلودگي جنين بعداز تولد: شير مادر مي تواند ناقل ويروس ايدز باشد(.
۳) آلودگي از طريق واکسيناسيون و تزريقات با استفاده از سرنگهاي غير يکبار مصرف(.
۴) آلودگي از طريق مصرف فرآورده هاي خوني همانند: (کرايو، پلاکت، پلاسما، RBC (خون کامل )، بايد توجه داشت که فرآورده هايي مانند: ايمنوگلوبولين يا آليومين در انتقال ويروس نقش ندارند(.
۵) آلودگي کودکان از طريق تجاوز جنسي(.
۶) آلودگي در بين مردان و زنان منحرف)
۷) به ندرت در پرسنل پزشکي از طريق آلودگي به ترشحات آلوده افراد مبتلا.(
● علايم بيماري:
اولين علايم بيماري نظير تب، تورم، غدد ناحيه گردن و زير بغل براي يک فاصله زماني، اسهال يا التهاب پوستي.
بيماران مبتلا به ايدز ممکن است سالها بدون علائم باليني بوده و فقط تستهاي سرم شناسي از HIV مثبت باشند ولي وقتي که شمار سلولهاي CD۴ بدن کاهش چشمگيري داشته باشد. شروع بيماري با علائم سرما خوردگي از قبيل گلو درد، تب، بزرگي غدد لنفاوي و ضايعات پوستي شروع مي شود و همين طور دير خوب شدن زخمها، اسهالهاي متوالي و به طور کلي دير خوب شدن بيماريهاي عفوني از علائم بارز آن است.
▪ پوست:
علائم پوستي در بيماران ايدزي کاملاً شايع بوده است ولي غير اختصاصي است. مهمترين آنها عبارتند از پوسته پوسته شدن، زونا، عفونتهاي قارچي و ضايعات عروقي.
▪ چشم:
مهمترين ضايعات چشمي عبارتند از اختلال ديد که در اواخر بيماري ظاهر مي شود و در معاينه چشم ضايعات رتين به صورت خونريزي ديده مي شود.
▪ دهان:
عبارتند از کانديداها که به صورت سفيدک يا برفک دهان شناخته شده هستند.
▪ علائم خوني:
کم خوني خفيف، کاهش گلبولهاي سفيد و پلاکتها و تعداد لمفوسيتها کاهش چشمگيري دارد. ميزان گلبولهاي سفيد ممکن است بين ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ سلول در هر ميلي ليتر از خون برسد.
▪ تب و عرق شبانه:
در مرحله تب دار، درجه حرارت معمولاً اندکي بالاست و اغلب پايين تر از ۳۹ درجه سانتيگراد مي باشد. تب چند روز به طول مي انجامد و سپس خودبه خود به حالت طبيعي باز مي گردد، تا اينکه پس از چند هفته يا چند ماه، به شکل مواج دوباره ظاهر مي شود. عرق مفرط که اغلب شب هنگام فراح مي رسد و لباس و ملحفه بيمار خيس مي شود، همراه با اين تب است.
▪ خستگي:
خستگي عمومي و از دست دادن ميل جنسي، غير عادي و غير قابل تفسير مي باشد. خستگي جسمي و رواني که در زمانهاي مختلف به طور نامنظم عارض مي گردد. در اکثر موارد، عدم ميل جنسي، در اظهارات بيماران به چشم مي خورد.
▪ لاغري:
کمبود وزن بدن، قبل از تظاهر بيماري اصلي، ممکن است تا ۱۵ درصد و حتي بيشتر برسد لاغري اساساً در نسج عضلاني است که شايد يک قسمت از خستگي جسماني مربوط بدان باشد.
▪ تورم غدد لنفاوي سطحي:
در تعداد قليلي از افراد آلوده به ويروس ايدز، آدنوپاتي ممکن است وجود داشته باشد. آدنوپاتي هاممکن است از ناحيه گردن و کشاله ران و زير بغل و يا هر سه منطقه به اندازه سه سانتي متر ظاهرشوند.
● مراحل بيماري ايدز:
در روند بيماري ۳ مرحله اصلي وجود دارد که ممکن است چندين سال طول بکشد مرحله اول دوره بدون نشانه ناميده مي شود و آن هنگامي است که شخص ابتدا آلوده به ويروس مي شود ولي علايم خاصي بروز نمي کند. در اين مرحله که مرحله خطرناکي است افراد احساس سلامتي مي کنند. بنابراين به سهولت مي تواند از طريق ارتباط جسماني ديگران را آلوده نمايند در اين زمان تنها روش مطمئن براي يافتن بيماري آزمايش خون است. مرحله دوم، دوره بروز علائم ناميده مي شود اين مرحله حتي مي تواند هفت سال پس از آلودگي اوليه آغاز شود. علايم عمومي اين مرحله عبارتست از : کاهش وزن بدن، کاهش شديد اشتها، ادرارهاي شبانه، تب، حساسيت هاي پوستي، فقدان مقاومت در برابر آلودگي ها و اسهال شديد.
مرحله سوم، مرحله بروز بيماري ايدز (AIDS) ناميده مي شود اين مرحله زماني فرا مي رسد که سيستم دفاعي بدن تخريب شده و هر گونه عفونت جزئي به سهولت مي تواند بدن را فرا گيرد و موجب مرگ گردد. اين افراد طيف متنوعي در علائم بيماري هاي ثانويه را بروز مي دهند که عبارتند از؛ عفونت ريه، عفونت مغزي، عفونت روده و انواع سرطانها و بيماريهاي پوستي ويروس ايدز همچنين ممکن است مستقيماً مغز و سيستم عصبي انسان را مورد حمله قرار دهند ضايعات شديد مغزي و عصبي گردند که شامل : فلج، کند شدن تکلم و حرکت، کوري، دگرگوني اخلاقي و رفتاري، عدم تعادل و توزان، رعشه، مشکلات فراوان در گفتار و عدم کنترل رفتار مي باشد. هنگامي که علائم بيماري ايدز در فردي ظاهر شد آن فرد در مدت حداکثر ۳ سال با مرگ مواجه خواهد شد.
● پيامدهاي اجتماعي – فرهنگي ايدز:
ايدز يک پديده پيچيده فرهنگي – اجتماهي و اقتصادي – اجتماعي است که بايد در دورنماي توسعه پايدار انساني مد نظر قرار گيرد. بدين علت جلوگيري و نحوه برخورد با شيوع بيماري يک رويکرد فرهنگي را طلب مي کند در تمامي زمينه ها با اين مشکل دست و پنجه نرم کند.
ايدز فقط يک بيماري نيست که بتوان با پيشرفت علم پزشکي آن را مهار نمود. بلکه پديده اي است که با لايه هاي متفاوت فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي ، سياسي، اعتقادي، خانوادگي و ... در ارتباط است.
رشد صنعت و ماشين پيامدهاي فرهنگي خاصي از جمله ناپايداري فرهنگي را براي جوامع به دنبال دارد. عواملي مانند: مهاجرت، نابساماني هاي فرهنگي، خرده فرهنگها، تضاد فرهنگي، بي سوادي، بيکاري ، فقر...
که از ارکان ناپايداري فرهنگي است، مي تواند زمينه هاي معضلات اجتماعي و از آن جمله زمينه ابتلا و اشاعه بيماري ايدز را فراهم کند. در واقع افرادي که پشتوانه هاي فرهنگي ثابتي برخوردار نيستند، بيش از ديگران در معرض آسيب هاي اجتماعي قرار مي گيرند بدين علت بيماري ايدز در اقشار ناپايدار فرهنگي، سياسي، بيکار، مهاجر، فقير، بي سواد بيش از ديگران مشاهده مي شود. تعامل بين ايدز و فرهنگ را مي توان از منظر يک رويکرد فرهنگي تجزيه و تحليل نمود در اين رويکرد فرهنگي دو موضوع عمده قابل توجه است: تاکيد بر حفظ و رعايت آداب و رسوم فرهنگي مناسب و تأکيد بر تعديل و يا حذف آداب و رسوم نامناسب لازم به ذکر است برخي از تست هاي فرهنگي که درجوامع گوناگون وجود دارد، به خودي خود ضريب ابتلا به بيماري ايدز را افزايش مي دهد. بنابراين ضمن تأکيد پايبندي و پاسداشت ذخاير و ابتلا و اشاعه بيماري ايدز موثر است شناسايي، تعديل يا حذف نمايند. به طور کلي در اين بررسي ها، دو هدف اساسي مد نظر قرار گرفته است:
۱) بررسي و تبيين اقدامات لازم نهادي به نحوي که بسترهاي فرهنگي را در برنامه، پژوهش ها و سياست هاي جلوگيري و درمان ايدز لحاظ نمايد(.
۲) بررسي هاي دقيق موردي از واکنش افراد نسبت به خطر ايدز و متناسب با آن اصلاح و تغيير رفتارهاي جنسي و غير جنسي با بهره گيري از منابع و ذخاير فرهنگي موجود(.
تمامي باورهاي عمومي معين حاکي از احساس و درک خطر است در هر جايي ممکن است آگاهي کافي و وافي در مقابل آگاهي ناقص و نادرست نسبت به خطر شيوع بيماري وجود داشته باشد. خود ايدز صرفاً يک بيماري يا مشکل پزشکي نيست. بلکه يک معضل پيچيده فرهنگي – اجتماعي و اقتصادي است. شرايط اقتصادي تا حد زيادي بر روي منابع و ذخاير فرهنگي و خود ايدز تأثير گذار است. آثار و تبعات اين بيماري در عرصه هاي اقتصادي و اجتماعي و نيز در نظامهاي اجتماعي و فرهنگي و چند جانبه است. مشکلات خاص مناطق گسترده فرهنگي – اجتماعي قابل شناسايي است. اختلافات و گوناگوني هاي فرهنگي مهم به شيوه زندگي، آداب و رسوم، باورها، اعتقادات، مذهب به طرز تلقي بيماري و سلامت زندگي و مرگ، اعمال و هنجارهاي جنسي مربوط مي شود. اقشار آسيب پذير فرهنگي را مي توان از ميان اقشار عادي يعني فقرا، زنان ، کودکان و جوانان تا اقشار خاص فرهنگي مانند: خانواده زن و مرد و روابط آنان، جامعه و مهاجرتها و بالاخره فرهنگ هاي خاص خطر پذير مانند: کودکان و نوجوانان خياباني، هم جنس بازان، مشاغل سيار و کارکنان مشاغل جنسي، شناسايي و معين نمود.
رويکرد فرهنگي براي جلوگيري و زمان درمان ايدز مي تواند يک مفهوم کلي براي رسيدن به اقدامي پايدارتر،وکار امد مرتبط سازد همچنين مي تواند به شيوه هاي ذيل از محيط زندگي انساني در قبال خطر ايدز محافظت نمايد.در ميان اعضاي جامعه، احساس شأن و منزلت و اصول حاکم برد به تدريج کم رنگ مي شود. اعمالي که به دفاع مشروع از خود و امور فرد گرايانه يا راهبردهاي گروه غير رسمي براي بقاي زندگي مربوط مي شود، اعمالي است که به عنوان واکنشي نسبت به فرهنگ شديد نوگرايي، اعتبار و نفوذ آن، علاقه و تقاضا براي سازگاري کامل آن مطرح مي شود و شايد نقاط ضعفي باشد که طري ناخوشايندي را به دنبال خواهد داشت. بدين ترتيب جوانان و مردان فعال، به سوي شهرهاي بزرگ و کشورهاي ثروتمند مهاجرت مي کنند. اين قبيل تمايلات رو به رشد و پي در پي باعث فروپاشي نظام خانواده، تنها گذاشتن زن و فرزند در روستا يا قبيله و فروپاشي آزار دهنده در زندگي روستايي مي شود. رشد مهاجرت هم چنين به از دست دادن منابع فرهنگي (مهاجران) خانواده و شيوه زندگي آنان، نابرابري مخرب جنسي ، افزايش شمار مردان تنها در شهرهاي بزرگ و زنان رها شده در نواحي زوستايي که بار سنگين خانواده و شرايط کاري طاقت فرسا را متحمل مي شوند، منجر خواهد شد. بدين علت تعدادي از زنان مجبور مي شوند به مراکز شهري مهاجرت کنند يا جذب اماکني شوند و به خاطر تأمين مالي خود به ناچار دست به خود فروشي و روسپي گري بزنند زيرا به دست آوردن فرصت هاي شغلي، حتي با دستمزد ناچيز بسيار کمياب و نادر است.
پيامدهاي اسفبار اقتصادي و اجتماعي خرده فرهنگ هاي شهرهاي تازه احداث که در شهرک هاي فقير نشين حاشيه اي و يا حلبي آبادهاي شهرهاي بزرگ دنيا به وجود مي آيد در خور تعمق و بررسي است. مسائل جديد يک نظام چند سويه فرهنگي، با تلاطم شخصي يا عمومي، قاچاق و استعمال مواد مخدر، مصرف الکل و بي بند و باري جنسي ارتباط تنگاتنگ دارد و در نتيجه آنان با افراد يا نواحي پر خطر ابتلا به ايدز سر و کار دارند.
● پيامدهاي چند گانه ايدز:
از آغاز سرايت تا گسترش بيماري ايدز بر محيط اقتصادي – اجتماعي، فرهنگي فرد مبتلا، فاميل درجه يک و يا شريک روحي، جنسي او عواقب چشمگيري را بر جاي خواهد گذاشت؛ اخراج از کار، طرد از سوي همسر يا شريک جنسي به وضع بد روحي خانواده و جامعه، آشفتگي روحي و شخصيتي در اثر احساس گناه يا شرمندگي حرام بودن، بد نامي اجتماعي، ترس و واهمه از ساير زنان و مردان اجتماعي از جمله عواقب بيماري ايدز محسوب مي شوند. بسياري از افراد مبتلا به ايدز، هنوز از بيماري خود آگاه نيستند، چون به خدمات آزمايشگاهي دسترسي ندارند هنگامي که با معاينه، بيماري آنان محرز شود، به تدريج آثار کوتاه مدت يا دراز مدت فرهنگي و اجتماعي بر آنان و خانواده هايشان آشکار مي شود. طرد اجتماعي و شغلي بيماران مبتلا به ايدز، اغلب به بحرانهاي بسيار جدي از قبيل تخريب شخصيتي به هم خوردن روابط اجتماعي، از دست دادن روحيه کاري، گرفتارهاي فرهنگي و فقر اقتصادي منجر مي شود.
يکي از شرايط بسيار حادي که در اين بيماري بروز مي کند هنگامي است که فرد بيمار، به خاطر يک انتقام جويي يا يک جدال خيالي، آگاهانه و به طور عمدي ويروس را به شريک جنسي خود انتقال مي دهد.
گاهي اوقات ممکن است بيماري در اثر دعوا يا شرط بندي روي دهد. اين موضوع در ميان جواناني که از نظر جنسي (مذهبي يا تراژدي) از هم تشکيل شده اند، روي داده است و بدتر از همه مرداني هستند که از انجام آزمايش امتناع مي کنند و هيچ مسئوليتي در اين زمينه احساس نمي کنند.
● علل گسترش بيماري ايدز:
دلايل اصلي براي امتناع ورزيدن يا روي گرداني از روند جلوگيري و درمان اصولي و مؤثر ايدز، به بحث فرهنگي و باورهاي ريشه دار مردم، مربوط مي شود. بازتاب اين موضوع در موارد ذيل قابل مشاهده است.
۱) بحران در کانون خانواده: ترک همسر، رها کردن زن و فرزند در اثر فقر،افسردگي، ناتواني در ايجاد رابطه در کانون خانواده.
۲) مهاجرت در اثر مسائل اقتصادي يا شرايط متشنج: باعث درهم ريختن هويت فرهنگي در قطع ارتباط با گروه هم کيش مي شود. اين شرايط در اثر وضعيت نامساعد اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي به وجود مي آيد.
۳) رشد فرآيند پرخاشگري و بيگانه ستيزي نسبت به مردم و ديگر گروههاي فرهنگي، حتي پس از سالها مجاورت و همينطور نسبت به مهاجران جديد.
۴) شرايط ناگوار، فقر، تنگدستي، عدم توانايي در بزرگ کردن فرزندان و روسپي گري اجباري
۵) برتري قالب فرهنگ شهري و فرهنگ زندگي شهري، در ادامه به نوعي سهل انگاري، اعتياد، بزهکاري و نوعي پيش داوري به اين مضمون که هيچ قانوني براي زورمندان وجود ندارد. تمامي موارد فوق در اثر انفجار جمعيت شهري ، بي بند و باري جنسي و مسکن و بهداشت نامناسب، روي دهد.
۶) از نظر اقشار جوان، شهرهاي بزرگ فرصت مغتنمي است که مي توانند بدان وسيله به اميدهاي از دست رفته شان در زمينه تحصيل، اشتغال و رد يابي زندگي بزرگسالي جامعه عمل بپوشانند.
● رهيافتهاي مقابله با بيماري ايدز:
شرط لازم براي ايجاد و تبيين هر گونه استراتژي که هدف آن خدمت واقعي به فرهنگ، اين روح جاودان و هميشگي جامعه و تقويت تعامل موجود است، انجام بررسي هاي در سطح فرهنگ ملي است.
▪ براي هدف قرار دادن اين چالش دوراه وجود دارد:
۱) انجام بررسي هاي فرهنگ ملي)
۲) تشخيص امور فرهنگي)
بها دادن به ارزشها، دانش و امور مهم فرهنگي و روز آمد کردن اين اطلاعات در حد بضاعت فراهم نمودن فرصتهايي براي ارتقاي فرآيندي تعاملي و مشاوره اي در جامعه
▪ اهم موارد امکان پذير بررسي هاي فرهنگ ملي مي تواند شامل موارد زير باشد:
بررسي پيکر، فرهنگي، به عنوان پايه و منبع اطلاعاتي براي توسعه امور داخلي و اقتصادي، برهر چيز ديگر مقدم است. اشتباهات و تصوري که بايد از آن پرهيز نمود: خدمات زباني به فرهنگ، تغيير و تحولي در رقص، نمايش، موسيقي در «پويانمايي فرهنگي» تغيير نام و اسامي، کدهاي پوشاکي، بيانيه ها و قطع نامه هاي سياسي و غيره بدون دنباله روي عميق و ثابت.
NCA مي تواند بر مبناي رويکرد فرهنگي حساس به توسعه و نيز مجموعه اي از اعمال و عملکردهاي خاص، به ارائه تعدادي از سياستها و اصول حمايتي به توسعه فرهنگي کمک نمايد.
شناسايي و تجزيه و تحليل پيکره فرهنگي موجود در بستر زندگي فردي و گروهي مورد توجه قرار دادن امور حياتي در فرهنگ تبيين ارزشهاي فرهنگي که به طور مثبت يا منفي بر روي ميزان موفقيت و کارآيي برنامه ها وپروژه هاي توسعه اي تأثير مي گذارد.

ايدز ايدز سرنام عبارت (به انگليسي: AIDS يا Acquired immune deficiency syndrome) به معني نشانگان نقص ايمني اکتسابي است. ايدز يک بيماري پيشرونده و قابل ...

ايدز يا نشانگان نقص اکتسابي ايمني در اثر ويروسي به نام HIV (ويروس نقص ايمني انسان) به‌وجود مي‌آيد. از زمان آلوده شدن بدن به HIV تا بروز ايدز ممکن اس ...

ادامه مقاله ايدز (1) : http: www.niazemarkazi.com article pdf 10008665.html .... راه‌هاي انتقال، در هاله‌اي از ابهام و شرم راه‌هاي انتقال ويروس HIV ...

ايريدولوژي، شکلي از تشخيص بيماري است. که در آن، رنگها و ساير خصوصيات الياف قدامي عنبيه براي اطلاع در مورد سلامتي بيمار، معاينه مي شوند. متخصصان مشاهدا ...

آجر از قديمي ترين مصالح ساختماني است که قدمت آن بنا به عقيده برخي از باستان شناسان به ده هزار سال پيش مي رسد.در ايران بقاياي کوره هاي سفال پزي و آجر پ ...

به تمامي اعضاء يا هر کيست تشکيل شده توسط گونه هاي جنس سارکوسيستيس را سارکوسيست( Sarcocyst ) گويند . ▪ سارکوسيستيس : به يک جنس از تک ياخته هاي انگلي در ...

● ديد کلي تا اواخر قرن ۱۹ اصطلاح ويروسهاي پالايه پذير براي مشخص کردن عوامل عفوني که از صافيهاي عبور دهنده باکتريها ، قارچها و پروتوزوئرها مي گذرند، اط ...

● کنترل مرحله نگهداري نگهداري لاشه ها قبل از عمل آوري مسئوليت آژانس اجرائي هيئت نظارتي است . نگهداري MBM زائد و پيه مربوط به لاشه هاي بالاي ۳۰ ماه هست ...

دانلود نسخه PDF - تاريخچه ايدز