up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله بيماري PDF
QR code - بيماري

بيماري

مقدمه
اينکه بدانيم واقعاً بيماريم يا خير، کار راحتي نيست. برخي افراد ممکن است بيماري خاصي نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبي نداشته باشند. برخي ديگر ممکن است احساس کنند که سالمند و هيچ مشکلي ندارند؛ اما مثلاً مبتلا به فشار خون بالا باشند که خود در نهايت، مي‌تواند سبب حملات قلبي و سکته شود. مطالعه در مورد انواع بيماريها را علم پاتولوژي مي‌نامند. مطالعه گسترده‌تر در مورد انواع بيماريها و همچنين روش درمان هر کدام را علم پزشکي مي‌نامند.
تعاريف بيماري
بيماري، هر نوع وضعيت غير عادي در بدن (جسم) يا روان است که سبب بروز ناراحتي، عملکرد بد و يا نگراني خود فرد مبتلا يا اطرافيان او مي‌شود. گاهي از اين واژه براي انواع جراحات، معلوليتها، ناهنجاريها، علائم بيماري، رفتارهاي انحرافي يا حالتهاي غير معمول در عملکرد يا رفتار استفاده مي‌کنند.
ديدگاه زيست شناسي
در زيست شناسي، هر نوع حالت غير عادي در موجود زنده که عملکرد بدن او را مختل کند، بيماري نام دارد. گاهي از اين واژه براي بيان حالتهاي غيرعادي، نگران کننده يا عملکرد بد در حوزه‌هاي ديگر نيز استفاده مي‌کنند؛ مثل بيماري جامعه.
ديدگاه پزشکي قديم و جديد
در پزشکي قديم، هر بيماري عامل مشخصي دارد و همراه با علائم و نشانه‌هاي خاصي بروز مي‌کند و هر بيماري علائم خاص خود را دارد. ولي امروزه وجود يک حالت خاص در فرد و بيماري ناميدن آن حالت، کاملاً به ديد افراد اجتماع بستگي دارد. براي مثال، ظرف 40 سال اخير در آمريکاي شمالي، افرادي که قد کوتاه بوده و يا چاق مي‌باشند، بيمار محسوب شده و بايد درمان شوند. ممکن است يک حالت خاص را در جايي يا در دوره زماني خاصي بيماري بناميم؛ اما در مکان يا زمان ديگر مسئله بدين شکل نباشد. مثلاً در جامعه آمريکا، امروزه ناهنجاري بي‌اعتنايي به قصد نشان دادن مخالفت، نوعي بيماري محسوب مي‌شود؛ در حالي که در برخي جوامع يا در همين جامعه تا چند وقت پيش، چنين ناهنجاري را بيماري به حساب نمي‌آوردند.
تاريخچه بيماري
از همان زماني که بشر روي زمين زندگي مي‌کرد،‌ بيماري هم وجود داشت و او با آن دست و پنجه نرم مي‌کرد. گاهي بر آن غلبه مي‌کرد و زماني مغلوب آن مي‌شد و از پاي در مي‌آمد. اما هميشه در اين فکر بود که چگونه با بيماريها و مشکلات ناشي از آن مقابله کند و طول عمر خود را افزايش دهد. در 600 تا 700 سال پيش، بيشتر مردم در جواني فوت مي‌کردند و از بين مي‌رفتند. در آن زمان، بيشترين علت مرگ و مير را بيماريها تشکيل مي‌داد و گاهي هم پرت شدن از ارتفاعات، مار گزيدگي يا غرق شدن در رودخانه باعث مرگ انسانها مي‌شد. تاريخ نويسان عقيده دارند که ويروس آبله از دوران کشاورزي بين انسانها وجود داشته است. با اين حساب بيماري آبله از ده هزار سال پيش از ميلاد مسيح وجود داشته است.
انسان هميشه در فکر مهارکردن و مقابله با بيماري بود و در هر زمان، با توجه به علم و دانش خود راههايي براي مبارزه با بيماري انتخاب مي‌کرد. ابتدا انسان برگ و ريشه‌ گياهان را به صورت جوشانده يا دم کرده يا خشک شده مصرف مي‌کرد و يا روي زخمها قرار مي‌داد و گاهي با افزودن روغنهاي طبيعي مثل پيه،‌ دنبه يا کره به آنها، مرهمي درست مي‌کرد و روي زخمها يا محل آسيب ديده مي‌گذاشت. هنوز هم در بعضي جاها اين درمانها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و مواردي از آنها از نظر علمي تأئيد شده است. در سيصد سال پيش از ميلاد مسيح، دانشمندان فهميده بودند افرادي که از بيماري آبله شفا مي‌يابند، براي بار ديگر به آن مبتلا نمي‌شوند. در نتيجه تلاش مي‌کردند که بيماري را به طور سبک در افراد ايجاد کنند تا هم خيلي زود بهبود يابند و هم از هجوم دوباره‌ آن در امان باشند.
رده‌بندي بيماريها
بيماريهاي مسري
يکي از وسيعترين گروه بيماريها، بيماريهاي مسري هستند که عوامل بيماري زا مثل باکتري، قارچ، ويروس، انگل و ... مسبب اين دسته از بيماريها مي‌باشند. بيماريهاي انگلي جزو بيماريهاي مسري نيستند؛ اما بيشتر با اين دسته از بيماريها مرتبطند. بيماريهاي انگلي را پروتوزوآ و کرم ايجاد مي‌کند. از جمله بيماريهاي مسري عبارتند از: آنفلوانزا، مالاريا، وبا، حصبه، اسهال خوني، سرخک، آبله مرغان‌، طاعون، سل، بيماريهاي مقاربتي، ايدز، سارس (ناهنجاري شديد دستگاه تنفسي)، هپاتيت (يرقان) و ... .
بيماريهاي ژنتيکي
بيماريهاي ژنتيکي، دسته ديگري هستند که به دليل حضور يا عدم حضور يک ژن خاص در DNA، ايجاد مي‌شوند. از جمله بيماريهاي ژنتيکي عبارتند از: هموفيلي، کم خوني، تالاسمي، سندرم داون، کور رنگي، شب کوري و ... .
بيماريهاي سمي
بيماريهاي سمي به دليل مواجه شدن با مواد سمي موجود در طبيعت حادث مي‌شوند. مثل مسموميت دارويي، مسموميت غذايي، مار گزيدگي، زنبور گزيدگي و ... .
بيماريهاي ناشي از سوء تغذيه
اين بيماريها به دليل فقدان يا کمبود مواد مغذي در رژيم غذايي افراد بوجود مي‌آيد. بيماريهاي بري بري، اسکوروي، راشيتيسم (نرمي استخوان)، کم خوني ناشي از فقر آهن، پوکي استخوان و ... از جمله بيماريهاي ناشي از سوء تغذيه هستند.
بيماريهاي خودايمني
بيماريهاي ناشي از عملکرد غير عادي سيستم ايمني، به دليل حمله دستگاه ايمني بدن به بافتهاي خود بدن اتفاق مي‌افتد. اسکلرودرما ، سفت شدگي بافتها و ... از اين دسته‌اند.
بيماريهاي رواني
بيماريهايي هم وجود دارند که صرفاً زاييده افکار و عقايد شخصي هستند، مثل پاره‌اي از بيماريهاي رواني. عمده ناهنجاريهاي عصبي و بيماريهاي رواني عبارتند از: اسکيزوفرني، ناهنجاري دو قطبي، افسردگي باليني، ناهنجاري در عمل بلع، جنون، افسردگي پس از زايمان، اضطراب و ... .
بيماريهايي با علل ناشناخته
بيماريهاي بسياري هم وجود دارند که عامل آنها هنوز ناشناخته است. آلزايمر، سرطان‌، ناهنجاري خستگي مزمن و ... از اين رده‌ هستند.
ساير بيماريها
جراحات، آسيب ديدگي، معلوليت‌ها، ناقص الخلقه بودن، سکته، عيوب چشم ( نزديک بيني و دوربيني چشم، آب مرواريد)، آرتروز و ... از جمله بيماريهايي هستند که خارج از رده‌بندي اخير هستند.

سِل يک بيماري عفوني قابل انتقال مي باشد.که توسّط باکتري به نام ميکوباکتريوم توبرکلوزيس ايجاد مي شود. نام ديگرميکوباکتريوم توبرکلوزيس باسيل کخ است زيرا ...

پسوريازيس (psoriasis) يا داء الصدف يک بيماريِ مزمن پوستي است که در آن مناطقي از پوست ضخيم و قرمز شده، با پوسته هاي سفيدِ نقره اي پوشيده مي شود. ضايعات ...

روزگاري بود که عشاق، سلطان قلب ها بودند. بعدها شاعران صاحبان قلب ها شدند و امروز نوبت پزشکان است که بر قلب ها حکمفرمايي کنند. وقتي بيماري هاي قلبي عرو ...

عامل بيماري قارچP.oryzae) Pyricularia grisea ) با فرم جنسي Magnaporthe grisea از گروه آسکوميست است. سال 637 درچين آنرا تب برنج Rice fever مي ناميدند. ...

صرع عبارت است از يک نوع اختلال در کار مغز که مشخصه آن عبارت است از حملات صرعي ناگهاني و تکرارشونده ، حملاتي کوتاه مدت از رفتار غيرطبيعي و نامناسب ، تغ ...

توضيح‌ كلي‌عبارت‌ است‌ از يك‌ بيماري‌ مزمن‌ همراه‌ با حملات‌ مكرر خس‌خس‌ و تنگي‌ نفس‌. اين‌ بيماري‌ در تمام‌ سنين‌ مي‌تواند وجود داشته‌ باشد اما 50% ا ...

کزاز بيمارئي است عفوني مشترک بين انسان و دامها که معمولاً بصورت تک تک و پراکنده ديده مي شود ( تنها در زمان جنگ که بين سربازان و اسبها بصورت همه گير مل ...

کارشناسان حوزه سلامت معتقدند، کشيدن سيگار نه تنها افراد سيگاري را در معرض انواع بيماري ها از جمله سرطان ريه و بيماري هاي قلبي قرار مي دهد، بلکه سلامت ...

دانلود نسخه PDF - بيماري