up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله بيماري گامبورو PDF
QR code - بيماري گامبورو

بيماري گامبورو

بيماري گامبورو به زبان ساده

براي اولين بار در سال ۱۹۶۲ مشاهده شد که به علت تظاهراتي که در کليه ميداد جزئي از برونشيت عفوني ميدانستند. سالهاي بعد بعلت مقاومت جوجه ها به برونشيت عفوني و عليرغم آن ايجاد بيماري مزبور و نيز به علت بروز عفونت بورس فابريسيوس مشخص شد که اين بيماري از بيماري برونشيت عفوني جدا است لذا بيماري با نام Infectiuos bursal diseases شناخته شد و بعداً به گامبورو تغيير نام داد.
● ويروس گامبورو
ويروس گامبورو تنها ويروس بيماريزاي خانوادة بيرناويريده است و داراي دو جزء منفک ۶۰ نانومتر و ۲۰ نانومتر است. ويروسي بسيار مقاوم که ۵۶ درجة سانتيگراد را ۵ ساعت و ۶۰ درجة سانتيگراد را ۹۰ دقيقه و حرارت ۷۰ درجة سانتيگراد را بمدت ۶۰ دقيقه تحمل ميکند. ويروس برونشيت حرارت ۵۶ درجة سانتيگراد را ۲۰-۱۵ دقيقه تحمل ميکند.
ويروس گامبورو در PH اسيدي مقاوم و در PH قليايي زود از بين ميرود. سود سوزآور ۴% آنرا از بين ميبرد ولي ترکيبات چهارتايي آمونيوم مثل مرتيولاتها اصلاً اثر ندارند.
فرمالدئيد ۵% در عرض يک ساعت ويروس را از بين ميبرد و ترکيبات هالوژندار مثل يد و کلر مؤثر است ولي ترکيبات فنلي در بعضي شرايط مؤثر و در اکثر شرايط بي تأثير است.
● کشت ويروس
ويروس گامبورو در کليه جوجه و فيبروبلاست جنين کشت ميشود. اگر براي اولين بار در پرده کوريوآلانتوئيک جنين ۱۱-۱۰ روزگي تزريق شود جراحتي ايجاد نميکند ولي بعد از ۵-۴ پاساژ باعث مرگ جنين ميشود.
خونريزي زير جلدي، نکروز کبد، رگه هاي زرد رنگ در کبد، نکروز عضلاني، سبز شدن کيسه زرده به خاطر اختلافات کبد و پس زدن صفرا در جنين مرده ديده ميشود.
● سروتيپ هاي ويروس
▪ از نظر آزمايش خنثي شدن ويروس دو سروتيپ زير وجود دارد:
۱) براي ماکيان بيماريزا است و بعضي از سويه ها با ۵۰% تلفات و برخي از سويه ها بدون علامت باليني هستند.
۲) در اردک و بوقلمون بيماريزاست و براي ماکيان بيماريزايي ندارد.
بيماريزايي
ويروس گامبورو سلولهاي B فوليکولهاي لنفاوي بورس را از بين ميبرد لذا بيماريزائي ويروس با رشد بورس فابريسيوس ارتباط مستقيم دارد. ويروس گامبورو بر سلولهاي T فوليکولهاي لنفاوي بورس کمتر اثر دارد .
بيماري گامبورو در مقابل بيماريهايي مثل نيوکاسل ، لارنگو ، برونشيت ، سالمونلا ، کلي باسيل ، مارک و کمخوني عفوني و حتي واکسيناسيون آنها بدن را ضعيف مي کند .
اگر ويروس در هفته اول زندگي به جوجه حمله کند بسته به پادتن هاي مادري از همان لحظه اول يا از هفته سوم به بعد بيماري ايجاد مي شود. (از راه چشم)
مثلاً در بيماري برونشيت که ايمني مخاطي توسط پلاسماسل هاي غدد هاردرين ايجاد مي شود. اگر ويروس گامبورو در هفته اول به چشم حمله کند پلاسماسل ها را از بين ميبرد (تا ۵-۴ هفته) &#۶۱۶۶۰; ايمني مخاطي از بين ميرود . چون بيماريزايي ويروس نسبت مستقيم با رشد بورس دارد اگر ويروس قبل از ۳ هفتگي وارد بدن شود چون بورس کوچک است شدت بيماري کمتر بروز مي کند عليرغم آنکه تضعيف ايمني زيادتر است .
ولي در ۷-۳ هفتگي چون بورس بزرگ است نشاني ها بيشتر تظاهر مي کند هر چند تضعيف ايمني زياد نيست از سن ۱۰ هفتگي به بعد گامبورو از نظر تضعيف ايمني و ايجاد عارضه اثري ندارد .
● واگيري بيماري
در گله هاي گوشتي و تخمگذار ، تخمگذاران حساسترند . بيماري از يک قسمت سالن شروع و در عرض ۲-۱ هفته تمام سالن را ميگيرد . انتقال بيشتر توسط وسايل و افراد است . وان آلوده تا ۵۰ روز آلوده است . تا ۴ ماه در محيط باقي مي ماند . در بستر آلوده ۲-۱ ماه عفوني است . انتقال عمودي وجود ندارد . انتقال از راه هوا ضعيف است . نقش حشرات و موش بسيار زياد است . جوجه ها معمولاً فقط تا ۲ ماه ويروس را در خود دارند و بعد از آن دفع نمي کنند .
● علائم باليني
دوره نهفته ۴-۲ روز بيماري معمولاً در سن ۶-۴ هفتگي ظاهر مي شود . ميزان واگيري ۷۰-۱۵% تلفات ۱۵-۱۰% دوره بيماري ۷-۴ روز . عدم تحرک ، افسردگي ، پژمردگي ، اسهال سفيدگچي در اطراف مقعد به علت تحريک فهارش کلوآک نوک زدن و کانايباليسم ، اسهال خوني .
● کالبدگشائي :
لاشه پرخون چينه دان خالي ، عضلات سينه و ران خشک و خونريزي منتشره در آنها ، خونريزي در غشاء ، سروزي سنگدان و قلب ، پيش معده و روده راست و ايلئوم و دريچه ايلنوسکال ، پانکراس و کليه ها نارنجي ، حالب ها حاوي رسوب اوراست .
بورس برزگ و نارنجي صورت تا قرمز خوني ، حاوي مواد پنيري و چرک که بعد از ۴-۳ روز از شروع بيماري کوچک مي شود .
● تشخيص
کوکسيديوز (بعلت خونريزي جدار روده و کلواک) نيوکاسل (تلفات و خونريزي پيش معده) برونشيت (بعلت علائم کليوي) سندرم کليه و کبد چرب (بعلت تلفات بالا) مارک (تومورهاي بورس و . . . )
● پيشگيري
ضدعفوني مؤثر و دقيق با تست مواد ضدعفوني کننده مؤثر ، استفاده از حشره کش ها ، اطمينان از عدم آلودگي پودر گوشت ، خودداري از رفت و آمدهاي بيمورد .
▪ ايمني مادر : واکسيناسيون در ۱۷-۱۶ هفتگي
▪ ايمني جوجه : ۱ روزگي (تزريق قطره چشمي و اسپري)

مقدمه اينکه بدانيم واقعاً بيماريم يا خير، کار راحتي نيست. برخي افراد ممکن است بيماري خاصي نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبي نداشته باشند. برخ ...

سِل يک بيماري عفوني قابل انتقال مي باشد.که توسّط باکتري به نام ميکوباکتريوم توبرکلوزيس ايجاد مي شود. نام ديگرميکوباکتريوم توبرکلوزيس باسيل کخ است زيرا ...

پسوريازيس (psoriasis) يا داء الصدف يک بيماريِ مزمن پوستي است که در آن مناطقي از پوست ضخيم و قرمز شده، با پوسته هاي سفيدِ نقره اي پوشيده مي شود. ضايعات ...

روزگاري بود که عشاق، سلطان قلب ها بودند. بعدها شاعران صاحبان قلب ها شدند و امروز نوبت پزشکان است که بر قلب ها حکمفرمايي کنند. وقتي بيماري هاي قلبي عرو ...

صرع عبارت است از يک نوع اختلال در کار مغز که مشخصه آن عبارت است از حملات صرعي ناگهاني و تکرارشونده ، حملاتي کوتاه مدت از رفتار غيرطبيعي و نامناسب ، تغ ...

توضيح‌ كلي‌عبارت‌ است‌ از يك‌ بيماري‌ مزمن‌ همراه‌ با حملات‌ مكرر خس‌خس‌ و تنگي‌ نفس‌. اين‌ بيماري‌ در تمام‌ سنين‌ مي‌تواند وجود داشته‌ باشد اما 50% ا ...

کارشناسان حوزه سلامت معتقدند، کشيدن سيگار نه تنها افراد سيگاري را در معرض انواع بيماري ها از جمله سرطان ريه و بيماري هاي قلبي قرار مي دهد، بلکه سلامت ...

ديابت يکي از مشهورترين و قديمي ترين بيماري هاست و شايد به همين دليل است که باورهاي نادرست فراواني به اين بيماري تعلق دارد. اگر شما نيز به ديابت مبتلا ...

دانلود نسخه PDF - بيماري گامبورو