up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله بيماري هاي قلبي PDF
QR code - بيماري هاي قلبي

بيماري هاي قلبي

بيماري هاي قلبي هم زنانه و مردانه دارند

بيماري هاي قلبي بر زنان و مردان به طور متفاوتي اثر مي گذارد. پژوهش هاي پزشکي به اين موضوع پرداخته اند که تفاوت هاي جنسيتي ميان مردان و زنان چه تاثيري بر ابتلاي آنها به بيماري قلبي دارد. اين پژوهش ها به طور فزاينده اي نشان داده اند که در بسياري از جنبه هاي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماري قلبي بايد تفاوت هاي جنسيتي مدنظر قرار گيرند.
مردان و زنان در معرض بسياري از عوامل خطرساز مشابه براي بيماري قلبي هستند، اما برخي از تفاوت ها هم ميان آنها وجود دارد.
▪ سيگارکشيدن: سيگار کشيدن در راس عوامل خطرساز سبک زندگي است که مردان و زنان را در معرض بيماري قلبي قرار مي دهد، اما در زناني که هم زمان قرص هاي پيشگيري از بارداري مصرف مي کنند، سيگار کشيدن خطر حمله قلبي و سکته مغزي را حتي بيشتر مي افزايد.
▪ کلسترول: تصور بر اين است که ميزان هاي بالا کلسترول «بد» يا LDL بالاتر ۱۳۰ در مردان بيشتر از زنان خطرناک است، در حالي که ميزان پايين کلسترول خوب يا HDL پايين تر از ۵۰ ميلي گرم براي زنان هشداردهنده تر از مردان به حساب مي آيد. مقادير بالاي تري گليسريد (بالاي ۱۵۰ ميلي گرم در دسي ليتر) هم عامل خطرساز عمده تري در زنان نسبت به مردان به حساب مي آيد.
▪ فشار خون بالا: تا سن ۴۵ سالگي، درصد بالاتري از مردان نسبت به زنان فشار خون بالا دارند. در زنان از هنگام ميانسالي فشار خون شروع به بالا رفتن مي کند و زنان در هنگام رسيدن به ۷۰ سالگي، به طور ميانگين، نسبت به مردان فشار خون بالاتري دارند.
▪ بي حرکتي: به طور کلي مردان از زنان از لحاظ جسمي فعال تر هستند و بيشترين تفاوت از اين لحاظ در سنين جواني (۱۸ تا ۳۹ سالگي) و پيري (۸۵ سالگي و بالاتر) ديده مي شود.
▪ افزايش وزن: تا مدت ها تصور مي شد که وزن زياد فرد او را در مسير ابتلا به بيماري قلبي قرار مي دهد، اما اکنون مشخص شده است که محل قرارگيري اين وزن اضافه مهم تر است از ميزان عددي آن است.
▪ چاقي شکمي: که باعث آزادي موادي در بدن مي شود که با فعاليت انسولين تداخل مي کند، بسيار خطرناک تر از چربي هاي اضافي در لگن است. بسياري از کارشناسان بهداشتي اکنون دور کمر ۸۹ سانتي متر يا بالاتر را براي زنان و ۵ ۱۰۱ سانتي متر در مردان را شاخص دقيق تري براي بيماري قلبي نسبت به «شاخص توده بدني» (BMI) مي دانند.
▪ ديابت: ديابت هم در مردان و هم در زنان خطر ابتلا به بيماري قلبي را دوبرابر مي کند، اما ديابت در زنان خطر مرگ قلبي را بيش از دوبرابر مي کند در حالي که در مردان اين خطر را ۶۰ درصد افزايش مي دهد.
▪ نشانگان متابوليک: داشتن سه مورد از پنج علامت نشانگان متابوليک شامل چاقي شکمي، فشار خون بالا، تري گليسريدهاي بالا، کلسترول HDL پايين و ميزان بالاي قند خون يا مقاومت به انسولين براي زنان خطرناک تر از مردان است و خطر حمله قلبي مرگبار را سه برابر و خطر ابتلا به ديابت را ۱۰برابر مي کند. ترکيب دور کمر زياد و ميزان بالاي تري گليسريد خون به خصوص براي زنان از اين لحاظ خطرناک است.
▪ عوامل خطرساز رواني اجتماعي: عمق رابطه ميان قلب و مغز هنوز به طور کامل شناخته نشده است، اما شواهد کافي وجود دارد که نشان مي دهد برخي از عوامل رواني اجتماعي مانند استرس مزمن، افسردگي، فقدان حمايت اجتماعي در ايجاد بيماري قلبي دخالت دارند.
نه زنان و نه مردان از اين لحاظ بر يکديگر مزيتي ندارند، اما بررسي ها نشان مي دهد که برخي عوامل در مردان غلبه دارند و برخي ديگر در زنان. استرس بر سلامت قلبي هر دوي زنان و مردان تاثير مي گذارد. زنان نسبت به مردان با احتمال دو برابر بيشتر افسرده مي شوند و از آشفتگي هاي عاطفي بيشتري رنج مي برند. در واقع موارد گزارش شده «نشانگان قلب شکسته» از دست رفتن ناگهاني، اما معمولا بازگشت پذير کارکرد قلب پس از يک تجربه عاطفي شديد تقريبا هميشه در زنان سالمندتر رخ مي دهد. مدت ها بود که خشم و پرخاشگري را از عوامل خطرساز بيماري قلبي در مردان مي دانستند، اما اين نتيجه گيري احتمالا به اين دليل بوده است که در اغلب بررسي ها درباره بيماري قلبي زنان حذف مي شده اند و بالاخره کاملا ثابت شده است که مردان نسبت به زنان – به خصوص پس از بازنشستگي با احتمال بيشتري در معرض فقدان حمايت اجتماعي هستند.
▪ التهاب: اکنون مي دانيم که التهاب مزمن زمينه را براي رسوب پلاک چربي در شريان ها (تصلب شرايين) فراهم مي کند. زنان بسيار بيشتر به عوارضي مبتلا هستند که اغلب به التهاب مداوم و خفيف مي انجامد. براي مثال، لوپوس خطر حمله قلبي و سکته مغزي را بيش از دو برابر مي کند.
اين تفاوت ها حتي در کاهش خطر بيماري هاي قلبي هم ديده مي شوند
مردان و زناني که مي خواهند زندگي سالمي از لحاظ قلبي داشته باشند، مي توانند برنامه غذايي و ورزشي مشابهي داشته باشند.
اما در مورد درمان با آسپيرين براي کاهش خطر حمله قلبي تفاوت هايي ميان زنان ومردان وجود دارد. در مردان مصرف روزانه يک عدد آسپيرين بچه بايد ۱۰ سال پيشتر از زنان آغاز شود.
در مردان در معرض خطر حمله قلبي توصيه مي شود که روزانه يک آسپيرين بچه از ۴۵ سالگي به بعد مصرف شود، اما در مود زنان اين زمان از ۵۵ سالگي شروع مي شود.
هم در مردان و هم در زنان اثرات محافظتي آسپيرين بايد در مقابل خطرات گوارشي آن (افزايش احتمال خون ريزي) سنجيده شود.

مقدمه اينکه بدانيم واقعاً بيماريم يا خير، کار راحتي نيست. برخي افراد ممکن است بيماري خاصي نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبي نداشته باشند. برخ ...

غش يا سنکوپ ، از دست دادن موقت هوشياري و بيهوشي در نتيجه نرسيدن خون کافي به مغز (کوتاه مدت) مي‌باشد. هنگامي که جريان خون مغز کم شود، بدليل اينکه مغز ک ...

● شرح بيماري بلوک قلبي عبارت است از يک اختلال پايدار (خفيف يا شديد) در انتقال پيامهاي الکتريکي بين دهليزها (اتاقک هاي بالايي ) و بطن ها (اتاقک هاي پاي ...

سِل يک بيماري عفوني قابل انتقال مي باشد.که توسّط باکتري به نام ميکوباکتريوم توبرکلوزيس ايجاد مي شود. نام ديگرميکوباکتريوم توبرکلوزيس باسيل کخ است زيرا ...

کارشناسان حوزه سلامت معتقدند، کشيدن سيگار نه تنها افراد سيگاري را در معرض انواع بيماري ها از جمله سرطان ريه و بيماري هاي قلبي قرار مي دهد، بلکه سلامت ...

ديابت يکي از مشهورترين و قديمي ترين بيماري هاست و شايد به همين دليل است که باورهاي نادرست فراواني به اين بيماري تعلق دارد. اگر شما نيز به ديابت مبتلا ...

همه ميکروبها زيان آور نيستند و حتي بسياري از آنها به ما کمک مي کنند. پس ميکروبهاي بيماري زا چه هستند و چگونه به بدن آسيب مي رسانند؟ ميکروبهاي بيماري ز ...

هاري يک بيماري ويروسي کشنده است که مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بوده و انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفي و غالباً از طريق گزش به آن م ...

دانلود نسخه PDF - بيماري هاي قلبي