up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله بيماري هاي قلبي و عروقي PDF
QR code - بيماري هاي قلبي و عروقي

بيماري هاي قلبي و عروقي

با قلب خود چه مي کنيم؟

در سال ۱۹۱۰، ۱۰ درصد مرگ وميرها در دنيا به علت بيماري هاي قلبي و عروقي بوده است، اما اين وضعيت در سال ۲۰۰۰ به ۵۰ درصد رسيد و پيش بيني شده است اين آمار در سال ۲۰۲۰ به ۷۵ درصد مرگ و ميرهاي شايع در جهان برسد. در حال حاضر، يک سوم از مرگ وميرهاي شناخته شده انسان به علت بيماري هاي قلبي است و ۵۰ درصد از کساني که دچار سکته قلبي مي شوند، پيش از رسيدن به بيمارستان جان خود را از دست مي دهند. در ايران نيز بيشترين ميزان مرگ ومير در گروه سني بالغان کشور مربوط به بيماري هاي قلبي و عروقي است.
قلب، يکي از مهم ترين و کليدي ترين اعضاي بدن انسان است؛ ولي متاسفانه افزايش بيماري هاي قلبي گريبانگير بسياري از کشورهاي جهان شده است. اين بيماري در راس بيماري هاي کشنده در سطح جهان قرار دارد. اين روند فزاينده به گونه اي است که پيش بيني مي شود تا سال ۲۰۲۰ ميلادي ميزان بروز بيماري هاي قلبي به مرز بحران خواهد رسيد. اين بيماري ها علاوه بر افزايش آمار مرگ ومير، بار اقتصادي و اجتماعي سنگيني را نيز بر جوامع تحميل مي کند.
بيماري ها به عنوان يک معضل جدي در کشور مطرح هستند. نزديک به ۴۰ درصد علت فوت جوانان در کشور به دليل بيماري هاي قلبي و عروقي است و اين آمار بسرعت در حال افزايش است. البته موضوع وقتي بيشتر نگران کننده مي شود که بدانيم سن ابتلا به بيماري هاي قلب و عروق در ايران، ۷ تا ۱۰ سال جوان تر از ديگر کشورهاي دنياست.
شيوع بيماري هاي قلب و عروق طي سال هاي گذشته در کشور ما، روند صعودي داشته است.
آماري که بتازگي از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي انتشار يافته نشان مي دهد بيشترين عامل عمده مرگ ومير در کشور، بيمارهاي قلبي و عروقي است و روزانه ۳۱۷ نفر به علت اين بيماري، جان خود را از دست مي دهند؛ البته اين مشکل مختص ايران نيست. سالانه ۱۵ تا ۱۷ ميليون نفر به علت بيماري هاي قلبي و عروقي در جهان مي ميرند.
بر اساس آمار، بيش از ۲ ميليون نفر از مردم کشورمان مبتلا به بيماري عروق کرونر هستند. سالانه به ازاي هر ۳۰ نفر از اين تعداد مبتلايان يک سکته قلبي اتفاق مي افتد.
ميانگين سن بيماران که تحت عمل قلب باز يا بالن آنژيوگرافي قرار گرفته اند ۵۵ سال است، در حالي که اين سن در ديگر کشور ها ۱۰ سال بالاتر است.در کشورهاي پيشرفته، بيماري هاي قلبي و عروقي علت شايع مرگ ومير هستند، اما به د ليل پيشگيري اوليه و ثانويه، سن ابتلا به آن بالاتر از کشور ماست.
● قلب شکسته زنان
به دنبال مطالعه اي از جامعه قلب آمريکا در سال ۱۹۹۷، مشخص شد تنها ۳۰درصد از خانم ها از اين مساله که بيماري قلبي و سکته، خطرناک ترين تهديد براي سلامت آنهاست، آگاه بودند. خانم ها اغلب به آن شکلي که مردان تجربه مي کنند، حمله قلبي را تجربه نمي کنند. علائم بيماري در خانم ها مي تواند خفيف تر باشد مثل کوتاه شدن نفس ها بدون هيچ گونه دردي در قفسه سينه. برخي از آنها ناگهان احساس بي رمق شدن همراه با کمترين فعاليت و ناتواني را تجربه مي کنند. درد اغلب در قسمت چپ و پايين قفسه سينه است و با يک مشکل معدي اشتباه مي شود و از آنجا که علائم در خانم ها کمتر قابل مشاهده هستند، بيشتر خانم ها مدت زمان زيادي را تا درمان سپري و صبر مي کنند.
تا زماني که تشخيص بيماري قلبي در خانم ها سخت است، درمان آن هم سخت تر مي شود و پيشگيري، کليدي براي حفظ حيات بيشتر خانم هاست. لازم است خانم ها به عوامل خطرساز بيماري هاي قلبي نگاه دقيق تري داشته باشند. اگر آنها سطوح کلسترول يا فشار خون خود را ندانند، لازم است به پزشک مراجعه کنند.
● مراجعه ديرهنگام
علائم بيماري هاي قلبي در بسياري از موارد دير ظاهر مي شوند و نداشتن علامت، دليل بر سلامت قلب نيست.
اولين گام براي داشتن يک قلب سالم شناخت عوامل خطري است که قلب را تهديد مي کند. بعضي عوامل خطر مانند سيگار کشيدن، مشخص هستند؛ اما عوامل ديگر مانند فشار خون و کلسترول خون بالا معمولا علائم واضحي ندارند و نياز به سنجش دارند. بنابراين براي آن که مشخص شود فرد تا چه اندازه در معرض خطر بيماري هاي قلبي قرار دارد بايد به پزشک مراجعه کند.
در سنين بالا براي اطمينان از سلامت قلب، حداقل بايد سالي يک بار به پزشک مراجعه کرد. هزينه بالاي خدمات درماني، پوشش ضعيف بيمه و انتظار طولاني براي ملاقات پزشکان در مراکز وابسته به بيمه از عوامل بازدارنده براي مراجعه افراد جامعه به مراکز درماني هستند. در صورت برطرف شدن اين موانع و اطلاع رساني مناسب، به طور قطع مردم بيشتر به مراکز درماني مراجعه مي کنند و در صورت وجود بيماري در مراحل ابتدايي مي توانند جلوي آن را بگيرند.
● روزي براي قلب ها
به علت اهميت موضوع و ضرورت جلب توجه مسوولان در برنامه ريزي براي پيشگيري از بروز اين بيماري ها، اطلاع رساني مناسب به افراد جامعه و مبارزه همه جانبه با عوامل خطرساز اين بيماري، از سال ۱۹۹۱ از سوي فدراسيون جهاني قلب و با اين نگرش که تمام کشورهاي عضو اين فدراسيون مي توانند به ريشه کني همه گيري جهاني بيماري هاي قلبي و عروقي کمک کنند، روز ۳ مهر برابر با ۲۵ سپتامبر از سوي سازمان بهداشت جهاني و فدراسيون جهاني قلب به عنوان روز جهاني قلب اعلام شده است.
● قلب و دود
به گفته متخصصان، سيگار يکي از عوامل اصلي بروز بيماري هاي قلبي در افراد است. آمارها نشان مي دهند؛ ۲۰ درصد مردم جهان سيگاري هستند و تاکنون جمعيت سيگاري هاي جهان به بيش از يک ميليارد و ۳۰۰ ميليون نفر رسيده است.
اين در حالي است که از يک سو بيماري هاي قلبي، اولين علت مرگ ومير در جهان عنوان مي شوند و از سويي ديگر، روزبه روز بر شمار افراد مبتلا به سيگار افزوده مي شود؛ به طوري که روزانه ۹۰ هزار نوجوان و جوان در جهان شروع به سيگار کشيدن مي کنند.
نقش موثر سيگار در بروز بيماري هاي قلبي در شرايطي است که براساس آمار در ۲ سال گذشته، مصرف سيگار در کشور ۱۰ درصد افزايش يافته است.
از سوي ديگر، آلودگي هوا از عوامل زمينه ساز بروز بيماري هاي قلبي است و آلودگي هوا تا ۱۳ درصد احتمال ايجاد بيماري هاي قلبي را افزايش مي دهد. آلودگي هاي موجود در هوا نه تنها بيماري هاي قلبي را تشديد مي کنند؛ بلکه موجب بروز اين بيماري ها نيز مي شوند.
از سوي سازمان بهداشت جهاني، پيشگيري از حملات قلبي و ممانعت از گسترش مصرف سيگار و دخانيات در دستور کار است و رسيدن به جامعه بدون دود به عنوان يک آرمان براي آينده دنيا ترسيم شده است.
● فشار خون بالا
فشار خون بالا اغلب به عنوان قاتل خاموش ناميده مي شود، چون معمولا علامتي ندارد. در نتيجه مردم به آن توجه نمي کنند تا اين که به طور جدي بيمار شوند.
فشار خون بالا از مهم ترين عوامل خطرساز براي بيماري قلبي است. ۳۵ درصد جمعيت کشور هاي در حال توسعه و صنعتي از فشارخون بالا که يک فاکتور مهم در بروز بيماري قلب است، در رنج بوده و ۲۵ درصد آنان از بيماري خود بي اطلاع هستند و ۵۰ درصد مبتلايان هرگز درمان صحيح نشده اند.
نتيجه يک مطالعه در تهران نشان داد ۲۰ درصد از جمعيت بالاي ۲۰ سال، بيماري فشار خون دارند. اگر فشار خون بالا داشته باشيد، در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به بيماري هاي قلبي و عروقي هستيد. با شروع ۵۵ سالگي، احتمال ابتلا به فشار خون بالا در زنان زياد است. اگر فشار خون شما بالاست، نياز به اقداماتي براي کنترل آن داريد. فشار خون بالا را مي توان با اصلاح شيوه زندگي و استفاده از دارو کنترل کرد.
● اهميت بيماري هاي غيرواگير
به علت شرايط خاص کشور در دهه هاي گذشته، تمامي سعي مسوولان سلامت کشور در مهار بيماري هاي واگيردار بوده است؛ اما با بهبود وضع سلامت جامعه اولويت نظام سلامت از بيماري هاي واگير که منشأ ميکروبي و ويروسي دارند، به سمت بيماري هاي غيرواگير که منشا رفتاري دارند، تغيير يافت. اين بيماري ها قابل ريشه کني نبوده و فشار آنها روي سيستم خدمات بهداشتي و درماني همواره وجود دارد، لذا با به کار بستن راهکار هاي موثر مي توان فشار آن را تعديل کرد و زندگي ايمن و عاري از دغدغه را براي مردم فراهم نمود. تغيير زندگي از شکل سنتي به مدرن يکي از عوامل اصلي بيماري هاي مزمن و غيرواگير است. اين بيماري ها کيفيت زندگي فرد را تحت تاثير قرار مي دهد و سالانه هزينه هاي سنگيني از نظر اقتصادي، بهداشت درمان و اجتماعي به جوامع مختلف تحميل مي کند.
نظام مراقبت بيماري هاي غيرواگير در کشور در سال ۸۳ طراحي شده و اولين مطالعه کشوري روي ۸۷ هزار نفر در مناطق شهري و روستايي از نظر عوامل خطرساز اين بيماري ها (کلسترول، قندخون، فشارخون و نماي توده بدني) صورت گرفته است.
اما کاهش بار بيماري هاي غيرواگير به آساني و در کوتاه مدت امکان پذير نيست و هر اقدامي که صورت مي گيرد، سال ها بعد ثمراتش مشاهده مي شود. اطلاعات نشان مي دهد کشور هايي که يک برنامه ريزي موفق انجام داده اند، توانسته اند به مرور زمان بار بيماري هاي غيرواگير را کم کنند. پيشگيري از اين بيماري ها نه تنها منجر به افزايش طول عمر بيماران و افزايش طول عمر توام با سلامت آنان مي شود؛ بلکه فوائد زياد ديگري هم براي خانواده ها و اقتصاد کشور دربردارد. بيماري هاي قلب و عروق، يکي از اين بيماري هاي غيرواگير است که مورد توجه زياد قرار گرفته است.
● هزينه هاي بالا
بيماري هاي قلبي علاوه بر مشکلاتي که براي سلامت جامعه ايجاد و رتبه اول مرگ ومير را کسب مي کنند، در تحميل هزينه هاي اقتصادي مستقيم و غيرمستقيم و ناتواني افراد سازنده جامعه نيز رتبه بالايي دارند. هرکس دفترچه بيمه اي در دست دارد، در اولين فرصت به متخصص و فوق تخصص مراجعه مي کند و انتظار دارد موثرترين و گران ترين دارويي را که دفترچه، يا جيب او توان پرداختش را دارد، دريافت کند تا با کمک آن عمر خود را طولاني کند. البته هزينه هاي دارو، آزمايش هاي مختلف، بستري شدن و جراحي، تنها قسمتي از هزينه هايي است که به جامعه تحميل مي شود. هزينه هاي غيرمستقيم عدم حضور يا حضور موثر افراد، در محل کار يا کاهش کيفيت کار آنها نيز باعث تحميل هزينه هاي بسيار هنگفتي به جامعه مي شود. قلب و عروق با دارو قابل درمانند و ۲۵ درصد از اين بيماران نيازمند اعمال جراحي باز هستند.
براساس آمار هاي موجود در اتحاديه اروپايي به ازاي هر شهروند در سال ۲۰۰۳، ۲۳۰ يورو براي درمان بيماري هاي قلبي و عروقي بيماري ها هزينه شده است. اين بيماري ها با مختل کردن زندگي ۴ ۴ ميليون نفر، يک درصد شهروندان اتحاديه اروپايي را درگير کرده اند.
● جدي بگيريد
معمولا درد قلبي در افراد به صورت درد مبهم يا احساس فشار، سنگيني، سفتي، فشردگي يا خفگي بيان مي شود تا درد واضح و اغلب به صورت احساس ناراحتي است تا درد و در صورت شديد بودن بيمار درد را به صورت خردکننده، فشارنده و له کننده توصيف مي کند که نفس فرد را تنگ کرده و او را از ادامه فعاليت بازمي دارد. کيفيت اين درد بيشتر فشارنده است تا سوزشي يا تيز.
اگر کسي به طور ناگهاني دچار درد قلبي شود، در هر صورت بهتر است دراز بکشد و فعاليت خود را قطع کند و استراحت مطلق داشته باشد. در صورت داشتن قرص زيرزباني نيتروگليسيرين يک يا چند عدد از آن تا زمان قطع درد استفاده شود و بيمار بسرعت به اورژانس قلب ارجاع داده شود. اگر هرگونه علامتي از حمله قلبي داريد، فورا کمک پزشکي بخواهيد. در هر صورت دردهاي ناحيه قفسه سينه را جدي بگيريد. براي پيش بيني احتمال رخداد حوادث قلبي، معيارهاي مشخصي وجود دارد که با مراجعه به پزشک مي توانيد بفهميد آيا مشکل قلبي وجود دارد يا خير.

مقدمه اينکه بدانيم واقعاً بيماريم يا خير، کار راحتي نيست. برخي افراد ممکن است بيماري خاصي نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبي نداشته باشند. برخ ...

غش يا سنکوپ ، از دست دادن موقت هوشياري و بيهوشي در نتيجه نرسيدن خون کافي به مغز (کوتاه مدت) مي‌باشد. هنگامي که جريان خون مغز کم شود، بدليل اينکه مغز ک ...

● شرح بيماري بلوک قلبي عبارت است از يک اختلال پايدار (خفيف يا شديد) در انتقال پيامهاي الکتريکي بين دهليزها (اتاقک هاي بالايي ) و بطن ها (اتاقک هاي پاي ...

سِل يک بيماري عفوني قابل انتقال مي باشد.که توسّط باکتري به نام ميکوباکتريوم توبرکلوزيس ايجاد مي شود. نام ديگرميکوباکتريوم توبرکلوزيس باسيل کخ است زيرا ...

کارشناسان حوزه سلامت معتقدند، کشيدن سيگار نه تنها افراد سيگاري را در معرض انواع بيماري ها از جمله سرطان ريه و بيماري هاي قلبي قرار مي دهد، بلکه سلامت ...

ديابت يکي از مشهورترين و قديمي ترين بيماري هاست و شايد به همين دليل است که باورهاي نادرست فراواني به اين بيماري تعلق دارد. اگر شما نيز به ديابت مبتلا ...

همه ميکروبها زيان آور نيستند و حتي بسياري از آنها به ما کمک مي کنند. پس ميکروبهاي بيماري زا چه هستند و چگونه به بدن آسيب مي رسانند؟ ميکروبهاي بيماري ز ...

هاري يک بيماري ويروسي کشنده است که مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بوده و انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار به طور تصادفي و غالباً از طريق گزش به آن م ...

دانلود نسخه PDF - بيماري هاي قلبي و عروقي