up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله بيماري ريشه آرميلاريا PDF
QR code - بيماري ريشه آرميلاريا

بيماري ريشه آرميلاريا

بيماري : بيماري ريشه آرميلاريا ؛ پوسيدگي ريشه بند کفشي

معمولا يکي از مهمترين بيماري هاي درختان در مناطق معتدل جهان است . اين بيماري در جنگل هاي بومي ، جنگل هاي کاشته شده ، باغات ميوه ، تاکستان ها و فضاي سبز شهري ديده مي شود . همچنين ممکن است در گياهان غير چوبي ايجاد شود . اين بيماري خسارت هاي فراواني را در بخش هاي معتدل امريکاي شمالي ، اروپا ف آسيا ، ژاپن ، آفريقاي جنوبي ،استراليا و نيوزلند و هر جاي ديگر به بار مي آورد . اين بيماري همچنين در بعضي از مناطق حاه شامل بخش حاره آفريقا ، آمريکاي جنوبي و سريلانکا رخ مي دهد . اما در بسياري از مناطق به شدت مناطق معتدل نيست و فقط در ارتفاعات رخ مي دهد .
رشته هاي کوچک مانند قارچ شناسي و بيماري شناسي جنگل مي توانند زير و رو شوند وقتي که خبري به رسانه هاي گروهي مي رسد . اين اتفاقي بود که در سال ۱۹۹۲ رخ داد وقتي يک مقاله ي علمي چاپ شد در باره توانايي Armillaria gallica در تشکيل کلني هاي بسيار بزرگ ، يا genets . همه اينها زماني اتفاق افتاد که رسانه هاي گروهي اين موضوع را با عبارت Humongous fungus مرتبط ساختند و برنامه هاي زيادي در مورد آن ساخته شد . اين موضوع به تيتر اول روزنامه نيويورک تايمز ، گزارش خبري شبکه ABC به گزارشگري پيتر جنينگس و برنامه Top Ten ديويد لترمن و برنامه هاي بسيار ديگر بدل شد . حتي در اين مورد يک صفحه اينترنت هم ساخته شد .
جفت هاي بزرگتري هم پيدا شده است و بزرگترين آنها تا کنون در اورگان شرقي يافت شده است که حدود ۹۰۰ هکتار است بر آورد ميشود بيش از ۲۴۰۰ سال عمر داشته باشد .
● شب تاب :
شايد يکي از جالبترين چيزهاي در مورد آرميلاريا اين است که ميسليوم هاي آن نور افشاني مي کند ، خصوصا در چوبي که در حال تخريب باشد ف به چنين چوب درخشاني روباه آتشين مي گويند .در قديمي ترين شاهکار ادبي انگليسي ( کتاب بيوولف ) به اين موضوع اشاره شده است .
شما مي توانيد با پيدا کردن يک تنه درخت مرده که آرميلاريا روي آن کلني کرده باشد به آساني اين نور افشاني را ببينيد . دنبال پوسيدگي هاي درخشاني بگرديد که فعال باشند و توسط ساير قارچ ها اشغال نشده باشد . قطعاتي را قطع کنيد و آنها را در داخل يک کيسه پلاستيکي بگذاريد . تعداد زيادي جمع کنيد زيرا نور افشاني در گونه هاي مختلف متفاوت است . حالا تاريکترين نقطه ممکن را پيدا کنيد . براي اينکه شما و دوستانتان را در فضاي ذهني مناسبتر قرار دهيم به جنگل برويد در يک شب تاريک و طوفاني و ابري ، اول صبر کنيد تا چشم هايتان به تاريکي عادت کند ۱يا ۲ داستان ترسناک بگوئيد حالا از انچه جمع اوري کرده است پرده برداري کنيد . چشم هايتان را منور کنيد و دوستانتان را تعجب زده .
● علائم و نشانه ها :
در بيماري ريشه آرميلاريا اگر فرد بتواند به ريشه درخت يا پايه آن برسد معمولا به سادگي قابل تشخيص است . يک پولاسکي وسيله خوبي براي تشخيص ريشه هاي بيمار درختان است زيرا با يک طرف آن مي توان زمين را کند و با طرف ديگر ريشه را قطع کرد .
● علائم تاج :
سرخشکيدگي شاخه ها و باريک شدن تاج از علائم معمول ريشه آرميلاريا هستند اما آنها همچنين علائم ساير بيماري هاي ريشه و ساير بيماري هاي درخت نيز محسوب مي شوند . در بعضي از سوزني برگان زرد شدن يا قرمز شدن جوانه هاي برگ يا توليد مخروط هاي سنگين تر از حد معمول ممکن است ديده شود .
● علائم اوليه :
در برخي از گونه ها؛ قارچ ممکن است از ريشه به تنه داخلي انتقال يابد و موجب شانکر بالاي ريشه آلوده شود . در سوزني برگ ها ي رزيني ، در اثر تراوش رزين در مجاورت ريشه آلوده ، طوقه و پايه ساقه resinosis ديده مي شود .
که اين بهترين علامت بيماري ريشه آرميلاريا است . در برخي موارد ريشه هاي پوسيده ممکن است کاملا اشکار باشد و يا ممکن است پوسيدگي داخلي طوقه نمايان گردد . گونه هاي آرميلاريا موجب پوسيدگي سفيد چوب مي شود . در مقابل برعکس پوسيدگي قهوه اي در پوسيدگس سفيد ليگنين ، پلي ساکاريد ( سلولز ) ؛ همي سلولز در نهايت از بين مي رود . به دليل اينکه ليگنين قهوه اي چوب از بين رفته است چوب حالت رنگ بري شده و ظاهري سفيد دارد و در طول پوسيدگي سلولز هاي دست نخورده به چوب حالت قيبري مي دهد . يعني تمرکز رگه ها واضح است . در عوض در پوسيدگي قهوه اي سلولز و همي سلولز در تمام پوب در مراحل اوليه دز پلي مرايز مي شوند . و ليکنين تقزيبا بدون تغيير باقي مي ماند در نتيجه چوب ساختار فيبري خود را در مراحل اوليه پوسيدگي قهوه اي از دست مي دهد و به سادگي شکننده و خرد مي شود و قهوه اي تر است .
چوبي که توسط گونه هاي آرميلاريا فاسد شده است معمولا اسفنجي ، چسبناک و احتمالا مرطوب است . رده هاي سياهي که zone lines ناميده مي شوند معمولا بر روي چوب هاي پوسيده شده ديده مي شوند ،اين خط ها در واقع صفحات حکاکي شده در چوب هستند ، گاهي اوقات آنها را صفحات pseudosclerotial مي نامند . که تشکيل شده اند از سلول هاي قارچي تيره و ضخيم . آنها احتمالا در حفاظت از آرميلاريا در برابر شرايط نامطلوب يا ساير قارچ ها يي که مي خواهند سرزمين او را اشغل کنند( شامل ساير افراد گونه خودش )، نقش بازي مي کنند . چوب در حال پوسيدگي ممکن است درخشان باشد و نور کمرنگي که در تاريکي قابل مشاهده است را توليد کند .
● علائم : سه علامت بيماري ريشه آرميلاريا ممکن است در باغات ديده شود . هر کدام از انها که به درستي تشخيص داده شوند تائيد کننده بيماري است .
Mycelial fans تقريبا هميشه در درختان آلود و تازه مرده حضور دارند . اينها حصير هاي( mat) سفيد ميسليوم قارچ در بين تنه و چوب هستند .
اگر چه ممکن است ساير قارچ ها هم Mycelial fans توليد کنند اما آنهايي که مربوط به گونه آرميلاريا armilaria است عموما قابل توجه تر بوده و بوي قارچ مي دهد . معمولا الگوي بادبزن مانند دارند و در گونه هاي کوچکتر مي توان آنها را پوست کند .
● ريزومورف :
ريزومورف ها معمولا با اين آلودگي همراه هستند و بسته به گونه ارميلاريا آنها ممکن است کم تعداد ، کوچک ، شکننده باشند . پيدا کردنشان مشکل باشد و يا فراوان باشند . آنها استوانه اي شکل( در خاک ) و يا پهن شده در زير ريشه هستند و ۱-۵ ميليمتر قطر دارند .قهوه اي قرمز تا سياهند . شاخه شاخه هستند و سرشان در زمان رشد کرم رنگ است . بافت داخلي ميسليوم سفيد رنک است اما ممکن است با افزايش سن آفتاب سوخته شود . ريزومورف ها اغلب به ريشه هاي آلوده مي چشبند اما ممکن است به سطح ريشه هاي آلوده نشده هم بچسبند . گرچه ساير قارچ ها نيز طناب هاي mycelial و ريزومورف توليد مي کنند اما من تا به حال نشنيده ام که ريزومورف هاي هيچ گونه اي با ريزومورف هاي آرميلاريا armilaria اشتباه گرفته شود . بلکه بيشتر احتمال مي رود با ريشه هاي درختان اشتباه گرفته شوند . حتي کارگران با تجربه گاهي بايد آنها را با دقت برسي کنند تا تشخيص بدهند که آيا ريزومورف هستند يا نه .
قارچ ها ممکن است در آخر تابستان يا پائيز توليد شوند .ميوه ( Fruiting) نامنظم قارچ ها ممکن است در برخي از سالها غائب باشند و در برخي از سالها فراوان . گرچه ريخت شناسي قارچ از گونه اي به گونه ديگر متفاوت است اما آنها غالبا به صورت خوشه هايي نزديک و يا در روي پايه درخت هستند . چتر هاي قهوه اي عسلي معمولا با پرز يا موهاي تيره با تيغه هاي شعاعي ( gills ) سفيد .
اسپور prints هاي سفيد و ساقه سفيد تا قهوه اي است معمولا داراي ظاهر خالدار است بيشتر گونه ها داراي زائده اي هستند که آن حلقه روي ساقه را ايجاد مي کند . تفاوت هاي ديگري در بين گونه ها در ريخت شناسي قارچ ها وجود دارد . که ظريف و گوناگون است . قارچ ها خوراکي هستند اما شما نبايد قارچ هاي وحشي را بخوريد مگر اينکه در اين زمينه تجربه داشته باشيد .
● بيولوژي پاتوژن :
آرميلاريا armilaria از راسته basidiomycota . basidiospores در قارچ ها توليد مي شود خصوصا در روي بازيديا روي خط هاي تيغه هاي شعاعي در قسمت زيري چتر .
گونه آرميلاريا armilaria داراي يک سيکل هسته اي غير معمول است که هنوز به طور کامل شناخته نشده است. بر اساس اغلب مطالعات انجام شده تفاوت هاي آنها با ساير اعضا بازيدومايکوتا basidiomycota در اين است که، ميسليوم ها بعد از جفت گيري به جاي اينکه هتروکاريوت باشند ، عمدتا ديپلوئيد هستند.
● توليد مثل جنسي :
سازگاري جنسي بين بازيديوسپورهاي منفرد با دو هسته mating-type تنظيم مي شود با الل هاي چند گانه در جمعيت .
ايزوله هاي بايد الل هاي مختلفي در هر دو هسته داشته باشند تا از نظر جنسي سازگار باشند . اگر اينگونه باشند هيف ها مي توانند جوش بخورند سپس هسته به فاصله کوتاهي جوش مي خورد تا يک ميسليوم ديپلوئيد ايجاد کند . چنين مي سليومي فاز غالب است که در جنگل پيدا مي شود ؛ در خاک به عنوان ايزومورف و در درختان در حال مرگ نيز پيدا مي شوند . در نهايت زماني که شرايط مناسب باشد قارچ ها توليد مي شوند . ممکن است در برخي از گونه هاي تغييرات هسته واسطه اي رخ دهد اما در نهايت در سلول هاي خاص ( بازيديا ) که در gillهاي قارچ رديف شده اند ميوز موجب تشکيل ۴ هسته هاپلوئيد مي شود . هر هسته وارد يک بازيديوسپور در حال رشد مي شود و چرخه جنسي را کامل مي کند .
● توليد مثل غير جنسي :
گونه هاي آرميلاريا اسپور غير جنسي توليد نمي کنند اما آنها قادرند به صورت محلي پراکنده شوند و درختان جديد را کلونايز کنند . آنها اين کار را از طريق رشد به عنوان ميسليوم از طريق تماس ريشه اي يا پيوند بين ريشه اي ؛ و يا رشد از طريق خاک به عنوان ريزومورف ( با قطر ۱-۵ ميليمتر به درخت مجاور ) انجام مي دهند .
● گونه ها:
گرچه گونه هاي بسياري از آرميلاريا در طي سالها توصيف شده اند اما ويژگي ها و تفاوت هاي آنها نا مشخص است . بيماريشناسان گياهي فهميده اند که در پاتوژن گونه هايي وجود دارد اما مشکل بودن حل گوناگوني موجب شد تا همگي اين پاتوژن ها را در گونه اي به نام mellea جاي دهند . هنگامي که مشخص شد که گروههاي intersterile يا گونه هاي بيولوژيک آرميلاريا وجود دارد ، اين وضعيت تغيير کرد . در داخل يک گروه جفت گيري با سيستم جفت گيري نرمال انجام مي شود اما معمولا در بين گروهها جفت گيري اتفاق نمي افتد . معمولا تفاوت هاي طريفي بين گروههادر گزينش ميزبان ، حالت تهاجمي ، جغرافيا ، ريخت شناسي قارچ و DNAديده شده است . بيشتر گروهاي intersterile حالا به گونه هايي که قبلا توصيف شده اند مرتبط شده اند و يا گروههاي تازه اي توصيف شده است .
امروزه فکر مي کنند که جنس آرميلاريا خدود ۴۰۰ گونه داشته باشد . برخي در چند قاره وجود دارند و برخي محدود به يک منطقه يا قاره هستند . حدود ۹ گونه در امريکاي شمالي شناخته شده است . دو پاتوژن مهم A.ostoyae (معمولا بر روي مخروطيان) ، و A, mellea (معمولا روي نهاندانگان ) .احتمالا در توزيع circumboreal دارند به اين معنا که انها در نيمکره شمالي ديده مي شوند .

مقدمه اينکه بدانيم واقعاً بيماريم يا خير، کار راحتي نيست. برخي افراد ممکن است بيماري خاصي نداشته و سالم باشند، اما در کل، احساس خوبي نداشته باشند. برخ ...

سِل يک بيماري عفوني قابل انتقال مي باشد.که توسّط باکتري به نام ميکوباکتريوم توبرکلوزيس ايجاد مي شود. نام ديگرميکوباکتريوم توبرکلوزيس باسيل کخ است زيرا ...

پسوريازيس (psoriasis) يا داء الصدف يک بيماريِ مزمن پوستي است که در آن مناطقي از پوست ضخيم و قرمز شده، با پوسته هاي سفيدِ نقره اي پوشيده مي شود. ضايعات ...

روزگاري بود که عشاق، سلطان قلب ها بودند. بعدها شاعران صاحبان قلب ها شدند و امروز نوبت پزشکان است که بر قلب ها حکمفرمايي کنند. وقتي بيماري هاي قلبي عرو ...

برنج تنها غله مستعد رشد در خاک غرقابي است، زيرا خود قادر است محيط اطراف ريشه اش را اکسيده کند. طبيعت داراي چندين منفعت براي سازگاري ريخت شناختي و تنکا ...

صرع عبارت است از يک نوع اختلال در کار مغز که مشخصه آن عبارت است از حملات صرعي ناگهاني و تکرارشونده ، حملاتي کوتاه مدت از رفتار غيرطبيعي و نامناسب ، تغ ...

آلوئه ورا گياهي رو که مشاهده مي کنيد آلوئه ورا يا صبر زرد نام دارد که علاوه بر اينکه خاصيت داروئي زيادي دارد.از ماده ژلاتيني که درون برگ اين گياه وجود ...

در ايران علاوه بر مرکبات به ساير درختان منجمله بادام، زردآلو، گيلاس، اوکالپتوس و … پسته، انار، توت، حمله مي کند. ولي بيماري در همه گياهان اهميت ندارد، ...

دانلود نسخه PDF - بيماري ريشه آرميلاريا