up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله بيش فعالي PDF
QR code - بيش فعالي

بيش فعالي

چگونه با فرزندمان راجع به بيش فعالي اش صحبت کنيم

بسياري از والدين نگران آن هستند که روي فرزندشان برچسب «بيش فعال» خورده شود. تعداد ديگري از خانواده ها عقيده دارند که بايد با فرزندشان راجع به بيش فعال بودن صحبت کنند ولي نمي دانند چگونه بايد باب صحبت را در اين باره باز کنند.
خانواده هاي کودکان بيش فعال، بار رواني و فشار عصبي زيادي را تحمل مي کنند آنها همواره نگران برداشت افراد اجتماع راجع به فرزندشان هستند لذا بسياري از متخصصان حوزه روانشناسي معتقدند که کودکان بايد درباره «بيش فعالي» اطلاعاتي داشته باشند. متخصصان، دلايل زير را براي دانستن کودکان راجع به بيش فعالي خود ضروري مي دانند.
۱) جوامع امروزي پر از برچسب هاي گوناگون است که روي افراد زده مي شود لذا برچسب بيش فعالي نيز مي تواند يکي از آنها باشد. والدين بايد بدانند که حضور کودک در اجتماع، مهد کودک، مدرسه و... مي تواند برچسب هاي ديگري مانند تنبل، چاق، زشت و... را نيز در پي داشته باشد اما آيا واقعا اين برچسب ها گواه مطلب خاصي نسبت به بيش فعالي است؟ شما بايد با زبان ساده دنياي پيچيده برچسب ها و عناوين را براي فرزندتان توضيح دهيد.
۲) به کودکتان تفهيم کنيد که بيش فعال بودن تنها مفاهيم بد را در بر ندارد بلکه آنها از صفاتي مانند پرانرژي بودن، خلاقيت و اشتياق و انگيزه زياد- توانايي در انجام اموري که احتياج به انرژي زياد دارند- برخوردار هستند.
۳) اگر فرزندتان راجع به بيش فعالي اطلاعات کافي داشته باشد بدون آنکه صورت مسئله را پاک کنيد، مي توانيد با راه حل هاي منطقي- دور از جنجال- وارد مراحل درماني توأم با آرامش شويد و فرصت هاي دستيابي به موفقيت را در فرزندتان بدون انکار مسئله ، فراهم کنيد.
۴) بيش فعالي فرزندتان را بپذيريد و او را در مسير پر از ناهمواري و سرزنش ناشي از بيش فعال بودن تنها نگذاريد. در جمع هاي خانوادگي از او حمايت کنيد و به آنها تفهيم کنيد که امروزه مشخص شده که ۴۰درصد از کودکان بيش فعال حداقل يکي از والدين شان در دوران کودکي دچار بيش فعالي بوده اند. شما با حمايت از فرزندتان، او را در دنياي خود تنها رها نمي کنيد بلکه به او کمک مي کنيد تا بتواند از پس مشکلات بيش فعالي، با صبر و آرامش بيشتري بر آيد.
در دادن اطلاعات به فرزندتان، سن و سال و ميزان درک او را در نظر بگيريد. او را در معرض انبوهي از اطلاعات غيرضروري قرار ندهيد و بدانيد سيل اطلاعات هميشه به نفع او نيست بلکه ممکن است او را با خود درگير کند، لذا به او اطلاعاتي در خور توان ادراکي او بدهيد.
۵) به فرزندتان بگوييد هر کسي در اين دنيا در انجام يک سري کارها موفق است و يک سري کارها را نيز قادر به انجامش نيست. انسان هاي موفق بايد نقاط ضعف وقوت خود را بشناسند. من وتو هم مي خواهيم با هم صحبت کنيم تا ببينيم تو در کدام موارد برتر و شاخص و توانمند هستي و نقاط ضعف ات نيز کجاست؟ به فرزندتان در کشف استعداد ها و نقاط ضعف اش کمک کنيد و به او اين اطمينان را بدهيد که بايد از نقاط ضعف اش نيز آگاه شويد تا بتوانيد مشکل را حل کنيد. به فرزندتان کمک کنيد تا با چالش هاي بيش فعالي آشنا شود و با افزايش آگاهي و اطلاعات خود، او را در شناساندن ابعاد مختلف بيش فعالي ياري کنيد.
۶) به فرزندتان همواره اين اطمينان را بدهيد که تنها نيست. اگر والدين خود در کودکي دچار بيش فعالي بوده اند بايد از تجربيات خود صحبت کنند و به او يادآورشويد که الان شما در شرايط يکسان با همسن وسالان خود قرار گرفته ايد لذا به او هم کمک مي کنيد تا مثل هم کلاسي هايش شود.
۷) براي فرزندتان مثال هايي از انسان هاي موفق بزنيد که در دوران کودکي دچار بيش فعالي بوده اند. امروزه در اين باره داستان هاي واقعي زيادي در رابطه با ورزشکاران، سياستمداران، تاجران، هنرمندان و... موجود است که دچار بيش فعالي بوده اند. به او يادآور شويد که آنها نقاط ضعف وقوت خود را شناخته اند و سعي کرده اند نقاط ضعف خود را به تدريج از بين ببرند.
۸) به نحوي راجع به بيش فعالي صحبت کنيد که از آن به عنوان يک تأسف يا رويداد ناراحت کننده و تأسف بار ياد نشود بلکه از آن به عنوان يک مبارزه يا چالش ياد کنيد که همه اعضاي خانواده بايد با کمک کودک از آن سربالايي گاه ناهموار، با طمأنينه و آرامش بالا روند.
۹) همواره نقاط قوت و مثبت فرزندتان را به او گوشزد کنيد. کودکان بيش فعال همواره در خطر کمبود عزت نفس قرار دارند زيرا بخش اعظم کودکي شان را، انتقاد، آشفتگي، عدم رقابت موفق با همسالان خود، درخشان نبودن در حوزه اجتماعي مرتبط با کودکان و... تشکيل مي دهد.

كودكان بيش‌فعال *** دكتر كتايون خوشابي *** فوق‌تخصص روانپزشكي كودكان و نوجوانان بيش‌فعالي اختلالي است كه در آن كودك داراي علايمي همچون پرتحركي، پر فعا ...

مختار و فعاليتهاي او از بررسي زندگي او چنين مي توان نتيجه گرفت که او روحيه انقلابي داشته بطوري که در زمان معاويه به همراه ميثم تمار در زندان بوده و مي ...

اگرچه تاکنون نشانه هاي فراواني براي شناسايي کودکان دچار بيش فعالي برشمرده اند اما واقعيت اين است که هيچ يک از اين نشانه ها به تنهايي نمي تواند نشانه ق ...

مطالعات اخير نشان داده است كه راه هاي سيگنال دهي استوانه ها به صورت هاي مختلف و پيچيده اي در شبكيه انجام ميشود، دليل وجود چنين راه هاي متعددي براي است ...

مقدمه آتشفشانها دستگاههايي هستند که سطح زمين را با مناطق دروني زمين ، يعني جايي که بر اثر بالا بودن دما ، سنگها به صورت مذاب‌اند، مربوط مي‌کند و از آن ...

پمترکسد و نگاهي جديد به درمان NSCLC و نياز به بازنگري مطالعات باليني در چند دهه اخير، به علت تغيير در اپيدميولوژي و افزايش تعداد عوامل شيمي درماني هدف ...

زعفران که به گل سلامتي، سلطان ادويه ها و طلاي سرخ معروف است، ارزشمندترين رستني ايران و نشات گرفته از دامنه هاي الوند مي باشد. کشت زعفران در ايران به س ...

بشري، دختري هفت ساله است که از طرف مدرسه به عنوان کودکي بيش فعال شناخته شده، او هيچگاه در يک جا بند نمي شود و بسيار پرجنب و جوش و پرتحرک است، آرام و ق ...

دانلود نسخه PDF - بيش فعالي