up
Search      menu
طب سنتی :: مقاله بوي اسطوخودوس PDF
QR code - بوي اسطوخودوس

بوي اسطوخودوس

رايحه درماني چيست؟

تابحال بوي اسطوخودوس lavender شما را خواب آلود کرده است؟ يا بوي يک پاي سيب گرم خاطره شيرين يک بعدازظهر پاييزي در آشپزخانه مادربزرگ را به ياد شما آورده است؟ اگر چنين است شما اصول پايه اي رايحه درماني را بطور خودبخود فهميده ايد.
رايحه درماني استفاده از روغنهاي ضروري يا آروما (Essential Oils) استخراج شده از گياهان براي اهداف درماني مي باشد. با وجود اينکه روغن گياهان معطر از هزاران سال پيش براي درمان بيماريهاي مختلفي به کار مي رفته، اما عبارت رايحه درماني براي نخستين بار در سال ۱۹۲۸ توسط يک شيميدان فرانسوي به نام Rene Maurice Gattefosse ابداع شذ. Gattefosseدر طول جنگ جهاني اول در درمان زخمهااز خاصيت شفابخشي آروماها استفاده کرد و شاهد تاثير آنها بود. پس از اتمام جنگ نيز به آزمايش روغنهاي مختلف ادامه داد و سرانجام طبق خاصيت شفابخشي هر گياه آنها را طبقه بندي نمود : ضدسم، ضدعفوني کننده،تقويت کننده ، محرک، آرامش بخش و غيره.
او در سال ۱۹۳۷، کتاب رايحه درماني Aromatherapie را منتشر کرد که در حال حاضر نسخه انگليسي آن موجود مي باشد.
در سال ۱۹۵۰ميلادي Marguerite Maury ، با ادامه تحقيقات Gattefosse، رايحه درماني را گسترش داد و آنرا به عنوان يک درمان کل نگر (holistic) معرفي نمود. همچنين او اولين کسي بود که هر روغن را به درمان يک بيماري خاص نسبت داد.
امروزه رايحه درماني تقريباً از ۴۰ روغن مختلف، به تنهايي يا بطور ترکيبي استفاده مي نمايد. اين روغنها معمولاً در درمان استرس و دردها و ناراحتيهاي ناشي از آن، تقويت بدن و بهبود سلامت عمومي مؤثر هستند. از اين روغنها به روشهاي گوناگوني استفاده مي گردد : مي توان آنها را با يک روغن ملايم ( مانند روغن گياهي ) مخلوط کرد و با آن پوست را ماساژ داد ؛ مي توان آنرا استنشاق کرد ؛ يا اين روغنها را به آب وان حمام اضافه نمود. در بسياري کشورها ميتوان با براي خريد روغنهاي ضروري به فروشگاههاي مواد غذايي يا داروخانه ها مراجعه کرد. مي توانيد رايحه درماني را در خانه انجام دهيد يا نزد يک درمانگر رايحه درماني آموزش ديده برويد تا او ترکيبي از روغنهاي مخصوص و مناسب براي شرايط شما را، برايتان تهيه کند .
● اين روش چگونه عمل مي کند؟
تحقيقات مهمي که انجام شده نشان مي دهد که بويايي به عنوان يکي از حساس ترين حواس پنجگانه ما، تاثير نيرومندي بر بدن و ذهن دارد. اعتقاد بر اين است که بوي ناشي از يک آروما ، سلولهاي عصبي بويايي درون حفره بيني را فعال مي کند که نتيجه آن تحريک سيستم limbic مي باشد، ناحيه اي که با احساسات و حافظه مرتبط است.
طرفداران رايحه درماني معتقدند که روغنهاي معطر هم براحساسات و هم بر جسم موثرند . از نظر احساسي، با فراخواني خاطرات خوش به شما احساس بهتري مي دهند ( بوي ليمو مي تواند خاطره کيکي که قبلاً در منزل يکي از بستگان محبوبتان خورده ايد را به ياد شما بياورد ). از نظر جسمي نيز ، مي تواند با برانگيختن سيستم ايمني، سيستم گردش خون يا سيستم عصبي، در از بين بردن درد و برخي بيماريها به شما کمک کند.
درمانگران رايحه درماني تاکيد مي کنند که فقط روغنهاي ضروري خالص، طبيعي و بدون مواد افزودني خاصيت شفابخشي واقعي دارند. عطرها، شامپوها و روغن هاي معطر حمام عليرغم بوي شگفت انگيزي که ممکن است داشته باشند، خاصيت درماني ندارند.
● از رايحه درماني چه انتظاري بايد داشته باشيم؟
رابحه درماني در کنار اکثر درمانها مي تواند بسيار مؤثر باشد، اما به ندرت بعنوان يک روش اصلي درمان استفاده مي گردد. به همين دليل، معمولاً در درمان با روشهاي مختلف مانند ماساژ درماني، درمان با گياهان دارويي يا درمانهاي انرژي ، با يک درمانگر رايحه درماني مشورت مي گردد. رايحه درماني اغلب در خانه نيز انجام مي شود، زيرا استفاده از آروماها آسان و خوشايند است.
اگر به دنبال يک درمانگر حرفه اي هستيد ، آگاه باشيد که چنين درمانگر بايد سابقه پزشکي ، سطح استرس در زندگي و دليل جستجوي شما براي درمان را بداند. سپس هر دوي شما با همکاري هم، مؤثرترين روغن يا روغنها را براي درمان انتخاب مي نماييد.
اگر باردار هستيد يا احتمال آنرا مي دهيد، حتماً با درمانگر خود در ميان بگذاريد، زيرا در اين دوران از برخي روغنها نبايد استفاده کرد ( بخش هشدارها را ببينيد ). همچنين اگر از داروهاي هوميوپاتي استفاده مي کنيد نياز است که درمانگر خود را مطلع نماييد، چون بوي شديد روغن مي تواند اثر برخي از داروهاي هوميوپاتي را خنثي کند.
ازآنجا که گاهي عکس العمل به آروماهاحالت غير قابل پيش بيني ( idiosyncratic ) پيدا مي کند ، اگر نمي توانيد به عنوان نمونه بوي پرتغال را تحمل کنيد يا اگر بوي صنوبر خاطره دلخراشي از گذشته را به ياد شما مي آورد، بسيار مهم است که درمانگر خود را از اين موارد آگاه کنيد.
● چه درمان شما در مطب يک درمانگر اتفاق بيفتد چه درمنزل خودتان، فوايد رايحه درماني به روشهاي زير قابل دستيابي است:
▪ با استفاده مستقيم روغن روي پوست
ماساژ با روغنهاي رايحه درماني اين امکان را مي دهد که اين مواد به سهولت جذب پوست شوند. براي انجام يک ماساژ رايحه درماني، چند قطره از يک آروما را به مقدار کمي از يک روغن بدون بو مانند روغن بادام شيرين يا روغن کنجد اضافه کنيد. روغن هاي مشخصي مانند رزماري (اکليل کوهي rosemary ) به طور موضعي براي تسکين درد مفاصل و ماهيچه ها استفاده مي شوند. هميشه، هنگام استعمال روغنهاي ضروري روي پوست، از ورود آن به چشم جلوگيري کنيد.
▪ با استنشاق بوها
استنشاق بوي قوي يک آروما اغلب براي بازکردن احتقان بيني ناشي از سرماخوردگي، آنفولانزا ، سينوزيت مزمن يا برونشيت توصيه مي گردد. براي اين منظور، ممکن است درمانگر به شما پيشنهاد کند که يک تشت را از آبي که در حال بخار شدن است پرکنيد، چند قطره از روغن اکاليپتوس يا صنوبر ((pine به آن اضافه کنيد و در بخار معطر آن نفس بکشيد. همچنين مي توانيد چند قطره از اين روغنها را روي دستمال بپاشيد و در آن (درون دستمال) نفس بکشيد ( در اين مدت چشمان خود را بسته نگه داريد )، يا به سادگي در بطري حاوي روغن را برداريد و در بوي آن تنفس کنيد. براي شدت کمتر اما اثر مطلوب، برخي افراد دوست دارند که از دستگاه بخور يا نبولايزر براي پخش ذرات کوچک يک آروما در کل فضاي اتاق استفاده نمايند.
▪ با اضافه کردن روغن به آب وان حمام
اضافه کردن ۸ تا ۱۵ قطره از يک آروما به آب وان حمام در پايان استحمام ، يک فضاي آرامش دهنده ايجاد مي کند و اجازه مي دهد که روغن به درون پوست شما نفوذ کند. بهتر است که در حمام رايحه درماني از صابون استفاده نکنيد، زيرا ممکن است در جذب روغن دخالت کند.
● منافع سلامتي رايحه درماني
مطالعات متعددي توانايي اين روش را در ارتقاء سلامت و کاهش استرس نشان داده است. پزشکان در مرکز سرطان New York&#۰۳۹;s Memorial Sloan Kettering Cancer Center به تازگي دريافته اند که آروماي وانيلي گل آفتابگردان به بيماران کمک مي کند هنگاميکه تحت اسکن MRI هستند، آرامش داشته باشند.
مطالعه روي بيماراني که تحت عمل جراحي قلب بودند نشان داد آنهايي که ماساژ پا با روغن neroli دريافت کردند از آنهايي که همان ماساژ را با روغن ساده دريافت کردند، اضطراب کمتري داشتند.
در يک مطالعه کنترل شده در اسکاتلند، محققان گزارش دادند که مقدار بسيار اندکي از مخلوط روغنهاي آويشن ، رزماري (اکليل کوهي rosemary )، اسطوخودوس( lavender) ، سرو ( سدر cedar ) رقيق شده، که به مدت چندين ماه روزانه روي پوست سر ماليده شود، در درمان alopecia areata ، يک نوع ريزش موي موضعي سر و صورت مرتبط با استرس ، بسيار مؤثر و بي خطر است.
پزشکان اروپايي و درمانگران رايحه درماني به طور دائم روغنهاي مشخصي را براي ناراحتي هاي مختلف شامل سينوزيت، سرماخوردگي، آنفولانزا ، مشکلات گوارشي، بيخوابي، ميگرن، دردها و گرفتگي عضلات تجويز مي کنند. از جمله توصيه هاي درماني معمول موارد زير مي باشد :
▪ روغنهاي اکاليپتوس و wintergreen براي از بين بردن اختقان بيني
▪ روغن گل ياس ( ياسمن Jasmine ) و رز(Rose) براي کاهش افسردگي
▪ روغن اسطوخودوس Lavender براي کاهش اضطراب و بهبود خواب
▪ روغنهاي ليمو، پرتغال و ساير مرکبات براي بهبود خلق(mood) و افزايش هوشياري ذهني
▪ روغن رزماري (اکليل کوهي Rosemary ) براي تسکين درد و شل کردن ماهيچه ها
● هشدارها
با وجود اينکه رايحه درماني معمولاً بي خطر است، اما بايد به خاطر داشته باشيد که اين روش يک درمان مکمل است و جايگزين درمانهاي پزشکي رايج نيست.
▪ آروماها (Essential oils) هرگز نبايد بدون توصيه پزشک يا درمانگر ذيصلاح براي مصارف داخلي به کار رود .
▪ براي پيش گيري از واکنشهاي حساسيتي، ابتدا هر يک آروماها را روي بخش کوچکي از پوست امتحان کنيد. يک قطره از آروما را با چند قطره از يک روغن بدون بو مانند روغن کنجد يا زيتون مخلوط کنيد و آنرا روي پوست بماليد. دور آن ناحيه را باندپيچي کنيد و ۲۴ ساعت منتظر بمانيد.
▪ اگر به دنبال مدتي استفاده از يک آروما نسبت به آن حساسيت پيدا کرديد، استفاده از آن را متوقف کنيد.
▪ اگر مبتلا به آسم هستيد ، قبل از انجام رايحه درماني با پزشک خود مشورت کنيد زيرا گاهي برخي از آروماها باعث بروز علايم آسم مي گردد.
▪ بهتر است در زمان بارداري از رايحه درماني اجتناب کنيد، مگراينکه کاملاً با آن آشنا باشيد. آروماهاي ريحان، آويشن، clary sage، سوسن calamus ، mugwort ، پونه، sage، رزماري (اکليل کوهي rosemary)، سرو کوهي juniper و wintergreen مي توانند به جنين صدمه بزنند يا اينکه در صورت استفاده داخلي يا حتي استفاده خارجي باعث سقط جنين شوند.

بوي بد دهان يک علامت شناخته شده با سابقه تاريخي قديمي است. بوي بد دهان مي تواند دليل عمومي يا موضعي داشته باشد. مشخص شده که تقريبا ۸۵ درصد بوي دهان نا ...

بوي بد دهان يا Halitosis به حالتي گفته مي شود که بوي نامطبوعي از تنفس فرد استشمام مي شود، چه منشأ اين بو دهان باشد و يا نباشد. بوي بد دهان بر روابط شخ ...

به گزارش سلامت نيوزدکتر اکبر مظاهري جراح و دندانپزشک در اين باره گفت : دهان حفره ايست از بدن، که بعلت ارتباط با محيط خارج، محيطي مرطوب و مکان مناسبي ب ...

بوي بد دهان بوي بد دهان يك علامت شناخته شده با سابقه تاريخي قديمي است. بوي بد دهان مي‌تواند دليل عمومي يا موضعي داشته باشد. مشخص شده كه تقريبا 85 درصد ...

نام انگليسي: Lavender نام علمي: Lavandula اسطوخودوس کلمه يوناني است، يعني حافظ الروح، در زبان فارسي دري به آن شاه سپرم و در عربي انس الروح مي گويند. ا ...

اسفرزه Plantago psyllium ●اسفرزه Plantago psyllium خانواده ( تيره ) Plantaginaceae گياهي است يک ساله علفي که به ارتفاع ۲۰ الي ۳۵ سانتي متر مي رسد. دار ...

راهنماي کاشت گياهان دارويي در خانه اگر در حياط خانه يا آپارتمان تان باغچه کوچکي داريد، پيشنهاد مي کنم براي يک بار هم که شده، گياهان دارويي در باغچه تا ...

● ٓبازتاب شناسي چيست؟ بازتاب شناسي يا رفلکسولوژي هنري ظريف و شکلي از درمانهاي شفابخش طب کل نگر است که نبايد آنرا با ماساژ کف دست و پا اشتباه گرفت بلکه ...

دانلود نسخه PDF - بوي اسطوخودوس