up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله بونساي PDF
QR code - بونساي

بونساي

پرورش درختان به صورت بونساي

پرورش درختان به صورت بونساي:
يکي از هنرهاي خيلي زيبايي ژاپني پرورش درختان به صورت بونساي است. بعضي از اين گياهان واقعا زيبا بوده و ارزش زيادي هم دارند. اين هنر براي هزاران سال در چين رواج داشته و پس از ارتباط فرهنگي بين چين و ژاپن، به ژاپن منتقل شده .
بونساي از دو کلمه ژاپني بون=سيني و ساي= کاشتن تشکيل شده و در اصل به معني کاشت درختان توي سيني (ظروف کشيده و کم عمق) است. در اين هنر سعي ميشود درختان را به صورت فرم پاکوتاه به اشکال گوناگون دربيارند. شکل بونساي خيلي مهم و مفهوم آن را مي رساند.
بعضي از هنرمندان اين هنر، بونساهاي خيلي کوچک که حتي گاهي اوقات کوچکتر از کف دست هستند را پرورش مي دهند که به اسم ميني بونساي شناخته ميشود.
بونساي حاصل تلفيق هنر با علم باغباني است. يک هنرمند خلاق با حس زيبا شناسي و مهارت ، با خلق يک بونساي در گلدان ظريف مي کوشد تا درختي کهن بر فراز يک کوه و يا درختي کهنسال و با وقار روييده بر دشتي را تصوير کند. پس بونساي هم يک سرگرمي در زمينه ي باغباني زينتي است و هم باعث نزديکي و شناخت انسان از شگفتي هاي طبيعت مي شود.
براي پرورش يک بونساي دانستن علوم باغباني، نوردهي، تغذيه، نياز آبي و همچنين هرس شاخه، برگ و ريشه لازم است. در واقع با استفاده از روشهاي خاص رشد گياه را کم مي کنند به طوري که به سلامت آن لطمه اي وارد نشود و هرس ريشه و برگ در فصل رشد باعث کاهش رشد شود . همچنين براي شکل دادن به گياه با مرور زمان شکل دلخواه را به گياه انتقال ميدهند. تناسب درست بين اجزاء گياه و همچنين تامين نياز گياه به پرورش يک بونساي سالم و زيبا کمک فراواني ميكند.
براي تهيه يک بونساي مي توان دو مرحله ي اصلي را در نظر گرفت:
تغيير شکل درختي طبيعي که از نواحي کوهستاني يا دشت آورده ايم به درختچه هاي کوتاه
تربيت بونساي که منظور تکامل بخشيدن به شکل ظاهري است.
مرحله ي اول:
نهال مورد انتخاب بايد در عين کامل بودن بايد کوچک ، کوتاه ، داراي ريشه هاي قوي و طول عمر دراز باشد . بايد در نظر داشت که تفاوت اساسي يک بونساي و يک درخت در يک باغ کوچکي و بزرگي آنهاست وگرنه بونساي از نظر شکل ظاهري فرق ديگري با درخت طبيعي ندارد.
قبل از شروع بهار گياهي با شرايط ذکر شده انتخاب و آن را طوري از خاک بيرون مي آوريم که مقداري از ريشه هاي فرعي وصل به ريشه ي عمودي(اصلي) گياه باشد و گياه را همراه خاک اطراف ريشه با ملايمت بيرون آورده تا خاک اطراف ريشه نريزد. گياه را در ظرف مورد نظر مي کاريم. بعد از 20 روز جوانه هاي کوچکي خواهد داشت . هنگامي که جوانه هاي تازه به ارتفاعي نزديک 5 2 ميلي متر رسيد آن را فشار مي دهيم يا کلا قطع مي کنيم. حدود 2 الي 3 هفته بعد يک يا سه جوانه تازه در کنار جوانه ي قطع شده شروع به رشد مي کنند. اين بار جوانه هاي تازه هرگز خيلي بلند نخواهند شد. پس فاصله ي بين شاخه کوتاه شده و برگ هايي رشد مي کنند که از حد طبيعي کوچک تر است.
با نزديکي فصل پاييز بايد احتياط هاي لازم را انجام داد که گياه خشک نشود ، يخ نزند و مرتب در معرض ديد خورشيد قرار گيرد. درخت را در ماه فروردين بعدي بايد دوباره به همان طريق اولي نشا کرد. دفعات نشاندن گياه در ظرف ديگر بستگي به نوع درخت و سن آن دارد.
قرار دادن گياه در ظرف ديگر دو فايده دارد:
درون ظرف پر از ريشه شده است و جاي خالي براي رشد ريشه هاي تازه نيست . در هر انتقال حذف مقداري از ريشه ها و رويش ريشه هاي جديد باعث خواهد شد که مواد به مقدار لازم ( نه بيش از حد ) جذب کند و رشد نموده و از اندازه هايي که مورد نظر ماست بزرگتر نشود.
شاخ و برگ هاي زيادي را قطع مي کنيم و اين عمل موجب تعادل بين مواد جذب شده به وسيله ي ريشه ي گياه و مقدار هوايي که توسط شاخ و برگ پس داده( فتوسنتز ) مي شود ، مي گردد.
2 الي 3 هفته طول مي کشد که گياه در محل جديد ريشه هاي محکمي بگيرد. هنگامي که ريشه ها محکم شد ، جوانه ها شروع به رشد مي کنند. بعد از دو ماه که درخت به ظرفش منتقل شد تمام برگ هاي آن در مرکز ساقه بايد با قيچي قطع گردد. باقيمانده ي برگ هاي ساقه به زودي پژمرده شده و مي افتند اين حالت برگ ريزان مصنوعي پاييزي است. دو يا سه هفته بعد شاخه ها و برگ هاي جديد از جوانه هاي تازه بيرون خواهند آمد. اين شاخه و برگ ها کوچک مي شوند و نتيجتا به بونساي شکل باشکوهي مي دهند.
مرحله ي دوم ، تربيت بونساي:
به سه طريق مي توان عمل کرد: 1- هرس کردن شاخه و برگ ها که قبلا به آن اشاره شد. 2- سيم بستن 3- آويزان کردن شاخه
سيم بستن: براي اين که شکل دلخواه خود را به درخت بدهيم از سيم مسي استفاده مي کنيم به اين ترتيب که شاخه يا تنه را با دست و انگشتان به حالتي که مورد نظر است نگه مي داريم. سيم را در جهت عقربه هاي ساعت به دور آن مي پيچيم . شاخه هاي کوچک را براي 2 تا 3 ماه و شاخه هاي بزرگتر را براي 3 الي 4 ماه مي توان سيم بست.
آويزان کردن شاخه : به سادگي يک طناب يا نخ را به شاخه ي مورد نظر متصل و انتهاي آن رابه جايي متصل مي کنيم تا شاخه خميدگي مورد نظر را پيدا کند.
شرايط خاک: تميز باشد ، کود طبيعي نداشته باشد ، قابليت نگهداري رطوبت را داشته باشد و پوک باشد.
محل نگهداري : در تمام سال آفتابي باشد ، در معرض هوا بوده ولي از بادهاي شديد در امان باشد ، تميز و دور از گرد و غبار باشد.

خانواده فرفيون‌ها Euphorbiacea آكاليفا مارجيناتا Acalypha marginata آکاليفا مارجيناتا يا آكاليفاي برگي گياهي است که برگ‌هاي سبز تيره مايل به قهوه‌اي، ...

دانلود نسخه PDF - بونساي