up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله بهداشت رستوران هاي بين راهي PDF
QR code - بهداشت رستوران هاي بين راهي

بهداشت رستوران هاي بين راهي

خطر در کمين مسافران

سفر کلمه اي است که هر کس براي آن تعريفي خاص دارد و براي هر انساني بر روي زمين مفهومي مهم را داراست. عده اي سفر را تغييري براي نوع زندگي خود مي دانند و اعتقاد دارند که سفر روزمرگي را از انسان آهني امروز مي زدايد. عده اي ديگر بر اين عقيده اند که بسيار سفر بايد کرد تا پخته شود خامي و عده اي ديگر سفر را زماني مي دانند براي پر کردن اوقات فراغت در کنار خانواده. اما چرا به واژه سفر پرداختم؟ زيرا ما در دوفصل سال بيشترين سفرها را مي بينيم.
يکي فصل تغيير، يعني بهار است که به مناسبت نو شدن سال و تعطيلات آن مردم اين ديار بار سفر مي بندند و ديگري تابستان است که بازهم به دليل تعطيلي دانش آموزان و خوش آب و هوا بودن، خانواده ها فرصت را مغتنم مي شمارند و به دياري ديگر از ايران پهناور مي روند. در اين بين اتفاقات بسياري ممکن است به وقوع بپيوندد که يکي از آنها به طور يقين استراحت و صرف غذا در بين راه است. اتوبان هاي ايران نيز تمام مسيرها براي چنين امري، رستوران هايي را داير کرده اند که مسافران بتوانند هم از سرويس بهداشتي آنجا استفاده کنند و هم در صورت گرسنگي و تشنگي، با خريد از اين رستوران ها حداقل نياز خود که همان رفع گرسنگي است را مرتفع نمايند. اما متاسفانه اين امر در کشور ما با مشکلات بسياري روبرو است و اکثر مسافران ترجيح مي دهند تا غذا و بقيه مايحتاجشان را خود تهيه کنند. زيرا بهداشت در اين اماکن که اتفاقا يکي از نقاط تاثير گذار اين بخش بايد باشد ديده نمي شود.
با کاهش سفرها با فرارسيدن ماه مبارک رمضان فرصت مناسبي فراهم شده تا به بررسي وضعيت بهداشت در رستوران هاي بين راهي بپردازيم. با اينکه وزارت بهداشت به عنوان ناظر بارها تاکيد کرده است که اين رستوران هاي ميان راهي تجهيز شده اند، اما وقتي به آنجا مراجعه مي کنيم مورد ديگري را خلاف آنچه وزارت بهداشت گفته است مشاهده مي کنيم. رستوران هاي بين راهي که بسياري از مسافران براي استفاده از سرويس بهداشتي آن اکراه دارند و غذا خوردن در آن را مساوي مرگ تلقي مي کنند. سرويس هاي بهداشتي که اکثر آنها چاهشان گرفته است و از مايع دستشويي که تقريبا ۸۰ درصدش با آب پر شده است تا غذاهايي که بوي ماندگيشان از همان زمان ورود به مشام مي رسد و سالادهايي که مشخص است چندين روز در يخچالشان مانده است.
اما براي اينکه گفته نشود در اين گزارش يک طرفه به قاضي رفته ايم به سه ترمينال تهران بزرگ يعني ترمينال هاي غرب، آرژانتين و جنوب که تمام نقاط مختلف ايران را سرويس مي دهند رفتم و با مسافراني که چمدان به دست منتظر اتوبوس هاي خود بودند دقايقي هم صحبت شدم تا نظر آنها را نيز در خصوص رستوران هاي بين راهي و رعايت بهداشت در آنها را جويا شوم.
● ترمينال غرب
در ابتداي ورود به اين ترمينال با خانواده اي روبرو شدم که قصد عزيمت به استان زيباي کرمانشاه را داشتند. از پدر خانواده پرسيدم که آيا از رستوران هاي بين راهي که اتوبوس براي ناهار توقف مي کند استفاده خواهند کرد يا خير؟ وي پاسخ داد: هرگز اجازه نمي دهم خانواده ام از غذاهاي اين رستوران ها استفاده کنند. زيرا معلوم نيست از چه موادي براي طبخ غذاها استفاده کرده اند و به سلامت بهداشتي غذاها اطمينان ندارم. از وي پرسيدم که چرا به غذاها اطمينان ندارند؟ که پاسخ شنيدم: زيرا يکبار استفاده کرديم و متاسفانه به علت مانده بودن غذا پسرم دو روز در بيمارستان بستري بود.وي ادامه داد: متاسفانه مسوولين بهداشت اصلا به اين مراکز سرکشي نمي کنند. زيرا اگر سرکشي کرده بودند به راحتي متوجه مي شدند که اين رستوران ها از حداقل استاندارهاي لازم هم برخوردار نيستند.
بعد از آن به سراغ خانم جواني رفتم که گفت دانشجو است و بطور مداوم بين تبريز و تهران در حرکت است. وي در چاسخ به سوال من گفت: هرگز از غذاهاي بين راهي استفاده نمي کنم و هميشه سعي مي کنم تغذيه لازم را از خانه براي خود تهيه کنم. زيرا غذاهاي رستوران هايي که رانندگان براي صرف شام يا ناهار در نظر مي گيرند به هيچ عنوان بهداشتي نيست و با چشم خود ديده ام که در آشپزخانه اين رستوران ها سوسک نيز وجود دارد. اين خانم ادامه داد: من فقط در صورتي که مجبور باشم از سرويس هاي بهداشتي اين رستوران ها استفاده مي کنم زيرا اين اماکن از سرويس هاي بهداشتي پاکي برخوردار نيستند.اما پسر جواني که قصد عزيمت به اردبيل را داشت کمي نظر متفاوتي نسبت به بقيه داشت.
وي اعلام کرد گاهي براي صرف ناهار و شام از اين اماکن استفاده مي کند ولي آن هم از روي اجبار است، زيرا هميشه به علت شغل خود بين اردبيل و تهران در حرکت است و چاره اي به جز اين کار ندارد. وي ادامه داد: البته کارهايي صورت گرفته است و بعضي از رستوران ها تجهيز شده اند، اما مدت زيادي است که مي گذرد و مثل اينکه به فراموشي سپرده شده اند زيرا در ابتدا خوب سرويس مي دادند اما بعد از مدتي دوباره بي کيفيت شده اند. وي در پايان گفت: اکثرا از سالاد يا ماست آنها استفاده نمي کنم، زيرا بيشتر اين مواد خوراکي در رستوران ها مانده هستند و خطر بالايي براي ابتلا به بيماري بعد از خوردن آنها وجود دارد.اما هنگامي که داشتم از ترمينال خارج مي شدم فردي همراه با همسرش نظر مرا جلب کرد، زيرا در اثاثيه خود مقدار زيادي خوراکي به همراه داشتند. هنگامي که با آنها هم صحبت شدم متوجه شدم که وي دکتر عمومي است و براي ديدن مادرش به سمت رشت در حرکت است. بحث را با وي جدي تر دنبال کردم.
وقتي موضوع صحبت مرا فهميد با روي باز استقبال کرد و گفت: يکي از دغدغه هاي اصلي من همين موضوع است. متاسفانه وزارت بهداشت علي رغم تبليغاتي که انجام مي دهد، هيچ نظارتي بر روي رستوران هاي بين راهي ندارد و اين اماکن از کمترين امکانات بهداشتي برخوردار هستند. اين امر آنقدر واضح است که من تصميم گرفتم تا هر موقع به سفر مي روم، از تهران تمام مايحتاج خوراکي مورد نياز خود را تهيه کنم. من حتي آب معدني را نيز از تهران تهيه مي کنم.
زيرا يکبار به وضوح ديدم که در يکي از مکان هاي فروش آب معدني، آب لوله کشي همانجا در شيشه ها ريخته مي شد و درب آن پلمپ مي شد. من تعجب مي کنم که چگونه وزارت بهداشت به عنوان ناظر بهداشتي کشور از اين حرکت ها بي خبر است. البته من همان زمان اين امر را اطلاع دادم و نمي دانم اين مساله پيگيري شد يا خير. به هر حال بنده به عنوان يک پزشک نگران اين مساله هستم و به نظرم وزارت بهداشت بايد فکري عاجل براي اين مسايل بکند. زيرا اين امر مستقيما با سلامت مردم سروکار دارد.
● ترمينال آرژانتين
از ترمينال غرب با کلي سوال جديد سوار مترو شدم و خودم را به ترمينال آرژانتين رساندم. بسياري بر اين عقيده اند که اتوبوس هاي اين ترمينال بسيار بهتر است و رانندگان مکان هاي بهتري را براي صرف غذا انتخاب مي کنند، زيرا اين ترمينال به منطقه مرفه نشين تهران نزديک تر است و اکثر مشتريان اين ترمينال به نوعي از طبقه متوسط به بالاي جامعه هستند. در اين ترمينال نيز به سراغ زن و شوهري رفتم که قصد عزيمت به استان فارس و شهر شيراز را داشتند. از آنها پرسيدم که چه مقدار از بهداشت غذاهاي رستوران هاي بين راهي اطمينان دارند؟ پاسخ شنيدم که اصلا به بهداشت غذاهاي اين اماکن اطمينان ندارند.
زيرا يکبار بخاطر مصرف غذا به خاطر مسموميت به بيمارستان منتقل شده اند و خرج بسياري بر روي دست آنها گذاشته شده است. زن خانواده گفت: مخصوصا در مسير اصفهان به شيراز، رستوران هاي بين راهي از بهداشت بسيار پاييني برخوردارند و اکثر رستوران هايي که رانندگان براي صرف شام تعيين کرده اند از بهداشت کافي برخوردار نيستند. سالادهاي مانده، کباب هايي که معلوم نيست گوشت آنها چند روز مانده است وسرويس هاي بهداشتي که تنها کلمه اي که به آنها نمي خورد بهداشتي بودن آنها است. واقعا براي ما جاي سوال دارد که وزارت بهداشت چه نظارتي بر روي اين چنين اماکني دارد؟آيا وظيفه ارگان ديگري است که بر اين اماکن نظارت کند؟ پس وزارت بهداشت در اين زمينه چه مسووليتي دارد؟
اما اين بار تصميم گرفتم به سراغ يکي از رانندگان اتوبوس بروم که به نوعي در انتخاب يک رستوران بين راهي تعيين کننده هستند. از وي در خصوص اين مساله پرسيدم که گفت: خود ما هم در انتخاب اين رستوران ها با مشکل روبه رو هستيم. اغلب آنها از امکانات کمي برخوردارند و از غذاهاي با کيفيتي برخوردار نيستند.من به نوبه خود سعي مي کنم يک رستوران تميز و مطمئن را براي مسافرانم انتخاب کنم. اما هستند رانندگاني که بخاطر پورسانت بيشتر رستوران هايي را انتخاب مي کنند که از نظر بهداشتي در سطح پاييني هستند.
البته آنها هم بعد از مدتي عطاي آنها را به لقايشان مي بخشند و بالاخره به سراغ رستوران هاي شيک تر مي روند. زيرا وقتي رستوراني تميز نباشد، مسافر رغبت نمي کند در آنجا غذا بخورد. در نتيجه پورسانت خوبي هم به راننده تعلق نمي گيرد. از وي در خصوص درصد رستوران هايي که از بهداشت خوبي برخوردارند پرسيدم که جواب داد: شايد تنها ۱۰ درصد رستوران هايي که در مسير ما قرار دارند از بهداشت کافي برخوردار باشند. متاسفانه مامورين بهداشت نظارت کافي بر روي اين رستوران هاي بين راهي ندارند.
● ترمينال جنوب
اما خط پايان مصاحبه هايم ، ترمينال جنوب بود. ترمينالي که به نوعي از مسافران بيشتري برخوردار است و مناطق بيشتري را نسبت به دو ترمينال ديگر پوشش مي دهد. در ابتداي ورود به تعداي سرباز برخوردم که با کوله بار خود و لباس هاي فرم آماده رفتن به کرمان بودند. از آنها پرسيدم بهداشت رستوران هاي بين راهي را چگونه مي بينيد؟ يکي از سربازان که قد و قامت بلندي نيز داشت گفت:در مورد رستوران هاي بين راهي بايد گفت که اصلا و به هيچ وجه بهداشت در آنها رعايت نمي شود. سرويس هاي بهداشتي اين مجموعه ها از سرويس هاي پادگان ما بدتر است و غذاهايشان علاوه بر اينکه کيفيت مناسب را ندارند، از قيمت بالايي نيز برخوردارند. نه بر روي قيمت آنها کنترلي وجود دارد و نه به بهداشت آنجا اهميت داده مي شود.
ما که سرباز هستيم و از غذاهاي پادگان استفاده مي کنيم جرات غذا خوردن در اين رستوران ها را نداريم، چه برسد به مسافراني که خانواده هستند و با کودکان خود به مسافرت مي روند. يکي ديگر از سربازها گفت: من با چشم خود بارها ديده ام که پدران و مادران، کودکان خود را از غذا خوردن در اين مکان ها منع مي کنند و غذاهاي بين راهي را خود تهيه کرده و به سفر ميآورند. اکثر خانواده ها تنها از ميز اين رستوران ها استفاده مي کنند و علاقه اي به غذاهاي آنها نشان نمي دهند. تازه همان ميزها نيز از بهداشت خوبي برخوردار نيست. بعد از سربازان به سراغ پيرمردي رفتم که مي خواست به بندرعباس سفر کند.
وي در اين خصوص گفت: من اين مسير را زياد طي مي کنم و چون مسير طولاني است، هميشه با خود غذا به همراه ميآورم. همسر من بارها توصيه کرده که مبادا از غذاهاي رستوران هاي بين راهي استفاده کني، زيرا از بهداشت آن اطمينان ندارد. خود من هم وقتي غذاها و آشپرخانه اين رستوران ها را مي بينم رغبتي به خوردن آنها ندارم. اگر روزي هم غذا نداشته باشم تا با خود به داخل اتوبوس ببرم با بيسکويت و نوشيدني هايي مانند دلستر و نوشابه خود را تا آخر سفر سير نگه مي دارم، اما از غذاهاي آنها استفاده نمي کنم.
● قابل توجه وزارت بهداشت
در پايان مصاحبه هاي خود تنها و تنها به يک نتيجه رسيدم و آن اينکه مسافران اصلا به وضع بهداشتي رستوران هاي بين راهي اطمينان ندارند و تقريبا اکثر آنها بر اين امر صحه مي گذارند که رستوران هاي بين راهي از رعايت کردن حداقل هاي بهداشتي نيز عاجزند. همانطور که پيشتر مشاهده شد اکثر قريب به اتفاق مسافران از رستوران هاي بين راهي استفاده نمي کردند و اين مي تواند نقطه ضعفي براي مسافرت در کشور باشد. اين امر نشان مي دهد که وزارت بهداشت بر خلاف تبليغات خود آنچنان که بايد و شايد بر اين اماکن نظارت ندارد و گفته هاي مسافرين خود شاهد اين مدعاست.
رستوران هاي بين راهي در تمام کشورهاي دنيا از اهميت بالايي برخوردار است و بيشتر کشورها به اين مقوله اهميت خاصي مي دهند. زيرا نه تنها باعث رونق و بيشتر شدن مسافرت ها در کشور مي شود، بلکه خود باعث جذب توريست هاي خارجي ديگري مي شود که به نوعي در رونق بازار آن کشور نقش دارند. اين نکته را نبايد فراموش کرد که نظافت و بهداشت جزو لاينفک ما مسلمان است و حديث النظافت من الايمان بر در و ديوارهاي کشور ما نقش بسته است. هنوز فراموش نکرده ايم که در يکي از سفرهاي وزير بهداشت دولت نهم، دوربين صدا و سيما هنگامي که پشت صحنه رستوراني راکه آقاي وزير و همراهان در آن ناهار صرف کرده بودند نشان داد با چه صحنه هاي اسفناکي روبرو شديم.
حال هنوز هم شاهد کم کاري از اين وزارت خانه در خصوص نظارت بر رستوران هاي بين راهي هستيم. وزارت بهداشت نبايد اين نکته را فراموش کند که با پايان ماه مبارک رمضان با توجه به محدوديت زماني دانشآموزان براي شروع سال تحصيلي جديد، تعداد مسافرت ها افزايش خواهد يافت و اين مساله که رستوران هاي بين راهي از بهداشت کافي برخوردار نيستند مي تواند مشکلات بسياري را براي مسافرين ايجاد کند وبهداشت عمومي جامعه را با مخاطرات جدي روبه رو کند. به هر حال يکي از مسووليت هاي مهم وزارت بهداشت نظارت کامل بر بهداشت رستوران هاي بين راهي است. امري که در حال حاضر کمتر شاهد آن هستيم و اين امر مي تواند نقطه تاريکي در پرونده وزارت بهداشت باشد.

بهداشت مجموعه اي از علوم مختلف است و بطور کلي منظور از آن، انجام کارهايي براي جلوگيري از ابتلا مردم به بيماري و رسيدن به سلامتي است. تعريف سازمان جهان ...

ديد کلي: ما براي ديدن اجسام دور از دوربين دو چشمي استفاده مي کنيم ، که به اختصار به آن دوربين مي گويند. دوربين از يک عدسي شيئي بافاصله کانوني بزرگ و ي ...

آلرژي بيني آلرژيهاي بيني در نتيجه برخورد ذرات آلرژي زا با سلولهاي ديواره بيني برخورد مي کنند و در اين حالت ابتدا ذرات آلرژي وارد بيني مي شوند. ذرات آل ...

● اطلاعات عمومي در رابطه با زيبايي بيني سيستم رينوپلاستيک يکي از روشهاي رايجي است که از سالهاي پيش به توسط جراحان زيبايي و پلاستيک مورد استفاده قرار گ ...

نمک آلومينيوم، پارافين، فتالات ها و ... گاهي کارخانجات توليدکننده مواد آرايشي و بهداشتي براي ساده تر کردن کار خود ترکيبات سمي، محرک و سرطان زايي را به ...

همه آنهايي که اضافه وزن دارند و به سلامت خودشان اهميت مي دهند؛ احتمالا با يک قصه پرغصه دست به گريبان اند: رژيمي براي کاهش وزن! اگر اين قصه، غصه شما هم ...

حتما شما هم کساني را توي کوچه و خيابان ديده ايد که روي بيني شان چسب زده اند. شايد توي تلويزيون، موقع تماشاي مسابقات ورزشي هم چشم شان به اين چسب ها روي ...

معمولا در ماه رمضان، مطب هاي دندان پزشکي خلوت مي شود؛ چون بيشتر بيماران تلاش مي کنند قبل از آغاز اين ماه، تمام کارهاي دندان پزشکي، جراحي ها و ترميم دن ...

دانلود نسخه PDF - بهداشت رستوران هاي بين راهي