up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله بلوغ زودرس PDF
QR code - بلوغ زودرس

بلوغ زودرس

چگونه با بلوغ زودرس فرزندانمان برخورد کنيم؟

● وقتي زود بزرگ مي شوند
امروزه بسياري از پدرها و مادرها نگران پديده اي در فرزندانشان هستند به نام بلوغ زودرس و اين که مي خواهند بدانند با اين پديده چگونه بايد برخورد علمي و درست داشته باشند. اين نوشتار مي کوشد در اين زمينه اطلاعات کاملي به شما بدهد.
ظاهر شدن علائم بلوغ از نظر فيزيکي و هورموني در دختران قبل از ۸ سالگي و در پسران قبل از ۹ سالگي، بلوغ زودرس ناميده مي شود.
ابتدا اين کودکان بلندتر از همسن هاي خود هستند، ولي به دليل بلوغ زودرس استخوان ها، در نهايت قد کوتاه تري خواهند داشت. بلوغ در دختران با بزرگ شدن سينه ها و عادت ماهانه ظاهر مي شود و در پسران با افزايش شهوت که به شکل اختلالات رفتاري تظاهر مي کند.
بلوغ زودرس از ۲ جنبه اهميت زيادي دارد:
جنبه اول علت ايجاد کننده آن است که پزشک متخصص با انجام آزمايش هاي لازم و پيگيري هاي منظم و دقيق نوجوانان مبتلا، در طي مدت طولاني به دنبال علت ايجاد آن مي گردد.
● جنبه دوم اثر بلوغ زودرس، رشد قدي و رواني نوجوان است.
در بيشتر دخترها، علت خاصي براي بلوغ زودرس ديده نمي شود و بيشتر جنبه خانوادگي دارد و در ساير افراد خانواده (مادر يا خواهران) نيز چنين حالتي ديده مي شود، ولي در مواردي، بيماري هاي مهم دستگاه عصبي مرکزي مثل تومورهاي مختلف، عفونت و التهاب مغز يا ضربه به جمجمه مي تواند اين حالت را ايجاد کند. گاهي کيست هاي تخمداني با توليد هورمون هاي جنسي زنانه، باعث بلوغ زودرس مي شوند. در پسرها حالت سرشتي کمتر ديده مي شود و بيماري هاي زمينه اي مثل تومورهاي سيستم عصبي مرکزي بيشتر شايع است. در اين کودکان (پسر يا دختر) بررسي مغز باMRI حتما انجام مي شود. سونوگرافي از تخمدان هاي و شکم و بررسي آزمايشگاهي هورمون هاي مختلف و نيز تعيين سن استخواني انجام مي شود. در صورت طبيعي بودن معاينات و آزمايش ها، حتما بايد هر ۶ ماه يک بار توسط پزشک بررسي انجام شود.
● عوارض بلوغ زودرس
کودکان در مقابل استرس هاي جواني قرار مي گيرند و نمي دانند چه کار بايد بکنند. اين کودکان از نظر جسمي تظاهرات بلوغ را دارند، ولي تجربه کافي را ندارند. دختران با ظاهر شدن علائم عادت ماهانه ممکن است دچار مشکلات روحي شوند. در هر دو جنس به دليل افزايش تمايل به شهوت، رفتارهاي ناهنجار مثل خودارضايي شيوع دارد.
● علائم و نشانه ها
در دختران علائم ابتدا با بزرگ شدن سينه ها ظاهر مي شود و بعد از آن موهاي نواحياي از بدن که غدد جنسي در آنها وجود دارد، ديده مي شوند، مانند دستگاه تناسلي و زيربغل يا حتي گاهي اطراف سينه ها. عادت ماهانه نيز در مرحله نهايي است. اطراف نوک سينه ها تيره و ضخيم مي شود و نوک سينه ها جلو مي آيد. جوش نيز در صورت اين کودکان افزايش مي يابد.
در پسران اولين علامت بزرگ شدن بيضه و سپس بلوغ ديگر اجزاي اندام تناسلي است.
قد اين کودکان ابتدا بلندتر از همسن هاي خودشان است. صداي اين کودکان ضخيم مي شود و موهاي صورت به شکل زودرس ظاهر مي شوند. بررسي هاي آزمايشگاهي و عکسبرداري اندازه گيري ميزان هورمون هاي بلوغ مي تواند کمک کننده باشد. تصويربرداري سر به صورت راديوگرافي ياMRI از نواحي مختلف مغز نيز در تشخيص کمک کننده است.
● آيا درمان بلوغ زودرس لازم است؟
هنگامي که بلوغ در سنين پايين شروع شود، رشد قدي کودکان بيشتر مي شود و به نسبت کودکان همسن خود، قد بلندتري خواهند داشت، ولي پس از ۲ يا ۳ سال رشد قدي متوقف مي شود و آنها در نهايت بزرگسالان کوتاه قدي خواهند شد. از نظر شکل فيزيکي و ظاهري بدن نيز ممکن است مشکلاتي ديده شود. به علاوه، از نظر رواني نيز اين کودکان دچار مشکلات زيادي خواهند شد.
رشد سينه ها يا ايجاد قاعدگي در دختران کم سن يا رويش موهاي صورت و کلفتي صدا در پسران کم سن در مقايسه با ساير همسالان خود، باعث بروز اضطراب شديد در اين کودکان و والدين آنها مي شود. بخصوص در دختران مبتلا، احتمال سوءاستفاده هاي جنسي نيز وجود دارد.
بنابراين درمان بايد بسيار زود شروع شود (قبل از سن استخواني ۱۲ سال براي دختران و ۱۳ سال براي پسران) . در صورت موفقيت، پزشک درمان را تا رسيدن کودک به سن طبيعي بلوغ ادامه مي دهد و سپس قطع مي کند تا بلوغ به طور طبيعي و در سن طبيعي پيش رود.
در واقع، آگاهي والدين از نشانه هاي بلوغ زودرس و مراجعه زود و به موقع، موفقيت درمان را به دنبال دارد. نکته مهم اين است که هوش اين کودکان طبيعي و حتي در مواردي بالاتر از کودکان همسن خودشان است، ولي به دليل تغييرات ظاهري و نيز تاثير هورمون ها، ممکن است دچار اختلالات رفتاري، حالت هاي تهاجمي و حتي افسردگي شوند. بلوغ زودرس براي کودک و خانواده او، مشکل مهمي است و در دختران مبتلا احتمال سوءاستفاده جنسي و در پسران، گرايش به پسران بزرگ تر و تاثيرپذيري از رفتارهاي نامناسب آن وجود دارد. بنابراين آموزش دقيق به والدين الزامي است.
● نقش والدين
والدين بايد با ايجاد يک رابطه صادقانه و دوستانه با دختر يا پسر مبتلاي خود براي او توضيح دهند که پيدايش اين تغييرات در چه سني طبيعي است و حالا که در او به صورت زودرس ايجاد شده، چه مراقبت ها و درمان هايي ضروري است. ارتباط والدين با مربيان و معلمان آموزشي آنها، در برقراري ارتباط دوستانه اين کودکان با هم سن و سال هاي خود بسيار حياتي است.
در محيط مدرسه است که عدم توجه به شرايط جسمي و روحي اين کودکان باعث بروز مشکلات رواني جدي مي شود و بنابراين معلمان آگاه و دلسوز در برقراري ارتباط طبيعي بين اين کودکان و همکلاسي هايشان نقش کليدي دارند.
در برخي موارد، روش هاي جراحي براي درمان توده هايي که در مغز به صورت نابجا هورمون ترشح مي کنند، استفاده مي شود.
● ارتباط چاقي بيش از حد و بلوغ جنسي زودرس
طبق آزمايش ها و تحقيقات انجام شده، هم در مورد پسران و هم در مورد دختران، چاقي و بلوغ جنسي در ارتباط با يکديگرند، اما اين وابستگي و ارتباط با يکديگر متفاوت است. از اين لحاظ که در دختران ارتباط مثبت و در پسران ارتباطي منفي بين اين دو وجود دارد.
به اين معني که دختران با بلوغ جنسي زودرس، چاق تر از حد معمول هستند اما پسران مبتلا به بلوغ زودرس، لاغرتر از حد معمول اند.
در هر دو مورد، به محض مشاهده چاقي يا لاغري غيرعادي، بايد آزمايش ها و ملاحظات مربوط به بلوغ زودرس را انجام داد.

بلوغ دختران از نظر لغوي بلوغ يعني رسيدگي، به حد رشد رسيدن و به عبارتي پختگي و به حد کمال رسيدن کودک است. بلوغ را به طور کلي به منزله دوره اي از حيات ا ...

اختلالات جنسي شايع در مردان را مي توان به ۳ دسته بزرگ تقسيم کرد: اختلال در ميل جنسي، اختلال در نعوظ و اختلال در انزال. اختلال در انزال خود ۳ نوع شايع ...

۱) رعايت بهداشت فردي در طول زندگي مهم است و در دورران بلوغ، مهم تر. نوجوانان در اين دوره از زندگي به علت رشد سريع جسماني و فعاليت بدني زياد، نيازمند ت ...

بلوغ يعني دوره انتقال از مرحله کودکي به بزرگسالي و کسب قدرت باروري. از نظر لغوي، بلوغ به معني رسيدن به سن رشد، مرد شدن، زن شدن، رسيدگي و پختگي و به حد ...

در روانشناسي، تعريفي از تعارض وجود دارد که انسان گاهي مي‌خواهد به هدفي برسد، ولي در مسيرش به مانعي برخورد مي‌کند. سه رفتار درست مي‌تواند با آن نشان ده ...

شما و همسرتان تصميم داريد بچه دار شويد و همه شرايط تقريبا براي بچه دار شدن فراهم کرده ايد. ۱ماهي است که احساس خستگي مي کنيد سوزانه تقريبا ۲۰ بار از رو ...

ستارگان زيبايي كه در سرتاسر آسمان پراكنده اند هر كدام گلوله هاي عظيمي از گازهاي بسيار بسيار زياد و دماي فوق العاده بالا هستند. اين گازها ميلياردها سال ...

اگر تمايل به جهش مغزي داريد به نظرم مي بايست چند عامل مهم و قابل توجه را مد نظر قرار دهيد که در اين ميان به دو عامل از آنها مي پردازيم و شايد بقيه را ...

دانلود نسخه PDF - بلوغ زودرس