up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله بلوغ دختران PDF
QR code - بلوغ دختران

بلوغ دختران

بلوغ دختران
از نظر لغوي بلوغ يعني رسيدگي، به حد رشد رسيدن و به عبارتي پختگي و به حد کمال رسيدن کودک است. بلوغ را به طور کلي به منزله دوره اي از حيات انسان تلقي مي کنند که در اين دوران تحول ناگهاني رشد و تکامل پديدار مي گردد. سن شروع بلوغ در دختران ۹ الي ۱۶ سالگي است. سن بلوغ در اشخاص مختلف متفاوت است و بستگي به سلامتي عمومي شخص، تغذيه، نژاد، زمينه هاي ارثي، آب و هوا و وضعيت اجتماعي دارد.
به لحاظ اينکه بلوغ يک پديده چند بعدي است لازم است به ابعاد مختلف آن به شرح زير اشاره اي داشته باشيم.
الف- بلوغ جسمي (فيزيکي)
اکثر نوجوانان در اين مرحله دستخوش دگرگوني هاي زيستي و بدني مي شوند و تقريباً طرح دائمي چهره و بدن آنان نمايان مي گردد. سرعت رشد قد در اين سنين افزايش مي يابد و غدد داخلي به خصوص هيپوفيز، تيروئيد، فوق کليوي و تخمدان ها هورمون هايي را ترشح مي کنند. ترشحات غدد داخلي و فعاليت بيشتر بعضي از غدد در اين مرحله باعث رشد سريع عضلات و استخوانها و اعضاي بدن مي گردد. تناسب رشد اندامها و شکل قيافه دگرگون مي گردد. بدين معني که رشد فک پايين نسبت به رشد فک بالا کندتر انجام مي شود. ساق هاي پا نسبت به تنه سريع تر رشد مي کنند و در طول سالهاي بعد دستها و پاها به اندازه طبيعي خود مي رسند. اعضاي دروني بدن هم رشد مشابهي دارند. بيشتر آنها هنگام بلوغ حداکثر وزن را پيدا مي کنند و کبد از آن جمله است. سريعترين رشدها مربوط به قلب است که هماهنگ با بالا رفتن فشار خون حجم آن بين ۱۲ تا ۱۶ سالگي دو برابر مي شود.
رشد مغز در نوجواني بسيار محدود و ناچيز است و جوش هاي نوجواني روي پوست ظاهر مي شود. در ناحيه لگن دختران تغييراتي صورت مي گيرد و عادت ماهانه در آنها آغاز مي گردد.
ب- بلوغ رواني
آن نوع پختگي روحي را که به انسان قدرت تشخيص مسائل و مصلحت زندگي را مي بخشد در اصطلاح بلوغ رواني گويند. در اين صورت فرد با برخورداري از بلوغ رواني، قادر به قبول مسئوليت هاي اجتماعي بوده و قدرت رويارويي با مشکلات پيچيده زندگي را خواهد داشت.
ج- بلوغ شرعي
فقه شيعه سن بلوغ را براي دختران ۹ سال قمري و براي پسران ۱۵ سال قمري در نظر گرفته است. از اين سن به بعد انجام عبادات و احکام از قبيل نماز، روزه، غسل و … بر فرد واجب مي گردد. به عبارت ديگر، خداوند انسان را از اين سن داراي عقل و کمال مي داند و او را لايق سخن گفتن با خود مي داند. همچنين سهل انگاري و ترک احکام دين گناه محسوب مي شود.
عادت ماهانه
رحم عضو عضلاني، ضخيم و گلابي شکل است که در داخل لگن خاصره در قسمت پايين شکم قرار گرفته، مخاط آن (آندومتر) در مدت فاصله بين دو عادت ماهانه ضخيم شده، همراه با مقداري خون دفع مي شود. همين خون است که قاعدگي را سبب مي گردد. متوسط سن شروع عائدگي ماهانه دختران در کشور ايران ۸ ۱۳ سال است. عادت ماهانه يک عمل طبيعي بدن است و آن را نبايد يک بيماري يا حالت غير طبيعي دانست. ممکن است در قبل از شروع خونريزي و يا همراه با جريان خون بروز کند مقدار درد ممکن است از دردهاي ملايم تا حملات شديد درد متفاوت باشد. درد معمولاً در قسمت پايين شکم است ولي ممکن است تا کمر و پاها هم ادامه پيدا کند.
علائم ديگري که ممکن است در اين دوران بروز کند عبارتند از:
۱- سر درد
۲- کمر درد
۳- احساس خستگي
۴- حالت تهوع و استفراغ
اختلالاتي که در کار ساير اعضاء بدن پيش مي آيد نيز ممکن است باعث تشديد ناراحتي هاي ماهانه شود. اغلب اين اختلالات را خود شخص مي تواند از بين ببرد. مثل يبوست، خستگي، کوفتگي زياد و کم شدن فعاليتهاي حياتي.
رعايت موارد زير باعث کاهش درد و ناراحتي هاي ديگر در دوران عادت ماهانه مي گردد.
۱- به مقدار کافي خواب و استراحت داشته باشيد.
۲- غذاهاي ساده، مقوي و زود هضم بخوريد.
۳- از چند روز قبل از شروع عادت ماهانه مواد غذايي مثل خرما و شيريني هاي نشاسته دار جهت کاهش درد مصرف نماييد.
۴- استفاده از مواد غذايي که داراي پتاسيم است در کاهش درد مؤثر است از قبيل هويج، پرتقال، نارنگي، سيب زميني.
۵- با خوردن آب و سبزي و ميوه هاي تازه از يبوست در اين دوران پيشگيري کنيد.
۶- مصرف نمک را تا حد امکان کاهش دهيد.
۷- هواي تازه استنشاق کنيد.
۸- ورزش سبک انجام دهيد و از انجام ورزشهاي سنگين پرهيز نماييد.
۹- از شنا کردن خودداري نماييد.
۱۰- در مورد بهداشت اين دوران با مسئول بهداشت مدرسه مشاوره نماييد.
جوش غرور
يکي از مشکلاتي که بعضي از افراد در سنين بلوغ با آن روبرو هستند داشتن پوست چرب است، علت آن هم مربوط به ترشح بيش از حد غده هاي چربي است که در کنار پيازهاي مو قرار دارند، اين غده ها چربي مخصوصي ترشح مي کنند که براي نرم نگهداشتن مو لازم است، اما وقتي که اين ماده بيش از حد ترشح شود سبب چربي زياد پوست مي گردد و در نتيجه جوش هايي را روي پوست پديد مي آورد.
فعاليت غده هاي داخلي باعث مي شود که بر روي پوست صورت جوش هايي ظاهر شود. اين جوش ها کم کم عفوني شده ورم کرده و قرمز مي شوند که اصطلاحاً آن را جوش غرور مي گويند. جوش هايي که در روي بيني و اطراف لب بالا هستند خطرناک تر از جوش هاي بقيه نقاط صورت هستند زير ا عصاب اين نواحي مستقيماً به مغز مي روند. به اين علت، هرگز جوشهاي اين نواحي از صورت را نبايد فشار داد زيرا ممکن است به مغز آسيب رساند.
رعايت نکات زير مفيد است:
۱- جوشها را فشار ندهيد.
۲- اگر جوشي مي ترکد، اطراف آن را با آب گرم و صابون شستشو دهيد و خوب خشک نماييد، سپس با الکل محل مزبور را ضدعفوني کنيد.
۳- هر روز ۴ الي ۵ بار محل جوشها را خوب با آب و صابون بشوييد و سپس به دقت خشک کنيد.
۴- پس از شستشو، براي ضد عفوني محل جوشها از الکل استفاده نماييد.
۵- از خوردن غذاهاي چرب، غذاهاي سرخ شده، شيريني هاي چرب و خامه دار پرهيز کنيد.
۶- تا آنجا که ممکن است از نگراني و اضطراب دوري کنيد.
۷- اگر با انجام اين دستورات معالجه نشديد، به پزشک متخصص پوست مراجعه کنيد.
تغذيه در سنين نوجواني
يکي از مسائل مهم اين دوران تغذيه است، که لازم است به آن توجه گردد. در اين سنين به علت افزايش سرعت رشد نياز به تغذيه بيشتر مي شود.
در دوران بلوغ به پروتئين بيشتري نياز است، چرا که وجود پروتئين براي تکميل سلول هاي غضروفي جديد اپي فيز استخوانهاي دراز ضروري است. از طرف ديگر تغييرات هورموني و سرعت رشد ايجاد توده هاي ماهيچه اي نياز به پروتئين را افزايش مي دهد.
کلسيم و آهن از مهمترين املاح مورد نياز بدن در اين دوره از رشد هستند. نياز به کلسيم و ويتامين “د” براي کارآيي بهتر و بيشتر و رشد استخواني قابل اهميت است. کلسيم در ساختمان دندان ها و استخوان ها مفيد است و از پوک شدن استخوان ها و پوسيدگي دندانها جلوگيري مي نمايد. شير و فرآورده هاي آن بهترين منابع کلسيم هستند.
در زمان شروع عادت ماهانه در دختران علاوه بر افزايش نياز بدن به کلسيم، پروتئين و کالري، نياز به آهن افزايش مي يابد. کمبود آهن باعث کم خوني مي گردد و در نتيجه عوارضي مثل کم شدن اشتها، کاهش فعاليت فکري، فيزيکي و خستگي زودرس را موجب مي شود. به همين دليل بايد غذاهاي آهن دار مانند جگر، تخم مرغ و سبزيهاي آهن دار مثل جعفري، اسفناج و حبوبات بيشتر در برنامه غذايي روزانه گنجانده شود.
با به کار بردن يکي از راه هاي زير مي توان ميزان جذب آهن دريافتي را افزايش داد:
۱- خودداري از مصرف چاي و قهوه که به علت داشتن اسيد فنيک (تئين) زياد باعث کاهش و تأخير در جذب آهن مي شوند.
۲- گنجاندن غذاهاي محتوي آهن در برنامه غذايي مثل گروه غلات، انجير، هلو، گوشت، تخم مرغ، جگر.
۳- مواردي به عنوان کمک کننده جذب آهن شناخته شده اند که مصرف آنها ميزان جذب آهن را افزايش مي دهد مثل دريافت ويتامينها از طريق مصرف ميوه و سبزي هاي تازه با خوردن مقدار کمي گوشت.
۴- عادت غلط غدايي به کمبودهاي برخي از موارد غذايي در اين دوران کمک مي کند.
اغلب نوجوانان فراموش مي کنند صبحانه بخورند، آنها از غذاهايي که در بين غذاهاي اصلي خورده مي شود بسيار استقبال مي کنند، معمولاً ًاين غذاها بسياري از مواد مغذي اصلي را ندارند، کلسيم و ويتامين”آ” در آنها خيلي کم است. به طور مثال مصرف زياد نوشابه هاي مختلف علاوه بر اينکه دريافت مواد غذايي مورد نياز نوجوان را کاهش مي دهد، مي تواند عوارض زيادي از قبيل پوسيدگي دندانها و بروز واکنشهاي آلرژيک پوستي يا گوارشي و کمبود بعضي ويتامينها را موجب گردد.
“سيدبن طاووس مي فرمايد: فرزندم روز بلوغ (شرعي) خود را به خاطر بسپار و آن روز را عيد، بلکه بزرگترين عيد خود در تمام زندگي قرار ده.”

تا بعد از مشروطيت مدرسهاي براي دختران ايجاد نشد، به عوام چنين تلقين ميشد که درس خواندن براي دختران لازم و جايز و پسنديده نيست و شايد شرط عفت را در زند ...

۱) رعايت بهداشت فردي در طول زندگي مهم است و در دورران بلوغ، مهم تر. نوجوانان در اين دوره از زندگي به علت رشد سريع جسماني و فعاليت بدني زياد، نيازمند ت ...

بلوغ يعني دوره انتقال از مرحله کودکي به بزرگسالي و کسب قدرت باروري. از نظر لغوي، بلوغ به معني رسيدن به سن رشد، مرد شدن، زن شدن، رسيدگي و پختگي و به حد ...

● وقتي زود بزرگ مي شوند امروزه بسياري از پدرها و مادرها نگران پديده اي در فرزندانشان هستند به نام بلوغ زودرس و اين که مي خواهند بدانند با اين پديده چگ ...

در روانشناسي، تعريفي از تعارض وجود دارد که انسان گاهي مي‌خواهد به هدفي برسد، ولي در مسيرش به مانعي برخورد مي‌کند. سه رفتار درست مي‌تواند با آن نشان ده ...

● توهم برخي محققان نوگرا برخي بر اين باورند که قرآن هر چند کتابي وحياني و جاودانه است و آموزه هاي آن فراتاريخي است و مي تواند در هر زمان و مکاني به کا ...

ستارگان زيبايي كه در سرتاسر آسمان پراكنده اند هر كدام گلوله هاي عظيمي از گازهاي بسيار بسيار زياد و دماي فوق العاده بالا هستند. اين گازها ميلياردها سال ...

آيا کمبود اعتماد به نفس براي دخترهاي نوجوان که خودشان را پشت مادرشان پنهان مي کنند، دردناک است؟ همه ما در سنين و زمان هاي مختلف از کمبود اعتماد به نفس ...

دانلود نسخه PDF - بلوغ دختران