up
Search      menu
اقلیم و هواشناسی :: مقاله بلند ترين درخت PDF
QR code - بلند ترين درخت

بلند ترين درخت

«ترين» هاي طبيعت

به نظر بسياري از جامعه شناسان و روانشناسان «رقابت کردن» و «حس برتري جويي» در انسان، يکي از عواملي بوده که در طول تاريخ سبب ايجاد خلاقيت و فکر کردن انسان براي دسترسي به خواسته هاي خود شده و به مرور زمان با جدي تر شدن زندگي هاي اجتماعي، اين رقابت ها نيز اشکال متنوعي به خود گرفت. قديمي ترين زماني که انسان در شکل اجتماعي به ثبت رکورد براي کارهايش پرداخته و کسي که صاحب رکورد بالاتر بوده به شان و جايگاه خاصي رسيده به المپيک هاي يونان باستان بازمي گردد. در دنياي امروز نيز علاوه بر اينکه از اهميت مسئله رکورد زدن کم نشده، بلکه انسان ها با گسترش دادن ابداع فردي به نام «گينس»، چند سالي است که به شکل کاملا جدي و با قوانيني خاص و چه بسا سخت، تمام «ترين»هاي دنيا را در همه حوزه ها، چه انساني و چه غيرانساني و... در کتابي به نام کتاب ترين هاي گينس به ثبت مي رسانند. امروز در اين مطلب قصد داريم تا شما را ترين هاي طبيعت آشنا کنيم و مطمئن هستيم که دانستن آنها خالي از فايده نخواهد بود، هر چند که به قولي اين چيزها نون و آب نمي شه ولي حداقل خالي از لطف نيست.
بلند ترين درخت:
بلندترين درخت در سال ۱۸۷۲ميلادي در استراليا کشف شد که از نوع «اکاليپتوس» بود و ارتفاع آن به ۱۵۲متر مي رسيد. ولي فعلا درختي که از نوع «سکوياو» در کاليفرنيا بزرگ ترين درخت محسوب مي شود که بالغ بر ۱۲متر ارتفاع دارد و اين نوع درخت گاهي تا ۱۴۰متر درازا پيدا مي کند.
▪ سالخورده ترين درخت:
سالخورده ترين درخت در دنيا صنوبري به ارتفاع ۳۲۷۵ متر در «نوادا» است. بنابر پژوهش هايي که در سال ۱۹۶۴ميلادي انجام شده اين درخت ۴۹۰۰ سال سن دارد.
▪ قطور ترين درخت:
قطور ترين درخت جهان «سکوياي» کاليفرنيا معروف به «ژنرال شرمن» به ارتفاع ۸۳ متر و قطر ۸ ۸۳متر و وزن آن ۲۵۰۰تن است. عمر اين درخت به ۴۰۰۰سال مي رسد و قطور ترين شئي زنده برروي زمين است. از چوب آن مي توان ۴۰ خانه هر يک مرکب از ۱۵ اتاق ساخت.
▪ کند ترين رشد در درختان:
گرچه رشد درختان اغلب بستگي به شرايط گوناگون رشد دارد، معهذا برخي از درختان مانند شمشاد و درخت سرخدار معمولا رشد کندي دارند. دکتر «چارلز پيترز» بين سال هاي ۱۹۸۱ و ۱۹۸۴ميلادي در مکزيک درختي را زير نظر گرفت. تحقيقات او نشان داد که ميزان رشد اين گياه ۰ ۷۶ميليمتر در سال است و اينکه يک نمونه ۱۲۰ساله اين درخت فقط ۹ ۹ سانتيمتر ارتفاع داشت.
▪ اولين گونه درخت:
اولين گونه درختي که هنوز باقي مانده درخت «جينکو» يا «چهل سکه» يا «شجره المعبد» بومي منطقه ژزيانگ در چين است اين گياه که اولين بار در دوره ژوراسيک رشد کرده در سال ۱۶۹۰ميلادي توسط «کمفر» هلندي کشف و در سال ۱۷۵۴ميلادي به انگلستان برده شد. البته اين گياه از سال ۱۱۰۰ميلادي در ژاپن ميروئيده است.
▪ سنگين ترين و سبک ترين چوب:
سنگين ترين چوب متعلق به درختي است به نام درخت «آهن سياه» که به درخت آهن آفريقايي جنوبي نيز شهرت دارد. وزن مخصوص چوب آن ۴۹ ۱ مي باشد و وزن هر متر مکعب آن ۱۴۹۰ کيلوگرم است. سبک ترين چوب «هيسپيدا» مي باشد که در کوبا يافت مي شود. وزن مخصوص آن معادل ۰ ۰۴۴ و وزن هر متر مکعب آن ۴۴ کيلوگرم است.
▪ عميق ترين و انبوه ترين ريشه ها:
بيشترين عمقي که ريشه يک گياه توانسته در زمين نفوذ کند ۱۲۰متر است. ريشه يک درخت انجير وحشي در نواحي غارهاي «اکو» در شرق منطقه «ترانسوال» تا اين عمق فرورفته است. «چاودار زمستانه» رکورد فشرده ترين ريشه ها را به خود اختصاص داده است. اين گياه مي تواند ۸ ۶۲۲ کيلومتر ريشه را در ۰ ۰۵۱مترمکعب خاک توليد کند.
▪ کوچک ترين گياه گل دار و ميوه دار:
کوچک ترين گياه گل دار موسوم به «علف اردک» در آب هاي قاره استراليا به صورت شناور يافت مي شود. طولش ۰ ۶ميليمتر و پهناي آن ۰ ۳۳ميليمتر است. ميوه آن شبيه انجير است و ۰ ۰۰۰۷گرم وزن دارد.
▪ سريع ترين رشد:
نوعي زنبق بومي جزاير «سيلي» در انگلستان سريع ترين رشد را در ميان گياهان دارد. اين گياه ظرف ۱۴ روز ۶۵ ۳ متر رشد کرده است.
▪ کندترين رشد:
نوعي گياه نادر بومي کشور بوليوي داراي کند ترين رشد است اين گياه اولين بار در سال ۱۸۷۰ميلادي در ارتفاعات ايت کشور ديده شد. سنبله آن بين ۸۰ تا ۱۵۰ سال پس از کاشت ظاهر مي شود.
▪ بزرگ ترين کاکتوس:
نوعي کاکتوس به نام «ساگوآرو» که در ايالت «آريزونا» در جنوب شرقي ايالت کاليفرنيا و در منطقه «سونوران مي رويد بزرگ ترين کاکتوس جهان محسوب مي شود. ارتفاع آن ۱۶متر است. يک نمونه بيش از حد رشد کرده اين کاکتوس که در آوريل ۱۹۷۸ ميلادي در آريزونا اندازه گيري شد، ۲۴ متر ارتفاع داشت. اين کاکتوس در ژوئيه ۱۹۸۶ ميلادي در اثر يک طوفان باد از جا کنده شد و در آن زمان ۱۵۰سال عمر کرده بود.
▪ بزرگ ترين شکوفه ها:
گل زنبق رنگارنگ که به صورت انگلي زندگي مي کند و بوي زننده اي نيز دارد. در بين گل ها داراي بزرگ ترين شکوفه مي باشد. اندازه اين شکوفه ها ۹۱سانتيمتر و ضخامت آن ها ۹ ۱سانتيمتر و وزنشان ۷کيلوگرم است.
▪ بزرگ ترين گياه گلدار:
نوعي گياه موسوم به «ويستريا»، يا «غول پيکر چيني» که در ايالت کاليفرنيا نگهداري مي شود بزرگ ترين گياه گل دهنده، محسوب مي شود اين گياه که در سال ۱۸۹۲ميلادي کاشته شد و هم اينک داراي شاخه هايي به طول ۱۵۲ميليمتر است. «ويستريا» در دوره ۵هفته اي گل دادن خود ۱۵۰۰۰۰۰شکوفه مي دهد.
▪ سنگين ترين قارچ خوراکي:
در ۱۵ اکتبر ۱۹۹۰ ميلادي، شخصي به نام «جيوواني پابا» ساکن شهر «بروراستون» در جنگل «نيوفارست» در انگلستان قارچي خوراکي از تيره «لائتيپوروس سولفوروس» يافت که ۴ ۴۵کيلوگرم وزن داشت. اين بالاترين رکورد وزن قارچ هاي خوراکي محسوب مي گردد.
▪ کم کالري ترين و پرکالري ترين ميوه:
«خيار» از جمله کم کالري ترين ميوه ها است و در هر ۱۰۰گرم آن فقط ۱۶ کالري موجود مي باشد. «آوکادو» با ۱۶۳کالري در هر ۱۰۰گرم پرکالري ترين و مغذي ترين ميوه ها است.
▪ تندترين ادويه:
تندترين ادويه از «هابانرول» که گياهي از جنس کاپسيکوم بومي مکزيک و مناطق حوزه درياي کاراييب است تهيه مي شود. يک گرم از اين ادويه براي ۲۰۰ کيلوگرم سس فلفل کافي است.

درخت ميخک بومي جزائر اندونزي و اقيانوسيه است و بعلت زيبايي خاصي که درد امروز در بيشتر نقاط دينا بعنوان درخت زينتي پرورش داده مي شود . البته در مناطق س ...

مقدمه در اين جلسه در مورد خانواده کراسولاسه مطالبي را بيان مي‌کنيم. اين خانواده از نظر ظاهري شباهت زيادي به گياهان خانواده گوشتي و كاكتوس‌ها دارد. کرا ...

● بلند ترين درخت : بلندترين درخت در سال ۱۸۷۲ در استراليا کشف شد که از نوع اکاليپتوس بود و ارتفاع آن به ۱۵۲ متر مي رسيد . ولي فعلا درختي که از نوع سکوي ...

گياهاني خشبي در ختچه اي ويا به اندازه متوسط گوشتي ويا کم وبيش گوشتي بجز توده هاي کرکي در محل گره ها معمولا بي کرک .ساقه ها مشخصا بند بند برگ ها متقابل ...

سيب ( دقيقا يک ميوه شفتدار) ميوه درختي ازطبقه Malus است که عضوي از خانواده گل سرخيان بوده ( روزاسيا) و در طول تاريخ کشت مي شده است . بيشتر گروه سيبها ...

نام علمي : Aceraceaeer Spp خانواده : Aceraceae نام انگليسي : Maple اين جنس به علت تنوع فرم و دامنه گسترش از مهمترين گونه‌هاي جنگلي بوده وشامل 200 گونه ...

يکي از آرزوهاي من در دوران کودکي اين بود که درخت سيب حياط خانه به يک درخت شکلات تبديل شود. هر روز صبح بلافاصله پس از برخاستن از خواب به درخت سيب نگاه ...

رويدادهاي طبيعي همواره در اطراف ما رخ ميدهند و تکرار اين رويدادها سبب ميشود از ديدن آنها چندان حيرت نکنيم و گاه بيتفاوت از کنار آنها بگذريم، ولي گاهي ...

دانلود نسخه PDF - بلند ترين درخت