up
Search      menu
علم و تکنولوژی :: مقاله بسته هاي بيوژنيک PDF
QR code - بسته هاي بيوژنيک

بسته هاي بيوژنيک

آشنايي با بسته هاي بيوژنيک

بسته بندي بيوژنيک (Biogenic Packaging) نوعي بسته بندي است که از مواد خام قابل بازيافت به دست مي آيد.
● مرکز بسته بندي شهر گراز (Graz) در اتريش.
دست اندرکاران اين مرکز با استفاده از جلبک آلگا درصدد جايگزين سازي پلي استايرن برآمده اند و دستيابي به بيوپلاستيک براي آنها به يک هدف عمده تبديل شده است.
در گزارش خود نگاه دقيقي به اين تجربه دارد:
سوزان منينگر بي ترديد يک کارآفرين واقعي است. او بينش و نگرشي معطوف به هدف دارد که جانمايه قصه موفقيت بزرگ مرکز بسته بندي شهر گراز در اتريش است.
مرکز بسته بندي گراز تقريباً از يک دهه پيش کار بازاريابي تخصصي خود را در حوزه بسته بندي بيوژنيک آغاز کرد.
بسته بندي بيوژنيک در واقع نوعي بسته بندي است که از مواد خام قابل بازتوليد به دست مي آيد و در عين حال مواد خامي که در اين نوع بسته بندي مورد استفاده قرار مي گيرد، قابل تجزيه و قابل جذب در محيط زيست است.
سوزان ميننگر مسئول مرکز بسته بندي شهر گراز درباره وضيت فعلي اين پديده مي گويد: امکانات بالقوه اي در زمينه بسته بندي بيوژنيک وجود دارد که متأسفانه از همه آنها استفاده کامل نمي شود و علت اين امر هم در اينجا نهفته است که دست اندرکاران اين نوع از بسته بندي تمايلي به انجام پژوهش در اين زمينه ها ندارند و در عين حال از روحيه پيشتازانه هم برخوردار نيستند.
بنابراين، او به عنوان مدير يک شرکت تجاري دست به اقدامي نامتعارف زده است و با دانشگاه هاي مختلف دست به پژوهش هاي متعددي در اين عرصه زده است تا به کاربردهاي تازه اي در زمينه استفاده از مواد طبيعي در بسته بندي بيوژنيک برسد.
● رنسانس خمير چوب
نخستين اقدامي که اين شرکت خانوادگي در زمينه بسته بندي بيوژنيک انجام داد، استفاده از خمير چوب براي بسته بندي ميوه بود که در دهه ۱۹۹۰ به تغييرات عمده اي در ترانزيت توت فرنگي با بسته بندي جديد منجر شد.
پدر سوزان ميننگر روزهايي را به خاطر مي آورد که کانتينرهاي چوبي در دهه ۱۹۶۰ به طور وسيعي مورد استفاده قرار مي گرفت و بعدها به تدريج از صحنه محو شد و جعبه هاي پلاستيکي جاي آنها را گرفت.
خمير چوب يکي از مواد خوب براي بسته بندي بيوژنيک است که از طريق چوب هاي زايدي به دست مي آيد که طي پروسه مديريت جنگل ها به وفور پيدا مي شود و در دسترس است.
وقتي خمير چوب تحت فشار قالب گيري قرار داده مي شود، رزين موجود بدون احتياج به مواد چسبنده خود به خود حالت مي گيرد.
مزيت ديگر بسته هاي بيوژنيک نسبت به بسته هاي پلاستيکي اين است که بسته هاي بيوژنيک قابل تبديل شدن به کود هستند، همچنين مي توانند رطوبت موجود در فضا را جذب کرده و دوباره به محيط تحويل دهند. اين امر به ويژه براي مواد غذايي يک جو کوچک طبيعي (micro climate) درست مي کند که تشکيل باکتري و قارچ را -دست کم تا سه، چهار روز- به تأخير مي اندازد.
● چشم انداز وسيع
سالانه حدود دو ميليون يورو مربوط به سفارشات بسته بندي هاي بيوژنيک مي شود.
طيف محصولات موجود در عرصه بسته بندي بيوژنيک را بسته هاي ساخته شده از خمير چوب، کيف هاي غني توري، بسته هاي ساخته شده از نشاسته، کيف هاي کاغذي و انواع ساک ها تشکيل مي دهند.
اما کيف هاي توري بافته شده از الياف طبيعي جزو موفق ترين محصولات اين عرصه به شمار مي آيند. مرغوب ترين انواع اين کيف ها توسط مرکز بسته بندي گراز توليد مي شوند و از استحکام فوق العاده اي برخوردارند.
مرکز بسته بندي گراز از يک تکنولوژي ويژه در اين زمينه استفاده مي کند که به آن تکنولوژي دوبافته مي گويند. در اين روش الياف مورد استفاده به صورت دوبل در يکديگر تنيده مي شوند و ضمن اينکه از استحکام بيشتري برخوردارند، به دليل دوبار تابيده شدن از مواد کم تري هم استفاده مي شود.
● نگاه سبز کافي نيست
سوزان منينگر فردي بسيار پراگماتيست است. او براي معرفي يک محصول به بازار، همه جوانب را در نظر مي گيرد. خودش مي گويد: «صرف اينکه خيال کنيم استفاده از مواد طبيعي باعث مي شود که به محيط زيست ضرر نزنيم، کافي نيست. مرکز بسته بندي گراز طول عمر يک محصول را در نظر مي گيرد، هم مقوله انرژيي که صرف مي شود، هم هزينه هاي حمل و نقل و هم تمامي طرح هاي موجود براي انهدام بسته ها را پس از استفاده، بايد در نظر گرفت.»
اين روزها تنها داشتن يک نگاه سبز (دوستدار محيط زيست) براي موفق شدن کافي نيست. استفاده از بسته بندي بيوژنيک بايد صرفه اقتصادي هم داشته باشد.
سوزان منينگر مي گويد: مشتريان اين آمادگي را دارند که بابت استفاده از بسته هاي دوستدار محيط زيست، پول بيشتري بپردازند. اما تجربه به ما نشان داده که کانون درد در اينجا نهفته است که قيمت اين بسته ها تقريباً بيست درصد از بسته هاي ديگر بيشتر است.
تجارب مرکز بسته بندي گراز همچنين حاکي از اين است که در توليد بسته هاي بيوژنيک بايد هر دو عامل مقرون به صرفه بودن اقتصادي و زيبايي بسته ها را در نظر داشت.
مرکز بسته بندي گراز گروه طراحي خاص خودش را دارد و در رأس آن بتينا رايشل قرار دارد که خواهر مدير اين مرکز است. او که خود يک طراح مد است بر اين باور است که بسته ها بايد در نقطه فروش از جذابيت منحصر به فرد برخوردار باشند.
بتينا رايشل نه تنها مسؤول طراحي و عرضه محصولات مرکز بسته بندي گراز است، بلکه هميشه مقوله ارتباط «بسته ها و محيط زيست» را هم در نظر دارد. اين شعار او مورد استفاده شرکت تبليغاتي والتل اند والتل هم قرار گرفته است.
● از ضايعات کشاورزي تا بيوپلاستيک
پايه فعاليت هاي پژوهشي مرکز بسته بندي گراز ترکيبي از صرفه اقتصادي، حفظ محيط زيست و زيبا بودن بسته هاي بيوژنيک است.
يکي از پروژه هاي جذاب مرکز بسته بندي گراز که به طور مشترک با دانشگاه فني گراز انجام شد، مقوله بسته هاي بيوپلاستيک بود. قبلاً هم در اين حوزه تلاش هايي صورت گرفته، اما موادي که مورد استفاده قرار گرفته بود، عمدتاً جزو مواد گران قيمت بود و شامل مواد اوليه اي چون شکر و نشاسته بود که باعث مي شد قيمت تمام شده بسته ها حدود ۶ برابر بسته هاي ديگر باشد.
مرکز بسته بندي گراز به همين خاطر در چارچوب کاستن از قيمت تمام شده بسته ها، استفاده از ضايعات کشاورزي را در دستور کار خود قرار داد.
در اتريش هميشه هزاران تن تفاله چغندر پس از استخراج شکر از آنها، به جا مي ماند و همچنين وقتي که آب سيب هاي درختي را مي گيرند، تفاله زيادي به جا مي ماند که استفاده از اين مواد به معناي کاهش قيمت بسته هاي بيوپلاستيک تا حد هفتاد درصد است.
البته مرکز بسته بندي گراز در نظر ندارد که بيوپلاستيک را جايگزين انواع پلاستيک هاي سنتي کند، اما خواصي که در اين زمينه مطرح است باعث هيجان بيشتر مدير مرکز بسته بندي گراز شده است: مقاومت در برابر اشعه ماوراءبنفش و چربي، خاصيت هاي ضد استاتيک و رخنه پذيري اندک اکسيژن و از همه مهم تر قابليت تجزيه و جذب محيط زيست شدن.
از بسته هاي بيوپلاستيک مي توان در حمل نوشيدني ها استفاده کرد و به صورت حفاظ کارتن ها آنها را مورد استفاده قرار داد.
● استفاده از آلگا
پروژه جذاب ديگر مرکز بسته بندي گراز استفاده از آلگا (Algae) به عنوان جايگزين پلي استايرن است. آلگاها از رشد و نمو چشم گيري برخوردارند، به طوري که برخي از انواع آنها در هر دوازده ساعت يک متر قد مي کشند و مي توان روزانه اين جلبک ها را درو کرد.
سوزان منينگر مي گويد: «با استفاده از اين جلبک هامحصول نهايي ۱۵ درصد گران تر از پلي استايرن مي شود، اما اگر قيمت تفاله ها پايين تر بيايد، قيمت بسته ها هم پايين تر خواهد آمد.»

● دانستني هايي در باره كاغذ کاغذ در نشر دانش و اطلاعات نقش مهمي دارد. در تبليغات چاپي هم شناخت کاغذ باعث بهره گرفتن صحيح از آن مي شود. شرکت رادان تحري ...

شايد در نگاه اول، كوچك ترين و كم اهميت ترين بخش يك بسته بندي همچون بسته بندي انواع سس هاي مايونز يا كچاپ، درب محصول به نظر آيد ولي اگر از نگاه يك مشتر ...

بشر پس از سال ها تخريب، تنها دو دهه است که به فکر بازسازي محيط زيست افتاده و در اين راه همچون بسياري از انقلاب هاي ديگر، تا حدودي زياده روي کرده است. ...

IML براي سازندگان محصولات مختلف، هميشه از اهميت بسيار بالايي برخوردار بوده است چرا که جلب نظر مصرف کنندگان و خريداران در نگاه اول مي تواند کمک شاياني ...

● شناسايي قسمتهاي مختلف سيستم مداربسته در سالهاي اخير مصرف ماهي در اکثر کشورها به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است و تکثير و پرورش ماهي به عنوان منبع ...

اعراب - مصريان و ديگران نظام عدد نويسي كنوني - هندسه مقدماتي و رياضيات مقدماتي را ابداع مي كنند. قبل از ميلاد : 525 فيثاغورث : با ابداع آميزه اي از ري ...

نزديک 150 سال است که تکنيک شکل دهي قطعات سراميکي از طريق ريختن دوغاب در يک قالب متخلخل انجام ميشود. در ابتدا هنوز نقش روان کنندگي املاح سديم مشخص نشده ...

شيشه و ظروف شيشه اي يکي از قديميترين ظروف بسته بندي مخصوصا در مورد مواد غذايي ظروف شيشه اي مي باشد اعتقاد بر اين است که شيشه گري نوعي از صنعت کوزه گر ...

دانلود نسخه PDF - بسته هاي بيوژنيک