up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله بسته بندي IML PDF
QR code - بسته بندي IML

بسته بندي IML

iml بسته بندي آينده

IML براي سازندگان محصولات مختلف، هميشه از اهميت بسيار بالايي برخوردار بوده است چرا که جلب نظر مصرف کنندگان و خريداران در نگاه اول مي تواند کمک شاياني به فروش يک محصول کند. به صورت سنتي براي تزئين يک محصول، ليبل مورد نظر به صورت جداگانه چاپ و بر روي محصول چسبانيده مي شود و البته وجود خود ليبل از اهميت به سزايي برخوردار است چرا که ليبل وظيفه اطلاع رساني در مورد محصول را بر عهده دارد. طي دو دهه اخير تلاش هاي بسياري در جهت يکپارچه سازي فرآيند توليد ظرف با توليد ليبل صورت گرفت و نتيجه حاصله IML يا IMD نام گرفت که به معني تزئين و يا ليبل زني درون قالب ، هم زمان با توليد ظرف مي باشد. با ابداع اين روش امروزه اکثر توليد کنندگان به جاي استفاده از ليزر براي نشانه گذاري و يا حک بر روي ظرف و يا چسبانيدن ليبل با مواد چسبنده، از اين روش سود مي برند آنها به راحتي يک ليبل را درون قالب قرار داده و مواد را در پشت آن تزريق مي کنند و به اين ترتيب 3 فرآيند توليد برچسب، چسباندن آن بر روي ظرف و توليد ظرف، همگي در يک مرحله صورت مي پذيرند.
IML درمقايسه با روش هاي سنتي توليد بسته بندي از مزايايي برخوردار است که در ذيل به صورت مختصر به آنها مي پردازيم.
• از نظر کيفيت تصوير چاي بر روي ظرف، روش IML با روش هاي سنتي غير قابل مقايسه است چرا که تصوير حاصله بسيار با کيفيت و چشم گير مي باشد و از شفافيت فوق العاده اي برخوردار است. اين درست همان چيزي است که يک صاحب برند از بسته بندي خود انتظار دارد. ليبل هاي مورد استفاده در IML به صورت offset و يا به صورت حکاکي توليد مي شوند.
• هم اکنون چاپ روي ته ظرف به دليل مسائل اطلاع رساني همچون ذکر بارکد از اهميت بسيار بالايي برخوردار است و IML اين شرايط را به صورتي بسيار آسان فراهم نموده است.
• اگر بخواهيم محصول خود را در يک ظرف مکعب شکل عرضه کنيم. باز هم IML قادر است تمامي 5 سطح را به صورت هم زمان و فقط در يک حرکت ليبل زني نمايد.
• اگر يک محصول نياز به خواص ممانعت کننده دارد و براي اين منظور از ليبل هاي چند لايه استفاده مي شود، انتخاب IML مي تواند به آن کمک شاياني کرده و حتي مي تواند باعث طولاني تر شدن تاريخ مصرف محصول داخل ظرف گردد.
• فيلم استفاده شده براي توليد ظروف در روش IML وقتي تبديل به ظرف مي شود از استحکام بالاتري برخوردار مي گردد و اين خود ايمني محصول را افزايش مي دهد.
• با توجه به يکپارچگي فرآيند توليد، دو مرحله هزينه ساز حمل و نقل و انبار ظروف و ليبل ها به صورت خودکار حذف شده و اين خود در کاهش هزينه هاي توليد و قيمت تمام شده محصول تاثير به سزايي دارد.
• يکي از مهم ترين مزاياي IML، قابليت تغيير ليبل مورد مصرف بدون نياز به توقف فرآيند توليد مي باشد.
هم اکنون زنجيره توليد وعرضه فناوري هاي مربوط به IML به سرعت رو به گسترش است و توليد کنندگان معتبر لوازم و ماشين آلات بسته بندي روي به توليد ماشين آلات IML با فناوري خاص خود مي باشند. تغذيه ليبل ها به قالب به 3 صورت انجام مي پذيرد.
1-ليبل ها به صورت آزادانه از داخل مخزن ليبل رها شده و به سمت قالب حرکت مي کنند 2- تغذيه قالب ها به وسيله تسمه هاي کنترل کننده 3- تغذيه به وسيله واحد کنترل کننده الکترونيک.
برخي کاربران خطوط IML ، خط توليد خود را بر پايه تکنيک CIP که برش فيلم در داخل ماشين مي باشد طراحي مي کنند. در اين حالت ليبل ها بالافاصله پس از ورود به قالب ابتدا پانچ مي شوند و سپس عمليات تزريق بر روي آنها انجام مي پذيرد. براي انجام عمليات چاپ به صورت دلخواه و خراب نشدن فيلم در حين کار، فيلم بايد از استحکام مطلوبي برخوردار باشد. ضخامت فيلم هاي مورد استفاده براي ليبل هاي پانچ شده بايد 50 تا 80 ميکرومتر باشد. اگر از فيلم هاي رول با پانچ مستقيم استفاده مي شود، فيلم بايد ظريف تر باشد و حدودا 30 ميکرومتر ضخامت داشته باشد. براي داشتن يک خط IML موفق، به همان ميزان که کيفيت بالاي فيلم اهميت دارد، چاپ مناسب و پانچ درست ليبل ها نيز از اهميت به سزايي برخوردارند.
IML مناسب براي همه چيز
مي توان ادعا کرد که از IML براي هر ظرفي که نياز به تزئين دارد مي توان سود برد و تنها محدوديتي که اين روش دارد در مورد نوع فيلم مصرفي است. اگر شما از يک ظرف مستطيل شکل براي بسته بندي محصول خود استفاده مي کنيد، مي توانيد 5 طرف ظرف و يا 3 طرف آن را تزئين نمائيد و حتي اگر ظرف شما بيضي شکل يا گرد است، با استفاده از روش هاي مختلف مي توانيد آن را به صورت دلخواه خود ليبل زني نمائيد. 3 راه قابل استفاده براي ليبل زني ظروف مدور و بيضي شکل عبارتند از:
1. استفاده از يک ليبل بزرگ براي پوشش تمامي سطوح اطراف و کف ظرف و قرار دادن آن درون قالب با استفاده از يک کنترل کننده.
2. پيچيدن ليبل به دور يک هسته مجازي و داخل کردن آن به قالب به وسيله يک کنترل کننده با يک حرکت مناسب.
3. پيچيدن ليبل به صورت مستقيم به دور هسته قالب و نگهداشتن آن درون قالب با کمک الکتريسته ساکن.
هزينه توليد IML
به هيچ وجه نمي توان قيمت تمام شده IML را با انواع روش هاي سنتي چاپ ليبل مقايسه نمود.
هر محصول را بايد به صورت جداگانه ارزيابي نموده و تمامي فاکتورهاي کيفي و کمي را مورد بررسي قرار داد. به عنوان مثال برخي محصولات فقط با روش IML بايد توليد شوند چرا که نياز به کيفيت بسيار بالايي در تصوير چاپي دارند و يا برخي ديگر از محصولات نيازمند چاپ اطلاعات زيادي براي مصرف کننده نهايي مي باشند در حالي که اندازه محصول، اندازه اي است کوچک. در چنين حالتي باز هم IML تنها گزينه مناسب مي باشد. وقتي شما ليبل هاي خود را چاپ و به کارخانه خود انتقال مي دهيد، نيازمند پرداخت هزينه حمل و نقل و انبارداري نيز خواهند بود و در کنار آن اتفاقات زيادي مي تواند براي ليبل يا ظرف رخ دهد و آنها را غير قابل استفاده نمايد. در حالي که تمامي اين هزينه ها در روش IML اصلا وجود خارجي ندارند. در مورد چاپ برچسب بر روي تمامي 5 سطح ظرف هاي مستطيل و مربع شکل کمي گران تر از روش هاي سنتي تمام مي شود ولي اگر فقط 3 طرف ظرف مورد چاپ قرار بگيرد و يا ليبل زده شود، مسلما از روش هاي عادي ارزان تر خواهد بود به ويژه اگر ظرفيت ظرف بيش از 1 ليتر باشد.
براي توليد بهينه محصولات در خطوط IML، بايد تمامي بخش هاي خط توليد با يکديگر هماهنگي کامل داشته باشند و در غير اين صورت انتظارات مورد نظر را برآورده نخواهد کرد. فرآيند ليبل زني در داخل قالب باعث ايجاد ارزش افزوده بالايي براي محصول مي گردد ولي اين کار نيازمند به اين است که تيراژ توليدي تا حداکثر ممکن افزايش يابد. و اگر در کنار آن دقت توليد نيز بالا رفته تا ضايعات به حداقل ممکن برسند و سرعت تغيير ليبل نيز بالا باشد، آن گاه به بهينه ترين حالت ممکن خط توليد دست پيدا کرده ايم و به نوعي ارزش افزوده را نيز تضمين نموده ايم. بسياري از شرکت ها به خوبي از اين امر آگاهي دارند و به همين دليل سيستم هاي هيدروليک را به خدمت گرفته اند که از کارايي بالايي در حرکت کنترل کننده ها، ظرفيت بالا در تزريق و طراحي مستحکم براي انجام عمليات طولاني برخوردارند.
سيستم هاي جانبي مورد نياز براي خطوط IML
خطوط توليد IML نيازمند به سيستم هاي جانبي شبيه به خطوط توليد CD,PET و کارت هاي هوشمند مي باشند. با وجود چنين سيستم هاي جانبي سرعت کار دستگاه تزريق افزايش پيدا مي کند.
با توجه به صرفه اقتصادي IML در مقايسه با روش هاي معمول، سرعت بالاي خط توليد و تنوع محصولات تحت پوشش، IML از آينده اي بسيار روشن برخوردار است. هم اکنون مي توان شرکت هاي توليدي ليبل که روي به استفاده از IML و جايگزيني روش هاي قديمي آورده اند خود گواه اين مدعاست. گستره محصولات تحت پوشش نيز به دليل روي آوردن مردم به استفادده از کالاهاي لوکس، رو به افزايش است. از ديگر محرک هاي موجود در بازار که هر کدام به نوعي تضمين کننده آينده روشن IML و IMD مي باشند، مي توان به : تمايل به دارا بودن آزادي عمل در طراحي ليبل مورد استفاده ، تمايل شديد صاحبان صنايع به اتوماسيون و نگراني هاي زيست محيطي اشاره کرد.

آتل بندي آتل وسيله‌اي است که براي بي‌حرکت کردن عضو آسيب ديده (شکسته ، دررفته يا ضرب ديده) استفاده مي‌گردد. اين وسيله انواع و اشکال مختلف دارد. چنانچه ...

آتل وسيله‌اي است که براي بي‌حرکت کردن عضو آسيب ديده (شکسته ، دررفته يا ضرب ديده) استفاده مي‌گردد. اين وسيله انواع و اشکال مختلف دارد. چنانچه آتل پيش س ...

آشنايي لايه بندي يا چينه بندي يکي از مهمترين خصوصيات سنگهاي رسوبي است. طبقه يا لايه را مي توان به صورت جسم ورقه مانندي تعريف کرد که دو بعدش در مقايسه ...

اندام اسب بر روي چهار ستون كه پاهايش باشند استوار است و زير بناي اين ستونها سمها هستند.اگر اسبداري و يا سواركاري با ساختمان سم و نكات قوت و ضعف آن آشن ...

● تاريخچه ي سم شناسي در طول تاريخ بعضي از بندپايان بعنوان دشمن انسان در جهت کاهش محصولات کشاورزي و ناقل بيماري ها شناخته شده اند و انسان از بدو پيدايش ...

● شناسايي قسمتهاي مختلف سيستم مداربسته در سالهاي اخير مصرف ماهي در اکثر کشورها به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است و تکثير و پرورش ماهي به عنوان منبع ...

● نكات مهم ▪ هرگاه مقدار آمونياك يا نتيريت افزايش يابد ابتدا بايد غذادهي قطع شود وبه دنبال آن تعويض آب هم افزايش يابد وسريعا رفع علت كرد. ▪ در صورت پا ...

● شناسايي قسمتهاي مختلف سيستم مداربسته در سالهاي اخير مصرف ماهي در اکثر کشورها به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است و تکثير و پرورش ماهي به عنوان منبع ...

دانلود نسخه PDF - بسته بندي IML