up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله بسته‌بندي محصولات PDF
QR code - بسته‌بندي محصولات

بسته‌بندي محصولات

تلاش زيست محيطي kraft

درآينده‌اي نه چندان دور، وقتي بسته‌بندي محصولاتي همچون پلاستيك‌هاي شكلات را دور مي اندازيم، شركت هايي خواهند بود تا آنها را جمع آوري كرده و از آنان محصولاتي همچون كيف پول، انواع كيسه‌هاي حمل و نقل و حتي كوله پشتي درست كنند. زباله‌هايي كه از نظر ما هيچ گونه مصرف ثانويه ندارند،‌ همچون بسته‌بندي‌هاي شكلات‌هاي oreo، كيسه‌هاي Capri SUN و غيره، توانايي مبدل شدن به محصولات پركاربردي همچون پرده‌هاي پلاستيكي حمام و يا حتي چتر را دارند. شركت صنايع غذايي Kraft با همكاري Terra cycle برنامه‌اي تدوين نموده‌اند كه طي آن، زباله‌هاي بسته‌بندي كه تا كنون بازيافت ناپذير بودند، جمع آوري شده و بازيافت مي شوند. در حقيقت Kraft حامي مالي برنامه‌اي است ملي كه بهار امسال بنيان نهاده شده. اين شركت زباله بسته‌بندي انواع شكلات و آب نبات و انواع كيسه‌هاي پلاستيكي را جمع‌آوري كرده و آنها را به كارخانه بازيافت Terra cycle انتقال مي دهد. در اين راه و براي جمع آوري هر چه بيشتر و بهينه‌تر زباله‌ها، Kraft اقدام به پرداخت مبالغ مشخصي به مدارس، كليساها و ديگر موسسات غير انتفاعي مي نمايد تا اعضا اين موسسات در جمع آوري زباله‌ها و دسته‌بندي كردن آنان در مبدا به Kraft كمك كنند. نوع بازيافت انجام شده در كارخانجات Terra cycle كمي متفاوت از آن چيزي است كه ما معمولا از بازيافت مي دانيم. اين شركت اقدام به بازيافت و توليد همزمان محصولات جديد از مواد بازيافتي مي نمايد در حالي كه در فرآيند عادي بازيافت، فقط مواد اوليه توليد و سپس به بازار عرضه مي گردد. همچنين Terra cycle قصد دارد 4000 گروه جمع آوري زباله‌ها را در سراسر ايالات متحده سازمان دهي نمايد و براي فروش محصولات نيز با فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي بزرگي همچون office max, walgreens, target قرارداد منعقد نموده است. در مورد Terra cycle گفتني است كه در سال 2001 توسط آقاي Tom szaky كه يك دانشجوي دانشگاه پرينيستون بود بنيان نهاده شد و از همان ابدا فعاليت خود را بر روي بازيافت متمركز نمود. از اولين محصولات اين شركت مي توان به توليد غذاي گياهان از پسماند كرم‌ها و بازيافت بطري‌هاي نوشيدني پلاستيكي و تبديل به محصولات بهداشتي اشاره كرد. از همان ابتدا نيز در رقابت بسيار پر قدرت ظاهر شد و چندين قرارداد پرسود را به نفع خود ثبت نمود. در نهايت آقاي szaky دانشگاه و تحصيل را رها نموده و اقدام به فعاليت همه جانبه‌ براي تحقق روياي هميشگي خود يعني تشكيل و سازماندهي سازگارترين شركت با محيط زيست در دنيا نمود.
هم اكنون Terra cycle با توليد بسياري از محصولات دوستدار محيط زيست، موفق به بردن صدها جايزه زيست محيطي و ملي گرديده است. يكي از مهم ترين جنبه‌هاي همكاري اين دو غول صنعتي،‌ جلوگيري از دفع زباله‌ها زيرزميني است به همين منظور Kraft با عقد يك قرارداد 1 ميليون دلاري با Terra cycle در جهت توسعه مراكز جمع آوري زباله اين شركت در سطح ايالات متحده، كمك مي كند. شايد استفاده از واژه بازيافت براي كاري كه Terra cycle در حال انجام آن است، مناسب نباشد چرا كه آنها به نوعي زباله‌هاي بازيافت ناپذير همچون تركيبات پلي استر با لايه‌هايي از پلي اتيلن را به صورت مستقيم تبديل محصولات ارزان قيمت و با كيفيت مي نمايند. دراين راه Kraft اولين شركتي است كه مجموعه‌اي كامل از اين محصولات را با نام برندهاي خود همچون Bars Balance, Capri sun, Ahoy, oreo دارا خواهد بود. البته Kraft با مفاهيم بازيافت به هيچ وجه بيگانه نيست ولي با اين كار آنها قصد دارند تمركز كار خود را تعيين كنند. سياست‌هاي بازيافتي Kraft در 6 جهت بنيان نهاده شده‌اند: 1- اقلام و محصولات كشاورزي 2- بسته‌بندي 3- انرژي 4- آب 5- زباله 6- حمل ونقل و توزيع. با انجام برنامه ارتقاء محصولات، Kraft اين شانس را براي تمامي بسته‌بندي‌هاي مورد استفاده در محصولات خود فراهم آورده است. مديران Kraft با افتخار از همكاري خود با Terra cycle در اين زمينه ياد مي كنند و معتقدند كاري كه انجام مي دهند، كاري است در جهت كمك به نسل‌هاي آينده چرا كه تا حد بسيار زيادي از دفع زباله در زمين جلوگيري مي نمايد. هم اكنون Terra cycle در حال انجام 3 برنامه مي باشد كه حامي مالي‌شان فقط Kraft است. در اين راه Kraft بينشي سخاوتمندانه دارد و اعلام كرده كه تمامي ارگان‌ها و كارخانجات توليدي مي توانند در اين برنامه شركت داشته باشند. تمامي هزينه‌هاي حمل و نقل زباله‌ها از مبدا تا مقصد توسط برندهاي مختلف Kraft پرداخت شده است و زباله‌ها به محض رسيدن به كارخانجات Terra cycle ،‌ به خط تبديل وارد شده و عمليات ارتقاء آغاز مي گردد. محصولات توليد شده همگي بسيار رنگارنگ بوده و نام محصولاتي را كه با استفاده از آنها توليد شده‌اند را بر روي خود دارند. نوع تبديل نيز به دو صورت تابيدن بسته‌ها و يا بافتن آنها به همديگر مي باشد. هم اكنون 788 مركز فقط براي جمع آوري بسته‌بندي شكلات‌هاي انرژي‌زا در حال فعاليتند و براي هر بسته‌بندي، 2 سنت پرداخت مي كنند. البته در برخي از مواد از روش دوختي و يا چسباندن از طريق ذوب كردن لبه‌ها نيز استفاده مي شود.
استفاده Terra cycle از اين روش‌هاي متنوع، خود نشان از عزم راسخ اين شركت براي به كارگيري تمامي پتانسيل موجود در زباله‌هاست. برنامه ديگر براي جمع آوري و استفاده مجدد از بسته‌بندي بيسكوئيت است. براي اين منظور، 1050 گروه جمع آوري در آمريكا سازماندهي شده‌اند و اينجا نيز براي هر بسته‌بندي 2 سنت پرداخت مي شود. Terra cycle اين زباله‌ها را به طريقه‌هاي مذكور به صورت يكپارچه در آورده و از آنها صفحاتي مقاوم در برابر رطوبت توليد مي نمايد كه براي توليد پرده‌هاي حمام و انواع چتر بسيار مناسب مي باشند. هر دو برنامه مذكور در ماه ژوئن آغاز شده‌اند. اما آخرين برنامه ارتقاء و بازيافت زباله با مشاركت Kraft مربوط به جمع آوري كيسه‌هاي نوشيدني‌هاي انرژي‌زاي Capri sun مي شود. براي جمع آوري اين زباله‌ها، 1544 گروه جم‌آوري تشكيل خواهد شد و براي هر كيسه نيز 2 سنت از طرف Kraft و Terra cycle معرفي نمود كه در ژانويه 2008 آغاز گرديده است. قرار است از اين كيسه‌ها،‌ پس از بازيافت،‌ براي توليد انواع كيسه‌هاي دستي خريد و ديگر لوازم بادوام استفاده گردد و اولين محصول از اين دست در آوريل 2009 به بازار عرضه خواهد گرديد. تا كنون بيشتر از 800 گروه تشكيل گرديده است كه علاوه بر وظيفه جمع آوري، وظيفه اطلاع رساني به مصرف كنندگان را نيز بر عهده دارند. تا كنون و در مجموع 3 برنامه، 3382 گروه جمع آوري در 48 ايالت آمريكا تشكيل شده‌اند كه تمامي زباله جمع آوري شده را به 2 مركز تقسيم‌بندي و شستشوي Terra cycle ارسال مي نمايند. سپس اين مراكز پس از انجام وظايف خود بر روي بسته‌بندي‌ها، آنها را به كارخانجات مختلف Terra cycle براي توليد محصولات مختلف ارسال مي كنند. به اقرار تمامي كارشناسان امر اين نخستين بار است كه برنامه‌اي با اين وسعت در امر بازيافت و با بازدهي در حداقل زمان ممكن به اجرا در مي آيد. نگرش حاكم بر اين جريان بسيار وسيع و مدبرانه است چرا كه حتي افرادي كه مي خواهند در زمينه جمع آوري با شركت همكاري كنند، مختار به انتخاب زباله مورد علاقه خود هستند و به محض اين كه نوع زباله را انتخاب نمودند،‌ شركت براي آنان وسايل حمل و نقل را به صورت رايگان فراهم مي آورد. در حقيقت هدف اصلي برنامه، تشويق بازيافت در تمامي ابعاد آن است. چه بازيافت پلاستيك و چه بازيافت كاغذ. از ابتداي برنامه تا كنون،‌ Terra cycle موفق به تبديل 2 ميليون بطري نوشيدني،‌ 10 ميليون كيسه انواع نوشيدني‌ها همچون شير و Capri SUN،‌ 500 هزار بسته‌بندي شكلات و نزديك به 1 ميليون بسته‌بندي بيسكوئيت شده است.
از حاميان بزرگ Terra cycle مي توان NASA را نام برد كه با حمايت‌هاي مالي و فني خود به اين شركت كمك نمود تا سايت اصلي خود را به شهر Trenton بنيان نهد. دانشگاه Rutgers نيز از ارائه كمك‌هاي مالي، فني و علمي دريغ نمي ورزد و يكي ديگر از حاميان Terra cycle محسوب مي شود.
در كارخانجات Terra cycle، زباله ها بر اساس شكل ظاهري برند و رنگ تقسيم‌بندي مي شوند. به عنوان نمونه بسته بندي‌هاي سالم شكلات را مي توان به هم چسبانيد و از آنها كيف يا كوله پشتي درست كرد و بسته‌بندي‌هاي ناسالم و پاره شده را مي توان به نوعي به هم چسباند تا در توليد انواع كيف‌هاي خريد مورد استفاده قرار بگيرند. از بسته‌بندي‌هاي كاملا سالم براي توليد كيف‌هاي دستي استفاده مي شود. قبل از تبديل به كيف،‌ تمامي بسته‌بندي‌ها را با استفاده از شوينده‌هاي كاملا طبيعي و بي ضرر براي محيط زيست، شسته مي شوند. اين نوع شوينده‌ها را معمولا از كنسانتره مركبات به دست مي آورند. با كيسه نوشيدني‌ها نيز به همين ترتيب رفتار مي شود. البته قبل از ارسال آنان براي بخش شستشو،‌ آنان را بر حسب رنگ و برند جداسازي مي كنند. بسته‌هاي خراب و پاره شده را به سمت بخش جوش مي فرستند تا با حسبانيدن آنها به يكديگر، ورقه‌هاي بزرگ توليد و سپس ورقه‌ها را به قطعات دلخواه برش داده و محصول مورد نظر را توليد نمايند. شركت توليد كننده دستگاه جوش، اين دستگاه را مختص Terra cycle طراحي و توليد نموده است و تنها نمونه از اين دستگاه درجهان در اختيار اين شركت قرار دارد و معمولا ورقه‌هاي بزرگ را به صورت پالت به سانتا كاترنيا و مكزيك مي فرستند تا در آنجا به هزاران محصول جديد تبديل گردند. از ديگر اقلامي كه به مكزيك فرستاده مي شود مي توان به كيسه‌هاي نوشيدني شسته شده اشاره كرد. گفتني است كه Terra cycle در مكزيك نيز يك سايت توليدي دارد كه البته ماليكت آن در اختيار سرمايه گذار مكزيكي است. از آنجا كه قبل از فرستادن هر محصولي به بازار،‌ نياز به بازاريابي هست،‌ Terra cycle نيز با بنيان نهادن يك مركز تحقيقات،‌ عمليات بازاريابي براي محصولات را به انجام مي رساند و البته وظيفه آموزش مصرف كنندگان را بر عهده گروه‌هاي جمع آوري نهاده است. در اين مركز تمامي زباله‌ها به دقت بررسي مي شوند و متخصصان مشخص مي كنند كه چه نوع محصولاتي را مي توان از آنان توليد نمود. سپس ميزان علاقه فروشندگان و صاحبان فروشگاه‌ها را به محصولات مورد سنجش قرار مي دهند تا اگر محصول موفق به جلب نظر آنان شد، در فرآيند توليد قرار بگيرد.
قدم بعدي، توليد محصولاتي براي مواقع خاص سال، فصلهاي مختلف و براي تعطيلات است.ليست اين محصولات شامل قطعات چوبساخته شده از مقواهاي راه راه چرب، ذوب كننده طبيعي يخ، لوازم زينتي ساخته شده از CD و انواع روبان و در نهايت پاپيون هاي ساخته شده از بسته بندي بيسكوئيت وشكلات مي باشد.
قرارداد Kraft با Terra cycle 3 سال اعتبار دارد ولي هر دو طرف علاقه زيادي به ادامه اين همكاري دارند. امسال Terra cycle حدود 5 1 ميليون دلار از محصولات خود را به فروش خواهد رساند و برآورد مي شود تا سال 2009 و با بازاريابي هاي انجام شده، اين ميزان به 6 ميليون دلار برسد.
از دو جهت مي توان اين ابداع Terra cycle را به واقع نوآورانه ناميد. اول اين كه مشتري با خريد محصولات توليد شده اين شركت، فقط وفقط با بسته بندي سروكار دارد و نه هيچ چيز ديگر و نكته دوم اين كه بار رواني ايجاد شده از دور ريختن بسته بندي محصولات پس از مصرف آنها، به اين ترتيب كاهش مي يابد چرا كه مشتري و يا بهتر بگوئيم، مصرف كننده، تا آخرين لحظه عمر بسته بندي با آن همراه است. هم اكنون Terra cycle در حال مذاكره با شركت هايي نظير sara lee Unilever, procter Gamble و Frito Lay مي باشد. البته موضوع شركت هاي مذكور فعلا فقط در حال بررسي و مذاكره است ولي تجربه موفقي كه Terra cycle از كار با Kraft به دست آورده، تاثير بسيار زيادي در موفقيت اين مذاكرات خواهد گذاشت.

● سرب در محصولات مصرفي : دليلي براي نگراني ؟ انسانها روزانه با مقادير ناچيزي از سرب ، همانند ساير آلوده کننده ها که مقادير اندکي دارند، از طريق مصرف غ ...

دغدغه هاي بخش کشاورزي شايد بتوان گفت اولين امنيتي که بايد به صورت زيربنايي براي هر کشوري توسط دولتمردان آن به وجود آيد يا حفظ شود، امنيت غذايي است که ...

فعل و انفعالات بسته‌بندي و محتويات آن به خاطر استفاده از مواد حساس ميكروويو و سيني‌هاي دوتايي (دولايه) قابل استفاده در اجاق مي باشد كه توسط آزمايشگاه ...

جلوي آينه دستشويي بيشتر خانه ها، شيشه هاي قدونيم قد محصولات مخصوص اصلاح ريش و سبيل وجود دارد که برخي قبل از اصلاح و برخي بعد از اصلاح استفاده مي شوند. ...

۹ مهر روز جهاني ناشنوايان است. براي ما آدم هاي شهري که يکي از بزرگ ترين معضلات مان آلودگي صوتي است، تصور دنياي بدون صدا شايد غيرممکن باشد. براي ما که ...

در جامع بين عوام مردم به طور کلي، زنبور عسل را تنها با محصول عسل آن شناخته اند. اما زنبور عسل انواع محصولات را توليد مي کند. از جمله: بره موم، ژله شاه ...

Barbados sugar : شکر قهوه اي نيشکر. Barley sugar :آب نبات : شکر نيست اما يک شيريني سفت آمريکايي است که از آب جو و شکر تهيه شده است. Beet sugar :کريستا ...

رادار يك سيستم الكترومغناطيسي است كه براي تشخيص و تعيين موقعيت هدف بكار مي رود . با رادار مي توان درون محيطي را كه براي چشم ،غير قابل نفوذ است ديد مان ...

دانلود نسخه PDF - بسته‌بندي محصولات