up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله برنامه ‌نويسي PDF
QR code - برنامه ‌نويسي

برنامه ‌نويسي

گامباس چيست ؟

Gambas نام محيط برنامه ‌نويسي مشابه VB اما در محيط لينوکس است . اين نرم ‌افزار را فردي از علاقه‌ مندان به برنامه ‌نويسي اهل کشور فرانسه ، با تلاش فراوان و در طول سه سال کار مستمر توسعه داده است .
مقدمه‌
انتخاب سکو و ابزار برنامه ‌نويسي تحت لينوکس ، يکي از مشکل ‌ترين مراحل بسياري از پروژه‌ هاي نرم ‌افزاري محسوب مي‌ شود . تفاوت ‌هاي ذاتي محيط سيستم ‌عامل لينوکس با ويندوز ، يکي از اساسي ‌ترين دلايل اين موضوع است . در واقع مستقل بودن سيستم رابط گرافيکي کاربر از سيستم‌ عامل ، موجب شده است که نرم‌ افزار هاي کاربردي تحت لينوکس را بتوان به سه گروه تفکيک کرد . گروه نخست شامل نرم‌ افزار هايي است که از ابزار هايي براي توليد آن ‌ها استفاده شده است که از سيستم windowing مستقل خود استفاده مي‌ کنند . مانند زبان و محيط برنامه ‌نويسي جاوا ، kylix ،TCL و غيره.
اما بسياري از محيط‌ هاي برنامه ‌نويسي ديگري که براي توسعه نرم ‌افزار در لينوکس طراحي شده ‌اند ، به سيستم ‌هاي گرافيکي خارجي تکيه مي ‌کنند و بر همين اساس به‌ دليل رواج و فراواني کاربرد محيط ‌هاي گرافيکي و ميزکار ‌هايي مانند kde يا gnome، مي‌ توان آنرا به دو زير گروه ديگر تقسيم کرد .
گروهي از برنامه ‌هايي که از سيستم گرافيکي و مديريت پنجره gnome استفاده مي‌ کنند و گروه ديگري که بر توابع و کتابخانه ‌هايي موجود در محيط kde تکيه دارند ( به همين دليل نرم ‌افزار هايي که براي اجرا تحت kde طراحي شده ‌اند ، به‌ طور معمول حروف k را در ابتداي نام خود يدک مي‌ کشند ) .
مانندkppp يا kHTML و غيره . به همين ترتيب ، نرم ‌افزار هايي که براي کار در محيط gnome توسعه داده شده‌ اند ، از حرف g در ابتداي نام خود استفاده مي‌ کنند .
هر يک از اين دو ميزکار معروف لينوکس داراي ابزار هاي گوناگوني براي طراحي و توليد نرم‌ افزار هستند . به عنوان مثال ، برنامه ‌نويسان زبان برنامه‌نويسي مانند C يا ++C مي‌ توانند بر حسب مورد و سليقه خود از کتابخانه‌ هاي نرم‌ افزاري گوناگوني براي توليد نرم‌ افزار هاي تحت لينوکس استفاده کنند . مثلاً مجموعه توابع کتابخانه‌ اي ( ( Qt toolkitبراي توليد نرم‌ افزار هايي کاربردي يا KDE( +GTK براي برنامه ‌نويسي در محيط ( Gnome وجود دارند .
واقعيت آن است که بايد اعتراف کرد که موضوع برنامه‌نويسي تحت لينوکس صرف نظر از آنکه با چه ابزاري و در چه سکويي کار شود ، با برنامه‌ نويسي در محيط ويندوز تفاوت بسيار دارد . شايد اغراق نباشد اگر بگوييم که برنامه‌ نويسي لينوکس براي بسياري از کاربران اين سيستم ‌عامل ، همچون کابوس شبانه‌ اي است که سال ‌ها خواب راحت را از آنان سلب کرده است!
در اين مورد استثنايي نيز وجود دارد که مي‌ تواند پاياني بر کابوس برنامه‌ نويسي تحت لينوکس باشد . در اختيار داشتن محيط برنامه‌ نويسي مانند ويژوال بيسيک در ويندوز ، براي بسياري از کاربران لينوکس آرزويي دست‌ نيافتني جلوه مي‌ کرد . اما پروژه‌ اي که از چند سال قبل آغاز شده است ، به ‌تازگي به مرحله‌ اي از بلوغ رسيده که مي‌ توان به آن اميد هاي زيادي داشت . Gambas نام محيط برنامه‌ نويسي مشابه VB اما در محيط لينوکس است) بر اساس سنت نامعلومي ، نرم‌ افزار هاي دنياي متن‌ باز و سکوي لينوکس از اسامي و لوگو ‌هايي به ‌شکل حيوانات استفاده مي‌ کنند . Gambas هم از اين غافله عقب نمانده است و نام خود را از گونه‌ اي از ميگو اقتباس کرده است ( .
نرم‌ افزار گامباس را فردي از علاقه ‌مندان به برنامه‌ نويسي اهل کشور فرانسه ، با تلاش فراوان و در طول سه سال کار مستمر توسعه داده است . اواخر سال ۲۰۰۴ اين نرم‌ افزار به مرحله‌ اي رسيده بود که خالق آن يعني ، Benoit Minisini نسخه شماره ۱.۱۰ را معرفي کرد .
زماني که اين نرم‌ افزار را براي نخستين بار اجرا مي‌ کنيد ، باور نمي‌ کنيد که داريد در محيط لينوکس يا kde کار مي‌ کنيد . اما اين موضوع کاملاً حقيقت دارد و گامباس با به عاريت گرفتن تمامي جنبه‌ هاي مفيد VB (بنا بر ادعاي نويسنده آن ) ، پنجره‌ اي را پيش روي شما ظاهر مي‌ سازد که نمونه آن را در شکل ۱ مشاهده مي‌ کنيد . همانطور که در اين تصوير ديده مي‌ شود ، کاربر بايد در اين مرحله ، مشخص کند که قصد کار کردن بر روي پروژه جديدي دارد و يا آن‌که با يکي از پروژه‌ هاي قبلي مي‌ خواهد ادامه دهد .
پس از اين مراحل ، مشاهده خواهيد کرد ، که نرم‌ افزار گامباس با الهام از VB، محيط توسعه‌ اي فراهم کرده است که شباهت زيادي به آن دارد . به عنوان مثال ، در سمت چپ نمايشگر ، پنجره‌ اي به‌ نام project explorer به ‌سبک VB ديده مي‌ شود که براي برنامه‌ نويسان ابزار بسيار مفيدي تلقي مي‌ شود . پنجره بالايي سمت راست ، شامل مجموعه‌ اي از المان ‌هايي که برنامه‌ نويس مي‌ تواند آن ‌ها را روي فرم‌ هاي برنامه‌ هاي تحت توسعه خود ، قرار دهد ، وجود دارند . در واقع اين اشياي گرافيکي يا وجيت ‌ها ( Widget ) همان کنترل‌ هاي برنامه‌ نويسي محيط ويندوز هستند .
در اينجا هم ، کاربر مي ‌تواند خواص اشياي انتخابي خود را در سمت راست اين پنل ببيند . به اين ترتيب براي شروع برنامه‌ نويسي با گامباس ، کافي خواهد بود تا يکي از اين ويجت ‌هاي گرافيکي را بر روي فرم ‌هاي برنامه خود قرار دهيد ( گامباس هم مانند VB به پنجره ‌هاي برنامه ‌هاي تحت توسعه ، فرم ( form ) نام مي‌ دهد .) .
فرم‌ ها
براي ايجاد کردن فرم ‌ها و اعمال تغييرات بر روي آن ‌ها ، در گامباس ابزار ويژه‌ اي به‌ نامForm designer پيش‌ بيني شده است . کاربران گامباس مي‌ توانند از اين ابزار همانند يک ابزار نقاشي ، براي توليد و ويرايش فرم ‌ها کمک بگيرند . در اين ابزار نيز همانند محيط VB برنامه‌ نويس بايد خواص اشيايي که قصد استفاده از آن ‌ها را دارد ، مشخص کند ( اين ‌کار در درون پنجره properties انجام مي‌ شود ) . پنجره‌ اي به‌ نام component explorer به کاربر کمک مي‌ کند که خواص اشياي گرافيکي را بهتر شناسايي کند .
گامباس به درجه‌ اي از پيشرفت رسيده است که داراي يک ويرايشگر کامل منو نيز ( Menu editor ) هست .
ويرايشگر کد
اگرچه ممکن است که ويرايشگر کد در گامباس چندان ظريف و زيبا جلوه نکند ، اما داراي امکانات کاملي است که نظر هر برنامه‌ نويس حرفه‌ اي را به ‌خود جلب مي‌ کند . به عنوان مثال ، در صورتي‌ که بر روي پنچره ويرايشگر کد ، کليک راست کنيد ، داخل فهرست پايين ‌افتادني که گشوده مي‌ شود ، ليست مفصل و کاملي از تمامي دستورات قابل استفاده ، فهرست مي‌ شوند . در اين ويرايشگر کد ، امکاناتي از قبيل قابليت نمايش رنگي کليد‌ واژه‌ ها و ديگر موارد نوشتاري به ‌صورت ( Syntax Highlighting ) پيش‌ بيني شده است . علاوه بر اين موارد ، کاربران گامباس مي‌ توانند براي عيب‌ يابي برنامه‌ هاي خود ، BreakPoint تعريف کنند و متغير ‌ها را جهت ردگيري ( trace ) انتخاب کنند .
اما اين ويرايشگر پيشرفته گامباس ، عليرغم تمام مزايايي که دارد ، يک اشکال و يا بهتر بگوييم ، يک کمبود مهم نيز دارد . گامباس هنوز داراي قابليتي نيست که کاربران آن بتوانند نرم‌ افزار هاي ويرايشگر دلخواه خود را در محيط گامباس به‌کار بگيرند . به‌ عنوان مثال ، بسياري از برنامه‌ نويسان لينوکس تمايل دارند که از ويرايشگر ‌هايي مانند Emacs يا vi استفاده کنند .
البته از آنجايي‌ که تمام فرم ‌ها و کلاس ‌هاي برنامه‌ هاي توليد شده با گامباس در قالب ‌فايل ‌هاي متني ذخيره مي‌ شوند ، کاربران گامباس همچنان خواهند توانست ، در خارج از محيط اين نرم‌ افزار ، از ويرايشگر هاي دلخواه خود براي اديت برنامه‌ ها استفاده کنند .
گامباس داراي يک کامپايلر سر خود نيز هست که در زمان کامپايل ، برنامه‌ ها را در صورتي که نقصي در آن‌ ها نيابد ، درون يک فايل اجرايي بسته ‌بندي مي‌ کند . يادآوري مي‌ کنيم که براي آنکه بتوانيد پروژه‌ هاي کامپايل شده گامباس را اجرا کنيد ، بايد بر روي سيستم خود قبلا ً Qt را نصب کرده باشيد .
خلاصه
پروژه گامباس عليرغم آن ‌که هنوز بسيار جوان است ، نشان داده که پروژه بسيار قابل ‌توجهي است . در تمام مراحل بررسي اين ابزار ، گامباس هيچگاه دچار مشکل نشد و همواره از خود چهره يک نرم‌ افزار پايدار را به‌ نمايش گذاشت . علاوه بر آن برنامه‌ هاي خروجي گامباس هم بسيار سريع اجرا مي ‌شدند و از حجم پاييني برخوردار بودند .
برنامه‌ نويس گامباس در يکي از سايت ‌هاي پشتيباني اين نرم‌ افزار ، به کاربران اطمينان داده است که هيچ رويدادي در آينده نمي ‌تواند به ‌سادگي برنامه‌ هاي وي را براي توسعه گامباس تغيير دهد . Minisini قول داده است که نسخه ‌هاي آتي اين نرم‌ افزار داراي امکانات ديباگ پيشرفته ‌تري باشد و از ابزار هاي دسترسي به بانک ‌هاي اطلاعاتي نيز پشتيباني نمايد .
خلاصه آن ‌که صرف نظر از آنکه چقدر مي‌ توان به يک پروژه يک ‌نفره تکيه کرد ( و زمان براي فراگيري تکنيک‌ هايي صرف کرد که آينده تضمين‌ شده‌ اي ندارد ) ، مسلماً گامباس يکي از بهترين ابزار هاي برنامه‌ نويسي تحت لينوکس است که علاقه‌ مندان و آماتور هاي برنامه‌ نويسي تحت لينوکس مي‌ توانند گام ‌هاي اوليه را به ‌کمک اين ابزار بردارند .

ارتقا به كلاسهاي بالاتر در دورة ابتدايي به صورت اتوماتيك است. نسبت دانش آموزان به معلمين در دورة ابتدايي 4 19 بوده و به پايه هاي تحصيلي تفكيك نمي گردد ...

سؤالي که باقي مي‌ماند اين است که وبلاگستان به کدام سمت و سو خواهد رفت؟ آيا دوره پنجمي را شاهد خواهيم بود که در آن وبلاگستان يک طبل ميان تهي شود و يا ب ...

نحوه ي تغذيه، ساعت هاي صرف غذا و کيفيت برنامه غذايي از عوامل مهمي است که مي تواند در موفقيت يا عدم موفقيت در امتحانات موثر باشد. توجه به تغذيه ي دانش ...

● هدف از تعميرات و تعريف آن لغت MAINTENANCE كه ما آنرا نگهداري - تعميرات ترجمه نمودهايم مفهومش در صنايع شامل كليه عملياتي مي شود كه براي سالم و مرتب ن ...

از آنجا كه امروزه فقر ريزمغذي ها و اثرات نامطلوب بهداشتي و اجتماعي آن جزو مسائل مهم جوامع بشري به حساب مي آيد، مطلب زير كه حاصل تلاش مدير كل دفتر بهبو ...

خستگي هاي روزمره ما مي تواند به مرور به يک خستگي مزمن تبديل شود که اگر درمان نشود، نتايج بدي بر روي کار و روابط ما خواهد گذاشت و احيانا موجب به وجود آ ...

حجم عظيم ويروس ها، کرم ها، ايرادات نرم افزارها و تهديدهاي ناشي از آنها، نرم افزارهاي ضدويروس را تبديل به يکي از ابزارهاي لازم براي همه کامپيوترها نمود ...

مطلب ( MATLAB ) يکي از زبانهاي برنامه نويسي سطح بالا با تمرکز بر روي تکنيکهاي محاسباتي است. اين نرم افزار محيطي مناسب براي انجام عملياتهاي رياضي، ايجا ...

دانلود نسخه PDF - برنامه ‌نويسي