up
Search      menu
تغذیه و خوراکیها :: مقاله بررسي گردو PDF
QR code - بررسي گردو

بررسي گردو

گردو

گردو درخت زيبايي است كه ارتفاع آن ميتواندبه 20 متر برسد. مغز گردو داراي پروتئين،قند ،آب و ويتامين، املاح معدني و همچنين مواد چربي است. مقدار فسفر موجود در گردو با ماهي و برنج و حتي تخم مرغ نيز برابري ميكند. برگ و پوست گردو مقوي و تصفيه كننده خون است . برگها و پوست آن بخصوص بخاطر مادهءتلخ و تانن آن در مداواي بيماريهاي جلدي و خنازير مفيد واقع مي شوند . داراي‌ ويتامين‌ A و B و انواع‌ مواد معدني‌ مثل‌ كلسيم فسفر آهن‌ و غيره‌ است. ميوه‌ مغز گردو مصرف‌ دارويي‌ دارد و بيشتر در بيماري‌هاي‌ استخواني‌ و تقويت‌ كننده‌ به‌ كار مي‌رود.
گل : تک جنس با گل پوش نامنظم .
ميوه : شفت کروي ، ميانبر آن پس از رسيدن خشک و به صورت ورقه هايي از درون بر جدا ميشود .
موسم گل : ارديبهشت
محل رويش : تهران و اطراف البرز و به صورت خود رو در جنگلهاي گيلان و مازندران ، غرب ، قصر شيرين ، اراک ، آذربايجان ، جنوب شرقي بلوچستان .
چوب آن نسبت به ساير چوبها بسيار گران است و ميوه ان مصرف خراکي دارد و يکي از دانه هاي روغني محسوب ميشود . اگر پوست و يا برگ گردو را با دست مالش دهند دست سياه و به سختي پاک ميشود و اين به علت وجود ماده اي به نام تانن است که در تمام قسمتهاي گردو فراوان يافت ميشود ، ولي قسمت اعظم تانن (حدود 40 تا 60 درصد ) در ميانبر ميوه جاي دارد که علاوه بر تانن داراي ماده ديگري به نام Juglone است ، که به سهولت در مجاورت هوا اکسيد ميشود و به رنگ قهوه اي مايل به سياه در مي آيد .
در رنگرزي ، بخصوص در مورد قالي ، از اين گياه به همراه ساير رنگها براي بدست آوردن رنگهاي تيره استفاده ميکنند . پوست گردوي سياه و گردوي آمريکاي مرکزي داراي اسيد تانيک به مقدار کافي است و به سرعت رنگ ميدهد و نيازي به کاربرد ماده ثبوت رنگ نيست ، زيرا وجود اسيد تانيک عمل رنگرزي و ثابت کردن رنگ را انجام ميدهند .
بررسي گردو از لحاظ مواد تشکيل دهنده:
مغز گردو داراي چند اسيد آلما، مقدار كمي اسانس، اگزالاك آهك و ويتامين‌هاي A، B ،D و E است. اين ميوه همچنين ‌١٢ درصد ارسينك دارد.
برگ درخت گردو نيز داراي ‌٣ درصد اينوژيت، اسيد الاژيك، اسيد گاليك و اسانسي با بوي مخصوص و مقداري پارافين، تانن، مواد چرب و املاح معدني از قبيل باريوم، منيزيم، پتاسيم، كلسيم و كاروتن است.
به علاوه پوسته گوشتي ميوه سبز گردو داراي امولسيون، قند و اسيد‌هاي آلي از جمله اسيد سيتريك، اسيد ماليك، فسفاتها و اگزالات كلسيم است. لازم به ذكر است كه عصاره برگ اين درخت خاصيت ميكروب كشي و باكتري‌كشي دارد.
مقدار فسفر موجود در مغز گردو با ماهي، برنج و حتي تخم مرغ برابر است. در مغز گردو پروتئين، فيبر، منگنز، منيزيم و مس هم وجود دارد. برگ و پوست اين ميوه مقوي است و خاصيت تصفيه كنندگي خون را دارد. از برگ و پوست ميوه گردو به خاطر وجود ماده تلخ و تانن براي درمان بيماري‌هاي پوستي استفاده مي‌شود.
مغز گردو همچنين حاوي تركيباتي به نام استرول است كه به طور طبيعي در تركيبات گياهي توليد مي‌شوند كه به لحاظ ساختار شيميايي شبيه به كلسترول هستند. برخي از استرولهاي گياهي در طول موسسه گوارش و در جريان عمل هضم جذب نمي‌شوند و مسير جذب كلسترول در جريان خون را نيز مسدود مي‌كنند. يك اونس مغز گردو حاوي ‌٥٠ ميلي گرم استرول گياهي است كه دانشمندان معتقدند اين ماده نقش مهمي در حفاظت شيميايي و نيز حفاظت عروقي در بدن ايفا مي‌كند.
به علاوه گردو حاوي فلاونوئيدي بنام اسيد الاژيك است كه اين ماده مي‌تواند رشد سلول‌هاي سرطاني را مسدود كند.
در هر ‌١٠٠ گرم مغز گردوي خام و خشك به ترتيب ‌٣ ٥ گرم آب، ‌١٤ ٨ گرم پروتئين، ‌٦٥ گرم مواد چربي، ‌١٣ گرم مواد نشاسته‌اي، ‌١٠٠ ميلي گرم كلسيم، ‌٣٨٠ ميلي گرم فسفر، ‌٣ ميلي گرم آهن، ‌٢ ميلي گرم سديم، ‌٥٠ ميلي گرم پتاسيم، ‌٣٠ واحد ويتامين آ - ‌٠ ٣٥ ميلي گرم ويتامين ب‌ -6، ‌٠ ١٢ ميلي گرم ويتامين ب-2، ‌١ ميلي گرم ويتامين ب-3 و ‌٢ ميلي گرم ويتامين c وجود دارد.
به لحاظ خواص دارويي لازم به ذكر است كه گردو خونساز است و خاصيت تصفيه كنندگي خون را دارد.
براي درمان بيماري‌هاي ريوي استفاده مي‌شود. دل پيچه را آرام مي‌كند. مخلوط گردو، عسل و مربا براي تقويت اشخاص لاغر و تحريك توان جنسي بسيار مفيد است. مرباي مغز گردو ملين است و نيز آپانديس را تقويت مي‌كند. مصرف گردو از بدن در برابر تشكيل سنگ كليه و سنگ كيسه صفرا محافظت مي‌كند. پوست درخت گردو و پوست سبز اين ميوه قابض است. مصرف گردو به همراه موز و انجير نيز تقويت كننده مغز و تمركز است. اگر ‌١٥ تا ‌٢٠ گرم برگ گردو را به مدت ده دقيقه در يك ليتر آب بجوشانيد و مصرف كنيد ورم روده و معده را بهبود مي‌بخشد نيز خاصيت انگل كشي دارد. همچنين دم كرده‌ برگ گردو گاهي از سوي پزشكان گياهي براي درمان خستگي و ورم و مداواي سرمازدگي و امراض پوستي كه البته به صورت خارجي و غير خوراكي استفاده مي‌شود، تجويز مي‌گردد. از اين دم كرده براي درمان ورم لثه و لوزه نيز استفاده مي‌شود.
از آنجا كه اين ميوه داراي مس است به جذب آهن در بدن كمك مي‌كند. از جوشانده برگ گردو همچنين براي شست و شوي زخم‌ها و التيام آنها استفاده مي‌شود.
در مورد تركيبات روغن گردو نيز گفتني است كه در يك قاشق غذاخوري از روغن اين ميوه ‌١٢٠ كالري، ‌١٤ گرم چربي كلي، ‌٢ ١ گرم چربي اشباع شده، ‌١ ٣ گرم چربي‌هاي اشباع نشده تك زنجيره‌اي، ‌٦ ٨ گرم چربي‌هاي اشباع نشده چند زنجيره‌اي يافت مي‌شود. اما لازم به ذكر است كه روغن اين ميوه‌ فاقد فيبر غذايي، پروتئين، كربوهيدرات، كلسترول و سديم مي‌باشد. اين در حالي است كه در يك اونس از خود مغز گردو به ترتيب ‌٤ ١ گرم فيبر خوراكي، ‌٤ گرم پروتئين، ‌٥ گرم كربوهيدرات و ‌٣ ميلي گرم سديم، ‌٤ ٠ ميلي گرم مس، ‌٤٨ ميلي گرم منزيم و ‌٨ ٠ ميلي گرم منگنز وجود دارد.
خواص گردو:
درمان ورم روده و معده: 15 تا 20 گرم برگ گردو را به مدت ده دقيقه در يك ليتر آب جوش دم كنيد، براي ورم معده و روده به به عنوان كرم كش 3 فنجان در روز از اين دم كرده را بنوشيد .
درمان خستگي و ورم : دم كردهء50 گرم برگ گردو در يك ليتر آب را در آب وان بريزيد اين حمام آرام بخش خستگي است و ورم را بر طرف مي كند همچنين در مورد مداواي سرمازدگي و بيماريهاي پوستي تجويز ميشود .
درمان ورم لثه ولوزه : دمكردهء فوق را به ميزان حجمش با آب رقيق كنيد و آنرا غرغره كنيد تا ورم لثه و لوزه شما درمان شود .
درمان كم خوني : جوشانده برگ يا پوست سبزگردو برابر تجويز فوق درمان كم خوني و ضعف است . 20 تا 30 گرم از پوست سبز گردو يا خشك آن را در يك ليتر آب به مدت يك ربع بجوشانيد و صاف كنيد و قبل از هر وعده غذا يك فنجان از آن را بنوشيد .
گردو درمان كننده بيماريهاي ريوي است. مسكن دل پيچه است.اگر از گردو و عسل مربا درست كنيد براي اشخاص لاغر وتقويت و تحريك نيروي جنسي مفيد است.مرباي گردو ملين بوده و آپانديس را تقويت مي كند.خوردن گردو از تشكيل سنگ كليه و سنگ كيسه صفرا جلوگيري مي كند.پوست درخت گردو و پوست سبز گردو قابض است.خوردن گردو براي تقويت جنسي مفيد است.گردو را با انجير و موز بخوريد مقوي حواس و مغز است.اگر پوست تاز گردو را به دندان و لثه بماليد لثه و دندان را تقويت مي كند.دم كرده برگ درخت گردو براي درمان ورم مفاصل مفيد است.50 گرم برگ گردو را در يك ليتر آبجوش ريخته و بمدت چند دققيه بجوشانيد اين جوشانده براي شست و شوي زخم ها و التيام انها بسيار مفيد است .دم كرده برگ درخت گردو براي درمان ترشحات زنانه و بيماري سل مفيد است.جوشانده برگ درخت گردو درمان كننده سر درد ، سرمازدگي و بيماريهاي پوستي است .شيره قسمت سبز ميوه را اگر چند بار روي زگيل بماليد آنرا از بين مي برد.قسمت سبز و تازه ميوه گردو را اگر با آب بجوشانيد و موهاي خود را با آن رنگ كنيد رنگ قهو ه اي به مو مي دهد .برگ تازه درخت گردو حشرات موذي مانند بيد و ساس را از بين مي برد.اگر زن حامله روزي يك عدد گردو بخورد پس از زايمان پوست شكمش زيبايي خود را حفظ خواهد كرد.چون گردو داراي مس مي باشد بنابراين به جذب آهن در بدن كمك مي كند.
گردو سطح كلسترول خوب خون (HDL) در بيماران ديابتى تيپ دو را كه در معرض ابتلا به آرترواسكلروز عروق قلب هستند، افزايش مى دهد.
طبق گزارش ارايه شده در سايت «هلث اند ايج» يك رژيم غذايى روزانه ى نسبتاً كم چرب (يا كم تر از ۳۰ درصد كالرى به صورت چربى) كه شامل ۳۰ گرم گردو باشد، منحنى ليپيدى بيماران ديابت تيپ دو را بهبود مى بخشد. گردو داراى مقادير قابل ملاحظه اى اسيدهاى چرب اشباع نشده (اسيدهاى چرب امگا سه) است كه مسؤول اين تأثيرات سودمندند. اسيدهاى چرب امگا سه مقاومت به انسولين را كه يكى از علايم اوليه ى ديابت تيپ دو است، بهبود مى بخشد.
در اين مورد كه گردو از هر نوع آجيل ديگر ميزان امگا سه ى بيش ترى دارد، ترديدى وجود ندارد. ميزان امگا سه در انواع آجيل شامل بادام، پسته، بادام زمينى، فندق ۰.۴ انس در هر گرم و در گردو ۲.۵ گرم در هر انس مى باشد. اما لازم به ذكر است كه برخى انواع ديگر آجيل نقاط قوت خود را دارند. براى مثال بادام بيش ترين ميزان ويتامين E، بادام زمينى بيش ترين ميزان نياسين، فندق از بالاترين مقدار منگنز و پسته از حداكثر ميزان فتيواسترول ها برخوردار است.
بنابراين اگر آجيل دوست داريد، محدوده ى انتخاب شما برحسب كمبودى كه احساس مى كنيد، وسيع است. اما شايد بهترين انتخاب، افزايش مصرف امگا سه با خوردن ۱۰ گردو در روز باشد.
گردو دفع‌كننده‌ سموم‌ بدن‌ و رفع‌ كننده‌ مسموميت‌ است‌ و عفونت‌هاي‌ دندان‌ و لثه‌ را برطرف‌ مي‌سازد.
توجه:
به هيچ وجه نبايد در خوردن گردو افراط و از پنج عدد در روز بيشترمصرف بشود زيرابراي سلامتي زيان آور است . درضمن لثه ها و زبان و گلو را مي آزارد. كسانيكه ناراحتي معده و كبد دارند نبايد گردو بخورند. افراد چاق نيز بايد از آن پرهيز كنند. خوابيدن در زير درخت گردو به علت صدور فراوان گاز كربنيك در شب خطر ناك است.
گردو در درمان‌ سرفه‌هاي‌كهنه اختلالات‌ ناشي‌ از معده دندان‌ درد شستشوي‌ زخم‌ه جوش‌هاي‌ پوستي‌ صورت‌ و سر و بدن سردردهاي‌ كهنه نقرس گاز گرفتگي‌ حيوانات‌ و حشرات زگيل اگزماي‌ پوستي تقويت‌ زانوي‌ كودكان تقويت‌ قوه‌ جنسي‌ در مردان كم‌ خوني گل‌ مژه نرمي‌ استخوان ورم‌ چشم شادابي‌ پوست‌ بدن ديابت يبوست مستحكم‌كردن‌ لثه‌ه رفع‌ گرفتگي‌ ادرار و تنظيم‌ زمان‌ قاعدگي‌ در خانم‌ها موثر است.
جوشانده‌ پوسته‌ سبز گردو تقويت‌ كننده‌ كبد است‌ و اختلالات‌ و نارسايي‌هاي‌ كبد و مجاري‌ صفراوي‌ را برطرف‌ مي‌سازد. گردو نيز درمان‌كننده‌ ورم‌ و التهاب‌ كبد است.

يكي از خوشمزه ترين راهها براي افزودن مواد مغذي، طعم و تردي به غذا، افزودن گردو به آن است. گردو در ماههاي شهريور ومهربرداشت مي‌شود و در همه فصول سال وج ...

در يونان قديم و در مصر باستان در معبد ژوپيتر براي كساني كه تازه ازدواج مي كردند، برگ و شاخه هاي گردو را زير پايشان مي انداختند وبر اين باور بودند كه ع ...

مقدمه تيره گردو متعلق به راسته آمانتال از دولپه‌ايها مي‌باشد. راسته آمانتال گياهاني چوبي هستند که ارتفاع آنها نسبتا زياد است. گلها در اين راسته تک جنس ...

سيستوسکوپي تشخيصي و کاربردي، روشي است که به عنوان کامل کننده يا کمک کننده رشته جراحي زنان، پيش از عمل، حين عمل يا پس از آن به کار مي رود... اين روش به ...

مغز گردو داراي پروتئين ، قند ، آب و ويتامين ، املاح معدني و همچنين مواد چربي است . مقدار فسفر موجود در گردو با ماهي و برنج و حتي تخم مرغ نيز برابري مي ...

گردو و خواص درماني آن تهيه كنندگان: عبدالامير كربلايي و ف. مدرك منبع:بانک مقالات فارسي نام گردو به هر گونه درخت از رده Juglans که به خانواده گردوها يا ...

يكي از خوشمزه ترين راهها براي افزودن مواد مغذي، طعم و تردي به غذا، افزودن گردو به آن است. گردو در ماههاي شهريور ومهربرداشت مي‌شود و در همه فصول سال وج ...

عسل يک محصول غذايي مفيد و يک اکسير پر ارزش است که از قرنها پيش به عنوان عاليترين و مقوي ترين غذاها شناخته شده و همچنين به واسطه ويژگي هاي شفابخش خود ب ...

دانلود نسخه PDF - بررسي گردو