up
Search      menu
ساختمان و معماری :: مقاله برج ميلاد PDF
QR code - برج ميلاد

برج ميلاد

برج ميلاد ، نماد تهران

مردم تهران هر روز عمارت بلند مرتبه اي را که در ميان هاله اي از دود و مه نشسته بر صورت شهر از دور نمايان است مي بينند ، ساختمان بلندي که مي گويند چهارمين برج مخابراتي جهان است .
ايده ساختن يک نماد جديد براي شهر تهران از اوايل دهه 70 ايجاد شد از همان دوران بود که شهرداري تهران تحقيقات گسترده اي را براي پيدا کردن محلي مناسب براي ساختن اين نماد جديد و طراحي آن آغاز کرد و سرانجام پس از بررسي و مطالعه 17 نقطه شهر تهران مانند تپه هاي عباس آباد و کوي بي بي شهربانو سرانجام تپه هاي کوي نصر ( گيشا ) براي آن انتخاب شد.
انتخاب محل برج ميلاد
انتخاب اين محل از چند منظر حائز اهميت بود ، زميني که براي ساختن اين نماد سنگين و بلند مرتبه در نظر گرفته شد مي بايست از نظر داشتن خصوصيات ژئو فيزيکي و لرزه نگاري قابليت نگهداري چنين سازه عظيمي را داشته باشد در عين حال باتوجه به کاربرد تلويزيوني و مخابراتي آن بتواند پوشش مخابراتي بيشتري داشته باشد ، اين بود که فضاي باز و دست نخورده تپه هاي گيشا در ميان چهار بزرگراه استراتژيک رسالت ، همت ، شيخ فضل الله نوري و شهيد چمران برگزيده شد.
متخصصان وکارشناسان شهرداري تهران از سال74 کار مطالعه و طراحي برج ميلاد را آغاز کردند برجي که با 435 متر ارتفاع پس از سه برج تورنتو در کانادا با ارتفاع 535 مترو برجهاي مسکو و شانگهاي چين چهارمين برج بلند جهان است، طراحي هاي فني اين برج از همان سال آغاز شد و اسفند ماه 76 بود که با بتن ريزي کف اين برج عمليات اجرايي آن آغاز شد.
احداث برج ميلاد با مشخصات منحصر به فرد آن در شهر بزرگي مانند تهران که با انواع مشکلات ، کمبودها و ناهنجاري هاي مختلف دست به گريبان است از همان ابتدا با مخالفتها و موافقتهاي فراوان رو به رو شد.
موافقان و مخالفان
مخالفان اجراي اين طرح عظيم با اشاره به وجود ميدان آزادي به عنوان نماد قديمي شهر تهران و لزوم حفاظت و نگهداري آن به عنوان يک نماد قديمي ، صرف هزينه هاي گزاف از بودجه ملي براي ساختن اين برج بزرگ که شايد کاربرد موثري در کاهش مسائل و رفع دغدغه هاي شهروندان تهران نداشته باشد را کاملا غيرضروري و هدر رفتن بودجه ملي مي دانستند.
در عوض موافقان بسياري بودند که لزوم احداث يک نماد جديد براي تهران جديد را گوشزد مي کردند و احداث برج مخابراتي - تلويزيوني ميلاد را که علاوه بر کابرد فني و مخابراتي آن به عنوان يک مجموعه بزرگ و آبرومند و مجهز به تکنولوژي روز و فن آوري جديد که مي تواند راه ارتباطي ايران را با جهان پيشرفته تسهيل مي کند را گوشزد مي کردند.
پس از بحثها و جنجالهاي فراوان سرانجام احداث مجموعه ارتباطات بين المللي يادمان تهران با محوريت برج ميلاد به تصويب رسيد که در کنار آن چند مجموعه مهم ديگر مانند مرکز جشنواره ها و همايشهاي بين المللي ، هتل پنچ ستاره بين المللي ، مرکز تجارت جهاني و پارک فن آوري اطلاعات و ارتباطات ساخته مي شود .
برج ميلاد از پنج قسمت پي ، ساختمان پايه برج ، بدنه اصلي ، راس و آنتن مخابراتي تشکيل مي شود که در مجموع 435 متر ارتفاع دارد.
سازه برج ميلاد
سازه برج ميلاد يک گستره دايره اي شکل به قطر 66 متر است که از 22 هزار مترمکعب بتن تنيده به عمق 14 متر ساخته شده ، اين نوع بتن از هفت رشته سيم بافته کششي ساخته شده که توانايي مقاومت در برابر زلزله و بادهاي شديد را دارد ، اين فضا پس از انجام عمليات کشش غلافها، با آب و هواي پر فشار شست و شو شده و فضاي اطراف آن با ملات گروت پر شده است .
ساختمان شش طبقه پاي برج نيز از فضاهايي با کاربري اداري ، مراکز هنري و غرفه هاي خريد به وسعت کلي 15 هزار متر مربع تشکيل شده است، اين ساختمان کاسه اي شکل برگرفته از معماري سنتي ايراني تا ارتفاع 4 28 متري برج ميلاد را در بر مي گيرد.
طراحي بدنه اصلي برج به ارتفاع کلي 315 متر به شکل هشت ضلعي طراحي شده است که با استفاده از بتن مسلح به ميله هاي فلزي ساخته شده و شکل هندسي هشت ضلعي آن بر گرفته از معماري اسلامي و قديمي ايران است و اين خصوصيت ويژه ، برج ميلاد را از ساير برجهاي مشابه در جهان که به شکل دايره اي ساخته شده متمايز مي کند.
مهندس محمد رحماني مدير فني پروژه برج ميلاد در مورد اجراي اين پايه برج ميلاد و ميزان خطاي آن مي گويد : ساخت بدنه اصلي اين برج با استفاده از پيشترفته ترين روشهاي موجود در جهان و با استفاده از سه شاقول ليزري با دقت سه ميليمتر ساخته شده و 120 دستگاه ابزار دقيق به طور مداوم کار نقشه برداري و ميزان تنش وارد شده به بتن و آرماتورهاي آن را کنترل مي کردند.
حدود 35 هزار متر مکعب بتن در ساختمان بدنه اصلي اين برج به کار مي رود ، کار اجراي پروژه بدنه اين برج توسط يکي از شرکتهاي داخلي از دي ماه 77 آغاز شد و 315 متر بناي بتي اين سازه که ستون اصلي برج محسوب مي شود به پايان رسيده است .
ساخت بدنه اين برج نيازمند دقت بسيار بالايي بود به طوري که به ازاي هر يک هفته عمليات اجرايي سه هفته براي کنترل و تغييرات قالبها مصرف مي شد.
قسمت بعدي برج که در واقع مهمترين بخش آن است ساختمان راس برج است که از جنس اسکلت فلزي از ارتقاع 245 متري تا 315 متري اين سازه را در بر مي گيرد، اين ساختمان 12 طبقه،2100 تن وزن دارد و با زير بناي 12 هزار متر مربع بزرگترين سازه راس برجهاي مخابراتي جهان است.
سازه راس برج ميلاد از دو بخش اصلي سبد فلزي به وزن 1700 تن و گنبد آسمان به وزن 400 تن تشکيل مي شود ، سبد فلزي اين سازه در چهار مرحله انجام مي شود که سه مرحله آن به روش بالابري سنگين و با استفاده از 48 جک پيشرفته اجرا مي شود.
مرحله اول نصب راس اين برج به وزن 600 تن اوايل سال 82 اجرا شد و دومين مرحله نصب اين سازه عظيم به وزن 450 تن در همان سال اجرا شد . بر اساس برنامه زمان بندي تعيين شده اسفند ماه 82 با نصب مرحله سوم اين سازه فلزي به وزن 550 تن شکل کلي سازه راس اين برج مشخص شد .
سازه راس برج ميلاد از 12 طبقه تشکيل شده که طبقه اول آن اختصاص به فضاي ايمني آتش نشاني دارد که در مواقع بروز خطر آتش سوزي مي تواند به عنوان يک جان پناه امن مورد استفاده قرار گيرد و طبقات بعدي اين سازه به ترتيب فضاهايي براي تاسيسات مکانيکي ، سالن و ترياي ديد سربسته ، گالري ديد آزاد هنري ، رستوران گردان با سکوي ديد رو باز ، دو طبقه براي تجهزات مخابرات و تلويزيون ، رستوران ويژه ، اتاق آسانسورها و گنبد آسمان ساخته مي شود .
رستوران اين برج بزرگترين رستوران گردان جهان است وتاکنون رستوراني بزرگترازآن در سطح جهان شناسايي نشده است ، مراجعه کنندگان به اين رستوران مي توانند هنگام صرف غذا از ارتفاع 260 متري به تماشاي شهر تهران بپردازند.
پس از سازه راس برج آنتن مخابراتي آن به ارتفاع 120 متر بر روي آن نصب مي شود که در واقع کاربرد اصلي برج را براي پوشش مخابراتي و تلويزيوني شهر تهران تامين مي کند.
امکانات مخابراتي
مدير روابط عمومي شرکت مجري پروژه ميلاد معتقد است : پوشش مخابراتي و تلويزيوني برج ميلاد مهمترين کاربرد فني برج ميلاد است که در واقع با توجه به اختلالاتي که در پخش امواج ماکروويو و تلويزيوني در سطح تهران وجود دارد با نصب يک آنتن مخابراتي در ارتفاع 400 متر از سطح زمين مي تواند اين مشکل را حل کند .
احداث اين آنتن مخابراتي يک پتانسيل ارتفاعي است که با توجه به پيشرفت تکنولوژي فني مي تواند کاربردهاي جديدتري داشته باشد ، به عنوان مثال پوشش اينترنتي ارزان و فراگير در تهران در مراحل اوليه جز اهداف اين طرح نبود در حالي که در زمان حاضر مي تواند در اين مورد نيز کاربرد داشته باشد .
وي مي افزايد : استفاده از اين پتانسيل مخابراتي مي تواند زمينه ساز تشکيل شهر الکترونيک در تهران باشد و با اتصال بانکها ، وزارتخانه ها و سازمانهاي دولتي موجب کاهش رفت و آمد در سطح شهر مي شود و بر اساس پيش بيني کارشناسان در صورت همکاري ارگانها و دستگاههاي اجراي مي توان تا 60 درصد ترافيک شهر تهران را کاهش دهد.
بر اساس برآوردهاي انجام شده اجراي اين پروژه تاکنون 33 ميليارد تومان هزينه داشته و اجراي مراحل باقيمانده مانند نازک کاري ، نصب آسانسور و امکانات تفريحي و علمي آن 20 ميليارد تومان ديگر هزينه دارد.
نازک کاري
پس از پايان نصب سازه راس اين برج مراحل نازک کاري و نصب آسانسور اين برج آغاز گرديد و با توجه به حساسيت و اهميت اين برج به خصوص لزوم استفاده از وسايل خاص و ويژه که در شرايط فشار کم در ارتفاع آسيب نبيند ، تامين اين وسايل هزينه سنگيني تحميل مي کند.
برج ميلاد علاوه بر داشتن يک پله اضطراري ، از شش آسانسور ويژه با سرعت هفت متر بر ثانيه بهره مند است که مي تواند در هر مرحله 21 نفر در مدت يک دقيقه به بالاي برج منتقل کند.
يکي از ويژگي هاي برج ميلاد که آن را از ساير برجهاي مشابه در جهان متمايز مي کند بهره گيري از شيوه معماري اسلامي و ايراني دراين سازه است و در حالي که بيشتر برجهاي مشابه در سطح جهان به شکل دايره اين و تقريبا يک شکل هستند ، برج ميلاد با نماي هشت ضلعي پايه آن که يکي از خصوصيتهاي معماري ايراني و اسلامي است متمايز مي شود .
معماري اسلامي
طراحي برج ميلاد را محمد رضا حافظي استاد دانشگاه هنر به عهده داشته وتلاش شده به بهره گيري از ويژگي هاي معماري بومي و اسلامي ايران نماي ويژه اي براي نماد پايتخت ايران طراحي شود به عنوان مثال نماي سازه راس برج ميلاد در قسمت پايين آن برگرفته از سقف خانه بروجردي ها در کاشان است و در واقع شکل وارونه آن است همچنين خطوط متقاطع سازه پاي برج و شکل متقارن آن با استفاده از اصول معماري سنتي ايراني شکل گرفته است .
در پاي برج ميلاد نيز يک مجموعه بزرگ فرهنگي ، تجاري و تفريحي ساخته مي شود که در فضايي به وسعت 28 هزار متر مربع بنا مي شود.
در اين مجموعه يک سالن برگزاري همايشهاي بين المللي به ظرفيت سه هزار نفر داير مي شود که شامل يک سالن اصلي به گنجايش 1600 نفر و هشت سالن فرعي ديگر است ، در کنار اين مرکز يک هتل بين المللي پنج ستاره ساخته مي شود که در جوار مرکز همايشها، يک مجموعه مرتبط به نام هتل گردهمايي را تشکيل مي دهد.
در ضلع شمالي مجموعه مرکز ارتباطات بين المللي يادمان، يک مرکز تجارت الکترونيک و يک پارک فن آوري اطلاعات و ارتباطات به شکل متقارن ساخته مي شود که زمينه ساز تحقق شهر الکترونيک است و در ميان آن، از پاي برج تا بزرگراه همت يک آبنماي بزرگ بنا مي شود که برگرفته از آبنماي باغ ماهان در استان کرمان است و معماري سنتي و اسلامي اين مجموعه را تکميل مي کند .

●ديد کلي تقطير ، در واقع ، جداسازي فيزيکي برشهاي نفتي است که اساس آن ، اختلاف در نقطه جوش هيدروکربنهاي مختلف است. هر چه هيدروکربن سنگينتر باشد، نقطه ج ...

ممکن است شما از شکل چانه خودتان راضي نباشيد و تمايل داشته باشد چانه برجسته تري داشته باشيد؛ از همان نيم رخ هاي هاليوودي که در تبليغات لوازم آرايشي و ب ...

بطور کلي برج تقطير شامل 4 قسمت اصلي مي باشد: 1. برج (Tower) 2. سيستم جوشاننده (Reboiler) 3. سيستم چگالنده (Condensor) 4. تجهيزات جانبي شامل: انواع سيس ...

برج خنک کننده : دراکثر کارخانجات کوچک و بزرگ يکي از مهمترين و اساسي ترين دستگاهها مي توان انواع برجهاي خنک کننده را نام برد. برجهاي خنک کننده علاوه بر ...

منظور از تقطير، در واقع جداسازي فيزيکي برش هاي نفتي در پالايشگاه است که اساس آن اختلاف در نقطه جوش هيدروکربن هاي مختلف است است.هرچه هيدروکربن ،سنگين ت ...

لوله خارجي را ممکن است يا با افزودن عناصر قطري در صفحه هاي خارجي تقويت نمود و يا آن را از داخل با اضافه نمود ديوار هاي برشي يا هسته هاي داخلي تقويت کر ...

شهر «مل مو» در کشور سوئد از جمله شهرهايي است که برنامه هاي توسعه بسيار دقيقي در آن اجرا شده است. به طوري که پس از بررسي هاي فراوان و دقيقي که به وسيله ...

آسمانخراش Aqua معماري نويني را معرفي کرده است آسمانخراشي با ۸۲ طبقه و با يک مشخصه منحصربه فرد: در ميان انبوهي از ايوان ها نمي توان دو ايوان مشابه هم پ ...

دانلود نسخه PDF - برج ميلاد