up
Search      menu
ساختمان و معماری :: مقاله بتن سبک PDF
QR code - بتن سبک

بتن سبک

بتن سبک (فوم بتن)

فوم بتن پوششي است جديد جهت مصارف مختلف در ساختمان که به علت خواص فيزيکي منحصر به فرد خود بتني سبک و عايق با مقاومت لازم و کيفيت مطلوب نسبت به نوع استفاده از آن ارائه ميدهد. اين پوشش از ترکيب سيمان، ماسه بادي (ماسه نرم)، آب و فوم ( ماده شيميايي توليد کننده کف ) تشکيل مي شود.
ماده کف زا در ضمن اختلاط با آب در دستگاه مخصوص، با سرعت زيادي، حباب هاي هوا را توليد و تثبيت نموده و کف حاصل که کاملا پايدار مي باشد در ضمن اختلاط با ملات سيمان و ماسه بادي در دستگاه مخلوط کن ويژه، خميري روان تشکيل مي دهد که به صورت درجا با در قالب هاي فلزي يا پلاستيکي قابل استفاده مي باشد. اين خمير پس از خشک شدن با توجه به درصد سيمان و ماسه بادي داراي وزن فضايي از 300 الي 1600 کيلو گرم در متر مربع خواهد بود.
ويژگي هاي عمده فوم بتن
۱- عامل اقتصادي : سبکي وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن يا توجه به نوع کاربرد آن , بطور کلي به لحاظ اقتصادي مخارج ساختمان را ميزان قابل ملاحظه اي کاهش مي دهد چون در نتيجه استفاده از آن , وزن اسکلت فلزي و ديوار ها و سقف کاهش يافته و ضمناً باعث کاهش مخارج فونداسيون و پي در ساختمان مي گردد که با توجه به خواص فوق، با سبک تر بودن ساختمان، نيروي زلزله خسارات کمتري را در صورت وقوع متوجه آن مي سازد.
۲- سهولت در حمل و نقل و نصب قطعات پيش ساخته : حمل و نقل قطعات پيش ساخته : حمل و نقل قطعات پيش ساخته با فوم بتن هزينه کمتري را نسبت به قطعات بتني دربرداشته و نصب قطعات بعلت سبکي آنها. بسيار آسان مي باشد، هر گونه نازک کاري به راحتي روي پوشش فوم بتن قابل اجراست و ضمناً چسبندگي قابل توجهي با سيمان و گچ دارد.
۳- خواص فوق العاده عايق بودن در مقابل گرما , سرما و صدا : فوم بتن به علت پايين بودن وزن مخصوص آن يک عايق موثر در مقابل گرما , سرما و صداست. ضريب انتقال حرارتي فوم بتن ( طبق جدول شماره 3 ) بين 65 0 0 تا 435 0مي باشد ( ضريب هدايت حرارتي يتن معمولي بين 3 1 تا 7 1 مي باشد ) استفاده از فوم بتن بعنوان عايق باعث صرفه جويي در استفاده از وسايل گرمازا و سرمازا مي گردد. فوم بتن عايق مناسبي جهت صدا با ضريب زياد جذب آکوستيک به سمار مي رود که در نتيجه بعنوان يک فاکتور رفاهي در جهت جلوگيري از ورود صداهاي اضافي اخيرا مورد توجه طراحان قرا کرفته است.
۴- خصوصيات عالي در مقابل يخ زدگي و فرسايش ناشي از آن و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت و آب : نظر به اينکه فوم بتن در قشرهاي سطحي داراي تخلخل فراوان مي باشد در نتيجه شکاف هاي مويين و و درزهاي کمتري در سطح ايجاد مي شود و اگر پوشش فوم بتن با ضخامت کافي مورد استفاده قرار گيرد در مقابل خطر نفوذ باران و رطوبت مقاومت مطلوبي خواهد داشت.
۵- مقاومت فوق العاده در مقابل آتش : مقاومت فوم بتن در مقابل آتش فوق العاده مي باشد.
به طور مثال قطعه اي از نوع فوم بتن با وزن فضايي 700 الي 800 کيلو گرم در متر مکعب که حداقل 8 سانتي متر ضخامت داشته با شد به راحتي تا 1270 درجه سانتي گراد را تحمل مي نمايد و اصولا در وزن هاي پايين غير قابل احتراق است.
۶- قابل برش بودن : به دليل قابل برش بودن با اره نجاري و ميخ پذير بودن آن. کارهاي سيم کشي و نصب لوازم برقي و تاسيسات خيلي سريع و به راحتي قابل عمل خواهد بود.
کاربرد فوم بتن در ساختمان
۱- شيب بندي پشت بام : فوم بتن با صرفه ترين و محکم ترين مصالح سبکي است که مي توان از آن براي پوشش شيب بندي استفاده نمود . نظر به اينکه با دستگاه مخصوص به صورت بتن يکپارچه در محل قابل تهيه و استفاده است مي توان مستقيماً روي آن را عايق بندي يا ايزولاسيون نمود.
۲- کف بندي طبقات : به دليل سبکي وزن فوم بتن و آسان بودن تهيه آن. مي توان تمامي کف طبقات. محوطه و بالکن ساختمان را بعد از اتمام کارهاي تاسيساتي با آن پوشانده و بلافاصله عمليات بعدي را مستقيماً روي آن انجام داد.
۳- بلوک هاي غير بار بر سبک : با بلوک هاي تو پر به ابعاد دلخواه مي توان تمامي کار تيغه بندي قسمت هاي جدا کننده ساختمان را با استفاده از ملات يا چسب بتن انجام داد. با اين نوع بلوک ها علاوه بر اينکه از سنگين کردن ساختمان جلوگيري مي شود عمليات حمل و نصب خيلي سريع انجام مي گيرد و دست مزد کمتري هزينه مي شود. پس از اجراي ديوار مي توان مستقيما روي آن را گچ نمود. اين بلوک ها داراي وزن فضايي بين 800 الي 1100 کيلو گرم مي باشند.
۴- پانل هاي جدا کننده يکپارچه و نرده هاي حصاري جهت محوطه و کاربري در موارد خاص : جهت ساخت ديوارهاي سردخانه ها. گرم خانه ها و سالن هاي ضد صدا مي توان در محل با قالب بندي. فوم بتن را به صورت يک پارچه عمودي ريخت. به دليل ويژگي عمده عايق بودن اين نوع بتن. جهت عيق بندي سردخانه ها. گرم خانه ها. پوشش لوله هاي حرارتي و برودتي و...... کاربرد مهمي دارد. ضمنا به دليل اينکه عايق صدا مي باشد براي موتورخانه ها و اتاق هاي آکوستيک مورد استفاده وسيع قرار مي گيرد.

نياز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن وضرورت استفاده از روش ها و مصالح جديد به منظور افزايش سرعت ساخت سبک سازي افزايش عمر مفيد ونيز مقاوم نم ...

بتن اساسا از دو قسمت دانه­هاي سنگي (Aggregates) و خمير سيمان (Concrete) تشکيل شده است. خمير سيمان که در واقع مخلوطي از سيمان پرتلند و آب مي­باشد. - در ...

در اين مقاله سعي شده است تا مطالبي مفيد و جالب پيرامون اسبک ماهيان از لحاظ سيستماتيک، اکولوژي، بيولوژي ، آناتومي، صفات عمومي و اختصاصي مطرح شود و گونه ...

بتن اساسا از دو قسمت دانه ­هاي سنگي (Aggregates) و خمير سيمان (Concrete) تشکيل شده است. خمير سيمان که در واقع مخلوطي از سيمان پرتلند و آب مي­باشد. - د ...

▪ پي سازي چند مرحله دارد : ۱) آزمايش زمين از لحاظ مقاومت ۲) پي کني ۳) پي سازي پي وسيله اي است که بار و فشار وارد از نقاط مختلف ساختمان و همچنين بارهاي ...

آجر سنگي است ساختگي (مصنوعي) که نوع رسي آن از پختن خشت (گل شکل داده شده) و نوع ماسه آهکي آن از عمل آوردن خشت ماسه آهکي (که از فشردن مخلوط همگن ماسه سي ...

شهر «مل مو» در کشور سوئد از جمله شهرهايي است که برنامه هاي توسعه بسيار دقيقي در آن اجرا شده است. به طوري که پس از بررسي هاي فراوان و دقيقي که به وسيله ...

با توجه به وسعت کشور ايران و شرايط اقليمي متفاوت در نواحي مختلف اين سرزمين لازم است روشهاي ساختمان سازي متناسب با ويژگيهاي خاص منطقه اي تدوين و به مور ...

دانلود نسخه PDF - بتن سبک