up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله بامبو PDF
QR code - بامبو

بامبو

بامبو که در زبان فارسي به ني خيزران شهرت دارد گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئيده يا کشت ميشود . ميزان رطوبت ، حرارت موجود در منطقه و نوع خاک تعيين کننده کيفيت و مرغوبيت بامبو بوده و هر چه ميزان رطوبت و حرارت بيشتر باشد کيفيت محصول نيز بهتر خواهد بود .
گياه بامبو که تاکنون بيش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده داراي قطر و ضخامت هاي متفاوت است و در حال حاضر بهترين نوع بامبو در ژاپن ، چين و بطور کلي کشورهاي شرق آسيا و هند روئيده و کشت ميشود و در ايران ميتوان ليالستان لاهيجان علي آباد ( در فاصله سخت سر و تنکابن ) قاسم آباد در رودسر و تقريباً بيشتر نقاط شمال کشور را در زمرد مساعد ترين مناطق رويش بامبو بحساب آورد . در اين مناطق بيشه هاي کوچکي وجود دارد که در فصل پائيز و اوايل زمستان يعني هنگام بريدن و قطع ساقه هاي بامبو از هر يک بين ۵۰ الي ۲۰۰ شاخه ني بدست مي آيد.
بامبو از چهار قسمت سطح داخلي ( داراي پوشش نرم ) ، ديافراگم ( متصل کننده بخش هاي ساقه به يکديگر) ميباشد و پوشش رويه که بسيار سخت و ديرشکن است تشکيل شده و ديافراگم کاملاً فشرده بوده و آب در آن نفوذ نمي کند.
بامبو معمولاً به رنگهاي مختلفي مانند سبز ، مشکي ، متمايل به قهوه اي ، عنابي ، و زرد مايل به کرم ديده ميشود و اگر چه ميتوان مصارف زيادي بر آن قائل شد ولي بطور کلي موارد مصرفيش بيشتر محدود ميشود به :
۱) استفاده از آن براي تغذيه
۲) بهره برداري به منظور تهيه کاغذ و اشياء مختلف چوبي و ساير معارف صنعتي .
۳) کاشت در اطراف باغها و مزارع جهت حفاظت محل .
گياه بامبو محتوي مقدار فراواني سلولز است که ميتواند براي تهيه کاغذ و همچنين ابريشم مصنوعي مورد استفاده قرار گيرد.
در ايران کشت بامبو هنوز رواج چنداني ندارد و صرفنظر از بخشهاي کوچکي در شمال کشور که در آنها مقدار محدودي بامبو کشت ميشود صنعتگران ساير نقاط از بامبوهاي خودرويي که در اکثر شهرهاي شمالي و بويژه منطقه ليالستان لاهيجان وجود دارد، استفاده ميکنند.
استفاده از بامبو جهت توليد محصولات مختلف تقريباً از زمان کشت چاي در ايران ، رواج يافت چرا که بامبو بعنوان حفاظت محل چايکاري بکار گرفته شد و صنعتگران همزمان با بهره برداري چايکاران از مزارع چاي به موارد استفاده متعدد آن براي ساخت فرآورده هاي گوناگون پي بردند و ساخت محصولات بامبو در گيلان متداول گرديد.
هم اکنون استاد کاران جواني که اکثراً نيز برخوردار از مهارت و کارآيي کافي هستند به کار در اين رشته اشتغال دارند و مهمترين مرکز توليد محصولات بامبو لبالستان لاهيجان ميباشد.
از بامبو محصولاتي نظير شکلات خوري، ميوه خوري، لوستر، کلاهک آباژور، جاي نان، صندلي و انواع ديگر وسايل مصرفي در اندازه هاي مختلف توليد ميگردد.
براي تهيه يک ظرف بامبو ابتدا نئي را که قبلاً در انبار گذشته شده و خشک شده است با اره نجاري و به قطعات ۸۰ الي ۱۰۰ سانتي متري در ميآورند و لبه اين نوارها را با وسيله اي که در اصطلاح محلي «ماشين» ناميده ميشود به عرض مساوي در مي آورند و پس از زنده کردن آماده بافت مينمايند. کار بافت معمولاً بر روي ميزي که روي آن چند دايره به اندازه کف و ته ظرفي که ميخواهند ببافند قرار دارد انجام ميشود. صنعتگران ابتدا دايره کف ظروف را تهيه و سپس بدنه آنرا مي بافند. گاهي نيز براي وصل کردن برخي از قطعات به يکديگر از مفتولهاي سيمي بسيار نازک استفاده کرده و با انبردست معمولي آنها را به هم مي پيچانند و در انتهاي کار، تمامي اطراف ني را که معمولاً بزرگ و کوچک است با قيچي مخصوص که به شکل قيچي باغباني است، برش مي دهند تا ني ها يک اندازه شود و محصول شکل يکنواختي پيدا کند. يک محصول از نوع مرغوب بايد داراي ويژگي هاي زير باشد:
▪ رنگ آن طلايي متمايل به سفيد باشد.
قابل ذکر است که بامبوئي که رنگ آن سبز باشد نشان دهنده خشک نبودن آن بوده و احتمالاً سياه ميشود.
▪ شبکه هايي که بعد از بافت ايجاد ميشود بايد منظم و يک اندازه باشد.
▪ مفتولي که براي وصل کردن بعضي از قسمتهاي بامبو از آن استفاده ميشود بايد بسيار ظريف بوده و دقت کافي در پيچاندن آن بکار رود.
▪ از آنجا که برخي از ظروف بامبو رنگي هستند مسلماً در انتخاب نوع رنگ و نحوه بکار گرفتن آن بايد دقت کافي بعمل آيد.

بامبو که در زبان فارسي به ني خيزران شهرت دارد گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئيده يا کشت ميشود . ميزان رط ...

بامبوهاي خوش يمن يا (Lucky Bamboo) از محبوبترين ابزارهاي کارگشايي در فنگ شويي به شمار ميروند و جالب اينجاست که اين گياهان، بيش از هر وسيله ديگر فنگ شو ...

اگرچه شانس آور بودن بامبو براي نگهدارندگان آن يک خرافه به نظر مي رسد، اما از شواهد امر پيداست که خود بامبو واقعا گياه خوش شانسي است! ● بامبوهاي خوش شا ...

گياه بامبوي خوش يمن، طي مدت کوتاهي توانسته است جايگاه ارزشمندي بين فروشگاه هاي گياهان آبي بادي و دوستداران آنها بازکند. اگر هنوز موفق به خريدن اين گي ...

درختاني که به صورت رديفي در امتداد خيابان ها و بلوارها کاشته مي شوند بايد خصوصيات لازم را براي بقا در محيط زيست شهري، خصوصاً در فضاي خيابانها که غالبا ...

کلاهک :رشد طولي ريشه مانند ساقه ، نزديک به انتهاست. در حاليکه انتهاي shoot توسط فلسهاي جوانه و يا برگهاي جوان ، محافظت ميشوند، محاظت انتهاي ريشه يک تو ...

دانلود نسخه PDF - بامبو