up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله بامبو PDF
QR code - بامبو

بامبو

آيا نگهداري از بامبو خوش شانسي مي آورد؟

اگرچه شانس آور بودن بامبو براي نگهدارندگان آن يک خرافه به نظر مي رسد، اما از شواهد امر پيداست که خود بامبو واقعا گياه خوش شانسي است!
بامبوهاي خوش شانس
مي گويند که بامبو شانس مي آورد، امابايد تعداد آن فرد باشد! براي شانس آوردن بايد تعداد بامبوهايي که در خانه نگهداري مي کنيد سه،پنج و... به هر حال فرد باشد در غير اين صورت بدشانسي مي آورد. شايد همين خرافه که در ايران نسبت به بعضي کشورهاي آسياي شرقي سابقه کوتاه تري دارد يکي از عوامل رونق بازار فروش اين نوع گياه خاص باشد. البته بايد گفت که اين خرافه در بعضي از کشورها ريشه هاي کهني دارد!
بامبو که در زبان فارسي به ني خيزران شهرت دارد،گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئيده يا کشت مي شود. ميزان رطوبت ، حرارت موجود در منطقه و نوع خاک، تعيين کننده کيفيت و مرغوبيت بامبو است و هر چه ميزان رطوبت و حرارت بيشترباشد، کيفيت محصول بهتر خواهد بود.
گياه بامبو که تاکنون بيش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده داراي قطر و ضخامت هاي متفاوت است و در حال حاضر بهترين نوع بامبو در ژاپن ، چين و به طور کلي کشورهاي شرق آسيا و هند روئيده و کشت مي شود. در ايران مي توان ليالستان لاهيجان، علي آباد (در فاصله سخت سر و تنکابن )، قاسم آباد رودسرو تقريبا بيشتر نقاط شمال کشور را از مساعدترين مناطق رويش بامبو به حساب آورد.
بامبو از چهار قسمت سطح داخلي (داراي پوشش نرم)، ديافراگم (متصل کننده بخش هاي ساقه به يکديگر) ميانه و پوشش رويه که بسيار سخت وديرشکن است تشکيل شده و ديافراگم کاملا فشرده بوده و آب در آن نفوذنمي کند.
البته بامبوهايي که در گل فروشي هاي تهران و شهرستان هاي بزرگ کشوربراي مصارف زينتي به فروش مي رسند از انواع داخلي آن نيستند بلکه نوع خاصي از بامبو هستند که به «لاکي بامبو» شهرت دارند. نام علمي اين نوع بامبو «دراسينا» است.
● ميهمان خوش شانس
حدود دو سال پيش براي اولين بار گل فروشي هاي تهران گياهي را با نام «بامبو» (BAMBOU )عرضه کردند. اوايل مردم استقبال آنچناني از بامبوي تازه وارد نکردند. اما به مرور شکل جالب آن، شرايط نگهداري آسان و ديدن بامبوها در ژورنال هاي دکوراسيون خارجي عاملي براي استقبال مردم از اين نوع گياه شد و پس از آن خرافه هاي وارداتي نقش عمده اي در افزايش تقاضا براي اين نوع بامبو ايفا کرد. شرايطبه شکلي بود که پس از مدت کوتاهي بسياري از واردکنندگان گل و گياه به شدت نسبت به وارد کردن اين نوع بامبو اقدام کردند.
اگرچه شانس آور بودن بامبو براي نگهدارندگان آن يک خرافه به نظر مي رسد، اما از شواهد امر پيداست که خود بامبو واقعا گياه خوش شانسي است!
در حال حاضر در اکثر منازل هر جا که به اندازه يک گلدان کوچک فضا وجود داشته باشد زير پنجره، گوشه اتاق و... سه شاخه بامبو وجوددارد. دفاتر کار هم شامل اين قاعده مي شوند.
به قول بعضي از خريداران بامبو، اين گياه هم باکلاس است، هم نگهداري آن آسان است، اگر شانس هم بياورد چه بهتر!
در بسياري از کشور ها به ويژه کشورهاي آسياي شرقي به بامبو اهميت فوق العاده اي مي دهند. فستيوال فرهنگي بامبو در چين يکي از آنهاست. اين فستيوال سه روزه که از ?? دسامبر (?? آذرماه) آغاز مي شود بخش هاي مختلفي دارد. بامبو يکي ازقديمي ترين گيا هان چين و بااهميت ترين درخت اين کشور است که مي توان آن را در اکثرخانه هاي اين کشور مشاهده کرد.
فستيوال فرهنگي بامبو براي حفاظت و نحوه پرورش صحيح و گسترده آن تشکيل مي شود. در اين فستيوال کشاورزان، مردم عادي وکارشناسان در جلساتي به ارائه راهکار و نظراتشان براي استفاده بهتر و نگهداري ازاين گياه مي پردازند. سپس در هنگام عصر مراسم شعرخواني، سرود، رقص و آواز نيز برگزار مي شود.
بامبوها از کجا مي آيند؟
کشت و پرورش «لاکي بامبو» در داخل کشور بسيار پرهزينه است. اين گياه که معمولا از مالزي و تايلند وارد مي شود در شرايط طبيعي آب و هوايي کشور نمي رويد.
بنابراين هر بامبويي که در کشور وجود دارد وارداتي است. اين روزها خصوصا بعد از تعطيلات نوروز در کنار خيابان ها هم بامبوفروخته مي شود.
لاکي بامبو که در اصطلاح واردکنندگان گل و گياه از «گياهان زنده» به شمار مي رود به هيچ وجه قابليت قاچاق شدن را ندارد! يعني به لحاظ حساسيتاين نوع گياهان نمي توان آنها را به صورت زميني و راه هاي معمول قاچاق وارد کرد. تنها راه حمل ونقل آن راه هوايي است!
نکته قابل توجه آنجاست که واردات بامبو از حدود ۸ ماه قبل به کشور ممنوع شده است. اما همزمان با اعلام اين ممنوعيت عرضه بامبو در کشور افزايش پيدا کرده و تا امروز ادامه دارد. قيمت هر شاخه بامبوي پيچ دار پيش از اعلام ممنوعيت واردات آن بين ۴ تا ۵ هزار تومان بود اما پس از اعلام ممنوعيت واردات بامبو به داخل کشور قيمت آن افزايش يافت، تا امروز که بعضي از انواع «پرپيچ» بامبو گاه تا ۸ هزار و ۵۰۰ تومان قيمت دارند.
در اين شرايط اين سوال به وجود مي آيد که بامبو هايي که فروخته مي شوند از کجا مي آيند؟ با توجه به اينکه به طور يقين اين بامبو ها از راه هاي غيرقانوني به کشور وارد مي شوند احتمال ورود بعضي از آفت ها و بيماري هاي خاص گياهان به داخل کشور وجود دارد، چرا که در زماني که بامبو به طور قانوني به کشور وارد مي شد پس از ورود بامبوها را در قرنطينه نگهداري مي کردند.
● نحوه نگهداري و شرايط رشد بامبو
بامبو نياز به خاک ندارد! بامبو را مي توان در آب يا «ژل خاک ها» نگهداري کرد. اما براي رشد بهتر آن از تقويت کننده هاي مايعي استفاده مي شود که به آب آنها اضافه مي کنند، گل فروشي ها آن را با نام «غذاي بامبو» مي نامند.
استقبال از بامبو ها بازار فروش پررونق تري را براي فروش غذاي بامبو ايجاد کرد! اگرچه براي داشتن اين نوع گياه بايد يکبار هزينه کرد، اما براي نگهداري و رشد آن بايد هر چند ماه يک بار غذاي بامبو را با قيمت ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومان تهيه کرد!
اگر بامبو را در دماي ۱۵ تا ۴۰ درجه سانتي گراد و دور از نور مستقيم خورشيد و باد مستقيم کولر نگهداريد و رطوبت لازم را براي آن فراهم کنيد پس از مدت ۵ تا ۷ ماه شاهد قد کشيدن عجيب اين گياه پيچ خورده خواهيد بود.

بامبو که در زبان فارسي به ني خيزران شهرت دارد گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئيده يا کشت ميشود . ميزان رط ...

بامبو که در زبان فارسي به ني خيزران شهرت دارد گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئيده يا کشت ميشود . ميزان رط ...

بامبوهاي خوش يمن يا (Lucky Bamboo) از محبوبترين ابزارهاي کارگشايي در فنگ شويي به شمار ميروند و جالب اينجاست که اين گياهان، بيش از هر وسيله ديگر فنگ شو ...

گياه بامبوي خوش يمن، طي مدت کوتاهي توانسته است جايگاه ارزشمندي بين فروشگاه هاي گياهان آبي بادي و دوستداران آنها بازکند. اگر هنوز موفق به خريدن اين گي ...

درختاني که به صورت رديفي در امتداد خيابان ها و بلوارها کاشته مي شوند بايد خصوصيات لازم را براي بقا در محيط زيست شهري، خصوصاً در فضاي خيابانها که غالبا ...

کلاهک :رشد طولي ريشه مانند ساقه ، نزديک به انتهاست. در حاليکه انتهاي shoot توسط فلسهاي جوانه و يا برگهاي جوان ، محافظت ميشوند، محاظت انتهاي ريشه يک تو ...

دانلود نسخه PDF - بامبو