up
Search      menu
گیاه شناسی :: مقاله بامبو PDF
QR code - بامبو

بامبو

آشنائي و انتخاب گياه بامبوي خوش يمن بامبو

گياه بامبوي خوش يمن، طي مدت کوتاهي توانسته است جايگاه ارزشمندي بين فروشگاه هاي گياهان آبي بادي و دوستداران آنها بازکند. اگر هنوز موفق به خريدن اين گياه نشده ايد و به آن علاقمنديد، مطمئناً يکي از آشنايان و يا دوستان شما که به اين نوع گياهان نيزعلاقمند است، يکي از آنها را به عنوان هديه به شما خواهد داد. در حقيقت گفته مي شود اين نوع گياه هنگامي براي ما خوش يمن است که به ما هديه داده شود. اما اين بدان معنا نيست که اگر شما خودتان گياه را بخريد برايتان خوش يمن نخواهد بود بلکه مي توانيد آن را خريداري کرده و به خانه و يا محل کار خود هديه دهيد.
بامبو به دليل رشد سريع، استقامت و پايداري در برابر شرايط محيطي، سمبل خوش يمني و موفقيت است. بامبوي خوش يمن گياه مشهوري است و افراد زيادي طرفدار نگه داري آن در منزل هستند. چرا که به مراقبت چنداني نياز ندارد و در حقيقت مناسب افرادي است که به دليل مشغله زياد، وقت رسيدگي به گياهان را ندارند و يا اطلاعات کافي در باره نگه داري از گياهان ندارند. مقاومت بامبو نيز به اين دليل زياد است که مناسب نگه داري در جاهايي است که فاقد نور طبيعي و يا نور ضعيف مي باشد. يکي ديگر از محاسن اين گياه اين است که به جاي صرف هزينه هاي گزاف که معمولاً براي تهيه گياهان بزرگ و پرحجم استفاده مي شود، باهزينه اندکي مي توانيد گياه بامبوي زيبايي داشته باشيد که در فضاي اندک، زينت بخش ميز محل کار يا منزلتان باشد.
اگر ميخواهيد از خواص درماني بامبو استفاده کنيد، بايد گياهي را انتخاب کنيد که قوي و سالم باشد. علي الرغم عدم نياز اين گياه به مراقبت، نمي توان به اين نتيجه رسيد که اين گياه فنا ناپذير است! من هنگامي به اين نتيجه رسيدم که گياه بامبو را سريعاً در خاک کاشتم! بعد از اينکه اين بلا را به سر بامبوي بد شانس خودم آوردم تصميم گرفتم هميشه قبل از خريد گياه جديد، حتما در باره آن گياه اطلاعات لازم را به دست بياورم. من به قولي که به خودم داده بودم عمل کردم و بعد از آن هيچ گياه بامبوي خوش يمني را نکشتم.
من در اينجا تمامي تجربياتي که به دست آوردم به شما نيز آموزش مي دهم تا خوش يمني اين گياه تا ساليان سال با شما و خانوادتان باشد.
● چگونگي انتخاب دسته اي از بامبوي خوش يمن
اگر شما قصد خريد بامبو از يک مغازه گل فروشي، گلخانه و يا مراکز مخصوص توليد اين گياه را داريد، گياهاني را انتخاب کنيد که سبز روشن بوده و برگ هاي سالمي داشته باشد. گلدان محتوي اين گياه بايد تا نصفه حاوي آب وريشه هاي کوچک آن نيز قابل مشاهده باشد. برگ هاي زرد و قهوه اي، ساقه زرد، کوفتگي ساقه، خراشيدگي و کرم خوردگي بيانگر گياهي است که به اندازه کافي سالم نيست. اگر گلدان خاک دارد، خاک آن بايد مرطوب باشد نه آنقدر که پر از آب باشد و نه آنقدر که خشک باشد. اگر گياه بامبوي شما به وسيله پست براي شما فرستاده شده است و گياهي زرد و خراب است فوراً با فروشنده تماس بگيريد و درخواست تعويض آن را کنيد.
گياهان بامبو معمولا در آب رشد ميکنند و گاهي براي ثبات گياه در داخل آب آن از سنگريزه هاي تزئيني و يا تيله هاي زيبا استفاده مي کنند. معمولا چندين ساقه بامبو به وسيله يک ربان قرمز و يا طلائي به هم متصل مي شوند که معمولاً اين کار سمبل خوش شانسي است.( اگر شما گياه بامبويي را هديه گرفتيد که ربان قرمز و يا طلايي نداشت، خود شما به راحتي مي توانيد رباني تهيه کنيد و به آن متصل کنيد اما مراقب باشيد که ربان را آنقدر سفت نبنديد که باعث صدمه به ساقه ها شود.) معمولا بامبوهاي پيچ دار گران تر هستند چرا که هنگام رشد اين گونه پرورش داده شده اند. بعضي از افراد معتقدند که اين نوع بامبو باعث خوش يميني بيشتر است چرا که از انواع ديگر گرانتر است. اگر بخواهيد شما هم مي توانيد با در نظر گرفتن شرايط مناسب و صبوري، ساقه راست گياه بامبوي خود را به يک ساقه پيچ دار تبديل کنيد. البته من اين موضوع را پائينتر آموزش خواهم داد.
بامبوهايي که در آب رشد مي کنند، معمولا احتياج به يک گلدان شيشه اي و يا سفالي دارند. مزيت گلدان هاي شيشه اي اين است که شما به راحتي ميتوانيد سنگ هاي تزئيني و ميزان آب گياه را مشاهده کنيد( و به راحتي ميزان آب موجود در گلدان و کيفيت آن را بررسي کنيد.) اما عيب بزرگ آن اين است که حتي با قرار گرفتن گياه در شرايط نوري کمينه، جلبک ها رشد ميکنند. جلبک ها براي ادامه زندگي به نور احتياج دارند و بنابراين استفاده از گلداني که ديواره آن کدر باشد و يا گلدان هاي سفالي بسيار مناسب تر است.
معمولا بامبو شاخه اي يا دسته اي به فروش ميرسد و يا اينکه داخل محوطه اي آنها را قرار مي دهند تا شما به راحتي بتوانيد بامبوهاي مورد نظر خود را انتخاب کرده و داخل گلدان با سنگ ( و يا تيله هاي) مورد نظر خود آنهارا تزئين نمائيد. اما در اين صورت شما مجبور خواهيد بود که از گياه خود مراقبت کرده تا موقعي که ريشه ها به وجود بيايند. اگر نميتوانيد مراقبت هاي لازم را به عمل بياوريد، بهتر است بامبوهايي را بخريد که قبلا در گلدان چيده شده و ريشه دار شده اند.
به دليل رشد ايده آل بامبوي خوش يمن در آب، شما مي توانيد آنها را داخل حوض آب و يا چشمه آب قرار دهيد به شرطي که عمق آب کم باشد و نصف ساقه بامبو هانيز از آب بيرون باشد. در اين صورت مي توانيد محيط اطراف بامبوها را نيز با سنگ ريزه و تيله هاي دلخواه خود تزئين و پر کنيد.

بامبو که در زبان فارسي به ني خيزران شهرت دارد گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئيده يا کشت ميشود . ميزان رط ...

بامبو که در زبان فارسي به ني خيزران شهرت دارد گياهي است که در دامنه کوه ها و تپه هايي که داراي رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئيده يا کشت ميشود . ميزان رط ...

بامبوهاي خوش يمن يا (Lucky Bamboo) از محبوبترين ابزارهاي کارگشايي در فنگ شويي به شمار ميروند و جالب اينجاست که اين گياهان، بيش از هر وسيله ديگر فنگ شو ...

اگرچه شانس آور بودن بامبو براي نگهدارندگان آن يک خرافه به نظر مي رسد، اما از شواهد امر پيداست که خود بامبو واقعا گياه خوش شانسي است! ● بامبوهاي خوش شا ...

درختاني که به صورت رديفي در امتداد خيابان ها و بلوارها کاشته مي شوند بايد خصوصيات لازم را براي بقا در محيط زيست شهري، خصوصاً در فضاي خيابانها که غالبا ...

کلاهک :رشد طولي ريشه مانند ساقه ، نزديک به انتهاست. در حاليکه انتهاي shoot توسط فلسهاي جوانه و يا برگهاي جوان ، محافظت ميشوند، محاظت انتهاي ريشه يک تو ...

دانلود نسخه PDF - بامبو