up
Search      menu
مذهب و عرفان :: مقاله بالاترين درجات بهشت PDF
QR code - بالاترين درجات بهشت

بالاترين درجات بهشت

آثار و برکات دوستي با اهل بيت(عليهم السلام)

انسان غير از دوستى و دشمنى هيچ ندارد و نمى تواند بگويد: از دوست و دشمن داشتن هم عاجزم ، منتهى بايد عينك بگذارد و دقت كند و ببيند كه چه كسى و چه كار و چه خُلق و چه عقيده اى را دوست ، و چه چيز و چه كسى را دشمن بدارد؛ زيرا همين دوستى ها و دشمنى ها براى انسان خواهد ماند ،هر عملى شروط بسيار دارد كه معلوم نيست از عهده ى آن ها برآييم.
ميرزاى قمى رحمة اللّه مى فرمايد :
«اگر براى نمازهايى كه مى خوانيم ، خدا ما را عقاب نكند ، خيلى بايد شاكر باشيم .»
عبادات ، شروط زيادى دارد كه معلوم نيست بتوانيم آنها را رعايت كنيم و ازعهده ى آن ها بر آييم ، اما دوستى و دشمنى شرطى ندارد ، و دوست خدا و دوست دوستِ خدا شدن به اندك چيزى حاصل مى شود و آسان است . اين روايت كه در كتاب ينابيع الموده مي باشد ، در بالاى ايوان طلاى حضرت امير عليه السّلام از زمان هاى بسيار دور نوشته شده است که :
«قالَ رَسوُلُ اللّه صلّى اللّه عليه وآله وسلّم لَوِ اجْتَمَعَ النّاسُ عَلى حُبِّ عَلِىِّ ابْنِ أَبى طالِبٍ، لَما خَلَقَ اللّه النّارَ ؛ رسول خدا صلّى اللّه عليه وآله وسلّم فرمود : اگر همه ى مردم بر محبّت على بن ابى طالب گرد مى آمدند ، هرگز خداوند آتش جهنّم را نمى آفريد .»
قدردان اهل بيت هستيم؟
ولى ما قدردان اهل بيت عليهم السّلام نيستيم ، مثل كسانى هستيم كه گنجى در خانه دارنداما رفتارهايشان حاکي از اين است که گويا گوهري را ندارند و از آن غافل محض اند!
گاهي اوقات كار ووضع ما بدتر از آن هاست؛ گويا مانند كسانى كه به امامت اعتقاد ندارند ، ما نيز اميرالمؤمنين عليه السّلام نداريم و مانند آن ها زندگى مى كنيم كه آن حضرت را ندارند .
با اين كه قرآن را در يك دست و عترت را در دست ديگر داريم، ولى انگارکه دستمان خالى است و هيچ نداريم و سنگينى آن ها را احساس نمى كنيم. گويا چيزى در اختيار ما نيست! از مرحوم حاج شيخ عبدالكريم حايرى نقل شده كه فرمود: «سنّى ها عترت را ضايع كرده اند ، و شيعه ها قرآن را .»
ين دو موضوع با توجه به سخن پيامبر(ص) که فرمودند: «اين دو (قرآن و عترت ) در کنار هم هستند و هيچ گاه از هم جدا نمي شوند، اگر كسى يكى از اين دو را ضايع كند، ديگرى را هم ضايع خواهد كرد.» هر دو با هم وحدت وارتباط تنگاتنگ دارند .
علي عليه السلام فرمود: «هيچ کس را در کمالات و صفات زيباي انساني با آل محمد صلي الله عليه و آله نمي شود مقايسه کرد، ديگران که پرورده نعمت هدايت اهل بيت پيامبرند، هيچ گاه با آنان برابر نخواهند بود»
انسان بايد يا لجوج و معاند باشد و يا جاهل كه نفهمد على و اولادش عليهم السّلام در صف عادلين و متّقين و صادقين اند، و دشمنان آن ها در صف فاسقين و فاجرين .
به خدا پناه مى بريم از اين كه در زمره ى فاسقين و ناصبين باشيم ، نه در گروه متّقين !
با توجه به مطالب ذکر شده آماده براي دوستي با چه کسي هستيد؟
زيارت امام
آيا بهتر از اهل بيت دوستي را سراغ داريد که در دنيا به فرياد انسان برسد و او را لحظه اي فراموش نکند؟
عشق به اهل بيت عليهم السلام زمينه ساز عشق به خداوند است و دوست داشتن اهل بيت پيامبر صلي الله عليه و آله مهر ورزيدن به ارزش هاي والاي الهي مي باشد .
رسيدن به قله رفيع کمالات معنوي و انساني بدون دوستي اولياء الهي ممکن نيست و پذيرش اعمال و زحمات يک مسلمان در گرو محبت و ولايت اهل بيت عليهم السلام مي باشد . امام علي عليه السلام از رسول اکرم صلي الله عليه و آله نقل مي کنند :
« لا تزول قدما عبد يوم القيامة حتي يسال عن اربع ... و عن حبنا اهل البيت ; در روز قيامت هيچ بنده اي قدم برنمي دارد مگر اينکه از چهار چيز سؤال مي شود ...
[که چهارمين سؤال ]از دوستي ما اهل بيت خواهد بود .»1
براين اساس تقرب به خداوند و رسيدن به سعادت دنيا و آخرت با عشق و دوستي آل پيامبر صلي الله عليه و آله عجين شده است .
مولوي مي گويد:
هر که خواهد همنشيني با خدا
او نشيند در کنار اولياء
مهرورزي به ديگران يک نياز محبت فطري است ،
اما چه زيباست که انسان در بذل محبت ، خوبان و برترين ها را برگزيند و اهل بيت عليهم السلام مظهر خوبي ها و کمالاتند ، چنانکه علي عليه السلام فرمود:
«هيچ کس را در کمالات و صفات زيباي انساني با آل محمد صلي الله عليه و آله نمي شود مقايسه کرد ، ديگران که پرورده نعمت هدايت اهل بيت پيامبرند ، هيچ گاه با آنان برابر نخواهند بود .»
اگر عاشقي کني و جواني
عشق محمد بس است و آل محمد
بهترين نوع ارتباط با پيشوايان معصوم عليهم السلام همان محبت و مودتي مي باشد که يک رابطه قلبي و دروني است و خداوند متعال هم در قرآن کريم به چنين ارتباطي دعوت کرده و مي فرمايد : « قل لا اسئلکم عليه اجرا الا المودة في القربي ؛ بگو من بر انجام امر رسالت ، از شما مزدي نمي خواهم ، مگر دوستي و محبت درباره نزديکانم .»2
حال که دوست واقعي خود را پيدا کرده ايم ، نشانه هاي علاقه به او را در خود جستجو کنيد .
برخي از اين نشانه ها با توجه به سخنان امام علي عليه السلام عبارتند از :
1 - محبت توأم با عمل و تقوا
دوست داشتن اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام تقواي الهي و دلي پاک مي خواهد . علي عليه السلام مي فرمايد : « من احبنا فليعمل بعملنا و ليتجلبب الورع ; هر که ما را دوست دارد بايد مثل ما عمل کند و لباس پرهيزگاري را جامه و پوشش خود قرار دهد .» 3
ورع و تقوي و دوري از گناه بايد سرلوحه زندگي محبان اهل بيت عليهم السلام باشد تا بتوانند عشق پاکان را در دل خود جاي دهند و گرنه دلي پر از شوق گناه را چطور مي توان جايگاه و ظرف محبت اولياء الهي قرار داد .
شيفتگان اهل بيت عليهم السلام دائم در زمزمه مي باشند که:
دل جايگاه عشق تو باشد نه غيرتو
اين خانه خداست به شيطان نمي دهم
علي عليه السلام مي فرمايد : « من احبنا فليعمل بعملنا و ليتجلبب الورع ; هر که ما را دوست دارد بايد مثل ما عمل کند و لباس پرهيزگاري را جامه و پوشش خود قرار دهد»
دوستي با امام علي
2 - عشق به دوستان اهل بيت عليهم السلام
اميرمؤمنان عليه السلام در اين رابطه مي فرمايد: « هر کس مي خواهد بداند که آيا عاشق حقيقي اهل بيت عليهم السلام است يا نه، به قلب خويش رجوع نمايد ، اگر در دلش محبت دوستان ما هست پس او دشمن ما نيست ; دوست ماست ، ولي اگر يکي از دوستان ما را در دلش دشمن مي دارد ، او دوستدار حقيقي ما نيست .»4
خلوت دل نيست جاي صحبت اغيار
ديو چو بيرون رود فرشته درآيد
در زيارت جامعه کبيره مي گوئيم : « فمعکم معکم لا مع عدوکم ... ; [اي اهل بيت پيامبر صلي الله عليه و آله!] من با شما هستم ، با شما هستم ، نه با دشمن شما ... .» 5
4 - آمادگي براي محروميت ها
ولايت اهل بيت و دلباختگي به اين خاندان بدون آمادگي براي رنج و محنت ها و با گريختن از انواع محروميت ها امکان پذير نخواهد بود ، زيرا که :
نازپرورده تنعم نبرد راه بدوست
عاشقي شيوه رندان بلاکش باشد
حقيقي بودن علاقه دروني شخص ، هنگامي نمايان مي شود که فرد مورد امتحان قرار گيرد و حوادثي تلخ و ناراحت کننده در زندگي انسان رخ نمايد ، آن گاه است که دوستان حقيقي از دوستان مجازي جدا مي گردند و گرنه در هنگام راحتي و آسايش هر کسي مي تواند ادعاي دوستي اهل بيت عليهم السلام را داشته باشد .
امام علي عليه السلام مي فرمايد : « من تولانا فليلبس للمحن اهابا ; هر کس ما اهل بيت پيامبر صلي الله عليه و آله را دوست بدارد بايد براي محنت ها پوستي ديگر بپوشد .» 6 اين جمله کنايه از اين است که محبّ حقيقي آمادگي براي مقابله با انواع بلاها و مشکلات را خواهد داشت .
هر که در اين بزم مقربتر است
جام بلا بيشترش مي دهند
اميرمؤمنان عليه السلام در سخني ديگر فرمود: « من احبنا اهل البيت فليستعد للفقر جلبابا ; هر کس ما اهل بيت را دوست بدارد پس بايد فقر و محروميت ها را چونان لباس رويين بپذيرد.»7
اميرمؤمنان علي عليه السلام در سخني زيبا به اين نشانه دوستداران اهل بيت عليهم السلام اشاره کرده و مي فرمايد: «دوستي ما و دوستي دشمنان ما در وجود يک انسان جمع نمي شود ، چون خداوند براي انسان دو قلب قرار نداده که با يکي اين را دوست بدارد و با ديگري آن را دشمن بدارد. دوستدار ما بايد عشق و علاقه خود را براي ما خالص بگرداند همانطوري که طلا در داخل آتش خالص و تمام عيار مي گردد . بنابراين هر کسي مي خواهد بداند که دوست واقعي ما هست يا نه ، قلب خود را مورد آزمايش قرار دهد . اگر در دل او همراه محبت ما ، محبت دشمن ما هم باشد او از ما نيست و ما هم از او نيستيم.»
5 - برائت از دشمنان اهل بيت عليهم السلام
يکي ديگر از نشانه هاي عشق حقيقي ، دوري جستن از مخالفين و دشمنان عترت پيامبر صلي الله عليه و آله است . دوستدار حقيقي اهل بيت عليهم السلام بايد از دشمنان آنان تبري جويد و محبت خويش را براي خاندان پيامبر صلي الله عليه و آله خالص و بي آلايش سازد.
عاشق اهل بيت عليهم السلام هيچ گاه در کنار تولي ، تبري را فراموش نمي کند و اساساً بدون تبري از دشمنان ، مودت و محبت معني ندارد .
کفر و ايمان قرين يکدگرند
هر که را کفر نيست ، ايمان نيست
اميرمؤمنان علي عليه السلام در سخني زيبا به اين نشانه دوستداران اهل بيت عليهم السلام اشاره کرده و مي فرمايد :
«دوستي ما و دوستي دشمنان ما در وجود يک انسان جمع نمي شود ، چون خداوند براي انسان دو قلب قرار نداده که با يکي اين را دوست بدارد و با ديگري آن را دشمن بدارد. دوستدار ما بايد عشق و علاقه خود را براي ما خالص بگرداند همانطوري که طلا در داخل آتش خالص و تمام عيار مي گردد . بنابراين هر کسي مي خواهد بداند که دوست واقعي ما هست يا نه ، قلب خود را مورد آزمايش قرار دهد . اگر در دل او همراه محبت ما ، محبت دشمن ما هم باشد او از ما نيست و ما هم از او نيستيم .» 8
شايد در ذهن عده اي خطور کند که :
اي بابا ، حالا اين دوستي با اهل بيت سود و نفعتي هم دارد ؟
آثار و برکات دوستي اهل بيت
اهل بيت
1 - حشر با اهل بيت عليهم السلام در روز قيامت
علي عليه السلام فرمود: « من احبنا کان معنا يوم القيامة و لو ان رجلا احب حجرا لحشره الله معه ؛ هر که ما را دوست بدارد، در روز قيامت با ما خواهد بود و اگر کسي سنگي را دوست داشته باشد ، خداوند او را با آن محشور خواهد کرد .»9
2 - بالاترين درجات بهشت
آن بزرگوار فرمود : « ان اهل الجنة ينظرون الي منازل شيعتنا کما ينظر الانسان الي الکواکب ؛ اهل بهشت به منازل شيعيان ما (در بالاترين درجات آن) نگاه مي کنند همانطوري که انسان به ستارگان مي نگرد .»10
3 - دادرسي در سخت ترين لحظات
علي عليه السلام در حديثي به حارث فرمود : « لينفعک حبنا عند ثلاث: عند نزول ملک الموت و عند مسالتک في قبرک و عند موقفک بين يدي الله ؛ دوستي و محبت ما اهل بيت در سه جاي مهم و سرنوشت ساز براي تو سود خواهد داد :
هنگام نازل شدن فرشته مرگ و موقعي که در قبر مورد سؤال و بازخواست قرار مي گيري و زماني که در روز قيامت در مقابل پروردگار ايستاده باشي .»11
4 - قبولي کارهاي نيک
اميرمؤمنان عليه السلام فرمود: «هر کس ما اهل بيت را دوست داشته باشد ، ايمان او مفيد بوده و اعمالش مورد پذيرش قرار خواهد گرفت ، اما اگر کسي محبت ما اهل بيت را در دل نداشته باشد از ايمان خويش بي بهره بوده و کارهاي نيک و اعمال ديني او مقبول نخواهد بود، گرچه روزها روزه گرفته و شب ها به عبادت بپردازد . »12
پي نوشت ها
1- امالي مفيد، ص 353
2- شوري ،23
3- الکافي ، ج 6 ، ص 389
4- همان ، ج 27 ، ص 53
5- مستطرفات السرائر، ص 639
6- غررالحکم با ترجمه آقا جمال ، ش 9038
7- نهج البلاغه ، صبحي صالح ، حکمت 112
8- تفسير قمي ، ج 2 ، ص 171 و 172
9- امالي صدوق، ص 209، مجلس 37
10- بحارالانوار، ج 8، ص 148
11- همان ، ص 461
12- بصائر الدرجات ، ص 364

نام علمي اين گياه از نام ملکه شارلوت مکلامبورگ استرليتز همسر ژرژ سوم پادشاه انگلستان گرفته شده است . اين جنس که از گياهان خانواده موز Musacees است در ...

پرنده بهشتي Strelizia نام علمي اين گياه از نام ملکه شارلوت مکلامبورگ استرليتز همسر ژرژ سوم پادشاه انگلستان گرفته شده است . اين جنس که از گياهان خانواد ...

نام علمي اين گياه از نام ملکه شارلوت مکلامبورگ استرليتز همسر ژرژ سوم پادشاه انگلستان گرفته شده است . اين جنس که از گياهان خانواده موز Musacees است در ...

پيرامون حوريان بهشتي، که در قرآن کريم به عنوان يکي از پاداش هاي اخروي نيکوکاران، شمرده شده است سوالاتي مطرح است از جمله: ۱) آيا مردها در بهشت با حوريا ...

الف) اهميت عدالت مسأله عدالت از ديرباز جزء مهمترين مباحث و دغدغه هاي بشر و اديان الهي و انديشمندان سياسي بوده است. عدالت اجتماعي را مي توان به عنوان ب ...

بنا بر نقل مشهور حضرت امام حسين (ع)، در روز۲ محرم سال۶۱ هجري قمري وارد کربلا شد. براساس احاديث صحيح وارده خداي سبحان به زمين کربلا قداست و شرافتي خاص ...

با نماز بيني شيطان را به خاک بماليد در اهميت و ارزش نماز سخن زياد گفته شده به طوري که در روايات از بزرگان ديني داريم که فرمودند نخستين چيزي که بنده بر ...

دعا محبوب ترين اعمال نزد خداوند، برترين عبادت، علت روشنايي آسمان ها و زمين، كليد تمام رحمت ها و... است. ما معمولا در حوائج فردي خويش بر دعا اصرار مي و ...

دانلود نسخه PDF - بالاترين درجات بهشت