up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله باغ شيشه اي PDF
QR code - باغ شيشه اي

باغ شيشه اي

چشم انداز باغ شيشه اي

کاشت گياهان در محفظه هاي شيشه اي ضمن جالب و سرگرم کننده بودن تنها روشي است که گياهان آپارتماني در محيط بسته و نسبتاً عاري از آلودگي هوا رشد مي کنند و امکان ايجاد يک باغ شيشه اي را ايجاد مي کنند.
● وسايل و ابزار
▪ ظرف شيشه اي: ظرف شيشه اي به شکل هاي مختلف از قبيل چهارگوش – گرد – جامي شکل و مستطيل براي اين کار مناسب است ولي بايستي از شيشه هاي بيرنگ و کاملاً شفاف و صاف استفاده کرد. چون شيشه هاي رنگي امکان نفوذ نور را به داخل ظرف کاهش مي دهند و يا به عبارتي نفوذ نور همرنگ را به داخل ظرف بيشتر و از عبور رنگ هاي ديگر طيف خورشيد جلوگيري مي کنند.
ظرف هاي شيشه اي بايد از محفظه هاي سرپوشيده يا بدون در و يا بطري هاي گردن باريک انتخاب شود.
اصولاً گياهاني که به رطوبت احتياج دارند در محفظه هاي سرپوشيده يا بطري هاي گردن باريک و گياهان بياباني که به محيط خشک نياز دارند در بطري هاي دهان گشاد بهتر رشد مي کنند.هرچه در محفظه بازتر باشد رطوبت آن کمتر است. آکواريوم ها و حباب ها براي اين کار مناسبند.
▪ قيف: از قيف براي ريختن خاک و يا ذغال يا سنگريزه به داخل ظرف شيشه اي بايد استفاده کرد.قيف از جنس پلاستيکي، فلز و يا مقوايي مناسب است اگر دهانه ظرف شيشه اي باريک باشد يا براي جلوگيري از کثيف شدن اطراف شيشه مي توان با استفاده از قيف خاک را به داخل شيشه ريخت.
▪ بيلچه: براي کاشت از بيلچه يا يک قاشق غذاخوري يا مرباخوري بايد استفاده کرد. درواقع از بيلچه يا قاشق براي ايجاد حفره درون خاک براي کاشت گياه استفاده مي شود.
▪ انبرک يا چنگک: براي نگهداشتن گياه ضمن کاشت به کار مي رود. با انبرک مي توان گياهان تيغ دار خانواده کاکتوس ها را در سوراخي که داخل خاک ايجاد شده کاشت.
▪ کوبه خاک: بعد از کاشت گياه در داخل ظرف شيشه اي، بايستي خاک اطراف گياه را کوبيد تا ريشه ها بعد از آبياري جابه جا نشوند. در محفظه هاي دهان گشاد با انگشت مي توان خاک اطراف ريشه را محکم کرد ولي در ظروف گردن باريک از کوبه بايستي استفاده کرد. کوبه مي تواند يک قطعه چوب که چوب پنبه به انتهاي آن متصل است باشد.
▪ گيره: براي جمع آوري آشغال هاي ته محفظه از گيره بايد استفاده کرد.
گيره به صورت هاي يک ني بامبو که داراي شکافي در انتها باشد و يک تکه چوب با سر تيز که در زاويه شکاف قرار داده و آن را با يک نخ يا بند نايلوني مي بندند.
- يک گيره با بازوي بلند مانند پنس هايي که در داروخانه ها به کار مي رود.
- وسيله گردگيري و تميز کردن: قسمت خارجي ظرف شيشه اي را با يک پارچه نمناک تميز و قسمت داخل شيشه را با يک قلم موي نقاشي يا مقداري پنبه که به ميله وصل است مي شود تميز کرد.
▪ لايه زهکش:
اين لايه در بخش تحتاني ظرف قرار دارد و بهترين مواد براي اين کار پوکه معدني است. قطر لايه زهکش به اندازه ظرف شيشه اي بستگي داشته و در حدود ۲تا۵ سانتي متر است. در ظروف بلند قطر لايه زهکشي را بيشتر مي گيريم. در ظروف کوچک مثل يک شيشه مربا مي شود از لايه زهکش صرف نظر کرد.
چون در انتهاي ظرف سوراخ وجود ندارد که آب اضافي از انتهاي ظرف خارج شود وظيفه لايه زهکش هدايت آب اضافي به انتهاي ظرف است.
▪ لايه زغال: چند قطعه زغال به ابعاد ۵ ۱ × ۲ سانتي متر انتخاب کرده و روي لايه زهکش قرار دهيد. زغال جذب کننده مواد سمي ترشح شده از خود گياه و خاک است. همچنين زغال مقداري از رطوبت اضافي داخل ظرف را جذب مي کند.
ارتفاع اين لايه به ارتفاع ظرف بستگي دارد. معمولاً در ظرف هاي با ارتفاع ۳۰-۴۰ سانتي متر قطر لايه زغال حدود ۲سانتي متر باشد کافي است.
▪ لايه جداکننده:
به منظور ممانعت از ورود خاک به لايه زهکش از لايه اي از پشم شيشه يا تکه اي از جوراب نايلوني، حتي لايه نازکي از خزه و يا خاک پيت به عنوان لايه جداکننده استفاده مي شود. لايه جداکننده بايد بلافاصله روي لايه زهکش قرار گيرد و سپس روي آن خاک ريخته شود.
▪ خاک مناسب:
لايه بالايي بستر کاشت را خاک مناسب تشکيل مي دهد. مسئله عمده اي که در مورد خاک تراريوم بايد در نظر گرفت اين است که چون در ته ظرف سوراخي براي خروج آب اضافي (به عنوان زهکشي) وجود ندارد بنابر اين بايد خاکي انتخاب شود که تبادل هوا در آن به خوبي صورت گيرد يا به عبارتي خاک کاملاً مناسب باشد.
اين خاک نبايد زياد حاصلخيز و غني باشد زيرا باعث تسريع رشد گياه شده و با توجه به فضاي محدود ظرف هماهنگي و زيبايي اش از بين مي رود.
▪ مخلوط خاک در تراريوم:
نيم قسمت زغال ريز و دو قسمت ماسه شسته شده يا ماسه شکسته همراه با يک قسمت خاک برگ يا خاک پيت و يک قسمت باغچه براي باغ شيشه اي کاکتوس و گياهان گوشتي مناسب است.
همچنين مخلوط يک قسمت ماسه بادي يا شن نرم همراه با دو قسمت خاک برگ و يک قسمت خاک باغچه براي کاشت گياهان علفي و ظريف مناسب است.
● کاشت باغ شيشه اي
بهتر است قبل از کاشت گياه، ظرف شيشه اي کاملاً شسته و تميز شود سپس طرحي را که در باغ شيشه اي قصد اجرا داريد روي کاغذ ترسيم و يا به صورت عملي در خارج از ظرف اجرا کنيد تا در موقع کاشت بتوان در محل مناسب قرار داد.
در نخستين مرحله بايد گياهان بزرگ تر را وسط ظرف کاشت و گياهان کوچک تر را در اطراف به گونه اي که از تمامي جهات يک منظره زيبا داشته باشد. گياهان کوچک را مي توان مدور يا مربعي شکل و يا زيگزاگ کاشت گياهان گوشتي را کنار کاکتوس ها قرار دهيد چون هر دو به آب کم و نور زياد احتياج دارند ولي گياهان مديترانه اي و علفي را نبايد کنار گياهان گوشتي يا کاکتوس ها کاشت چون اين گياهان به آبياري متوسط و نور متوسط احتياج دارند.
سطح خاک در داخل ظرف شيشه اي بايد مسطح يا داراي پستي و بلندي و يا شيب دار باشد. چنانکه خاک را در داخل ظرف به صورت شيب دار مي ريزيد گياهان بلندتر را در بالا و گياهان کوچک تر را در پائين ظرف بکاريد همچنين در بالاي ظرف گياهاني که به آب کمتري نياز دارند و در قسمت پائين شيب گياهاني که به آب بيشتري احتياج دارند بايد کاشته شود.
گياهان پرشاخ و برگ و يا داراي ريشه هاي حجيم ابتدا بايد هرس شوند سپس بايد در صورتي که دهانه ظرف گشاد باشد حفره اي متناسب با حجم ريشه در داخل خاک با يک تکه چوب نازک ايجاد کرد پس از کاشت خاک اطراف ريشه را کمي سفت و متراکم کنيد براي کشت گياهان بايد از حاشيه به طرف مرکز اقدام کرد يعني مرکز ظرف را در آخر کار کاشت تا از ريخته شدن خاک حاشيه روي گياهان مرکز جلوگيري شود.
در صورتي که دهانه ظرف باريک باشد ابتدا به وسيله قيف، لايه زهکش، زغال و خاک را داخل ظرف بريزيد سپس حفره هايي متناسب با حجم ريشه در داخل خاک با يک تکه چوب نازک ايجاد کنيد سپس گياه را توسط سيمي که به صورت قلاب درآمده در محل خود قرار دهيد و با کوبه خاک اطراف ريشه را سفت کنيد. پوشاندن سطح خاک با خزه به زيباتر شدن کار منجر خواهد شد.
● هماهنگي رنگ و بافت گياهان
گياهان داراي برگ هاي روشن تر را بايد در مجاورت برگ هاي تيره تر، برگ هاي باريک تر را در مجاورت برگ هاي پهن تر، گياه با برگ هاي نوک تيز را در مجاورت گياه برگ گرد، برگ هاي با بافت مشخص را در مجاورت برگ هايي با بافت نامشخص قرار داد.گياهان پررشد در کنار گياهان کندرشد نبايد قرار گيرند.
گياهان مناطق مديترانه اي را نبايد در کنار گياهان بياباني کاشت. گياهان گوشتي را مي توان کنار کاکتوس ها کاشت چون هر دو به آب کم و نور زياد احتياج دارند.براي تأمين نور مورد نياز چنانچه دسترسي به نور طبيعي وجود نداشته باشد از نور مصنوعي ، چراغ هاي فلورسنت آفتابي و مهتابي بايد استفاده کرد.
● انتخاب گياه مناسب
براي کاشت گياهان گوشتي از انواع سدوم ها کراسولا (نازها) انواع آگاو، سانسوريا، آلوئه ورا، کالانکوا جهت کاشت داخل تراريوم استفاده کنيد.
گياهان کاکتوس شامل اکينو کاکتوس، سرئوس ها، هاوريتا، آستروفيتوم، کاکتوس پيرمرد، اشوريا، اپونتيا، ماميلاريا، کاکتوس هاي پيوندي و کاکتوس ها و گياهان گوشتي به آب کم نياز دارند.
آبياري اين گياهان در تابستان هفته اي يک بار و در زمستان هر ۱۵ روز يا بيست روز يک بار است.
● گياهان استوايي و علفي شامل
▪ آستروفيتوم،
▪ پيروميا
▪ آگلئونما
▪ کالاديوم
▪ پاپيتال
▪ اسپاتي فيلوم
▪ برگ بيدي
▪ سينگونيوم
▪ فيلودندرون
▪ حسن يوسف
▪ پيله آ
▪ بگونيا
▪ فيتونيا
▪ رز مينياتور
شمعداني اين گياهان به نور متوسط و آبياري متوسط نياز دارند. ميزان آبياري ماهي دو بار است.
● گياهان جنگلي
سرخس ها به نور زياد و رطوبت زياد احتياج دارند ولي ريشه هاي آنها نبايد مستقيماً در آب باشد.خزه ها نيز به رطوبت زياد و نور متوسط نياز دارند.کاکتوس ها و گياهان گوشتي را نمي توان کنار گياهان علفي کاشت.
درختان مناسب در تراريوم هاي بسيار بزرگ
درختان بزرگ را که به صورت بن ساي يا مينياتور درآورده اند مي توان درون تراريوم ها يا ظروف شيشه اي کاشت. از جمله درخت سرو، کاج، بلوط و صنوبر مينياتوري.
● گياهان پوششي
از اين گياهان به عنوان روپوشي خاک استفاده مي شود تا همراه ديگر گياهان زيبايي باغ شيشه اي را کامل کنند. گياهاني که براي اين منظور مناسب هستند شامل فيکوس خزنده، هلکسين، شبدر و انواع خزه ها مي شود.
● انواع تراريوم
▪ دزرتاريوم:
باغ شيشه اي است که در داخل آنها کاکتوس ها و گياهان گوشتي نيازمند محيط خشک وجود دارند. اين گياهان به خاک شني و نور زياد احتياج دارند و بايد آنها را در يک ظرف شيشه اي دهان گشاد قرار داد.
▪ ويراريوم:
باغ شيشه اي است که در داخل آن علاوه بر گياهان مي توان جانوران را نيز نگهداري کرد.
باغي شيشه اي مديترانه اي:
در اين باغ شيشه اي مي توان از گياهاني که به رطوبت بالا نياز دارند استفاده کرد دهانه شيشه اين نوع تراريوم بايد حتي المقدور کوچک بوده تا رطوبت از آن کمتر خارج شود.
▪ خزانه تکثير:
در اين نوع از باغ شيشه اي که معمولاً به شکل آکواريوم است از قلمه و پياز گياهان زينتي استفاده مي شود. در شيشه را بسته و پس از ريشه دار شدن در باغ شيشه اي ديگري آنها را نشا مي کنند.

● کشت گلخانه اي هر يک از گياهان براي داشتن رشد مطلوب نياز به شرايط خاصي از نظر شدت نور ، دماي روزانه ، دماي شبانه ، ميزان رطوبت نسبي هوا و رطوبت خاک د ...

●الياف شيشه الياف شيشه مشهورترين تقويت كننده مورد استفاده در صنعت كامپوزيت مي باشد و انواع مختلفي از آن بصورت تجاري وجود دارند كه برخي از آنها عبارتند ...

اطلاعات اوليه پوست از نظر شيميايي پليمري است از اسيدهاي آمينه که آنها را اصطلاحا پروتئين مي‌نامند. اسيدهاي آمينه از طريق پيوندهاي پپتيدي ، براحتي مي‌ت ...

اگر شما يک گلدان در آپارتمان يا باغچه اي کوچک در حياط منزلتان داريد مي توانيد از باغباني لذت ببريد. براي اين که به طور اصولي باغباني را بياموزيد به کم ...

اشاره: پرورش و نگهداري گل وگياهان از گذشته مورد توجه وعلاقه جوامع بشري بوده و بصورت هاي مختلف در باغها ، خيابان ها ، درون منازل و حتي بصورت مناظر و طب ...

● بررسي آبزي پروري زيستي در جهان از دهه ي ۱۹۷۰ توليدات آبزي پروري به طور متوسط سالانه ۹ درصد افزايش داشته که اين رقم با رشد ۳ ۱ درصدي صيد و ۹ ۲ درصدي ...

در مقالة حاضر، طرحي ارائه شده است که شوري خاک را در مزارعِ تحت آبياري تخمين زده و راهکارهاي مديريتي ارائه مي دهد. اين تحقيق بر اساس بررسي مدلهاي آبيار ...

ايجاد محل هاي تحت کنترل و پوشيده به منظور نگهداري و پرورش گياهان باغي مخصوصا براي مناطقي که خطر عوامل نامساعد جوي وجود دارد الزامي است. اين موضوع اهدا ...

دانلود نسخه PDF - باغ شيشه اي