up
Search      menu
تولید و کشاورزی :: مقاله باغباني PDF
QR code - باغباني

باغباني

لذت باغباني

اگر شما يک گلدان در آپارتمان يا باغچه اي کوچک در حياط منزلتان داريد مي توانيد از باغباني لذت ببريد.
براي اين که به طور اصولي باغباني را بياموزيد به کمي اطلاعات اوليه نياز داريد که در اين بخش ما به طور ساده به آن مي پردازيم:
● تقسيمات گلکاري
گياهان را برحسب نوع استفاده به چند دسته و گروه مي توان تقسيم کرد:
▪ گياهان زينتي هواي آزاد
اين گياهان بايد دورهٔ گل دهي طولاني داشته و با حداقل هزينه امکان تکثير و توليد وسيع آنها وجود داشته باشد مانند اطلسي، جعفري
▪ گل هاي شاخه بريده
گل هاي شاخه بريده بايد پس از جدا شدن از پايه مادري بتوانند مدت زيادي در شرايط مصنوعي به سر برده و شادابي و طراوت خود را حفظ کنند. ضمناً داراي دم گل قوي و نسبتاً بلندي باشند مانند آماريليس و دم گل آنها منفرد بوده و هر جام بر روي يک دم گل منفرد قرار داشته باشد. هم چنين داراي گل آذين منفرد بوده و در هر گل آذين فقط يک گل وجود داشته باشد، در صورتي که داراي گل آذين منفرد نباشد بايد بتوان آن را به وسيلهٔ غنچه گيري به صورت گل آذين منفرد در آورد مانند داوودي. هم چنين اين گل ها بايد داراي تنوع رنگ و فرم باشند.
● گياهان آپارتماني
اين گياهان ابتدا در داخل گلخانه پرورش مي يابند و سپس در منزل مورد استفاده قرار مي گيرند. اين گياهان در هر سيکل رويشي فقط يک بار گل داده و از نظر شکل ظاهري و رنگ فرم گل ها زيبا و عامه پسند هستند مانند سيکلامن، نگونسار، سينرر، گوشي (کيفي) لاله، سنبل، کلوکسينيا برخي از گياهان آپارتماني به خاطر زينتي بودن برگ هايشان قابل توجه هستند و گل هاي چنداني ندارند. برگ هاي زينتي اين گياهان زيبائي خاصي به آنها مي دهند. مثل ديفن باخيا، انواع سرخس ها، انواع فيکوس ها، کروتن (کرچک هندي)، سانسوريا
● حمامي زيبا با گياهان آپارتماني
حدود ۱۲ درصد از گياهان آپارتماني در حمام نگهداري مي شوند. عامل مهم نگهداري در حمام وجود رطوبت بالا است. اصولاً سرخس ها، برگ انجيري و پتوس ها براي نگهداري در حمام مناسب ترين هستند. اما قطرات شامپو براي برگ ها مضر است. هميشه پس از حمام کردن، برگ ها را بشوئيد. در هر صورت اگر حمام نسبتاً بزرگي داريد براي تزئين آن مي توانيد از گياهان آپارتماني استفاده کنيد. دقت کنيد که گياه مورد نظر به رطوبت بالا نياز داشته باشد تا طراوت و شادابي خود را در حمام حفظ کند. هم چنين حمام شما بايد پنجره مناسبي داشته باشد تا نور کافي به گياه برسد و در غير اين صورت بايد از نور مصنوعي استفاده نمائيد.
● گلدان
گلدان ها انواع مختلفي دارند که آنها را از نظر جنس و اندازه مي توان بررسي نمود. از نظر جنس گلدان ها به انواع سفالي، پلاستيکي، فيبري، پيتي، فلزي و پلاستيک کاشت تقسيم مي گردند. از نظر اندازه مي توان به استکاني ۵ الي ۷ سانتي متري، نشائي ۱۰ الي ۱۲ سانتي متري، فرنگي ۱۴ الي ۱۵ سانتي متري، خياري ۱۷ الي ۲۰ سانتي متري، لب شتري ۲۲ الي ۳۰ سانتي متري اشاره کرد.
▪ گلدان سفالي
اين گلدان، ارزان قيمت و رايج است. گلدان سفالي از خاک رس تهيه مي شود و تهويه در آن به خوبي صورت مي گيرد. اما در گلدان هاي سفالي لعاب دار تهويه به خوبي انجام نمي پذيرد. اين گلدان هاي سفالي وزن زيادي داشته و شکننده مي باشند. اگر شما اين نوع گلدان را انتخاب نموديد توجه کنيد که بعد از مدتي آبياري خلل و فرج آن مسدود شده و تجمع مواد سمي در ديوارهٔ آن زياد مي شود که براي ريشه گياه مضر است. براي رفع اين مشکل گلدان را به مدت يک روز در آب قرار دهيد.
▪ گلدان پلاستيکي
گلدان هاي پلاستيکي فاقد خلل و فرج هستند بنابراين حتماً زهکش ته آنها را بررسي کنيد. اين گلدان ها وزن کمي دارند و نمي شکنند. رطوبت در آنها زياد حفظ مي شود و براي گياهان رطوبت دوست انتخاب مناسبي هستند.
▪ گلدان هاي پيتي يا توربي
جنس اين گلدان ها از مواد آلي است. يعني اين گلدان ها از خاک پيت يا تورب ساخته شده اند و هنگام انتقال گياه به محل اصلي احتياج به تعويض گلدان نمي باشد و گلدان خود منبع غذائي کمکي براي گياه بوده و در واقع پس از مدتي گلدان جذب خاک خواهد شد.
▪ گلدان هاي فلزي
به دليل تجمع مواد مضر درون اين گلدان ها، گياه در آنها مي پوسد. بعضي افراد به دليل زيبائي ظاهري اين گلدان ها به آنها علاقمند هستند اما اگر به سلامت گياه خود اهميت مي دهيد از اين گلدان ها استفاده نکنيد يا حتي المقدور يک گلدان سفالي کوچک درون آنها قرار داده و گياه را در آن بکاريد.
▪ پلاستيک کاشت
کيسه هاي پلاستيکي براي انتقال نشا و قلمه هاي ريشه دار به بازار استفاده مي شوند. در هنگام استفاده، زهکش کيسه ها را بررسي کنيد. در زمان کاشت گياه، کيسه را خارج نموده و يا در اطراف پلاستيک چند شکاف ايجاد نمائيد.
● خريد گياه
قبل از اين که براي خريد گياه به گل فروشي و يا گلخانه برويد بودجه خود را تخمين زده و نور، درجه حرارت و رطوبت محل زندگي خود را بررسي نمائيد. کليه شرايط محيطي را به فروشنده بگوئيد تا گلدان مناسبي به شما معرفي نمايد. نام علمي گياه را يادداشت نموده تا در صورت نياز بتوانيد اطلاعاتي را از اينترنت يا کتب مختلف کسب نمائيد. قبل از خريد، برگ ها، ساقه، گل ها و خاک گياه را به دقت بازديد نمائيد و اگر کوچک ترين اثري از آثار و بقاياي آفات و علوفه هرز مشاهده نموديد از خريد گلدان خودداري نمائيد. اگر تصميم گرفتيد يک گياه گلدار مانند آزاليا خريداري نمائيد گياهي را انتخاب کنيد که پر غنچه بوده غنچه هاي آن هنوز باز نشده و يا تعداد کمي از آنها شکفته شده باشند. در هنگام خريد گياه موادغذائي مصنوعي مايع يا جامد محلول در آب، مخصوص گياهان زينتي را خريداري نموده و نحوه استفاده از آن را خواستار شويد. حمل و نقل گلدان خصوصاً در زمستان به دقت زيادي نياز دارد. از گل فروش بخواهيد که گلدان را در دو لفافهٔ کاغذي پيچيده تا تغييرات شديد در رطوبت و حرارت به گياه لطمه اي نزند.
● نور
به جرأت مي توان گفت که بسياري از گياهان خانگي از لحاظ نور در محل مناسب خود قرار نگرفته اند. البته گياهاني که موطن اصلي آنها جنگل هاي انبوه و تاريک است به نور زيادي نياز ندارند اما گياهاني که موطن آنها حاشيه جنگل ها است يا گياهان گل داري که موطن آنها فضاي باز جنگل است به نور متوسط يا نور غيرمستقيم آفتاب نياز دارند. در نتيجه گياهان خانگي با منشأ سه گانه بالا احتياجات نوري متفاوتي از خود نشان داده و شرايط خاصي را طالبند.
● علائم کمبود نور
▪ برگ هاي گياه رنگ پريده شده و برگ هاي جديد بي رنگ هستند.
▪ گياه خسته به نظر مي رسد.
▪ ساقه هاي علفي و ترد و شکننده، طول دمبرگ ها درازتر از معمول، غنچه ها کوچک، گل ها کم رنگ و کم پشت
▪ ساقه ها دراز شده و فاصله بين دو برگ زياد است.
● علائم زياد بودن نور
▪ لکه هاي سوخته روي برگ ها علامت تابش نور زياد است
▪ لکه هاي سوختهٔ زنگ مانند، علامت عبور نور از شيشه و برخورد آن با برگ ها است.
توجه: قطرات آب هم مانند شيشه، نور را از خود عبور مي دهند پس گياه را در آفتاب غبارپاشي نکنيد چون قطرات آب مانند ذره بين عمل کرده و باعث ايجاد لکه هاي سوخته روي گياه مي شوند.
● بهترين محل براي نگهداري گياه از لحاظ نور کم
نزديک پنجره با شيشه هاي تميز بهترين مکان براي نگهداري اکثر گياهان است. از پرده ها مي توان به عنوان عامل زياد و کم کننده شدت نور استفاده کرد. برگ ها و ساقه ها تمايل به نور داشته و خود را به طرف آن متمايل مي نمايند. لگدان را هر ۱۵ روز يک بار ۹۰درجه بچرخانيد تا کليه اندام گياه از نور با شدت يکسان بهره مند گردد. با ابري شدن هوا گلدان ها را به شيشه نزديک تر نمائيد اما دقت کنيد که در شب هاي سرد زمستان برگ ها با شيشه تماسي نداشته باشند. انتقال گياه از محل پر نور به سايه به يک باره مي تواند صورت بگيرد اما انتقال از سايه به آفتاب بايد تدريجي باشد. گياهان گلدار به نور بيشتري نياز دارند. گياهاني که برگ هاي رنگي دارند نيز به نور بيشتري نيازمندند. اما تابش مستقيم آفتاب خصوصاً از پشت شيشه برگ ها را مي سوزاند بنابراين از يک پرده نازک براي تنظيم نور استفاده نمائيد. در صورت نياز به نور مصنوعي لامپ فلورسنت پيشنهاد مي گردد. گياهان زينتي را از لحاظ نور مي توان به چهار دسته تقسيم نمود:
▪ گياهان سايه دوست: اين گياهان به نور کمتري نياز دارند و بايد دور از نور مستقيم خورشيدي قرار گيرند مثل فيلودندرون، پتوس، عشقه يا پاپيتال، برگ عبائي، مارانتا، سانسوريا، نوعي از سرخس ها و ...
▪ گل هاي آفتاب دوست: اين گل ها به نور زيادي احتياج دارند و بايد آنها را در مکان هاي آفتاب گير کشت و نگهداري کرد. البته اين نور نبايد خيلي شديد باشد. اين گياهان براي نگهداري در کنار پنجره جنوبي مناسبند مانند گل سرخ، داوودي، گلايول، ميخک، شمعداني، کاکتوس ها، بنت القنسول و ...
▪ گل هاي سايه، آفتاب دوست: اين گياهان نياز نوري متوسطي دارند، گياهاني که برگ هاي ابلق و رنگي دارند جزو اين دسته هستند مانند بنفشه، کروتون، بگونيا، دراسنا، حسن يوسف، پتوس ابلق، فيکوس، بنجامين ابلق و ...
▪ گل هاي غيرحساس: اين گياهان مي توانند شدت نورهاي متفاوتي را تحمل نموده و به رشد خود ادامه دهند مانند ياس زرد، زرشک و ...
● مدت تابش نور
مدت تابش نور در فصول مختلف متفاوت است. طول روز در شد و گل دهي بسياري از گياهان اثرات متفاوتي دارد. گل هاي مختلف براي گل دهي به طول روزهاي مختلفي احتياج دارند. از اين لحاظ گل هاي زينتي را به سه گروه مي توان تقسيم کرد:
▪ گياهان روز بلند: اين قبيل گياهان براي گل دهي به روز بلند و شب کوتاه احتياج دارند. طول روز معمولاً ۱۴ الي ۱۶ ساعت متغير است مانند شب بو، ميمون، اطلسي، ختمي، ناز و کاهو
▪ گياهان روز کوتاه: اين گياهان به شب هاي بلند و روزهاي کوتاه براي گل دهي نياز دارند. طول مدت روشنائي ممکن است بر حسب انواع مختلف از ۸ الي ۱۱ ساعت متغير باشد و زمان تاريکي بين ۱۳ الي ۱۶ ساعت مي باشد. مانند بگونيا، گل کاغذي، داوودي، بنت القنسول، جعفري، کاکتوس، کالانکوئه، کراسولا
▪ گياهان بي تفاوت: اين قبيل گياهان براي گل دهي احتياج به طول روز ندارند مانند گل سرخ، بگونياي پيازي، کوکب، بنفشه آفريقائي، ميخک و ...
● چگونه گياهان زينتي را در خانه پرورش دهيم؟
پرورش گل در منزل يکي از بهترين و لذت بخش ترين سرگرمي هاست. گياهان زينتي مي توانند قسمت عمده تزئينات داخل منزل را تشکيل دهند. خصوصاً کساني که به گل کاري علاقمندند و باغي در اختيار ندارند مي توانند با گل کاري در منزل به خواستهٔ خود برسند. براي پرورش گياهان زينتي در منزل ابتدا بايد گياهاني را که از نظر برگ يا گل زينتي قابل نگهداري در منزل هستند شناسائي و انتخاب کنيد، سعي کنيد مجموعه اي از گياهان را جمع آوري کنيد که شرايط رشد آنها در منزل با شرايط طبيعي زندگيشان تفاوت زيادي نداشته باشد در اين صورت شانس سازگاري آنها با محيط منزل بيشتر خواهد بود. پس از انتخاب بايد با شيوه نگهداري و احتياجات آنها آشنا شويد. به عنوان مثال دسته اي از گياهان در تطبيق با بعضي شرايط محيطي مانند خاک، رطوبت، نور و خشکي هوا سازگارتر و کم توقع ترند و در قبال تغييرات غالباً عکس العمل مناسب تري دارند در صورتي که ارقام ديگر حساس ترند و در صورت تغييرات زياد شرايط زيستي از بين مي روند.
اگر گياه انتخابي شما جنگلي است (مانند سيلامن، بنفشه آفريقائي، سرخس ها، آفلاندرا و گياهان خانواده آناناس) براي نگهداري از آن به محيط مرطوب نياز داريد. اما کاکتوس و ساير گياهان گوشتي که بافتي ضخيم داشته و بياباني هستند و در مناطق خشک و گرم و در روشنائي شديد به عمل آمده اند نياز به نگهداري در پشت پنجره و آبياري به ميزان کم دارند. بافت گياهان گوشتي در محيط مرطوب نرم شده و اين گياهان سلامت خود را از دست مي دهند.
به طور کلي سازگاري با محيط بسيار مهم است و عدم توجه به آن باعث از بين رفتن گياه مي شود.
● رنگ پائيزه
رنگ پائيزه فقط مختص به برگ ها نيست بلکه بعضي گل ها نيز رنگ پائيزه دارند همين طور مي توان از پيازهائي مانند کلشيکوم که در پائيز گل مي دهند استفاده کرد.
گل هاي يک ساله نيز معمولاً تا اواخر پائيز گل مي دهند.
گل کلم داراي برگ هاي توري شکل است که شبيه گلبرگ هاي يک شکوفه بزرگ به رنگ سفيد يا بنفش روشن است و مي توان آن را تناول نمود.
وقتي گل هاي تابستانه پژمرده شدند و شاخ و برگ پائيزه ظاهر شد ميوه ها به باغ شما رنگ مي بخشد برخي از آنها تا پائيز و زمستان دوام خواهند داشت.

● کشت گلخانه اي هر يک از گياهان براي داشتن رشد مطلوب نياز به شرايط خاصي از نظر شدت نور ، دماي روزانه ، دماي شبانه ، ميزان رطوبت نسبي هوا و رطوبت خاک د ...

اگر شما يک گلدان در آپارتمان يا باغچهاي کوچک در حياط منزلتان داريد ميتوانيد از باغباني لذت ببريد. براي اينکه بهطور اصولي باغباني را بياموزيد به کمي اط ...

پيدايش باغباني به 3000سال قبل از ميلاد در مصر بر مي گردد . مدارک و شواهد تاريخي نشان مي دهد که در آن زمان بسياري از گياهان باغي مانند انگو , خرمالو , ...

بنام خدا تاريخچه باغباني در دنيا : بزرگ‌ترين مسئله‌اي كه بشر هميشه در طول تاريخ چند هزارساله‌اش با آن روبرو بوده قحطي و كمبود مواد غذايي است و به اين ...

ايجاد محل هاي تحت کنترل و پوشيده به منظور نگهداري و پرورش گياهان باغي مخصوصا براي مناطقي که خطر عوامل نامساعد جوي وجود دارد الزامي است. اين موضوع اهدا ...

● بيوسنتز اکسين ساخت اکسين عمدتا در بخشهاي مريستمي گياه بخصوص ، جوانه هاي راسي و برگهاي جوان صورت مي گيرد. در پژوهشهاي اوليه در مورد اکسين گفته شده بو ...

● ورميکولايت ورميکولايت نام معدني سيليکات آهن، آلومينيوم، منزيم متورق، هيدراته مي باشد. ورميکولايت ظاهري آکارديوني شکل بوده و رنگ متغيري از قهوه اي تا ...

بيوتكنولوژي دانش و فناوري جديد است و با توجه به اينكه رشد اين فن آوري به صورت تصاعدي است تاخير در تعريف صحيح نيازهاي كشاورزي كشور، ماهها و سالهاي زياد ...

دانلود نسخه PDF - باغباني