up
Search      menu
اقلیم و هواشناسی :: مقاله باران PDF
QR code - باران

باران

● ديد کلي
همه ابرها ذرات آب يا کريستالهاي يخ را با خود حمل مي‌کنند، اما اين ذرات بسيار کوچکتر از آن هستند که به زمين ببارند. اگر ارتفاع ابرها بيشتر شود ، هواي سردتر ، باعث فشرده‌تر شدن بخار آب مي‌شود و اين ممکن است براي شکل دادن باران ، تگرگ يا برف مناسب باشد. باران آبي است که پس از سرد شدن بخارهاي جوي بوجود آمده و بر زمين مي‌‌ريزد. در زبان پهلوي بدان واران (waran) مي‌‌گفتند.
باران سنجي با استفاده از امواج
تحقيقات يک دانشمند و همکارانش نشان مي‌دهد که مي‌توان مقدار ريزش باران را اندازه گرفت و حتي اميدوارانه با استفاده از اطلاعاتي که شرکتهاي تلفن همراه از اين افت و خيزها جمع آوري کرده‌اند، بتوانند مدلهاي خيلي دقيقتري براي آب و هواي کره زمين تهيه کنند. اصل پديده ، چيز تازه‌اي نيست و در واقع همه خيلي خوب مي‌دانند که بارش باران روي مخابره سيگنالهاي تلفن همراه تأثير مي‌گذارد: قطره‌هاي ريز آب موجود در هوا اين سيگنالها را ضعيف مي‌کند.
بطور دقيقتر ، اين قطره‌ها بسته به اندازه‌شان ، شدت فرکانسهاي خاصي از سيگنال را کاهش مي‌دهد و اين پديده ، آنقدر تأثيرگذار است که در حال حاضر ايستگاههاي مخابره امواج تلفن همراه ، بطور خودکار بسته به تغيير شرايط جوي ، شدت سيگنالهايشان را بالا و پايين مي‌برند. حالا يک دانشمند نشان داده است که اين بالا و پايين شدنها حاوي اطلاعات مهمي است که اتفاقاً به درد هم مي‌خورد: او و گروهش توانستند با استفاده از افت و خيزهاي مشاهده شده در شدت سيگنالهاي مخابره‌اي بين ايستگاههاي شهر در هنگام توفان مقدار بارش باران را هر ۱۵دقيقه محاسبه کنند.
اين اطلاعات با اندازه گيري مستقيم ايستگاههاي هواشناسي دو شهر مختلف همخواني قابل قبولي دارد. البته اين اولين باري نيست که از شدت سيگنالها چنين استفاده‌اي مي‌شود. پيش از اين سيگنالهاي دريافتي از ماهواره‌هاي GPS هم براي اندازه گيريهاي جوي مورد استفاده قرار گرفته بود: بسته به رطوبت و دماي هوا ، تأخيرهاي کوچکي در زمان دريافت سيگنالها مشاهده مي‌شود و اين تأخيرها را مي‌توان به اطلاعات آب و هوايي ترجمه کرد. حتي از خود سيگنالهاي تلفن همراه هم قبلاً براي بيرون کشيدن اطلاعات متفاوت استفاده شده بود.
بعضي از محققان ، از جمله اريک هورويتز از شرکت مايکروسافت ، ايده استفاده از تعداد مکالمات تلفن همراه هر منطقه براي تخمين ميزان ترافيک راههاي شهري را مطرح کرده بودند، غير از اين در جريان درگيريهاي سال ۱۹۹۹ در کوزوو ، خيلي‌ها فکر مي‌کردند که صربها از روي اختلالات شبکه‌هاي تلفن همراه توانسته‌اند جنگنده‌هاي ضد رادار F -۱۱۷ نيروي هوايي آمريکا را رديابي و يکي از آنها را سرنگون کنند. تحقيقات قبلي يکي از محققان دانشگاه اسکس هم استفاده پذيري اين افت و خيزهاي سيگنالي را براي اندازه گيري بارش ، نشان داده بود.
اما طرحهاي پيشنهادي او به نوع خاصي از ارتباط بين ايستگاههاي تلفن همراه نياز داشت. زيبايي و جذابيت تحقيقات اين دانشمند در اين است که به بازآرايي شبکه‌ها نيازي ندارد و از همان اطلاعات جمع آوري شده بوسيله شرکتهاي تلفن همراه براي کسب داده‌هاي هواشناسي استفاده مي‌کند. به عبارت ديگر مواد خام طرح وي کاملاً مجاني از آب در مي‌آيد. البته تا وقتي که شرکتهاي ارتباطي در بودجه‌شان براي اين اطلاعات ، رديف تازه‌اي باز نکنند.
يکي از مشکلات جدي محيط زيست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگير است، باران اسيدي مي‌باشد. باران اسيدي به پديده‌هايي مانند مه اسيدي و برف اسيدي که با نزول مقادير قابل توجهي اسيد از آسمان همراه هستند، اطلاق مي‌شود.
باران اسيدي
باران هنگامي اسيدي است که ميزان PH آب آن کمتر از ۵،۶ باشد. اين مقدار PH بيانگر تعادل شيميايي بوجود آمده ميان دي‌اکسيد کربن و حالت محلول آن يعني بي‌کربنات (HCO۳) در آب خالص است. باران اسيدي داراي نتايج زيانبار اکولوژيکي مي‌باشد و وجود اسيد در هوا نيز بر روي سلامتي انسان اثر مستقيم دارد. همچنين بر روي پوشش گياهي تأثيرات نامطلوبي مي‌گذارد.
در چند دهه اخير ميزان اسيديته آب باران ، در بسياري از نقاط کره زمين افزايش يافته و به همين خاطر اصطلاح باران اسيدي رايج شده است. براي شناخت اين پديده سوالات زيادي مطرح گرديده است که به عنوان مثال مي‌توان به اين موارد اشاره کرد: چه عناصري باعث تغيير طبيعي باران مي‌شوند؟ منشأ اين عناصر چيست؟ اين پديده در کجا رخ مي‌دهد؟
معمولا نزولات جوي به علت حل شدن دي‌اکسيد کربن هوا در آن و تشکيل اسيد کربنيک بطور ملايم اسيدي هستند و PH باران طبيعي آلوده نشده حدود ۵.۶ مي‌باشد. پس نزولاتي که به مقدار ملاحظه‌اي قدرت اسيدي بيشتري داشته باشند و PH آنها کمتر از ۵ باشد، باران اسيدي تلقي مي‌شوند.
● نماز باران
وقتي رحمت الهي (باران) قطع شود و چشمه‏ها و قناتها بخشکد و کمبود آب پديد آيد، براي نزول رحمت الهي و آمدن باران ، نمازمي‏خوانند. نام اين نماز ،نماز استسقاء ،يا نماز باران است. اين نيز يک درس توحيدي و توجه دادن به قدرت و رحمت الهي است. خداوند مي‏فرمايد:
«قل ارايتم ان اصبح ماؤکم غورا فمن ياتيکم بماءمعين؟»: بگو: اگر آب شما بخشکد، چه کسي براي شما آب گوارا مي‏آورد؟
بي آبي يک منطقه و نيامدن باران ،نشان قهر خدا و گاهي به سبب‏گناهاني است که مردم جامعه انجام مي‏دهند.پس توجه به خدا و گريه‏ و التماس و توبه و تضرع ، سبب مي‏شود خداوند عنايت کند و کم‏ آبي را بر طرف سازد. نماز باران براي جلب رحمت‏ خداوند است. رسول خدا صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم فرموده است:
وقتي خداوند بر امتي غضب کند و عذاب بر آنان نفرستد، نرخها گران مي‏شود و عمرها کوتاه مي‏گردد، تجار سود نمي‏برند و درختها ميوه ‏نمي‏دهند و نهرها پر آب نمي‏شود و باران از مردم قطع مي‏شود و اشرار برآنان تسلط مي‏يابند. در حديث ديگري ، امام صادق عليه‌السلام فرموده است:
«... و اذا جار الحکام في القضاء امسک القطر من‏السماء»: هرگاه زمامداران و حاکمان ، در دادرسي ستم کنند، باران‏ از آسمان قطع مي‏شود.
طبق روايات ، غير از آنچه ياد شد، شيوع گناه ، کفران نعمت ، منع حقوق ، کم فروشي ، ظلم و حيله ،ترک امر به معروف و نهي از منکر ،ندادن ‏زکات و ... نيز ،گاهي سبب قطع باران مي‏شود. در حديث آمده: حضرت سليمان با اصحاب خود براي نماز باران‏بيرون مي‏رفت. در راه ، به مورچه‏اي برخورد که يکي از پاهايش را به ‏آسمان بلند کرده و مي‏گويد: خدايا! ما مخلوقات ضعيف تو هستيم و از روزي تو بي نياز نيستيم، پس به سبب گناهان بني آدم ، ما را به هلاکت‏ مرسان.
حضرت سليمان عليه‌السلام به اصحاب خود فرمود:برگرديد! همانا بخاطر دعاي غير خودتان سيراب شديد!... پس خيلي هم نبايد مغرور بود، خداوند گاهي به خواسته مورچه‏اي ، رحمت ‏خود را بر بندگان نازل مي‏کند.حتي گاهي دعاي کافري چون‏ فرعون را مي‏پذيرد و باران و فراواني آب را عطا مي‏کند. در حديث است از قول امام صادق عليه‌السلام که ياران فرعون از کاهش آب نيل پيش او سخن ‏گفتند و اظهار کردند که اين باعث هلاکت ما خواهد شد. فرعون از آنان‏ خواست که آنروز برگردند. شب که شد، به ميان رود نيل رفت و دست ‏بسوي آسمان بلند کرد و گفت: خدايا! مي‏داني که مي‏دانم، که جز تو ، کسي توان آب آوردن ندارد، پس به ما آب بده.
● کيفيت نماز باران
مثل نماز عيد ، دو رکعت است و رکعت اول ، پنج قنوت و رکعت دوم ‏چهار قنوت دارد و بهتر است که با جماعت‏ خوانده شود. در قنوتها ، هر دعايي مي‏توان خواند،ولي بهتر است دعايي خوانده ‏شود که در آن ، از خداوند طلب باران شده باشد و قبل از هر دعا ،صلوات بر پيامبر و آلش فرستاده شود. مستحب است که حمد و سوره‏اش بلند خوانده شود.

● ديد کلي همه ابرها ذرات آب يا کريستالهاي يخ را با خود حمل مي کنند، اما اين ذرات بسيار کوچکتر از آن هستند که به زمين ببارند. اگر ارتفاع ابرها بيشتر شو ...

معمولا نزولات جوي به علت حل شدن دياکسيد کربن هوا در آن و تشکيل اسيد کربنيک بطور ملايم اسيدي هستند و PH باران طبيعي آلوده نشده حدود ۵.۶ ميباشد. پس نزول ...

يکي از مشکلات جدي محيط زيست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگير است، باران اسيدي مي باشد. باران اسيدي به پديده هايي مانند مه اسيدي و برف اسيدي ...

يکي از مشکلات جدي محيط زيست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگير است، باران اسيدي ميباشد. باران اسيدي به پديدههايي مانند مه اسيدي و برف اسيدي ک ...

در چند دهه اخير ميزان اسيديته آب باران، در بسياري از نقاط کره زمين افزايش يافته و به همين خاطر اصطلاح باران اسيدي رايج شده است. براي شناخت اين پديده س ...

چند بار تا به حال دوده خفه کننده ماشين ها را در خيابان ديده ايد؟ چرا در روز روشن آسمان آبي را نمي بينيد؟ فوران دوده از کارخانجات صنعتي چه فوايدي دارد؟ ...

يکي از مشکلات جدي محيط زيست که امروزه بشر در اکثر نقاط جهان با آن درگير است، باران اسيدي مي باشد. باران اسيدي به پديده هايي مانند مه اسيدي و برف اسيدي ...

ثبات رنگ و مقاومت مرکب هاي چاپ و ورني هاي يووي در برابر عوامل آب و هوايي ليبل هايي که در محيط بيرون هستند تحت تاثير عوامل جوي مختلفي همچون اشعه خورشيد ...

دانلود نسخه PDF - باران