این سگ در مغازه گوشت فروشی چه می‌کرد؟

حضور یک خانم به همراه سگش در مغازه گوشت و مرغ فروشی در فضای مجازی خبرساز شد.

این سگ در مغازه گوشت فروشی چه می‌کرد؟

گروه زندگی: سگش را بغل می‌گیرد و وارد مغازه پروتئینی می‌شود؛ این عکس در سوم دی ماه از تره بار میدان توانیر گرفته شده است. درحالیکه بنر «ورود حیوانات خانگی به داخل بازار اکیدا ممنوع» روی درب مغازه دیده می‌شود.  یکی از کاربران مجازی در واکنش به این خبر گفته است: «با سگ مخالف نیستم، اما جای سگ در گوشت فروشی نیست.»  کاربر دیگری هم می‌گوید: «به هر حال سگه و غذای اصلیش گوشته، ممکنه بو کنه یا گوشت رو لیس بزنه و میکروبی کنه» کاربر دیگری هم گفته است: «شاید مجبور بود که سگشم ببره»  یکی از کاربران هم گفته است: «اگه کسی چیزی بگوید با دریده بازی جواب می‌دهند.»  عمده کاربران دیگر هم ترس از سگ گزیدگی را مطرح کرده‌اند. با این حال خبری از اعتراض در همان لحظه به گوش نرسیده است.  

 کنشگری یکی از کانال های تلگرامی که بالغ بر ۱۶هزار عضو دارد. آخرین خبرهایی که از جنس سگ گزیدگی رسانه ای شد مربوط می‌شود به  ۲۷ آبان ماه همین امسال که ۴ شهروند در شهرکاشان توسط یک قلاده سگ خانگی گزیده شده‌اند.  چند سالی است پای سگ‌ها در بین خانواده‌های ایرانی باز شده است. در سال ۱۴۰۰ که چند مورد دلخراش از حمله سگ‌ها به زن‌ها و کودکان اتفاق افتاد، جنب وجوش‌ها برای مقابله با سگ گردانی و امن کردن فضاهای عمومی برای شهروندان آغاز شد. 

مغازه پروتئینی در تره بار میدان توانیر تهران در این راستا کمپین‌هایی با هزاران امضا به راه افتاد. تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس هم با جمع آوری امضا، طرحی را با عنوان مقابله با سگ گردانی به رشته تحریر درآوردند که البته این طرح مشمول زمان شد و راه به جایی نبرد. البته درخواست‌های مکرر مردم برای سروسامان دادن به این وضع و برقراری امنیت و آرامش در اماکن عمومی فعلا کاری کرده تا دوباره پرونده این طرح باز شود. برخی از کاربران فضای مجازی مدعی هستند، بعد از اغتشاشات «ززآ» سگ‌گردانی و عدم رعایت قوانین از سوی برخی افراد بیشتر شدت گرفته است.  در کشورهای عربی نظیر عربستان تردد سگ در مکان‌های عمومی غیرقانونی است و در کشورهای غربی مانند نروژ، آلمان، هلند و آمریکا قوانین سفت و سخت و جریمه‌های سنگینی برای سگ‌گردانی در نظر گرفته شده است. البته سگ گردانی تنها به اماکن عمومی و فضاهای تفریحی و تفرجگاه‌ها خلاصه نمی‌شود، نگهداری سگ در آپارتمان‌ها هم منجر به ایجاد مزاحمت برای همسایگان می‌شود که در این راستا کمپین‌هایی در فارس من با عنوان «منع نگهداری سگ در آپارتمان» به ثبت رسانده‌اند.  حقوقدان کامبیز نوروزی معتقد است که سگ گردانی «جرم نیست»، با کسانی که سگ می‌گردانند هم نمی‌توان برخورد قانونی کرد، مگر آنکه آن سگ به دیگری «آزار» رسانده یا «حمله» کرده باشد.  اما شهردار تهران علیرضا زاکانی می‌گوید که برخی افراد با وجود تابلوی «ورود حیوانات ممنوع» حیوانات خود را در آن محدوده می‌آورند. «متولیان امر باید پیگیر باشند تا ببینند اصل ماجرا چیست که چنین فرهنگی جا افتاده است.»  طرح الحاق موادی به قانون مجازات اسلامی در زمینه سگ‌گردانی در نوبت مطرح شدن در صحن مجلس قرار دارد. رئیس کمیسیون حقوقی مجلس غضنفرآبادی می‌گوید که موضوع سگ گردانی «خلاء قانونی» دارد؛ اگر در این زمینه قانون تصویب شود، «رضایمندی از سوی مردم» حاصل می‌شود. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید