up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله اگزماي تماسي و تحريکي PDF
QR code - اگزماي تماسي و تحريکي

اگزماي تماسي و تحريکي

انواع اگزما

اگزماها از جمله شايع ترين بيماري هاي پوستي هستند که نوعي پاسخ التهابي پوست به يکسري عوامل داخلي و خارجي بدن مي باشد و در همه سنين از نوزادي تا کهنسالي ديده مي شود و داراي تظاهرات مختلفي مي باشند.
علائم شايع بيماري به صورت ضايعات قرمز پوسته دار خارش دار و گاها داراي ترشح آبکي چسبناک مي باشند که با توجه به مراحل مختلف بيماري هر يک از علائم فوق مي تواند غالب باشد.
عواملي نظير زمينه ارثي، بعضي عوامل قارچي و ميکروبي، تغييرات فصلي و آب و هوايي، گرد و غبار، پاک کننده هاي صابوني و غيرصابوني، مواد شيميايي، برخي گياهان و مصرف برخي داروها به صورت موضعي يا خوراکي مي توانند در ايجاد يا تشديد اين بيماري نقش داشته باشند.
واژه اگزما عموماً در طب مترادف با واژه درماتيت است که معني آن التهاب پوستي است. اگزما در اکثر نقاط بدن ايجاد مي شود ولي اغلب روي دست ها، آرنج، زانو و صورت ديده مي شود. حدود يک سوم مراجعه کنندگان به درمانگاه هاي پوست، افراد دچار اگزما هستند که ۷۰ درصد آن ها از اگزماي دست شکايت دارند.
قسمت هايي از پوست که دچار اگزما مي شود به رنگ قرمز در مي آيد، خشک و پوسته پوسته مي شود و معمولاً توأم با خارش است. به دنبال آن جوش هاي ريزي به صورت گروهي در ناحيه مبتلا تشکيل مي شود که گاه با تراوش خون و مايع به خارج همراه است.
عواملي نظير زمينه ارثي، بعضي عوامل قارچي و ميکروبي، تغييرات فصلي و آب و هوايي، گرد و غبار، پاک کننده هاي صابوني و غيرصابوني، مواد شيميايي، برخي گياهان و مصرف برخي داروها به صورت موضعي يا خوراکي مي توانند در ايجاد يا تشديد اين بيماري نقش داشته باشند.
● دو نوع مهم اگزما
اگزما انواع مختلفي دارد که دو نوع مهم آن شامل اگزماي آتوپيک و اگزماي تماسي است. اگزماي آتوپيک زمينه ژنتيکي دارد و بيشتر در کودکان ديده مي شود. اما نوع شايع تر اگزما، اگزماي تماسي است که ممکن است به صورت تحريکي يا آلرژيک باشد. اين نوع اگزما اغلب در بزرگسالان ديده مي شود.
اگزماي تماسي و تحريکي
اگزماي تماسي و تحريکي در اثر تماس مداوم با موادي مثل صابون ها، ترکيبات پاک کننده و مواد شيميايي و صنعتي بروز مي کند. تماس با اين مواد سبب آسيب به لايه سطحي پوست شده و باعث مي شود مواد به داخل پوست نفوذ و ايجاد التهاب کنند.
اين نوع اگزما در تمامي افراد ممکن است ايجاد شود و معمولاً چند ساعت پس از تماس، در پوست ظاهر مي شود. گرما و سرماي بيش از حد، شستشوي مکرر با آب و صابون و بيماري هاي مزمن پوست، سبب تشديد اين نوع اگزما همسو مي شوند.
اگزماي تماسي آلرژيک
اگزماي تماسي آلرژيک معمولاً در افرادي که از لحاظ ژنتيکي مستعد اين بيماري هستند بروز مي کند. ضايعه معمولا در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تماس با ماده حساسيت زا ايجاد مي شود و گاهي در نقاطي غير از نقطه تماس بروز مي کند.
اين اگزما معمولاً در اثر تماس با موادي مثل نيکل که در ساختمان گوشواره، حلقه انگشتر، تکمه فلزي شلوار و غيره وجود دارد ايجاد مي شود.
برخي ترکيبات آرايشي نيز سبب ايجاد حساسيت در اين افراد مي شوند. مواد شيميايي، سيمان، چرم، کبريت، لباس، کفش، برخي داروها و .. نيز از علل بروز اگزماي آلرژيک هستند. معمولاً شناسايي مواد ايجاد کننده آلرژي ( آلرژن) در افراد با تست هاي مخصوصي صورت مي گيرد.
اگزماي آتوپيک
اگزماي آتوپيک يک التهاب خشک و خارش دار پوست است و همان درماتيت آتوپيک مي باشد. اگزماي آتوپيک مي تواند هر قسمتي از پوست را درگير کند از جمله صورت ولي شايع ترين مناطق عبارتند از گودي آرنج ها، اطراف زانوها و دور مچ و گردن. اين بيماري هر دو جنس را به يک نسبت درگير مي کند و معمولاً در اولين هفته ها يا ماه هاي زندگي آغاز مي شود.
بيشترين شيوع آن در کودکان ديده مي شود و لااقل ۱۵ درصد شيرخواران گرفتار مي شوند اگر چه مي تواند تا زندگي بزرگسالي نيز ادامه پيدا کند.
▪ علت:علت اين بيماري هنوز کاملاً مشخص نشده است. اين حساسيت در فاميل ديده مي شود و قسمتي از خصوصيات ژنتيکي فرد را تشکيل مي دهد. افراد آتوپيک يک سيستم ايمني بيش فعال دارند و پوست شان به راحتي ملتهب و زخمي مي شود. سد پوستي اين افراد خوب عمل نمي کند و پوست آن ها ممکن است خشک و مستعد عفونت شود. اگزماي آتوپيک قابل سرايت نيست.
▪ علائم: علامت اصلي خارش است و خاراندن اين نواحي باعث ايجاد تغييراتي روي پوست مي شود. خارش مي تواند چنان آزار دهنده و شديد باشد که خواب فرد را مختل کند.
● اصول کلي درمان
براي درمان اگزما مهم ترين نکته اجتناب از ماده تحريک کننده يا آلرژي زا است. توصيه مي شود هنگام تماس با اين مواد از وسايل محافظت کننده مثل دستکش و پيش بند استفاده شود. همچنين مصرف ترکيبات نرم کننده و استروئيدي موضعي نيز با تجويز پزشک توصيه مي شود. از قرار گرفتن در معرض تغييرات دمايي شديد (سرما يا گرماي زياد) خودداري کنيد.
موارد زير نيز مثال هايي از ديگرانواع شايع اگزماها هستند:
اگزماي ناحيه قنداق در نوزادان و شيرخواران
اگزماي دست خانم هاي خانه دار
اگزماي ناشي از تماس با فلزات بدلي که به علت حساسيت به آلياژ نيکل رخ مي دهد.
اگزماي دست در کارگران ساختماني که با سيمان سروکار دارند و به علت حساسيت به کرومات مي باشد .
اگزماي پا ناشي از تماس با چرم کفش.
اگزماي ناشي از حساسيت به نوعي قارچ مخمري که به صورت شوره و قرمزي سر و ضايعات قرمز و پوسته دار صورت تظاهر مي کند.
اصول کلي درمان اگزماها شامل پرهيز از عوامل ايجاد کننده و تشديد کننده و مصرف داروهاي لازم تحت نظر پزشک مي باشد.
بايد توجه داشت که در بعضي از انواع اگزماها ممکن است بيماري براي ساليان متمادي به درجاتي ادامه داشته باشد.

لنزهاي تماسي قطعات کوچک پلاستيکي هستند که بر روي قرنيه چشم قرار داده مي‌شوند، و ديد چشم مبتلا به عيوب انکساري را تصحيح مي‌کنند. زمانى كه شما با مشكل ...

مرهم گذاري و پانسمان هر دو نقش مهمي در بهبود زخم دارند. معمولا تکه اي از پارچه يا مواد ديگر براي بستن زخم يا بخش آسيب ديده بدن مورد استفاده قرار مي گي ...

خارش زمستاني عبارت است از پوست بسيار خشک که ترک مي خورد، شکاف بر مي دارد و ملتهب مي شود. اين اختلال در زمستان شايع است ، مسري نيست و مي تواند در پوست ...

در حالي که در زندگي و تجارت همه در تلاشند تا از موانع (barriers) عبور کرده و آنها را از سر راه خود بردارند، فيلم، به موانع يا به عبارت علمي تر لايه ها ...

با توجه به شيوع اگزما در فصل بهار، از خانم دکتر «سيمين ابراهيم زاده» متخصص پوست و مو سوالاتي کرديم تا با اين بيماري پوستي بيشتر آشنا شويم. ● اگزما چيس ...

خيلي ها مراقبت از پوست را صرفا به مراقبت از پوست صورت محدود مي کنند و از توجه به پوست بدن خودشان غافل مي شوند. شايد براي تان عجيب باشد ولي اين يک واقع ...

● انواع مواد ▪ ترياک و مشتقات آن و نيز داروهاي مخدر صناعي مانند پتي دين و بعضي چسبهاي صنعتي. ▪ مواد محرک مانند کوکائين که محرک قشر مغز مي باشد و آمفتا ...

●اعصاب سمپاتيک ( انشعاب هاي پشتي – کمري ) دستگاه اعصاب سمپاتيک ، اندامهاي موثر سرتاسر بدن را عصب مي دهد . بدين ترتيب که رشته هاي عصبي به طور گسترده اي ...

دانلود نسخه PDF - اگزماي تماسي و تحريکي