up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله اينترنت PDF
QR code - اينترنت

اينترنت

دور دنيا در هشت ثانيه!

هر روز که مي گذرد سرعت دسترسي به اينترنت در سراسر جهان افزايش مي يابد. با افزوده شدن خطوط ارتباطي جديد به بستر اصلي اينترنت، اين شبکه عظيم ساعت به ساعت گسترش پيدا مي کند و انتقال اطلاعات به وسيله آن سهل تر مي شود. اما ميزان استفاده کاربر از سرعت اصلي اينترنت وابسته به سرعت دسترسي او به اين شبکه جهاني است و استفاده بي خطر و آسان از اينترنت وسايل و زيرساخت هاي خاصي را مي طلبد. براي درک چگونگي کارکرد شبکه اينترنت به توضيحاتي کوتاه بسنده کرده و ابتدا به بررسي کلي آن مي پردازيم.
اينترنت چيست؟ سايت ها کجا هستند؟
در واقع شبکه هاي خانگي را مي توان يک نمونه مينياتوري از اينترنت دانست. سايت ها همانند نرم افزار هايي هستند که بر روي رايانه هاي پرقدرتي که سرور (Server) نام دارند اجرا مي شوند. سرورها در محلي به نام مرکز داده (Data Center) قرار دارند. ديتاسنتر از تجهيزاتي همچون خطوط ارتباطي پرسرعت، لوازم خنک کننده و برق بدون قطعي برخوردار است و امنيت بالايي در آن برقرار است. شما با وارد کردن آدرس يک وب سايت، درخواست خود مبني بر اجراي نرم افزار مورد نظر از روي سرورش را به مرورگرتان ارائه مي نماييد. حال سرعت اجراي نرم افزار در وهله اول به سرعت اتصال شما به سرور و پس از آن به سرعت پردازش سرور بستگي دارد. بديهي است که سرور از قدرت بالايي برخوردار است و عامل اصلي پرسرعت بودن بارگذاري سايت ها را مي توان پرسرعت بودن اتصال شما به شبکه اينترنت دانست. با علم به اين قضيه در ذيل به معرفي انواع روش هاي ارتباط با ميليارد ها انسان در سراسر جهان اشاره مي شود:
▪ خطوط آنالوگ جنرال (Dial up): مرسوم ترين نوع اتصال به اينترنت در ايران که به نوعي منسوخ ترين شيوه اتصال محسوب مي شود! در اين سيستم کاربر با شماره گيري شماره سرويس دهنده توسط مودم از طريق کابل هاي مخابرات به شبکه سرويس دهنده و در حقيقت به شبکه جهاني وب متصل مي شود. ورود به شبکه سرويس دهنده – مانند ساير شبکه ها – منوط به داشتن نام کاربري و کلمه عبور است که اين مجوز ورود در قالب کارت هايي به نام «کارت اينترنت» به فروش مي رسد. سرعت انتقال اطلاعات در اين شبکه حداکثر ۳۶ کيلوبيت بر ثانيه مي باشد.
▪ خطوط ديجيتال (T۱): بر خلاف خطوط آنالوگ که در آنها يک جفت سيم مسي صوت را به صورت سيگنال هاي آنالوگ انتقال مي دهند، خطوط ديجيتال همانطور که از اسمشان پيداست به صورت ديجيتال اين کار را انجام مي دهند و از تمام ظرفيت خط استفاده مي کنند. لازم به ذکر است که خطوط «تي وان» عموما بر پايه خطوط فيبر نوري احداث مي شوند.
يک خط T۱ ميتواند به صورت هم زمان ۲۴ کانال صوتي ديجيتال را حمل نمايد و در هر ثانيه نسبت به انتقال ۱.۵۴۴ مگابيت ديتا اقدام کند. T۱ نسبت به خطوط آنالوگ از امنيت بالاتري برخوردار است و سرعتش حدود ۴۲ برابر اين خطوط است.
▪ بستر ارتباطاتي (E۱): تفاوت اساسي خطوط E۱ با T۱ در تعداد کانال آنهاست. خطوط «اي وان» از ۳۲ کانال بهره مي برند ولي به اصطلاح ۳۰ کاناله ناميده مي شوند. دليل اين امر استفاده از دو کانال براي «سيگنالينگ» و همزمان سازي داده هاست. تاريخچه E۱ به کشور هاي اروپايي باز مي گردد ولي در حال حاضر E۱ يکي از مهم ترين راه هاي ارتباط ما ايرانيان با شبکه وب است. بر روي هر خط E۱ ا ، ۳۰ خط تلفن معمولي شبيه سازي مي شود و در صورتي که خط مورد نظر ما در شرايط ايده آل باشد مي تواند براي هر کاربر در هر ثانيه ۵۶ کيلوبيت اطلاعات را انتقال دهد. بنا بر اين در بهترين شرايط نيز تبليغ و وعده سرعت هاي بالاتر از kbps ۵۶ براي اين خطوط کذب محض بوده و ارائه اميد واهي به کاربران ساده لوح محسوب مي شود!
▪ شبکه خدمات جامع ديجيتالي (ISDN): اين بستر ارتباطي در اواسط دهه ۸۰ ميلادي بر اساس يک شبکه کاملا ديجيتال پي ريزي شده است. ISDN به دو شاخه اصلي تقسيم مي شود. يکي از شاخه ها که N يا N ISDN نام دارد بر پايه فن آوري ATM استوار است و در شبکه هايي که به پهناي باند بالا نياز دارند استفاده مي شود.
گفتني است که اکثر کشور هاي جهان براي انتقال اطلاعات در ستون هاي اصلي اينترنت شان (BackBone) از اين نوع شبکه استفاده مي کنند. شاخه ديگر که B ISDN ناميده ميشود در انتقال اطلاعات با ترافيک کمتر کاربرد دارد. از اين شبکه ها که قابليت هاي بي شماري دارند به دو صورت استفاده ميشود. حالت اول که به pri معروف است براي ارتباط مراکز تلفن خصوصي با مراکز تلفن محلي استفاده مي شود. يکي از استفاده هاي مرسوم pri خطوط E۱ است که در پاراگراف بالا توضيحات مبسوطي در اين خصوص داده شد. حالت ديگر bri است که براي ارتباط کاربران نهايي استفاده ميشود و بستر هاي ارتباطي جديد در کشور ما، همانند بستر ارتباطي جزيره کيش از اين نوع است.
استاندارد هاي ISDN دو کانال با ظرفيت ۶۴ کيلوبيت بر ثانيه به علاوه يک کانال سينگالينگ ۱۶ کيلوبيتي در اختيار مشترک قرار مي دهد.
تا زماني که سرويس ها و پروتکل هاي امروزي همچون HTTP، Voip، FTP و... به وجود نيامده بود اين خطوط پرقدرت کاملا ديجيتال تفاوت خاصي با خطوط آنالوگ نداشتند و کسي حاضر به پرداخت هزينه هاي گزاف آنها نبود.
در اوايل دهه ۹۰ با پيشرفت فن آوري هاي مبتني بر وب، استفاده از اين خطوط افزايش يافت تا پس از يک دهه و در اواخر دهه ۹۰ با گسترش تکنولوژي هاي پرسرعتي همچون ADSL استفاده از بستر ISDN دوباره با کاهش استقبال عمومي رو به رو شد. در واقع ISDN bri زماني به وجود آمد که نياز محسوسي به آن نبود و زماني که مردم به آن روي آوردند خطوط بهتري راهي خانه و محل کار مردم شدند!
▪ خط ارتباط ديجيتال نامتقارن (ADSL :Asymmetric DSL )شاخه اي از خطوط پر سرعت DSL است و به همين دليل براي برقراري ارتباط صحيح با مرکز مخابراتي نيازمند قرار گيري مودم مخصوص در در دو سر خط Leased مي باشد. اين نوع اتصال به اينترنت را مي توان شايع ترين روش اتصال پرسرعت به اينترنت در ايران دانست و اين امر از سهولت دسترسي به آن و نيز هزينه پايين اشتراک نشأت مي گيرد. خطوط مسي از محدود فرکانس صفر تا ۲ مگاهرتز پشتيباني مي کنند و در ارتباطاتي همچون نمابر و تلفن هاي شهري تنها باند چهار کيلوهرتز مورد استفاده قرار گرفته و بيشتر قدرت خط بلا استفاده باقي مي ماند. ADSL بر پايه همين خطوط معمولي کار مي کند ولي با بهره گيري از روش خاصي پهناي باند قابل بهره برداري بر روي سيم را به فرکانس هاي متفاوت تقسيم مي کند و سيگنال هاي صوتي، فکس و ديتاهاي شبکه را به مسير خودشان هدايت مي کنند. از اين رو در هنگام اتصال به اينترنت کل حجم خط تلفن کاربر اشغال نشده و داده هاي در حال انتقال بر روي خط در کار يکديگر تداخلي ايجاد نمي کنند. به صورت تئوريک سرعت ارسال و دريافت اطلاعات در اين سيستم يکسان نيست و ADSL از دريافت اطلاعات (Down Stream) تا mbps۸ و ارسال داده تا mbps ۶۴۰ پشتيباني مي کند و به همين دليل نامتقارن ناميده مي شود.
اما يک کاربر خطوط ADSL عملا ميتواند انتظار دريافت حداکثر دو مگابيت اطلاعات را در هر ثانيه داشته باشد و براي ارسال نيز مي تواند تا ۲۵۶ مگابيت در ثانيه روي خطش حساب باز کند! به رغم هزينه پايين استفاده از خطوط ADSL در اين فن آوري مواردي همچون انتظار طولاني براي اتصال به اينترنت، قطعي ارتباط به صورت مکرر، اشغالي خط تلفن و نياز به خريد تجهيزات گران قيمت وجود ندارد. مسافت بين مودم کاربر و مودم مرکز تلفن ارائه خدمات ADSL با سرعت خط کاربر رابطه عکس دارد و ضمنا ميزان فرسوده بودن زيرساخت هاي مخابراتي تاثير زيادي در سرعت ارتباط کاربر با اينترنت دارد.
▪ اتصالات بدون سيم: از آنجا که راه هاي ارتباطي مثل وايرلس، ماهواره اي و... کاربرد چنداني در ايران ندارند به توضيح کوتاهي در مورد آنها بسنده مي کنيم:
اينترنت ماهواره اي (Satellite): در حال حاضر برخي از ماهواره ها هم چون تلستار ۱۲، فرانس تله کام و يوروآسيا ست خدمات اتصال به اينترنت ارائه مي کنند. سرعت شان سرسام آور و دشمنان شان باد هاي خورشيدي هستند! برقراري ارتباط با ماهواره توسط ديش هاي مخصوص انجام مي پذيرد و اين ارتباط از امنيت نسبتا بالايي بر خوردار است.
▪ ارتباط راديويي يا بي سيم (Wireless): سيستم هاي بي سيم به دو شاخه تقسيم مي شوند. در حالت اول گيرنده و فرستنده اطلاعات بايد رو در روي هم قرار بگيرند و فاصله آنها عموما بين دو تا شش کيلومتر است. اما در صورت بهره گيري از تقويت کننده اين فاصله ميتواند تا ۲۵ کيلومتر هم افزايش يابد. اين شبکه از سرعت بالايي برخوردار است اما اوضاع جوي نامساعد بر اين ارتباط مستقيم، تاثير مي گذارد. در حالت ديگر موج ها توسط يک آنتن مرکزي پخش مي شوند و تمامي گيرنده هايي که در فاصله مشخصي از آنتن قرار دارند مي توانند با آن ارتباط برقرار کنند. شرايط جوي در اين ارتباط تاثير ندارد و داده ها به صورت کدگذاري شده و با ضريب امنيت بالا منتقل مي شوند.
خوب است که ما ايرانيان هم در جهت بالا بردن سرعت دسترسي به اينترنت گام هاي مثبتي برداريم تا در رنکينگ جهاني سرعت اينترنت، شاهد نام کشور عزيزمان در رتبه صد و شصت و هشتم نباشيم.

مراکز و سازمان هاي فرهنگي و آموزشي، زماني ارتباطات کارآمدي خواهند داشت که محتواي مطالبي را که به عنوان کتاب و جزوء ارائه مي دهند، آموزنده و از لحاظ ...

اقتصاد اينترنتي از جمله شگفت انگيزترين پديده هاي اخير ، مي توان از رشد فوق جهشي ICT و بويژه اينترنت ياد کرد که عرصه هاي فعاليت اقتصادي را به تسخير خود ...

آيا تا به حال در مورد امنيت کامپيوتر خود، وقتي Online هستيد فکر کرديد؟ آيا تاکنون به اهميت اطلاعاتتان و خطر دسترسي ديگران به اين اطلاعات توجه کرده ايد ...

کامپيوتر و اينترنت يکي از وسايل ارتباطي در عصر جديد است که توسط انسان بکار گرفته شده است. اين وسيله باعث سرعت و دقت در کارها و گسترش ارتباطات شده است ...

براي خيلي ها اين روز ها زندگي کردن بدون اينترنت تبديل به يک کابوس بزرگ شده که حتي فکر کردن به آن هم عذاب شان مي دهد. با ورود اينترنت به خانه ها و راه ...

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● ويندوز در صورتي که دوست داريد تا با سرعت بيشتري با کامپيوتر کار کنيد و خود را حرفه اي تر نشان دهيد ترفندي فوق العاده را براي شما در نظر گرفته ايم. ق ...

. مقدمه اينترنت يك شبكة عظيم اطلاع رساني و يك بانك وسيع اطلاعاتي است كه در آينده نزديك دسترسي به آن براي تك تك افراد ممكن خواهد شد. كارشناسان ارتباطات ...

دانلود نسخه PDF - اينترنت