up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله اينترنت پرسرعت PDF
QR code - اينترنت پرسرعت

اينترنت پرسرعت

طعم شيرين اينترنت پرسرعت براي همه

از جمله خصوصيات وايمکس آن است که علاوه بر داده، صدا و تصوير را نيز به‌خوبي پشتيباني مي‌کند و سرويسي که ارايه مي شود به صورت کاملا نامحدود مي‌باشد و هيچ گونه محدوديت حجمي و يا زماني ندارد و اين به آن معناست که کاربر مي‌تواند بدون هيچ محدوديت زماني، در تمام شبانه‌روز به هر مقدار و حجمي که پهناي باندش اجازه دهد Download و يا Upload داشته باشد.
● بررسي فناوري وايمکس
گرايش گسترده در دنيا به استفاده از WiMAX و همزمان با آن، توجه سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي ايران به اين فناوري، معرفي و تشريح آن را ضروري مي‌سازد. اين مقاله نگاهي دارد به بررسي و تحليل اين فناوري. وايمکس (WiMAX) از جمله سرويس‌هايي است که اين روزها محبوبيت فراواني کسب کرده است و توسط شرکت‌هاي مختلف در سراسر دنيا عرضه مي‌شود. از جمله بخش‌هاي وابسته به اين سرويس‌ که در سال‌هاي گذشته بسيار مورد توجه قرار گرفته است، سيستم ‌جديدي است که Mobile WiMAX نام دارد و در فوريه ۲۰۰۶ به بازارهاي جهاني معرفي شد. سيستم Mobile WiMAX بر اساس باند ۸۰۲.۱۶e-۲۰۰۵ طراحي شده است و خدمات سرويس وايمکس را در اختيار تلفن‌هاي همراه و ديگر دستگاه‌هاي قابل‌حمل هوشمند مي‌گذارد.
Mobile WiMAX در اصطلاح کلي OFDMA خوانده مي‌شود و از سيگنال‌هاي ضروري براي اتصال تلفن‌هاي همراه به خطوط پهن‌باند اينترنتي پشتيباني مي‌کند. اين سرويس به‌ مشترکان تلفن‌همراه امکان مي دهد تا زماني که در خودرو با سرعت ۱۲۰ کيلومتر بر ساعت نيز حرکت مي‌کنند، به خطوط بي‌سيم پهن‌باند دسترسي داشته باشند. مهم‌ترين مشخصات اين سيستم شامل موارد زير مي‌شود:
▪ افزايش مقاومت در مقابل ارتباطات چندکاناله با ايجاد چندين زيرکانال در سيستم‌هاي DL و UL
▪ پله‌پله کردن کانال‌هاي مخصوص پهن‌باند از ۲۵ ۱ تا ۲۰ مگاهرتز
▪ سيستم جداسازي زماني دوگانه(TDD): اين سيستم به صورت اختصاصي براي استفاده از وايمکس در تلفن‌هاي همراه طراحي شده است.
▪ سيستم خودکار دوگانه براي پاسخ‌گويي به درخواست‌ها که در حرکت، امکان اتصال به سيستم مرکزي را براي کاربران فراهم مي‌آورد.
▪ جدول گزينشي باندهاي فرکانس و ايجاد زيرکانال‌هاي جديد که به کاربران ويژه اين امکان را مي‌دهد تا سرويس را با کيفيت بيشتري دريافت کنند.
▪ سيستم مديريت حفاظت که انرژي کمتري را در تلفن‌هاي همراه مصرف مي‌کند تا کاربران بتوانند استفاده بيشتري از سيستم ببرند.
▪ سيستم انتشار برنامه‌ها که از ترکيب سيستم‌هاي DVB-H، MediaFLO و ۳GPP E-UTRA براي موارد زير تشکيل شده است:
الف) افزايش سرعت انتقال اطلاعات و پوشش‌دهي شبکه فرکانس‌هاي مجرد
ب) افزايش انعطاف‌پذيري در تخصيص امواج راديويي
ج) کاهش مصرف انرژي در تلفن‌هاي همراه
د) کاهش زمان انتقال کانال‌ها
▪ آنتن‌دهي هوشمند که مي‌تواند دسترسي کاربران را به شبکه افزايش دهد.
وايمکس در اصل سيستم ارتباطي و ديجيتالي بي‌سيم است که به عنوان پروتکل ۸۰۲.۱۶ ( توسط IEEE ) شناخته شده است و جايگزيني مناسب براي شبکه‌هاي بي‌سيم نواحي شهري محسوب مي‌شود. وايمکس مي‌تواند دستيابي بي‌سيم پهن‌باند (BWA) را فراهم سازد که تا ۳۰ مايل براي ايستگاه‌هاي ثابت و ۳ تا ۱۰ مايل براي ايستگاه‌هاي سيار را پوشش مي‌دهد. برعکس، استانداردهاي شبکه‌هاي بي‌سيم محلي براي سيستم Wi-Fi در پروتکل ۸۰۲.۱۱ در بيشتر حالت‌ها به ۱۰۰ تا ۳۰۰ فوت محدود مي‌شوند. با وايمکس سرعت داده‌ها در شبکه‌هايي مانند Wi-Fi به سادگي پشتيباني مي‌شود و در مقابل، موضوع تداخل امواج کاهش مي‌يابد. اين سيستم مي‌تواند براي شبکه‌هاي بي‌سيم دقيقا به طور مشابه‌اي با پروتکل‌هاي رايج Wi-Fi مورد استفاده قرار گيرد. وايمکس در اصل نسل دوم پروتکلي است که استفاده موثرتري از پهناي باند و جلوگيري از تداخل امواج را امکان‌پذير ساخته است و امکان سرعت‌هاي داده بالاتري را در مسافت‌هاي طولاني ممکن مي‌کند.
استاندارد ۸۰۲.۱۶ که توسط موسسه IEEE به تصويب رسيده است، ويژگي‌هاي فني مربوط به پروتکل‌هاي ارتباطي را تعيين مي‌کند. گروهي تحت عنوان WiMAX Forum وسيله‌اي براي آزمايش تجهيزات توليدکنندگان براي سازگاري بيشتر پيشنهاد مي‌‌کند، درست همان گونه که براي يک گروه صنعتي نيز چنين محيطي را فراهم مي‌سازد که مختص گسترش‌هاي تجاري و توسعه فناوري است.
وايمکس مي‌تواند يک نقطه مرکزي را براي مشتريان فراهم سازد. علاوه بر آنکه چنين امکاناتي براي فراهم‌کنندگان خدمات، توليدکنندگان، تحليلگران و محققاني که به فناوري وايمکس و محصولات آن علاقه‌مندند نيز امکان‌پذير است.
● وايمکس سيار (Mobile WiMAX)
باند فرکانس و کانال‌هاي پهن‌باندي که توسط WiMAX Forum مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بسياري از طيف‌هايي که در سراسر جهان براي عرضه خدمات Mobile WiMAX مورد استفاده قرار مي‌گيرد را پوشش مي‌دهد.
استاندارد IEEE ۸۰۲.۱۶ براي شبکه‌‌هاي بي‌‌سيم شهري و دسترسي سطوح مختلف کاربران تدوين و توسعه يافته است. گروه کاري اين استاندارد براي دوري از اشتباهات طراحي در IEEE ۸۰۲.۱۱ با ترکيب استانداردهاي مختلف، امنيت اين سيستم‌‌ها را تا حدود زيادي تضمين کرده‌ است. البته در اين زمينه اشکالات فراوان نسخه‌‌هاي اوليه، سبب شد سياست‌‌هاي امنيتي حفاظت صحيح از لينک چندان موفق نباشند. در ابتدا بسياري از متخصصان به اشتباه، بر اين باور بودند که ضعف اصلي امنيتي اين استاندارد، استفاده از نوع رمزگذاري است؛ در حالي‌که اين مسئله تنها يکي از ضعف‌‌هاي ناچيز اين استاندارد بود.
استاندارد ۸۰۲.۱۶ يک فناوري نسبتا جديد است که به‌‌طور وسيع گسترش نيافته و آسيب‌‌پذيري‌‌هاي آن نيز در شرايط واقعي چندان بررسي نشده‌ است. فناوري‌هاي باند وسيع سيار نسل آينده که شامل وايمکس سيار، xMax و سير تکاملي بلندمدت ۳G موسوم به LTE مي‌شوند، وعده داده‌اند که چشم‌انداز باند وسيع سيار را تغيير خواهند داد. متصديان نيز به طور فزاينده‌اي در حال بررسي پتانسيل‌هاي اين فناوري‌هاي نوظهور هستند تا از آن به‌عنوان وسيله‌اي جهت حفظ منافع خود و بهبود ميانگين درآمد حاصل از هر کاربر بهره‌مند شوند.
طبق گفته‌هاي لوک توماس (Luke Thomas) مدير برنامه‌ريزي شرکت مشاوره Frost & Sullivan، با وجود اشباع بازارهاي عمومي و پديد آمدن جايگزين‌هاي گوناگوني چون خدمات VoIP و کاهش هزينه‌هاي تماس‌هاي محلي و رومينگ که بر اساس سياست‌هاي مقررات‌گذار(رگولاتور) انجام پذيرفته است، ديگر وابستگي متصديان اروپايي به سرويس صوتي جهت افزايش ميانگين درآمد حاصل از هر کاربر، به عنوان عاملي پيشرو محسوب نمي‌شود. در نتيجه مسؤولان هم‌‌اکنون مشتاقانه به فناوري‌هاي گوناگون باند وسيع سيار نسل آينده چشم دوخته‌اند تا بدين وسيله بتوانند ميانگين درآمد حاصل از هر کاربر را در کاربردهاي داده‌اي افزايش داده و در درازمدت سودآور باشند.
بيش از ۶۲ درصد از جمعيت جهان که شامل ۶ ۶ ميليارد نفر مي‌شود، به شبکه‌هاي سلولي متصل نيستند. چنين شرايطي راه را براي ظهور ‌فناوري‌هاي بي‌سيم گوناگوني مانند xMax و وايمکس سيار باز مي‌کند تا بتوانند بازار جهاني را به‌دست آورند. استانداردهاي کنوني وايمکس سيار جهت سرويس VoIP سيار براي سرعت‌هايي معادل با سرعت‌هاي وسايل نقليه، بهينه‌سازي نشده‌اند. بنابراين طبق گفته‌هاي لوک توماس ، وايمکس سيار تنها مي‌تواند هدف بازار Ultra Mobile PC يا PC tablet شود تا اينکه از بازار تلفن‌هاي هوشمند سيار سر درآورد. فناوري xMax به طور بالقوه ارايه‌دهندگان خدمات را قادر مي‌سازد تا تماس‌هاي صوتي محلي و راه‌دور را به صورت نامحدود توسعه دهد و به همين ترتيب استفاده از پيام‌هاي متني نامحدود را با هزينه‌هاي ماهانه بسيار پايين در اختيار مشترکان قرار دهد.
اين فناوري به دنبال آن است تا به عنوان اولين فناوري ۴G در سال ۲۰۰۸ به بازار تجاري خود دست يابد. با پيدايش G LTE۳ به عنوان استانداردي مصوب، مي‌توان بيان داشت که خصوصيات کارايي آن بر وايمکس سيار پيشي خواهد گرفت. مدير برنامه‌ريزي شرکت مشاوره Frost & Sullivan اعلام داشته است که بخش اعظمي از شبکه‌هاي سلولي موجود نيازمند ارتقا سخت‌افزاري جهت پشتيباني از فناوري G LTE۳ است و ارايه‌دهندگان خدمات همچنان از نياز به برپايي مجدد شبکه‌هاي خود با توسعه شبکه‌هاي G LTE۳ ترديد دارند.
● ارتباط ايستگاه پايه و ايستگاه مشتري در وايمکس
هر مد اصلي لايه فيزيکي در استاندارد، انعطاف‌‌پذيري خاصي را ارايه مي‌‌کند. اين انعطاف‌پذيري، کار در طيف وسيعي از محدوده فرکانسي با پهناي باندهاي مختلف و مدهاي گوناگون را ممکن مي‌‌سازد. با وجود اين، قوانين امنيتي براي تمام مدهاي لايه فيزيکي، يکسان هستند. براي توضيح بهتر عملکرد لايه امنيت استاندارد، مروري بر نحوه اتصال يک سيستم به شبکه داريم.
● شروع ارتباط با شبکه شامل اقدامات زير مي‌شود:
▪ ايستگاه مشتري(SS) به دنبال سيگنال‌‌هاي ارسالي از يک ايستگاه پايه(BS) مناسب مي‌شود. به کمک اين سيگنال‌‌ها و اطلاعات آن‌ها، پارامترهاي ايجاد يک کانال به‌دست مي‌‌آيد.
▪ بعد از اينکه SS پارامترهاي لايه فيزيکي را به‌درستي با BS تنظيم کرد، وارد مرحله مذاکرات صدور مجوز و مديريت کليد مي‌‌شود.
▪ بعد از پايان کار پروتکل مديريت کليد و محرمانه نگاه داشتن اطلاعات و در صورت معتبر بودن، SS با فرستادن درخواستي خود را در BS ثبت مي‌‌کند.
▪ سپس داده‌‌ها بين SS و BS به صورت بسته‌‌هايي ردوبدل مي‌‌شوند. به‌جز پيغام‌‌هاي مديريتي، همه بسته‌‌هاي ارسالي رمزگذاري مي‌‌شوند.
شبکه‌هاي بنا شده با فناوري وايمکس جزء شبکه هاي بي‌سيم شهري محسوب مي‌شوند که به راحتي مي‌توانند با وجود منطقه بسيار وسيعي که دکل‌هاي وايمکس تحت پوشش خود قرار مي‌دهند، کل شهر و يا شهرک‌هاي صنعتي و مناطق استراتژيک را پوشش دهند و قابليت استفاده اينترنت بسيار پرسرعت را از طريق اين فناوري براي سازمان‌ها، ارگان‌ها و شرکت‌ هاي تجاري و همچنين منازل مسکوني امکان‌پذير سازند.
از جمله خصوصيات وايمکس آن است که علاوه بر داده، صدا و تصوير را نيز به‌خوبي پشتيباني مي‌کند و سرويسي که ارايه مي شود به صورت کاملا نامحدود مي‌باشد و هيچ گونه محدوديت حجمي و يا زماني ندارد و اين به آن معناست که کاربر مي‌تواند بدون هيچ محدوديت زماني، در تمام شبانه‌روز به هر مقدار و حجمي که پهناي باندش اجازه دهد Download و يا Upload داشته باشد. يکپارچگي مودم، فرستنده و گيرنده راديويي در سايز بسيار کوچک و قابل‌حمل و امکان نصب بسيار آسان آن نيز جزو برتري‌هايي محسوب مي‌شود که نسبت به ساير فناوري‌هاي مشابه خود دارا است. امکان مديريت مودم کاربر از راه دور توسط شرکت و کارشناسان فني و قابليت به روز رساني نرم‌افزارهاي مودم نيز در زمره اين گونه موارد قرار مي ‌گيرند.
● بازار جهاني وايمکس
بازارهاي جهاني با روي آوردن به فناوري‌هاي باند وسيع بي‌سيم و به دنبال آن، افزودن قابليت‌هاي سيار به چنين فناوري‌هايي توانسته‌اند به مزيت رقابتي دست يابند. در اين راستا، در نظر گرفتن درخواست‌ها و تقاضاهاي کاربران و بهره‌برداران(اپراتورها)، نقش مهمي در انعطاف‌پذير ساختن تجهيزات و فناوري‌ها به همراه داشته است و هر يک به عنوان محرک‌هايي پيش‌برنده در رشد و توسعه چنين فناوري‌هايي سهم مهمي ايفا کرده‌اند. تا کنون توسعه‌هاي اوليه فناوري‌هاي باند وسيع و به‌خصوص وايمکس، بيشتر بر پايه کارکردهاي ثابت آن بنا شده است و اين در حالي است که پتانسيل اصلي اين فناوري‌ها تنها در صورتي که بر اساس کاربردهاي مبتکرانه‌اي چون قابليت سيار و جابجايي‌پذيري شکل گيرد، به درستي يافت مي‌شود.
امروزه کاربران بسياري در منازل و محل کار خود به راحتي به فناوري‌هاي باند وسيع پرسرعت دستيابي دارند و آمارها نشان مي‌دهند که تقاضاهاي فزاينده‌اي از سوي کاربران نهايي در راستاي دستيابي به چنين سرويس‌هايي با قابليت‌هاي سيار و جابجايي‌پذيري وجود دارد. بدين ترتيب، ارايه‌‌دهندگان خدمات بسياري مي‌توانند از اين فناوري‌هاي باند وسيع جهت تامين خواسته‌هاي طيف وسيعي از کاربران باند وسيع بهره گيرند. اولين گام به سوي ويژگي سيار با افزودن قابليت‌هاي جابجايي‌پذيري به فناوري باند وسيع ثابت صورت مي‌پذيرد. بر اين اساس، ارايه سرويس‌هاي وايمکس به دستگاه‌هاي قابل حمل، به کاربران اين امکان را مي‌دهد تا چنين پهناي باندي را نه تنها در منازل و محل کار، بلکه در ديگر مکان‌ها نيز به خوبي تجربه کنند. کاربران مي‌توانند اتصال باند وسيع خود را با حرکت از يک نقطه به نقطه‌اي ديگر همچنان حفظ نمايند.
دستيابي جابجايي‌پذيري اگرچه ممکن است قابليت‌هايي چون رومينگ و امکان تحويل يکپارچه را در سرعت‌هايي همگام با وسايل نقليه به همراه نداشته باشد، ولي با اين وجود قابليت سيار را در سرعت‌هاي پاييني معادل با سرعت عابرين پياده در اختيار کاربران قرار مي‌دهد و به آن‌ها اين امکان را مي‌دهد تا از هر نقطه‌اي در محدوده تحت سرويس، به شبکه متصل شده و از مزاياي اتصال باند وسيع بهره‌مند شوند. در بسياري از نقاط جهان، مسئولان خدمات ثابت کنوني که از سرويس‌هايي چون خدمات سلولي، خدمات ارتباط شخصي که نوعي فناوري سيستم ارتباط سيار به حساب مي‌آيد و همچنين خدمات نسل سوم ارتباطات سيار بي‌‌بهره‌اند، مي‌توانند به فناوري وايمکس جهت تامين خدمات سيار خود روي آورند. همان‌گونه که صنعت به سوي سرويس‌هاي چهارگانه صوت، داده، ويديو و قابليت سيار در حرکت است، بعضي از ارايه‌دهندگان خدمات که امکانات سيار را در تجهيزات خود ندارند و همچنين بهره‌برداران (اپراتورهاي) سيمي، شرکت‌هاي ماهواره‌اي و شرکت‌هاي خدمات تلفني، مي‌توانند از وايمکس به عنوان فناوري جذاب و قابل اطميناني بهره گيرند.
استفاده از اين فناوري براي بسياري از اين شرکت‌ها که طرح سياري براي پياده‌سازي در دست دارند، نه تنها به عنوان فرصتي جديد و سودآور به حساب مي‌آيد، بلکه راهبردي تدافعي جهت کاهش بحران‌هاي موجود با بهبود ارزش محصولات جديد محسوب مي‌شود. بهره‌برداران (اپراتورهاي) ارتباطات سيار کنوني با احتمال کمتري ممکن است به پذيرش فناوري وايمکس اقدام کنند و بيشتر ممکن است در راستاي ظهور فناوري ۳G گام بردارند تا از قابليت‌هايي چون سرعت بالاي انتقال داده استفاده کنند. سناريوهايي وجود دارد که در آن بهره‌برداران (اپراتورهاي) سيار سنتي مي‌توانند به توسعه فناوري وايمکس به عنوان روشي جايگزين، جهت ارايه سرعت‌هاي داده بالاتر به مناطق شهري يا مراکز کلان شهري اقدام کنند.
براي مثال، شرکت‌هاي مخابراتي کشور کره در اقدامي به توسعه سرويس WiBro در مناطق شهري پرداخته تا بتوانند خدمات CDMA۲۰۰۰ را در سطح وسيع و با کارايي بالاتري براي سرويس پيام‌هاي چندرسانه‌اي، ويديويي و سرگرمي ارايه دهند. فناوري WiBro راه‌حل باند وسيع سياري است که توسط موسسه تحقيقاتي ارتباطاتي و الکترونيکي کره تحت عنوان ETSI براي باند فرکانسي ۳ ۲ گيگاهرتز توسعه يافته است.
در اين کشور، سيستم WiBro امروزه سرعت‌هاي داده‌اي از ۵۱۲ کيلوباثت در ثانيه تا ۳ مگابايت در ثانيه را براي کاربران نهايي ارايه مي‌کند و مي‌توان گفت که اين فناوري در حال حاضر، با استاندارد IEEE ۸۰۲.۱۶e-۲۰۰۵ و وايمکس سيار نيز سازگار است. علاوه بر دستيابي اينترنت پرسرعت، وايمکس سيار مي‌تواند براي ارايه خدمات گسترده VoIP در آينده‌اي نزديک بکار گرفته شود. طراحي وايمکس سيار با قابليت ديرکرد زماني پايين آن، اين امکان را فراهم مي‌سازد تا سرويس‌هاي VoIP را بطور موثر و کارآمدي ارايه کند. فناوري‌هاي VoIP همچنين مي‌توانند به گونه‌اي طراحي شوند تا با سرويس‌هاي جديد مبتکرانه‌اي چون امکان مکالمات صوتي و محاوره‌هاي چندرسانه‌اي سازگار شوند.
● آينده وايمکس
بر اساس اخبار جديد منتشر شده از سوي موسسه استاندارد IEEE، اين مرکز هم‌اکنون در حال پايه‌گذاري استاندارد جديد ۸۰۲.۱۶m است که گفته مي‌شود تا سال ۲۰۰۹ تکميل مي‌شود. اين استاندارد که نسل جديد وايمکس است، قابليت انتقال داده‌ها تا يک گيگابيت در ثانيه را دارد و گفته مي‌شود که اين مرکز به دنبال ارتقاي سطح کيفيت فناوري وايمکس سيار با سرعت بالا است که نشان دهنده عمومي شدن اين فناوري براي تمام کاربران ثابت و متحرک خواهد بود. همان‌طور که تا سال ۲۰۰۷ وعده داده شده بود، ۸۰۲.۱۶e(وايمکس سيار) به مرحله اجرا رسيد.

مراکز و سازمان هاي فرهنگي و آموزشي، زماني ارتباطات کارآمدي خواهند داشت که محتواي مطالبي را که به عنوان کتاب و جزوء ارائه مي دهند، آموزنده و از لحاظ ...

اقتصاد اينترنتي از جمله شگفت انگيزترين پديده هاي اخير ، مي توان از رشد فوق جهشي ICT و بويژه اينترنت ياد کرد که عرصه هاي فعاليت اقتصادي را به تسخير خود ...

آيا تا به حال در مورد امنيت کامپيوتر خود، وقتي Online هستيد فکر کرديد؟ آيا تاکنون به اهميت اطلاعاتتان و خطر دسترسي ديگران به اين اطلاعات توجه کرده ايد ...

کامپيوتر و اينترنت يکي از وسايل ارتباطي در عصر جديد است که توسط انسان بکار گرفته شده است. اين وسيله باعث سرعت و دقت در کارها و گسترش ارتباطات شده است ...

براي خيلي ها اين روز ها زندگي کردن بدون اينترنت تبديل به يک کابوس بزرگ شده که حتي فکر کردن به آن هم عذاب شان مي دهد. با ورود اينترنت به خانه ها و راه ...

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● ويندوز در صورتي که دوست داريد تا با سرعت بيشتري با کامپيوتر کار کنيد و خود را حرفه اي تر نشان دهيد ترفندي فوق العاده را براي شما در نظر گرفته ايم. ق ...

. مقدمه اينترنت يك شبكة عظيم اطلاع رساني و يك بانك وسيع اطلاعاتي است كه در آينده نزديك دسترسي به آن براي تك تك افراد ممكن خواهد شد. كارشناسان ارتباطات ...

دانلود نسخه PDF - اينترنت پرسرعت