up
Search      menu
فنآوری اطلاعات :: مقاله اينترنت تلويزيوني PDF
QR code - اينترنت تلويزيوني

اينترنت تلويزيوني

آخرين دستاوردهاي فناوري در سي. اي. اس ۲۰۰۹

نمايشگاه ابزارهاي الکترونيکي براي مصرف‌کنندگان يا سي.اي.اس، بزرگ‌ترين رويداد دنياي فناوري است که آغاز هر سال ميلادي در لاس‌وگاس برگزار مي‌شود. تمام شرکت‌هاي کوچک و بزرگ دنياي مجازي آخرين دستاوردهاي خود را در اين نمايشگاه ارايه مي‌دهند و جلسات حاشيه‌اي آن، مسير حرکت فناوري‌هاي برتر را در سال جاري تعيين مي‌کند.
اما مهم‌ترين ويژگي نمايشگاه امسال در مقايسه با سي.اي.اس ۲۰۰۸، کاهش شديد تجملات و ابزارهاي پرمصرف است. گل سرسبد نمايشگاه ۲۰۰۸، تلويزيون ۱۵۰ اينچي سامسونگ بود که با استقبال بي‌نظير شرکت‌کنندگان همراه بود؛ اما امسال هرچه در اين نمايشگاه ديده مي‌شد، ابزارهاي کوچک‌تر،کم‌مصرف‌تر و جمع‌وجورتر بود.
ااگرچه هستند شرکت‌هايي که توانسته‌اند خود را از شرايط بحران خارج کنند و محصولات خوبي را به بازار عرضه کنند. کارت‌هاي حافظه حجيم‌تر؛ لپ‌تاپ‌ها و نت‌بوک‌هاي جديد، شبکه‌هاي خانگي و تلويزيون‌هاي اينترنتي از اين جمله‌اند.
● سن‌ديسک نبين چه ريزه!
شرکت سن‌ديسک که در رتبه اول توليدکنندگان کارت‌هاي حافظه قرار دارد، يک دستگاه جيبي پخش موسيقي ارايه کرده که در آن از کارت‌هاي حافظه استفاده مي‌شود. اين ابزار جديد که سن‌سا راديو نام دارد، همراه با کارت‌هاي موسيقي و ديگر انواع کارت‌هاي حافظه پرظرفيت ويژه گوشي‌هاي همراه زينت‌بخش غرفه سن‌ديسک در سي.اي.اس امسال است.
اما اين کارت‌هاي کوچک که از ناخن دست بزرگ‌تر نيستند، بيش‌از هزار قطعه موسيقي را در خود جاي داده‌اند. قطعات موسيقي بر اساس ژانر مرتب شده‌اند و از هر نوع ژانر، چند قطعه‌اي عرضه شده است. قيمت اين دستگاه مربعي شکل به همراه يک کارت حافظه، ۱۰۰ دلار و قميت هر کارت موسيقي ديگر که شامل انواع خاصي از موسيقي يا آلبوم‌هاي يک گروه بخصوص است، ۴۰ دلار تعيين شده است.
سن‌ديسک چند سالي است که با فاصله‌اي بسيار زياد از اپل در جايگاه دوم بازار دستگاه‌هاي جيبي پخش موسيقي ايستاده است. مديران سن‌ديسک بارها تلاش کرده‌اند سهم بازار آي‌پاد اپل را کاهش دهند؛ اما نه آنها و نه رقيبان ديگر چون سوني و اچ‌پي نتوانسته‌اند کاري از پيش ببرند.
اما از قرار معلوم، مديران سن‌ديسک سياست خود را از شبيه‌سازي آي‌پاد تغيير داده و به محصولات بومي روي آورده‌اند. آن‌ها اميدوارند بتوانند نظر کساني را جلب کنند که به هر نحو، از شيوه‌هاي معمول انتقال موسيقي به دستگاه خود ناراضي هستند. کاربران اپل که بايد موسيقي خود را از اينترنت خريداري و داونلود کنند؛ يا برخي ديگر که علاقه‌اي به باز ذخيره‌سازي فايل‌هاي موسيقي از سي.دي و دي.وي.دي ندارند؛ از جمله اين گروهند.
سن‌ديسک، هم‌چنين اعلام کرده که کارت‌هاي حافظه فوق‌العاده کوچک ۱۶ گيگابايتي را براي گوشي‌هاي همراه در بهمن‌ماه عرضه مي‌کند. اين کارت‌ها که اصطلاحا ميکرو اس.دي خوانده مي‌شوند، حافظه جانبي ميليون‌ها گوشي همراه را در سراسر جهان تشکيل مي‌دهند. کاربران به واسطه آن‌ها مي‌توانند قطعات موسيقي را ذخيره کنند يا براي چندين ساعت، فيلم‌برداري کنند.
اما اين تازه آغاز ماجرا است. سن‌ديسک به همراه يک‌هزار و صد شرکت کوچک و بزرگ ديگر مانند اچ.پي، پاناسونيک، توشيبا و هم‌چنين شرکت‌هاي نيکون و کانن که بيشتر به‌خاطر دوربين‌هاي عکاسي شهرت يافته‌اند؛ انجمن اس.دي را به‌راه انداخته است تا حجم اين کارت‌هاي حافظه بي‌نظير را در برنامه‌اي پنج ساله به ۲ ترا بايت افزايش دهد.
هر ترابايت معادل با ۱۰۲۴ گيگا بايت است. اين حجم وسيع براي ذخيره‌سازي يکصد فيلم پرکيفيت HD، ۴۸۰ ساعت ضبط حرفه‌اي صدا و ۱۳۶هزار عکس پرکيفيت کافي است.
انجمن اس.دي در اولين گام از ساخت اين کارت‌هاي حافظه جديد که عبارت ظرفيت توسعه‌يافته را يدک مي‌کشد، مي‌خواهد کارت‌هايي جديد با ظرفيت ۶۴ گيگابايت و در ابعاد يک تمبر پستي بسازد. حجم ذخيره‌سازي اين کارت که اس.دي.ايکس.سي نام گرفته، دو برابر پرظرفيت‌ترين کارت‌هاي اس.دي.اچ.سي فعلي است.
اس.دي در حال حاضر نزديک به ۸۰ درصد از بازار کارت‌هاي حافظه را در اختيار دارد و پيش‌بيني‌ها، از رشد فزاينده اين نوع حافظه حکايت دارد. مهم‌ترين مزيت‌هاي کارت‌هاي حافظه يا همان فلش‌مموري، ابعاد بسيار کوچک و عدم وجود قطعات متحرک در فرآينده ذخيره‌سازي و بازيابي اطلاعات است که سبب مي‌شود مصرف باتري به حداقل کاهش يابد.
سرعت بالاي انتقال اطلاعات در اين ابزار و هم‌چنين، ظرفيت بسيار بالاي ذخيره اطلاعات، درنهايت گوشي‌هاي همراه را به ابزاري همه‌کاري براي انجام تمام فعاليت‌هاي چندرسانه‌اي کاربران، حتي کاربردهاي حرفه‌اي تبديل خواهد کرد.
● سبک‌ترين لپ‌تاپ‌ها و نِت‌بوک‌هاي جهان
پس‌از آن‌که اپل، مک‌بوک اير را به‌عنوان لپ‌تاپي سبک با کارآيي بالا معرفي کرد؛ بازار جديدي با محوريت لپ‌تاپ‌هاي سبک با قابليت حمل فوق‌العاده ايجاد شد. استقبال گسترده کاربران از اين محصول سبب شده است ديگر شرکت‌هاي سازنده لپ‌تاپ نيز به تکاپو بيفتند و محصولات جديد خود را براي اين بازار جديد طراحي کنند.
در همين راستا، شرکت دل که سهم زيادي از فروش جهاني لپ‌تاپ را در اختيار دارد، مدل جديد و سبک‌وزن خود را معرفي کرده است. آدامو، يکي از محرمانه‌ترين محصولات شرکت دل است که تا همين اواخر کسي از ويژگي‌هاي آن خبر نداشت. اين لپ‌تاپ ۱۳ اينچي نازک، جزو محصولات قيمتي دل طبقه‌بندي شده و اطلاعات بيشتري از آن منتشر نشده است.
شرکت سوني نيز که با محصولات وايو، چشمان بسياري را به خود دوخته است؛ سبک‌ترين لپ‌تاپ ۸ اينچي جهان را در اين نمايشگاه معرفي کرده است. اين لپ‌تاپ ۹۰۰ دلاري که ۶۷۰ گرم بيشتر وزن ندارد؛ پهنايي به اندازه يک گوشي همراه دارد و تحت سيستم‌عامل ويندوز ويستا کار مي‌کند. به گفته مسوولان سوني، توانايي اين لپ‌تاپ تفاوتي با لپ‌تاپ‌هاي بزرگ‌تر ندارد و تمام برنامه‌هاي قابل اجرا با لپ‌تاپ‌هاي معمولي را انجام مي‌دهد.
اين ويژگي سوني وايوي ۸ اينچي که سري P نام گرفته، آن ‌را از گروه نِت‌بوک‌ها خارج مي‌کند. نت‌بوک که در سال ۲۰۰۷ از سوي اي‌سوس به بازار ارايه شد، يکي از برترين دستاوردهاي فناوري در ماه‌هاي اخير است و معمولا به ريزلپ‌تاپ‌هاي ارزان قيمتي گفته مي‌شود که براي فعاليت‌هاي اينترنتي بهينه شده‌اند. قيمت اين نت‌بوک‌ها بين ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار است.
از سوي ديگر، شرکت اينتل، بزرگ‌ترين سازنده تراشه‌هاي الکترونيکي در جهان، نسل جديد نت‌بوک‌هايش را معرفي کرد. اين کامپيوتر همراه که براي اهداف آموزشي طراحي شده‌، نسل سوم سري کلاس‌ميت (هم‌کلاسي) است و از ريزپردازنده کم‌مصرف اتم اينتل سود مي‌برد. اين مدل جديد توسط سازندگان محلي کامپيوتر در چند کشور مختلف ساخته شده و داراي نمايشگر لمسي و قابل چرخش است.
مديران اينتل هدف از توليد سري جديد اين نت‌بوک‌ها را کمک به فرآيند آموزش در کشورهاي فقير اعلام کرده‌اند. آمارهاي جهاني نشان مي‌دهند از ۱.۳ ميليارد کودک و نوجوان مدرسه‌اي، ۷۵ ميليون کودک اصلا به مدرسه نمي‌روند و تنها ۵ درصد به اينترنت دسترسي دارند.
کارشناسان اميدوارند توسعه فناوري‌هايي چون ابزارهاي اينترنتي قابل‌حمل و شبکه‌هاي ارتباط همراه جديد چون نسل ۳ و ۴ (۳G , ۴G) و هم‌چنين فناوري واي‌مکس ، آموزش و بهداشت عمومي را در کشورهاي فقير بهبود بخشد.
● سيسکو و شبکه‌هاي خانگي
سيسکو، بزرگ‌ترين توليدکننده سخت‌افزارهاي شبکه در جهان هم به فکر حضور در بازار کاربران خانگي است. اين شرکت، يک سيستم صوتي خانگي بي‌سيم را در سي.اي.اس ارايه کرده که توانايي اتصال به شبکه‌هاي چندرسانه‌اي آنلاين را نيز دارد. با استفاده از اين سيستم مي‌توان موسيقي يکساني را در تمام اتاق‌هاي خانه پخش کرد، يا براي هر ناحيه خاص، موسيقي بخصوصي را انتخاب کرد. قابليت اتصال به ابزارهاي جيبي چون آي‌پاد يا لپ‌تاپ نيز توانايي‌هاي آن را افزايش مي‌دهد.
اما مهم‌ترين خبر سيسکو، اين است که قصد دارد هر دو ماه يک‌بار، محصولي جديد به بازار ارايه دهد. اين درحالي‌ است که بسياري از شرکت‌هاي حاضر در سي.اي.اس ۲۰۰۹ سياست‌هاي محافظه‌کارانه‌اي را به‌دليل بحران اقتصادي جهاني اتخاذ کرده‌اند و براي سال جاري، به ارايه حداکثر يک تا دو محصول مي‌انديشند.
به گفته جان چمبرز، مدير سيسکو، فضاي بحران‌زده و ضعيف اقتصادي به سيسکو امکان مي‌دهد با اتکا به نقدينگي ۲۷ ميليارد دلاري‌اش در بخش مصرف‌کنندگان سرمايه‌گذاري کند و از طرح‌‌هاي جديد نيز حمايت کند.
سياست‌هاي جديد سيسکو بر ارتباطات تصويري متمرکز شده است. مهم‌ترين محصولي که سيسکو در سال جديد به بازار عرضه خواهد کرد، سيستم کنفرانس تصويري تله‌پرزنس است که براي استفاده کاربران خانگي بهينه شده و هزينه‌اش به مراتب پايين‌تر از نسخه تجاري اين محصول است.
تله‌پرزنس که يکي از موفق‌ترين محصولات تاريخ سيسکو است، مجموعه‌اي پيچيده از تلويزيون‌هاي بزرگ پرکيفيتHD است که به ميکروفون‌هاي مخفي و دوربين‌هاي فيلم‌برداري مجهزند و از ۳۴هزار دلار تا سيصدهزار دلار قيمت دارد.
● تلويزيون‌هاي ۳بعدي
روزگاري، برترين محصول سي.اي.اس، تلويزيون‌هاي صفحه‌تخت بود، اما چندين سال پس‌از ارايه اين محصول و درحالي‌که تماشاي تصاوير در نمايش‌گرهاي صفحه‌تخت براي بسياري از کاربران عادي شده؛ غول‌هاي بزرگ صنايع تصويري تصميم گرفته‌اند محصول تازه‌اي را به بازار ارايه دهند.
مهم‌ترين ايده تصويري امسال، فناوري تصاوير ۳بعدي در تلويزيون‌هاي خانگي پرکيفيت يا HD است که از سوي پاناسونيک دنبال مي‌شود. مديران پاناسونيک قصد دارند تا پايان سال جديد، استاندارد صنعتي ساخت اين محصول را به پايان برسانند.
فکرش را بکنيد! در خانه‌تان نشسته‌ايد و در حال تماشاي فيلم آرواره‌هاي ۳بعدي (Jaws ۳D) هستيد. کوسه سفيد ناگهان از ميان صفحه تلويزيون حمله مي‌کند، فاصله‌اش را با شما لحظه‌به لحظه کم‌تر مي‌کند؛ آرواره‌هايش را باز مي‌کند، ، شما هم جيغ بلندي مي‌کشيد و به عقب مي‌پريد و ... .
اين، چشم‌انداز پرهيجاني است که مديران پاناسونيک اميدوارند به آن دست يابند و البته با استفاده از آن، کاربران را براي خريد اين محصول به طمع بياندازند. اما براي آن‌که بتوان از سيستم‌هاي ۳بعدي اچ.دي استفاده کرد، اول بايد محصولات نمايشي ۳بعدي اچ.دي در اختيار داشت. غير از اين است؟
بدين منظور، شرکت ژاپني پاناسونيک در حال مذاکره با جيمز کامرون است که قصد دارد فيلمي ۳بعدي به‌نام آواتار بسازد. هم‌چنين، پاناسونيک اميدوار است بتواند ساخت مرکز تکثير ديسک‌هاي بلو-ري را تا پايان بهمن‌ماه به پايان برد. اين مرکز، به استوديوهاي فيلم‌سازي هاليوود امکان مي‌دهد که بتوانند فيلم‌هايي متناسب با فناوري جديد ۳بعدي را تا سال ۲۰۱۰ آماده کنند.
اما کارشناسان نگرانند که زمان براي توسعه اين فناوري جديد آن‌قدر هم مناسب نيست. اقتصاد ضعيف جهان، سبب شده که کاربران بيشتر به فکر هزينه‌هاي اصلي زندگي باشند؛ ضمن آن‌که بسياري از آن‌ها به تازگي تلويزيون‌هاي صفحه‌تخت نسل جديد را در خانه‌هاي خود نصب کرده‌اند.
از سوي ديگر، موضع ديگر شرکت‌هاي بزرگ نيز در برابر فناوري جديد مشخص نيست. تجربيات گذشته نشان داده که توسعه فناوري‌هاي جديد بايد با کمک و مشارکت تمام شرکت‌هاي بزرگ انجام پذيرد؛ زيرا در غير اين‌صورت منازعه‌اي بين دو يا چند فناوري برتر در خواهد گرفت که نتيجه‌اش قطعا براي همه خوشايند نخواهد بود. جنگ فعلي بلو-ري در برابر اچ.دي. دي‌وي‌دي يا نبرد قديمي وي.اچ.اس در برابر بتامکس را همه به خاطر دارند.
اينترنت تلويزيوني يا تلويزيون اينترنتي؟
در حاشيه سي.اي.اس امسال، نمايندگان شرکت‌هاي بزرگ تصويري جهان نيز با هم ديدار کردند. مديران سوني، سامسونگ، ال.جي، پاناسونيک، توشيبا و ديگران به دور يک ميز نشستند و توافق کردند سياست‌هاي جديد تلويزيون‌هاي پرکيفيت، HD را به سوي انتقال تصاوير، فيلم‌ها و ديگر محتويات اينترنتي به درون خانه‌ها تغيير دهند.
تلويزيون‌هاي جديد مي‌توانند مستقيما به پايگاه‌هاي اينترنتي عرضه فيلم مانند يوتيوب و نت‌فيکس متصل شوند و فيلم‌هاي آن‌ها را نمايش دهند؛ يا پيام‌هاي دوستانتان را در شبکه‌هاي اجتماعي چون تويتر و ماي‌اسپيس پخش کنند.
از سوي ديگر، ياهو نيز دست‌به‌کار شده و قصد دارد سرويس آنلاين ياهو را روي تلويزيون‌هاي اچ.دي عرضه کند. سامسونگ، ال.جي، سوني و ويزيو؛ شرکت‌هايي هستند که براي انجام اين کار با ياهو به توافق رسيده‌اند.
البته اين ايده تازه‌اي نيست! از وقتي رشد اينترنت سرعت گرفت، تلاش‌هاي بسياري انجام شد تا دنياي مجازي نيز به نمايشگرهاي تلويزيون راه يابد؛ اما استفاده از اين ابزارها براي کاربران دشوار بود و به همين دليل، از اين طرح استقبال نشد. اما قرار است تلويزيون‌هاي جديد که در بهار به بازار عرضه مي‌شوند، کاربري ساده‌اي داشته باشند.
نمايشگرهاي جديد در کنار پخش برنامه‌هاي تلويزيوني، فعاليت‌هاي اينترنتي معمولي را نيز انجام مي‌دهند. با استفاده از آنها مي‌توانيد کليپ‌هاي تصويري گوگل يوتيوب را تماشا کنيد؛ از حضور در شبکه‌هاي اجتماعي مانند ماي‌اسپيس لذت ببريد؛ بازار سهام يا مسابقات ورزشي را لحظه‌به‌لحظه دنبال کنيد؛ در eBay به خريد و فروش اينترنتي مشغول شويد؛ به دوستانتان در تويتر پيغام بفرستيد و از سايت تصاوير مشترک فليکر استفاده ببريد. تمام امکانات ياهو آنلاين در اين تلويزيون‌هاي جديد فراهم است.
مديران ياهو که در رقابت جستجوي اينترنتي نتوانسته‌اند به گوگل برسند، قصد دارند اين بازار جديد را به‌سرعت تصاحب کنند. آنها اميدوارند که تلويزيون‌هاي جديد بتواند محيط باز، توانايي انتخاب و امکان شخصي‌سازي اينترنت را در کنار تصاوير شفاف و بي‌نظير به کاربران ارايه دهند.

مراکز و سازمان هاي فرهنگي و آموزشي، زماني ارتباطات کارآمدي خواهند داشت که محتواي مطالبي را که به عنوان کتاب و جزوء ارائه مي دهند، آموزنده و از لحاظ ...

اقتصاد اينترنتي از جمله شگفت انگيزترين پديده هاي اخير ، مي توان از رشد فوق جهشي ICT و بويژه اينترنت ياد کرد که عرصه هاي فعاليت اقتصادي را به تسخير خود ...

آيا تا به حال در مورد امنيت کامپيوتر خود، وقتي Online هستيد فکر کرديد؟ آيا تاکنون به اهميت اطلاعاتتان و خطر دسترسي ديگران به اين اطلاعات توجه کرده ايد ...

کامپيوتر و اينترنت يکي از وسايل ارتباطي در عصر جديد است که توسط انسان بکار گرفته شده است. اين وسيله باعث سرعت و دقت در کارها و گسترش ارتباطات شده است ...

براي خيلي ها اين روز ها زندگي کردن بدون اينترنت تبديل به يک کابوس بزرگ شده که حتي فکر کردن به آن هم عذاب شان مي دهد. با ورود اينترنت به خانه ها و راه ...

در نظر بگيريد که سرعت کامپيوتر شما مرتباً کمتر و کمتر مي شود، برنامه هاي نرم افزاري زمان زيادتري براي اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به يک سايت د ...

● ويندوز در صورتي که دوست داريد تا با سرعت بيشتري با کامپيوتر کار کنيد و خود را حرفه اي تر نشان دهيد ترفندي فوق العاده را براي شما در نظر گرفته ايم. ق ...

. مقدمه اينترنت يك شبكة عظيم اطلاع رساني و يك بانك وسيع اطلاعاتي است كه در آينده نزديك دسترسي به آن براي تك تك افراد ممكن خواهد شد. كارشناسان ارتباطات ...

دانلود نسخه PDF - اينترنت تلويزيوني