up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله ايدز PDF
QR code - ايدز

ايدز

غولي که هنوز نفس مي کشد

هنوز درماني قطعي براي بيماري ايدز در جهان پيدا نشده و به صورت تصاعدي بر تعداد مبتلايان به ايدز در جهان افزوده مي شود. اگر چه تا کنون بارها بر لزوم پيشگيري از اين بيماري در برابر درمان ناممکن آن تاکيد شده است اما به نظر مي رسد هنوز اين مسئله در سنين پرخطر ،(يعني سنيني که احتمال ابتلاي فرد به ايدز بيشتر است) نهادينه نشده است.
بر اساس گزارشهاي منتشر شده در روزجهاني ايدز هم اکنون اين بيماري مهلک در سرتاسر جهان افزايش يافته است.اين يعني خطر و فاجعه اي که همه بشريت را تهديد مي کند.
در کشور ما نيز همه مردم ،مخصوصا نسل جوان بايد نسبت به اين بيماري و عواقب و تبعات سخت آن آگاه شوند.در اين خصوص وزارت آموزش و پرورش و صدا وسيما مي توانند نقش مهمي ايفا نمايند.واقعيت امر اين است که عدم آگاهي و اطلاع رساني محدود در اين زمينه نمي تواند مولد پيشگيري کامل از اين بيماري سخت باشد.
تا امروز شاهد بيش از ۳۳ ميليون نفر قرباني ايدز در جهان هستيم.براين اساس تا کنون ۲۵ ميليون نفر بر اثر اين بيماري جان خود را از دست داده اند.از اين رو خطر ايدز خطري جدي است و بايد جدي گرفته شود!در کشور ما نيز بايد اطلاع رساني هاي کامل در اين زمينه انجام گيرد.هر بيمار ايدزي علاوه بر اينکه خود به اين بيماري مبتلاست مي تواند ديگران را نيز به اين بيماري مبتلا کند.
همچنين بايد مبتلايان به اين بيماري را تحت آخرين درمانهاي شناخته شده در اين خصوص قرار داد و آنها را به حال خود رها نکرد.بنابر اين آگاهي بخشي عمومي نسبت به بيماري ايدز و راههاي انتقال آن بايد بيش از پيش در دستور کار نهادهاي اطلاع رساني عمومي در کشور قرار گيرد.تا زماني که نسل امروز نسبت به خطرناک بودن اين بيماري پي نبرد به صورت خودکار نمي تواند تلقي صحيحي از آن داشته باشد.آمارهاي وزارت بهداشت ايران در پنج سال گذشته حاکي از آن است که بيش از ۷۰ درصد مبتلايان به ايدز از طريق تزريق مواد و استفاده از سرنگهاي مشترک، ۸ درصد رابطه جنسي و ۲۰ درصد به صورت نامشخص به اين بيماري مبتلا شده اند که بر اساس اعلام وزارت بهداشت از تعداد ۲۰ هزار بيمار مبتلا به ايدز ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر مرد و يک هزار و ۵۰۰ نفر زن هستند.
اما در اين خصوص آمارهايي نيز به صورت موازي و غير رسمي منتشر مي شود که منجر به افزايش نگراني ها مي شود.بر اين اساس برخي آمارها نشان مي دهد که حدود يکصد هزار مبتلا به ايدز در کشور وجود دارد.در هر صورت بسياري از مبتلايان هنوز شناسايي نشده و يا جهت تشخيص بيماري خود به مراکز مشخص مراجعه نکرده اند .
برخي بررسيها نشان مي دهد که بيش از ۱۰۰ هزار نفر در کشور مبتلا به ويروس اچ آي وي ايدز هستند که تنها حدود يک چهارم از اين افراد شناسايي شده اند. اين درحالي است که انتقال اين بيماري در سالهاي اخير از طريق رفتارهاي پرخطر جنسي رو به افزايش است که مي تواند زنگ خطري براي تهديد سلامت نسل جوان جامعه باشد.اين زنگ خطر امروز در سرتاسر دنيا به صورتي جدي به صدا در آمده است.نگراني هاي به وجود آمده در خصوص افزايش تصاعدي بيماري ايدز در کشورها نشان مي دهد که دنيا در وضعيت خوبي در اين خصوص قرار ندارد.در چنين شرايطي وظيفه اطلاع رساني عمومي ،خصوصا اطلاع رساني به نسل جوان بيش از پيش به چشم مي آيد.
جدا از آمار و ارقامي که اکثر رسانه هاي داخلي و خارجي به آن مي پردازند بسياري از مردم به طور کامل با بيماري اچ آي وي يا همان ايدز آشنا نيستند و اطلاعات کاملي از آن ندارند به طوري که وزير بهداشت نيز به تازگي عدم آگاهي نسل جديد از ايدز را بزرگترين خطر پيش روي نظام سلامت کشور عنوان کرد. اين ناآگاهي خود يکي از اصلي ترين عوامل افزايش ابتلا به اين بيماري مي باشد.فردي که نسبت به عواقب هولناک بيماري ايدز آگاه باشد مسلما سوي مواد مخدر نرفته يا رفتارهاي پرخظر جنسي انجام نمي دهد.از اين حيث بيماري ايدز بايد به صورتي همه جانبه و دقيق براي همه اقشار جامعه مخصوصا نسل جوان تشريح شود .
همان گونه که مسئولين بهداشتي کشور تاکيد کرده اند امروزه مهمترين اقدام پيشگيرانه براي کنترل عفونت اچ آي وي آگاهي بخشي به نسل نوجوان و جوان در مدارس، دبيرستان ها و دانشگاههاست.روابط پرخطر جنسي در دهه آينده بيشتر از هر قشري، قشر نوجوان و جوان را تهديد مي کنداز اين رو بايد اطلاع رساني کافي در اين خصوص به نسل جوان و نوجوانان صورت بگيرد.
نکته مهم ديگر آنکه اساسا ديگر راههاي انتقال ايدز به مسائل جنسي يا استفاده از سرنگهاي مشترک ختم نمي شود و راههاي انتقال آن نسبت به گذشته متنوع تر شده است.از اين رو بايد به روز رساني اطلاعات در خصوص بيماري ايدز را نيز مدنظر قرار دهيم. به عنوان مثال وجود آرايشگاه هاي زيرزميني و غير رسمي تهديدي جدي براي افزايش بيماري ايدز در به شمار مي رود.
بسترهاي ناموزون در جامعه براي رشد بيماري ايدز وجود دارد که سبب نگراني شده است. يکي از راه هاي انتقال ايدز، وجود آرايشگاه ها و دندانپزشکي هاي غير مجاز است که بايد در اين زمينه به طور جدي برخورد شود. بيماري ايدز بيشتر در سنين جواني و نوجواني در محدوده ۱۵ تا ۳۵ سال بروز مي کند در حالي که تنها ۱۶ درصد از اين گروه نسبت به بيماري ايدز اطلاع دارند.
لازم به ذکر است که وزير بهداشت اخيرا هشدار داده است که آنچه خطر جدي است مسائل مربوط به ارتباطات اخلاقي است که منجر به بيماري ايدز شده و پيش بيني مي کنيم ممکن است در چهار پنج سال آينده با روندي که پيش رو داريم تعداد مبتلايان پنج برابر شود.
درنهايت اينکه ايدز يک بيماري سخت و علاج ناپذير است و بايد در اين خصوص انواع پيشگيريهاي لازم را به کار گرفت.ايدز در دنيا همچنان قرباني مي گيرد و عدم آگاهي نسبت به اين بيماري و جزئيات انتقال آن مي تواند عواقب و تبعات سختي براي جوانان داشته باشد.
از اين رو نبايد زمان را از دست داد و بايد اطلاع رساني گسترده و شفاف را از طريق رسانه ها و مدارس و ساير ابزارهاي ارتباط جمعي به نسل جوان منتقل نمود .

روز اول دسامبر (دهم آذرماه) هرسال روز جهاني پيکار با ايدز نامگذاري شده است. در اين روز به جهانيان هشدار داده مي شود که در برابر اين بيماري واگيردار و ...

ايدز ايدز سرنام عبارت (به انگليسي: AIDS يا Acquired immune deficiency syndrome) به معني نشانگان نقص ايمني اکتسابي است. ايدز يک بيماري پيشرونده و قابل ...

ايدز يا نشانگان نقص اکتسابي ايمني در اثر ويروسي به نام HIV (ويروس نقص ايمني انسان) به‌وجود مي‌آيد. از زمان آلوده شدن بدن به HIV تا بروز ايدز ممکن اس ...

ادامه مقاله ايدز (1) : http: www.niazemarkazi.com article pdf 10008665.html .... راه‌هاي انتقال، در هاله‌اي از ابهام و شرم راه‌هاي انتقال ويروس HIV ...

با گذشت زمان، خيلي از چيزهايي که در زمان هاي قديم مد بوده ، دوباره مد مي شود؛ مثلا تا چند سال پيش، وقتي اسمي از حنا برده مي شد، بيشتر ما يا به ياد ماد ...

در سال ۱۹۸۱ هشت مورد و خيم از ابتلا به بيماري ” کاپوسي سارکوما”، يکي از انواع خوش خيم تر سرطان که معمولا در ميان افراد سالمند شايع است، در ميان مردان ...

«شکايت مرد مبتلا به ايدز از دندان پزشک.» اين جمله تيتر خبري است که حدود يک ماه پيش در صفحه نخست يکي از نشريات زرد، با فونت درشت به چاپ رسيده بود و از ...

از مامور اطلاعات بيمارستان که سراغ بخش عفوني و ايدز را مي گيرم، نگاهش تغيير مي کند و کمي دلسوزي توام با سرزنش چاشني آن مي شود. با طي کردن مسافتي نه چن ...

دانلود نسخه PDF - ايدز