up
Search      menu
آموزش,روانشناسی :: مقاله اوقات فراغت PDF
QR code - اوقات فراغت

اوقات فراغت

چه بلايي سر اوقات فراغتمان بياوريم؟

● بازار داغ اوقات فراغت
يادش بخير آن موقع ها. همان روزها که هر چه به تعطيلات تابستان بيشتر نزديک مي شديم، قند توي دلمان بيشتر آب مي شد، براي شيطنت کردن فارغ از فضاي درس و مدرسه. آن موقع ها که نوجوان بوديم، اوقات فراغتمان محدود مي شد به نشستن پاي تلويزيون، کتاب خواندن، کلاس ورزشي رفتن و... . اينترنتي هم نبود که سرمان را گرم کند، اما خيلي وقت ها کتاب مي خوانديم. در واقع تابستان فرصت خوبي بود براي خواندن رمان هاي مورد علاقه مان. حالا که مدتي هم از آن روزها مي گذرد، باز درگير بحث اوقات فراغتيم. آخر اوقات فراغت، جوان و پير نمي شناسد.
راستي اوقات فراغت يعني چه؟ فراغت در فرهنگ عميد به معني آسايش و آسودگي از کار و شغل آمده است.
اوقات فراغت هم به زمان هايي اطلاق مي شود که فرد آن را طبق تمايل شخصي و براي خود تنظيم مي کند و کار ضروري براي انجام دادن ندارد. البته اوقات فراغت فقط مخصوص دانش آموزان يا مختص به تعطيلات ۳ ماه تابستان نيست، بلکه اين زمان و برنامه ريزي در مورد آن براي هر کس نسبت به سليقه، نيازهاي روحي، سن و توان مالي متفاوت است.
کانت معتقد است:
«آدمي در اوقات فراغت خويش، گاهي بيش از ساير فرصت هاي زندگي اش مي آموزد». با اين حال به اعتقاد جامعه شناسان، فراغت تجربه اي است که فرد هنگام رهايي از الزامات کار روزانه براساس تمايلات و رهيافت هاي شخصي و مشارکت داوطلبانه متناسب با نياز و ذوق خود انتخاب مي کند تا جسم، فکر و شخصيت او رشد و پرورش يابد.
● مسوولان چه مي کنند؟
تابستان که مي رسد بحث اوقات فراغت داغ تر مي شود. مسوولان هم انگار تابستان به تابستان يادشان مي آيد که بايد فکري به حال اين موضوع بکنند. با اين که طبق آمار تنها ۴۰ درصد شما نسل سومي ها سازمان هاي مسوول اوقات فراغت را مي شناسيد، ۶۵ درصد از کل جمعيت جوان کشور از امور مربوط به ساماندهي اوقات فراغت رضايت ندارند. آنها مي گويند هيچ شادابي و هيجاني در اوقات فراغت خود ندارند.
وقتي دبير ستاد ساماندهي امور جوانان خبر مي دهد که ۱۲۵ ميليارد تومان اعتبار از سوي ۹ دستگاه عضو ستاد براي برنامه هاي اوقات فراغت جوانان در سال ۸۷ اختصاص يافته، شايد فکر کنيم خيلي از مشکل ها با اين بودجه حل مي شود ولي بايد ديد در واقعيت اين بودجه ها صرف چه اموري مي شوند؟
حتي محمدجواد حاج علي اکبري، رئيس سازمان ملي جوانان هم به دولت پيشنهاد داده که براي اوقات فراغت هر استان ۳۰۰ ميليون تومان اختصاص دهد، اما با اين حال در نهايت اين خود جوانان هستند که بايد درباره مثبت بودن صرف اين بودجه ها در بخش هاي مختلف اظهارنظر کنند. اين را معاون فرهنگي، اجتماعي سازمان ملي جوانان هم اعلام مي کند.
علي اکبر عصارنيا مي گويد:
«امکان داوري جوانان در مورد برنامه هاي فراغتي سال ۸۷ در جريان نمايشگاه اوقات فراغت وجود دارد.» در نمايشگاه اوقات فراغت که با محوريت اطلاع رساني برنامه هاي مرتبط با اوقات فراغت جوانان تابستان امسال برگزار مي شود، امکان داوري کمي و کيفي برنامه هاي فراغتي دستگاه هاي اجرايي از سوي مخاطبان جوان فراهم شده است.
● فرصت يا تهديد
حتما يادتان هست که همان موقع که خيلي نوجوان بوديم، با فرا رسيدن فصل تابستان، پدر و مادرها در فکر اين بودند که براي تابستان ما چه برنامه ريزي بکنند تا هم خيلي شيطنت نکنيم و هم به قولي جلوي دست و پايشان را نگيريم. ممکن بود حتي رفتن به چند کلاس را هم به ما پيشنهاد بدهند. ما هم گاهي از سر اجبار و گاهي با خوشحالي و رضايت مي پذيرفتيم.
اما از هر که مي پرسيد، بپرسيد. حالا مي گويند حتي اگر پدر و مادرها براي اوقات فراغت بچه ها برنامه ريزي مي کنند بايد با آنها دراين باره مشورت کنند. باز هم دم پدر و مادرها گرم که به فکرمان بودند و هستند. چون اوقات فراغت هم مي تواند برايمان يک فرصت خوب و عالي براي پيشرفت باشد و هم مي تواند زمينه هاي بطالت و بزهکاري را فراهم کند.
به گفته يک کارشناس امور برنامه ريزي تحقيقات نشان مي دهد افرادي که اوقات فراغت مفيد و مطلوبي دارند هم از لحاظ اقتصادي بازده بهتري دارند و هم عمر بيشتري مي کنند.
اوقات فراغت در آن طرف دنيا
شايد برايتان جالب باشد که بدانيد جوانان آن طرف دنيا در اوقات فراغت شان چه کار مي کنند.
در آلمان که يک کشور صنعتي است، امروزه نسبت به ۱۰ سال گذشته اوقات فراغت بيشتر شده و به ۶ ساعت در روز رسيده. پر طرفدارترين نحوه گذران آن هم استراحت در منزل است که ۲ ساعت آن با تماشاي تلويزيون و گوش دادن به موسيقي سپري مي شود.
اما در فرانسه، تلويزيون همچنان اولين وسيله اوقات فراغت فرانسويان است. ميانگين استفاده از تلويزيون براي هر نفر ۳ ساعت و ۱۵ دقيقه است. البته بايد اين را هم بگوييم که فرانسه بيش از ۱۸۰ شبکه تلويزيوني دارد. (خودمانيم چقدر کم!!)
رايانه هم البته در اين کشور طرفداران خاص خود را دارد و ۷۹ درصد فرانسوي ها از اين وسيله استفاده مي کنند. در اين يک مورد ما خيلي هم با فرانسوي ها تفاوتي نداريم. چون طبق نظرسنجي هاي انجام شده در مرکز تحقيقات، مطالعات و سنجش برنامه ريزي صدا و سيما، اولويت اول جوانان و نوجوانان ايراني براي سپري کردن اوقات فراغت تماشاي تلويزيون است. براساس يک پژوهش ديگر، بيش از نيمي از پاسخگويان در حد زياد و خيلي زياد علاقه مند به تماشاي برنامه هاي ورزشي اين رسانه هستند و ۶۰ درصد نيز اوقات فراغت خود را صرف تماشاي برنامه هاي ورزشي تلويزيون مي کنند.
ناگفته نماند که اين موضوع خيلي هم جالب نيست. چون اين طور گذراندن غيرفعال اوقات فراغت روحيه انزواطلبي و خستگي را افزايش مي دهد.
اوقات فراغت چهره هاي سرشناس جهان
با اين همه حرف و حديث درباره اين که چگونه اوقات فراغتمان را بگذرانيم، بد نيست بدانيد که حتي آدم هاي سرشناس و پر مشغله جهان که به نظر مي رسد هيچ وقت فراغتي ندارند، هم به انحاء مختلف اوقاتشان را مي گذراندند.
از همين ناصر الدين شاه قاجار خودمان شروع مي کنم. او بسيار علاقه مند بود که مدرن و امروزي به نظر بيايد. در ضمن عاشق عکاسي بود و اوقات فراغتش را عکاسي مي کرد.
همين کاري که الان خيلي از شماها انجام مي دهيد. «جان اف کندي» چهره محبوب مردم آمريکا بزرگترين تفريحش دريانوردي بود و هر وقت بيکار مي شد، روي قايقش مي نشست و به درياچه مي زد.
اما اين يکي را بخوانيد. توني بلر و بيل کلينتون سرگرمي هاي جالبي داشتند که شايد اصلا باورتان نشود. «توني بلر» نخست وزير انگليس در نواختن گيتار الکتريکي مهارت دارد. او قبل از رسيدن به مقام نخست وزيري، کنسرت هم مي گذاشت! «بيل کلينتون» هم يک نوازنده متبحر ساکسيفون است. او سال ها به نواختن اين ساز به همراه بزرگان موسيقي پرداخته است.
«ولاديميرپوتين» رئيس جمهور سابق روسيه يک رزمي کار تمام عيار است. او کمربند سياه دارد و همچنان هم در اوقات فراغتش تمرين مي کند.
اين را هم بگويم و خلاص. «چه گوارا» مبارز مشهور آرژانتيني که حتما مي شناسيدش شغل اصلي اش طبابت بود و بيشتر اوقات خود را در مراکز خيريه و جذام خانه ها به بيماران کمک مي کرد.
ديديد. حتي آدم هايي که فکر مي کنيم اصلا چيزي با عنوان اوقات فراغت در زندگي شان ندارند، چگونه اوقاتشان را هيجان انگيز مي کنند.
پس خودمانيم؛ تنبلي را کنار بگذاريم.

دنياي زنان بعضي اوقات تفاوت هاي بزرگي با دنياي مردان دارد و ممکن است بعضي مردها اين موضوع را درک نکنند، در اکثر اوقات زنان در هنگام ازدواج مخصوصا در س ...

هرکسي استعدادي دارد. شايد استعداد شما پاشيدن شير از دماغتان باشد...اما هرچه که باشد اين هم استعدادي است. و تقريباً از همه استعددها مي شود پول درآورد. ...

بارش مغزي BRAIN STORMING يکي از شناخته شده ترين شيوه هاي برگزاري جلسات هم فکري و مشاوره بوده و کاربرد جهاني دارد. اين روش داراي مزايا و ويژگيهايي من ...

بچه ها معمولا در يک سالگي قلم به دست مي گيرند و با آن به کاغذ ضربه مي زنند، بدون آنکه بتوانند اثري روي کاغذ به جا بگذارند.... کم کم در سنين ۱۸ تا ۲۰ م ...

دانلود نسخه PDF - اوقات فراغت