up
Search      menu
پزشکی و دامپزشکی :: مقاله اوتيسم PDF
QR code - اوتيسم

اوتيسم

بچه هاي مبتلا به بيماري اوتيسم که در فارسي به آن «در خود فرورفتگي» گفته مي شود، معمولا در دنياي خودشان فرو مي روند و با دنياي بيرون زياد ارتباط ندارند. آنها دچار اختلالات شديد رواني همراه با تاخير و انحراف در فرآيند رشد هستند و تماس عاطفي شان با دنياي بيرون قطع مي شود. درباره اين بيماري با دکتر شکوفه رادفر، فوق تخصص روان پزشکي کودکان، به گفتگو نشسته ايم.
▪ آيا آمار دقيقي از تعداد بچه هاي مبتلا به اوتيسم در ايران داريم؟
خير. آمار دقيقي در ايران وجود ندارد. آمارها عموما آمارهاي جهاني هستند و ما به اين آمارهاي جهاني دسترسي داريم. اما به طور کلي گفته مي شود که در دنيا از ميان هر ۱۰ هزار کودک زير ۱۲ سال، ۲ تا ۵ کودک مبتلا به اوتيسم هستند. از طرفي اگر بخواهيم طيفي از علايم اوتيسم را در نظر بگيريم که همراه با برخي مشکلات عقب افتادگي نام گذاري واحدي دارند، شيوع اين آمار به ۲۰ کودک در هر ۱۰ هزار کودک هم مي رسد.
▪ در دختربچه ها بيشتر ديده مي شود يا در پسربچه ها؟
اوتيسم خردسالي، معمولا در پسرها ۳ تا ۵ برابر بيشتر از دختران است. اما مانند همه بيماري هاي روان پزشکي اطفال، وقتي در يک جنس شيوع کمتر است، اگر بيماري ايجاد شود، شدت بيشتر مي شود. در پسرها شايع تر است ولي اگر در دخترها ديده شود، شدت بيشتر خواهد بود و معمولا احتمال شيوع مسايل شناختي در آنها بيشتر است.
▪ عوامل مستعدکننده اش چه هستند؟
عفونت هاي سرخجه اي در دوران بارداري زمينه را براي ابتلا به اين بيماري بيشتر مي کند. عوامل بسيار زيادي به عنوان عوامل مستعدکننده اوتيسم شمرده شده اند. اما هيچ وقت نمي توان قاطعانه گفت اگر کسي دچار اوتيسم است، حتما يکي از اين عوامل در مورد وي صادق بوده. اين عوامل بسيار متعدد هستند: عوامل ژنتيکي، ايمنولوژيکي، عوامل مربوط به حول و حوش زمان زايمان، عوامل نوروآناتوميکي و عوامل بيوشيميايي و عضوي و... ژنتيک نقش مهمي در ايجاد اين بيماري دارد، يعني بچه اي که دچار اوتيسم باشد ۲ تا ۴ درصد احتمال دارد که يک خواهر يا برادر ديگرش هم دچار بيماري اوتيسم شود.
▪ درباره برجسته ترين علايم بيماري توضيح مي دهيد؟
يک سري از علايم مربوط به بي ثباتي خلق و عواطف اين کودکان است. برخي از اين بچه ها تغييرات ناگهاني خلق، از خود نشان مي دهند. حملاتي از خنده و يا گريه بدون دليل آشکار دارند. گروه دوم از علايم، واکنش هايي است که به محرک هاي حسي نشان مي دهند. نسبت به محرک هاي حسي مثل صدا و درد واکنش غيرمعمول و متفاوت دارند. اين واکنش ممکن است واکنش تضعيف شده يا تشديد شده باشد. حتي ممکن است جايي از بدن شان زخمي شده باشد و درد هم داشته باشد ولي اصلا هيچ واکنشي نشان ندهند يا برعکس، ممکن است به طور انتخابي برخي از صحبت هاي خطاب به خود را ناشنيده بگيرند و به نظر برسد که اينها اصلا نمي شنوند يا به اشتباه به عنوان افراد ناشنوا تلقي شوند، در حالي که آنها فقط سعي مي کنند بعضي از اين صداها را ناشنيده بگيرند. ممکن است مسحور صداي خاصي مثل ساعت مچي شوند يا به آلات موسيقي واکنش خاص نشان دهند؛ به اين صورت که به آن علاقه دارند و از آن لذت مي برند. اين کودکان معمولا از تحريک سيستم دهليزي مغزي و شنيداري لذت مي برند. يکي از علايم واضح در اين بچه ها اين است که دور خود مي چرخند. از چرخيدن و حرکات بالا و پايين لذت مي برند. همه اينها مربوط به گروه واکنش به محرک هاي حسي است. يک سري ديگر از علايم رفتارهاي کليشه اي است که آنها دارند.
اسباب بازي ها و اشياي خاص را براي بازي انتخاب مي کنند و آنها را به گونه اي غيرقابل انتظار دستکاري مي کنند. ممکن است يک رفتار خاص را به طور تکراري انجام دهند. اين رفتار گرچه براي بيننده معني خاصي ندارد اما براي خودشان معناي خاص دارد. ديگر اينکه نسبت به انتقال و تغيير هم مقاوم هستند، يعني دوست ندارند وارد خانه جديد شوند. دوست ندارند محل مبلمان در اتاق تغيير کند. مثلا اگر هميشه اول صبحانه مي خوردند، بعد استحمام مي کردند، حالا نمي خواهند که اين روند عکس شود. حتي دوست ندارند اسباب بازي اي که هميشه با خود حمل مي کنند را تغيير دهند. حتي ممکن است نسبت به تعويض لباس واکنش نشان دهند. يک سري علايم ديگر علايم رفتاري است مثل رفتارهاي پرخاشگري و حملات قشقرق، رفتارهاي خودآزارانه مثل کوبيدن سر به ديوار يا زمين، خراشيدن يا کندن مو، ميزان توجه پايين، کم رويي، تکليف ، بي خوابي، عدم تغذيه، عدم کنترل ادرار و بي اختياري مدفوع که همه از علايم رفتاري است. اما واضح ترين علامت در اين کودکان مربوط به اختلالات مکالمه يا زبان است. يکي از ملاک هاي تشخيصي اساسي تأخير در رشد و تکامل زبان است.
در اين کودکان گاه ديده مي شود که رشد زبان يا رشد کلامي شان بعد از مدتي که به طور طبيعي رشد کرد، دچار وقفه يا رکود مي شود، يعني چيزهايي که قبلا مي دانستند و مي توانستند بگويند را ديگر نمي توانند تکرار کنند. به نظر مي آيد دامنه لغات شان کم يا به تدريج خالي مي شود. کلماتي که قبلا مي گفتند، الان نمي توانند بيان کنند، بنابراين واضح ترين علامت اختلال در مکالمه و زبان است. به هر حال مي توان گفت اين بچه ها از نظر تعامل اجتماعي دچار تخريب هستند. لبخند اجتماعي که انتظار داريم در سنين پايين داشته باشند، ندارند. نمي توان انتظار داشت که اين بچه ها با ذوق وارد آغوش والدين شوند. تماس چشمي خوبي برقرار نمي کنند. اگر تماس چشمي برقرار کنند در حد کم است. هيچ رفتار وابسته اي نسبت به والدين ندارند. نسبت به دور شدن و جدا شدن مادر واکنشي نشان نمي دهند و وقتي پدر از سر کار مي آيد، به استقبال او نمي روند و هيچ رفتاري که نشان دهنده وابستگي به والدين باشد از آنها نمي بينيم.
▪ چه چيزي در اين بچه ها باعث نگراني والدين است؟
چيزي که بيشتر از همه سبب نگراني والدين مي شود توقف يا تأخير رشد کلامي آنها و ديگري مقاومت اجتماعي آنها است. اينها معمولا باعث مي شود والدين دنبال علت بروند و براي درمان مراجعه کنند.
▪ در سنين بالاتر، اين بچه ها به چه مشکلاتي مي خورند؟
وقتي سن بالا مي رود، علايم ديگري هم ديده مي شود. بچه اي که به سن مدرسه رسيده و دچار اوتيسم است نمي تواند به راحتي رابطه دوستانه برقرار کند يا با بچه هاي هم سن و سال اش بازي کند. حتي از نظر اجتماعي خيلي ناتوان است؛ مثل بچه هاي دست و پاچلفتي است چون ناتواني و عدم هماهنگي حرکتي دارد. احساس هم دلي با هم کلاسي ها ندارد، در نتيجه باعث مي شود ارتباط خوبي با بچه هاي هم سال خود نداشته باشد و وقتي به اواخر نوجواني مي رسد حتي اگر بيشترين پيشرفت درماني هم داشته باشد، روش مناسب براي برخورد و ابراز علايق و هيجانات و احساسات به ديگران ندارد و برقراري دوستي در وي به سختي انجام شود.
● سندرم ابلهان دانا
در فيلم «مرد باراني» با بازي داستين هافمن مرد ميانسالي به تصوير کشيده مي شود که سال هاست دچار اوتيسم است و در آسايشگاه به سر مي برد اما با وجود ابتلا به اين اختلال رشدي، داراي استعداد رياضي فوق العاده اي است. در فيلم «موتسارت و وال» نيز که رابطه عاطفي دو شخصيت اوتيستيک را بيان مي کند، شخصيت مرد، يک راننده تاکسي معمولي است که توانايي کم نظيري در محاسبه اعداد دارد.
نامي که به مواردي اين چنين داده شده است، «سندرم ابلهان دانا» است. شخصي که دچار اختلال رشدي از جمله اوتيسم است اما در يک يا چند حوزه از خود توانايي فوق العاده اي نشان مي دهد. براي مثال ممکن است حافظه فوق العاده قوي داشته باشد. البته برخلاف برداشت عمومي، از هر ۱۰ فرد مبتلا به اوتيسم، تنها يکي از آنها ممکن است توانايي هاي قابل توجهي داشته باشد و موارد بروز استعدادهاي فوق العاده در بيماران مبتلا به اوتيسم نادر است.

اختلال فراگير رشد، عبارتي است که در حال حاضر براي اشاره به مشکلات روان شناختي شديد که در طفوليت ظاهر مي شود، بکار مي رود. اختلالات فراگير رشد، در بردا ...

با نزديک شدن به پايان سال ۲۰۰۹، نشريه ها و رسانه هاي مختلف شروع به معرفي بهترين، برجسته ترين حوادث و رخدادهاي سال يا بدترين آنها مي کنند. «تايم» هم به ...

● استئونکروز آرواره ضمن درمان با بيس فسفونيت ها، احتمالا به ندرت BRONJ بروز مي کند ولي ميزان بروز واقعي اين مورد آشکار نمي باشد. در حال حاضر، بيماران ...

● تعريف: به معناي نقص هوشي در اوئل زندگي در مقابل دمانس مي باشد که با محدود شدن عملکرد اجتمائي همراه است. با اقدامات آموزشي و اجتمائي مي توان يک زندگي ...

● در خميازه چه اتفاقي مي افتد؟ خميازه يک بازتاب غيرارادي عصبي است که در آن، ابتدا به طور هم زمان وارد کردن هوا به درون ريه ها و کشيده شدن پرده گوش رخ ...

دانلود نسخه PDF - اوتيسم