up
Search      menu
مذهب و عرفان :: مقاله اهمّيت ازدواج در اسلام PDF
QR code - اهمّيت ازدواج در اسلام

اهمّيت ازدواج در اسلام

خواب متأهّل بهتر از روزه مجرد!

در زندگي روز مره بايد يک نکته ي بسيار ساده را بدانيم و به آن عمل کنيم تا هيچ گاه دچار خسران و زيان نگرديم و آن اين که؛ به تمام کارهايمان رنگ و جهت خدايي دهيم و هيچ کاري را به قصد به دست آوردن جلب نظرکسي جز خدا ، انجام ندهيم .
● تمام کارها با رنگ الهي!
«قالَ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنْکِحَکَ إِحْدَي ابْنَتَيَّ هاتَيْنِ عَلي أَنْ تَأْجُرَنِي ثَمانِيَ حِجَجٍ فَإِنْ أَتْمَمْتَ عَشْراً فَمِنْ عِنْدِکَ وَ ما أُرِيدُ أَنْ أَشُقَّ عَلَيْکَ سَتَجِدُنِي إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحِينَ ؛ (حضرت شعيب به موسي) گفت : «من مي خواهم يکي از اين دو دخترم را به همسري تو درآورم به اين شرط که هشت سال براي من کار کني و اگر آن را تا ده سال افزايش دهي ، محبّتي از ناحيه توست من نمي خواهم کار سنگيني بر دوش تو بگذارم و ان شاء اللَّه مرا از صالحان خواهي يافت .» (قصص ۲۷)
● نکته هاي آيه:
ما مي توانيم تمام کارهاي خود را رنگ الهي دهيم ، چنان که قرآن مي فرمايد : « صِبْغَةَ اللَّهِ وَ مَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ صِبْغَةً» (بقره، ۱۳۸) مثلًا هر گاه صورت خود را مي شوييم ، قصد وضو نماييم ، هر گاه مي نشينيم مثل پيامبر (صلي اللَّه عليه و آله) رو به قبله نشينيم ، به جاي مدرک و مقام ، براي رضاي خداوند درس بخوانيم ، لباسي که براي همسر مي خريم ، به مناسبت اعياد مذهبي همچون عيد غدير يا تولّد حضرت زهرا (عليها السلام) باشد ، هديه اي که براي فرزند خود مي خريم به مناسبت کسب يک کمال معنوي باشد .
● پيام هايي از آيه:
۱) اگر کاري بر اساس جوانمردي و ضعيف نوازي انجام شود ، علاوه بر اجر معنوي ، پاداش دنيوي نيز به دنبال دارد : « قالَ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنْکِحَکَ » (حضرت موسي که تا ساعاتي پيش حتّي بر جان خود ايمن نبود ، اينک علاوه بر امنيّت جاني، صاحب زن و زندگي و کار مي شود .)
۲) سنّت هاي خوب ازدواج (همچون حضور در منزل دختر و گفتگو با حضور پدرش) را از انبيا بياموزيم : « إِنَّ أَبِي يَدْعُوکَ ... إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنْکِحَکَ »
۳) شناخت داماد پيش از اقدام به ازدواج ، امري ضروري است : « فَلَمَّا ... قَصَّ عَلَيْهِ الْقَصَصَ ... قالَ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنْکِحَکَ» (موسي سرگذشت خود را صادقانه به شعيب گفت و او به موسي اطمينان پيدا کرد، آن گاه پيشنهاد دامادي او را براي دخترش مطرح نمود .)
۴) اگر از امين بودن ، توانايي و علاقمندي به کار جوان مطمئن شديم، « الْقَوِيُّ الْأَمِينُ » نداشتن امکانات و مسکن را مانع ازدواج قرار ندهيم : « أُرِيدُ أَنْ أُنْکِحَکَ »
۵) پيشنهاد ازدواج از جانب پدر دختر مانعي ندارد : « إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنْکِحَکَ »
۶) رعايت نوبت ميان دختران ، و ازدواج دختر بزرگتر قبل از کوچکتر، همه جا ضروري نيست :« إِحْدَي ابْنَتَيَّ » (حضرت شعيب به موسي گفت: مي خواهم يکي از اين دو دخترم را به ازدواج تو درآورم و شرط نکرد که دخترِ اوّل باشد يا دوّم .)
۷) پدر نبايد در امر ازدواج ميان دختران ، تفاوت بگذارد : « إِحْدَي ابْنَتَيَّ هاتَيْنِ »
۸) دختر و پسر مي توانند در هنگام خواستگاري در برابر يکديگر قرار بگيرند : « هاتَيْنِ »
۹) غريزه ي جنسي را جدّي بگيريم . حتّي در خانه نبوّت ، براي سلامت محيط خانه و کار ، ابتدا به امر ازدواج اقدام و سپس به استخدام توجّه مي شود : « أُرِيدُ أَنْ أُنْکِحَکَ ... عَلي أَنْ تَأْجُرَنِي »
شناخت داماد پيش از اقدام به ازدواج ، امري ضروري است : « فَلَمَّا ... قَصَّ عَلَيْهِ الْقَصَصَ ... قالَ إِنِّي أُرِيدُ أَنْ أُنْکِحَکَ» (موسي سرگذشت خود را صادقانه به شعيب گفت و او به موسي اطمينان پيدا کرد، آن گاه پيشنهاد دامادي او را براي دخترش مطرح نمود .)
۱۰) ازدواج ، با مهريه همراه است : « عَلي أَنْ تَأْجُرَنِي »
۱۱) لازم نيست مهريه مال و ثروت باشد . حضرت شعيب به موسي گفت: دخترم را به ازدواج تو درمي آورم به شرط آن که هشت سال براي من کار کني : « عَلي أَنْ تَأْجُرَنِي ثَمانِيَ حِجَجٍ » (البتّه در شريعت اسلام مي بايست به فتاواي مراجع تقليد مراجعه کنيم.)
۱۲) زمان بندي قراردادها را بر اساس زمان عبادات و امور معنوي قرار دهيم : « ثَمانِيَ حِجَجٍ » (به جاي هشت سال ، فرمود : هشت حج)
۱۳) يکي از راه هاي ترويج معروف ، بزرگداشت اوقات معنوي و « ايّام اللَّه » است : « ثَمانِيَ حِجَجٍ »
۱۴) مقام نبوّت ، مانع از صحبت پيرامون مقدار مهريه و مال الاجاره نيست : « ثَمانِيَ حِجَجٍ »
۱۵) مراسم حج ، در اديان گذشته نيز سابقه داشته است :« حِجَجٍ »
۱۶) هنگام صحبت براي مهريه ، پدر عروس ، حدّ اقل مورد قبول را انتخاب کند و پذيرش بيشتر را به اختيار داماد بگذارد : « فَإِنْ أَتْمَمْتَ عَشْراً فَمِنْ عِنْدِکَ » حضرت شعيب به موسي گفت : اگر هشت سال را به ده سال برساني اختيار با شماست .
۱۷) در ميزان مهريه ، داماد را در تنگنا قرار ندهيد : « فَمِنْ عِنْدِکَ »
۱۸) پدر عروس در امر ازدواج سخت گيري نکند و در پرداخت مهريه ، توان داماد را در نظر بگيرد : « ما أُرِيدُ أَنْ أَشُقَّ عَلَيْکَ »
۱۹) کساني که به کارگران و زيردستان خود سخت گيري مي کنند ، انسان هايي ناصالح هستند : «سَتَجِدُنِي إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحِينَ »
۲۰) داماد بايد از ناحيه بستگان جديد ، آرامش خاطر داشته باشد : « سَتَجِدُنِي إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحِينَ »
۲۱) بدون استمداد از خدا و گفتن انشاء اللَّه ، براي آينده وعده اي ندهيم : « إِنْ شاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّالِحِينَ »
۲۲) اعتمادِ متقابلِ داماد و خانواده عروس لازم است : « سَتَجِدُنِي ... مِنَ الصَّالِحِينَ »
اهمّيت ازدواج در اسلام
در روايات مي خوانيم : ازدواج سبب حفظ نيمي از دين است . دو رکعت نماز کسي که همسر دارد از هفتاد رکعت نماز افراد غير متأهّل بهتر است . خواب افراد متأهّل از روزه ي بيداران غير متأهّل بهتر است . (ميزان الحکمه)
آري بر خلاف کساني که ازدواج را عامل فقر مي پندارند ، رسول خدا (صلي اللَّه عليه و آله )فرمودند : ازدواج روزي را بيشتر مي کند .
همچنين فرمودند: کسي که از ترس تنگدستي ازدواج را ترک کند ، از ما نيست و به خدا سوء ظن برده است . (ميزان الحکمه)
در روايات مي خوانيم : کسي که براي ازدواجِ برادران ديني خود اقدامي کند ، در روز قيامت مورد لطف خاص خداوند قرار مي گيرد. (کافي، ج ۵، ص ۳۳۱)
قرآن نسبت به تشکيل خانواده و اقدام براي ازدواج ، دستور اکيد داده (نور، ۳۲) و سفارش کرده که از فقر نترسيد ، اگر تنگ دست باشيد ، خداوند از فضل و کرم خود ، شما را بي نياز خواهد کرد . (نور، ۳۲)
ازدواج وسيله ي آرامش است . (روم، ۲۱) در ازدواج فاميل ها به هم نزديک شده و دلها مهربان مي شود و زمينه ي تربيت نسل پاک و روحيه تعاون فراهم مي شود . (ميزان الحکمه)
در روايات مي خوانيم: براي ازدواج عجله کنيد و دختري که وقت ازدواج او فرا رسيده ، مثل ميوه اي رسيده است که اگر از درخت جدا نشود فاسد مي شود . (ميزان الحکمه)
ازدواج سبب حفظ نيمي از دين است . دو رکعت نماز کسي که همسر دارد از هفتاد رکعت نماز افراد غير متأهّل بهتر است . خواب افراد متأهّل از روزه ي بيداران غير متأهّل بهتر است انتخاب همسر
معيار انتخاب همسر در نزد مردم معمولاً چند چيز است : ثروت ، زيبايي ، حَسب و نَسب.
ولي در حديث مي خوانيم : « عليک بذات الدين » تو در انتخاب همسر، محور را عقيده و تفکّر و بينش او قرار ده . (کنز العمال، ح ۴۶۶۰۲)
در حديث ديگر مي خوانيم : چه بسا زيبايي که سبب هلاکت و ثروت که سبب طغيان باشد . (ميزان الحکمه)
رسول خدا (صلي اللَّه عليه و آله) فرمود : هر گاه کسي به خواستگاري دختر شما آمد که دين و امانت داري او را پسنديديد ، جواب ردّ ندهيد و گرنه به فتنه و فساد بزرگي مبتلا مي شويد .(بحار، ج ۱۰۳، ص ۳۷۲)
امام حسن (عليه السلام) به کسي که براي ازدواج دخترش مشورت مي کرد فرمود : دامادِ با تقوا انتخاب کن که اگر دخترت را دوست داشته باشد گراميش مي دارد و اگر دوستش نداشته باشد ، به خاطر تقوايي که دارد به او ظلم نمي کند . (مکارم الاخلاق، ج ۱، ص ۴۴۶)
در روايات مي خوانيم : به افرادي که اهل مشروبات الکلي هستند و افراد بد اخلاق و کساني که خط فکري سالمي ندارند و آنان که در خانوادهاي فاسد رشد کرده اند ، دختر ندهيد . (ميزان الحکمه)

درباره هنر اسلامي مي‌توان گفت كه هنر اسلامي به اصطلاح امروز يك هنر آبستره است يعني هنري است كه در حقيقت در همه‌جاي دنيا يك رنگ دارد و يك نقش دارد وبدي ...

بخش زيادي از آيات قرآني به مباحث علوم پايه چون فيزيک و شيمي اختصاص يافته است؛ زيرا نگرش قرآن، به همه چيز هستي بر محور توحيد است. از اينرو به هريک از م ...

ازدواج هاي فاميلي ازدواج هاي فاميلي مهمترين علت بروز بيماري هاي متابوليک ارثي است بيماري هاي متابوليک ارثي در اثر انتقال يک ژن معيوب از والدين به فرزن ...

۱) آيا دين پديده اي اجتماعي است؟ با توجه به آداب و رسوم و اختلافات احوالات و گوناگوني اوضاع مردم و آنچه در اجتماعات بشري مشاهده مي شود، دين ظاهراً اجت ...

سازگاري اسلام با دموکراسي يا دموکراتيک بودن حکومت در اسلام، اگرچه موضوعي معاصر و تازه مطرح است، همواره بخشي از سرنوشت تاريخي مسلمانان بوده و است و ريش ...

اگرچه واژه عربي منطق معادل واژه Logic است اما براي فلسفه زبان، واژه اي وجود ندارد. با توجه به اين نکته فيلسوفان سعي داشتند مسائل مربوط به فلسفه زبان ر ...

پيش از آغاز بحث آداب خواستگاري و زفاف، مايلم در مورد حکمت و فلسفه ازدواج و نيز فوائد مثبت اخلاقي و جنبه هاي اجتماعي آن، مختصراً مطالبي را بيان کنم، به ...

با نماز بيني شيطان را به خاک بماليد در اهميت و ارزش نماز سخن زياد گفته شده به طوري که در روايات از بزرگان ديني داريم که فرمودند نخستين چيزي که بنده بر ...

دانلود نسخه PDF - اهمّيت ازدواج در اسلام